Efektyvesnė statybos projektų planavimo metodologija „Location Based Management”


NERIJUS KURCEVIČIUS,

UAB „Intelligent BIM Solutions“

BIM projektų vadovas

Be abejo, projekto pakeitimai yra normalus ir tikėtinas reiškinys vykstant statyboms, tačiau dažniausiai jie vertinami kaip lokalūs reiškiniai ir nenagrinėjami kaip tarpusavyje susijusios projekto sudedamosios dalys, turinčios įtaką tolesnei projekto eigai. Remiantis gerąja užsienio praktika ir atliktais tyrimais, projekto pakeitimų įtakos vertinimas ir jų kontrolė siekiant iki galo įgyvendinti projektą yra vienas esminių spręstinų klausimų norint sėkmingai jį įgyvendinti.

Planavimo metodai

Kritinio kelio planavimo metodas (angl. CPM – Critical Path Method) šiuo metu yra dominuojantis ir labiausiai paplitęs planavimo metodas statybos pramonėje. Dažniausiai vizualiai planuojami darbai atvaizduojami Gantt‘o arba tinklinėse diagramose, logiškai dėstant darbų atlikimo seką. Kritinis kelias yra ilgiausias darbų atlikimo kelias diagramoje, ženklinantis trumpiausią laiką, per kurį projektas gali būti įvykdytas. Tačiau darbų atlikimo trukmė nustatoma tik remiantis ankstesnių projektų patirtimi ir subjektyviais spėjimais, kad tiems darbams atlikti per nustatytą terminą bus visi reikiami ištekliai, ir kartu tikimasi, kad dėl to nenukentės kiti suplanuoti darbai. Naudojant CPM metodą susiduriama su darbų eigos stebėjimu realiuoju laiku problema, todėl dažnai nukrypimai nuo plano pastebimi jau pavėluotai ir nebėra laiko tinkamai reaguoti į susidariusią situaciją. Pasekmės: nukentėjusi darbų kokybė, atsiradę vėlavimai ir išaugusios statybų sąnaudos.

Darbų atlikimo zonose planavimo metodas (angl. LBMS – Location Based Management System) buvo sukurtas siekiant pagerinti statybos projektų planavimą, grafikų sudarymą, darbų atlikimo kontrolę, įskaitant atlikimo terminus ir išteklius. LBMS metodas buvo specialiai sukurtas statybos pramonei. Jis suteikia visiems projekto dalyviams galimybę projektus įgyvendinti greičiau ir taip sumažinti riziką ir padidinti produktyvumą. Šis metodas leidžia ne tik planuoti projekto išteklius, reikalingus užduotims vykdyti, bet ir optimizuoti užduotis pagal darbų atlikimo zonas. Tai padeda suvienodinti užduotis maksimaliai išnaudojant išteklius.

Planavimo priemonės

Jau žengti pirmieji projekto planavimo žingsniai – pradėtos taikyti šiuolaikinės BIM (angl. Building Information Modeling) 3D technologijos, padedančios užtikrinti būsimo statinio kokybę virtualioje erdvėje. Tačiau siekiant pagerinti statybos valdymą ir planavimą turi būti išlaikytas tęstinumas ir pradėtos taikyti 4D ir 5D technologijos. Šiandien taikyti LBMS metodą galima naudojant „VICO Office“ programinę įrangą. Ji padeda padalinti projektą į atskirus statinius, o statinius – į technologiškai pagrįstas darbų atlikimo zonas. Kiekviena zona kontroliuojama kaip atskiras projekto mato vienetas, turintis savo atlikimo terminus, darbų kiekį ir numatytus būtinus išteklius. Kad būtų atlikti konkretūs darbai zonose, vertinamas realus darbų kiekis, kiek darbininkų priskirta konkrečiam darbui, koks yra faktinis darbų išdirbis. Taip gaunamas tikslus darbų atlikimo, o kartu ir viso projekto įgyvendinimo terminas.

{youtube}sBJgZhO14Jc&feature=youtu.be{/youtube}

Projekto įgyvendinimo planas atvaizduojamas darbų atlikimo grafike (angl. LBS – Location Based Schedule) tęstinių linijų (angl. flowlines) diagramomis.

Kad projektas būtų sėkmingai įgyvendintas, privaloma vykdyti periodinę darbų kontrolę. Fiksuojami faktiniai darbų atlikimo terminai ir panaudoti ištekliai. Tuomet iš tęstinių diagramų galima matyti, koks yra darbų planas, kiek darbų atlikta, pagal turimus duomenis galima prognozuoti, koks bus tolesnis darbų progresas, o svarbiausia – iš anksto matyti, kaip vėluojant atlikti vienus darbus daroma įtaka kitiems darbams ir visam projekto įgyvendinimui. Keičiant darbų atlikimo eiliškumą atskirose zonose ir didinant arba mažinant išteklių poreikius pagal LBMS planavimo metodą galima optimizuoti darbų atlikimo grafiką, nedidinant projekto įgyvendinimo rizikos. Remiantis užsienyje įgyvendintų projektų praktika, taikant LBMS metodą galima optimizuoti projektų įgyvendinimo terminus iki 20 procentų.

Vasario 4 d. Vilniuje vyksiančiame BIM statybos forume statybų planavimas ir kontrolė bus vieni svarbiausių aptariamų klausimų. Kviečiame į konferenciją. Daugiau informacijos rasite www.bimforum.lt/2015


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų