Didžiųjų tarptautinių verslo organizacijų atstovai Europos Sąjungos (ES) bendrąją mokslinių tyrimų ir inovacijų programą „Horizon Europe“, dėl kurios šią savaitę balsavo Europos Parlamento Pramonės, mokslinių tyrimų ir energetikos komitetas, vadina svarbia priemone, padėsiančia išlaikyti konkurencingumą vykstant pasaulinėms lenktynėms inovacijų srityje.
Europos pramonės ir darbdavių organizacijas vienijančios verslo organizacijos „BusinessEurope”, kurios narė yra Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK), generalinis direktorius Markus J. Beyrer sako, kad svarbiausias 2021 – 2027 m. laikotarpiui skirtos programos „Horizon Europe“ tikslas yra įveikti Europos atotrūkį inovacijose.
„BusinessEurope“ skelbia, kad Japonija išleidžia daugiau nei 3 proc. savo BVP moksliniams tyrimams ir inovacijoms, JAV išleidžia apie 2,7 proc., o Kinijos šiai sričiai skiriamos BVP lėšos šiuo metu taip pat pralenkė ES, kuri tam skiria tik 2 proc. BVP. Europa susiduria su mažėjančiu gyventojų skaičiumi bei turės daugiau investuoti į mokslinius tyrimus ir inovacijas negu JAV ir tikrai daug daugiau nei Kinija.
J. Beyrer džiaugiasi Europos Parlamento komiteto pastangomis padidinti šiai sričiai skirtą biudžeto dalį, tačiau keletas aspektų jį verčia nerimauti. Pasak jo, pavyzdžiui, biudžeto išskirstymas tarp skirtingų sričių (ramsčių), kaip ir ribojantis trečiųjų šalių traktavimas, gali apsunkinti įmonių įsitraukimą.
„Europa turi efektyviau pasitelkti inovacijas didesnei ekonominei naudai pasiekti bei iš laboratorijų atvesti rinkai daugiau novatoriškų technologijų. Šiuo atžvilgiu mes atsiliekame, o pasauliniu mastu tempas inovacijų srityje labai sparčiai didėja“, – sako M. J. Beyrer.
„BusinessEurope“ generalinis direktorius akcentuoja, kad be aktyvaus įmonių įsitraukimo, Europa vargu ar sugebės įveikti inovacijų atotrūkį.
Lietuvos pramoninkų konfederacijos pranešime spaudai teigiama, kad ateinančiame finansiniame periode mokslui ir inovacijoms skiriamos lėšos bei mokslo, švietimo ir inovacijų finansavimo didinimas per programas „Erasmus“ ir „Horizon Europe“ rodo, kad pagaliau politiniai Europos lyderiai ima suprasti švietimo, mokslo ir inovacijų reikšmę.