Gelžbetoninių konstrukcijų renesansas


Pasinaudojusi koncerno „Consolis“ patirtimi gaminant gelžbetonines konstrukcijas UAB „Betonika“ pakeitė senuosius surenkamojo gelžbetonio stereotipus ir sėkmingai pritaikė įvairios paskirties pastatuose, stadionuose, automobilių stovėjimo aikštelėse ne tik Lietuvoje, bet ir Baltarusijoje, Kaliningrado srityje.

Vienas svarbiausių pranašumų – rezultatus galima įvertinti iš karto. Jei užsakovas nori pamatyti, kaip atrodys fasado paviršiai, galime pateikti pavyzdžių gamykloje, parodyti realių statinių ar net pagaminti pavyzdį. UAB „Betonika“ specialistai didžiuojasi tokiais statiniais kaip KTU Mokslo ir technologijų centras Kaune, „Eika“ daugiabučių gyvenamųjų namų kompleksas, UAB „Thermo Fisher Scientific“ administracinis pastatas Vilniuje.

Surenkamojo gelžbetonio konstrukcija – tai tiksli gaminių geometrija, preciziškas armavimas, kokybiška betono užpylimo ir klojimo technologija, tinkamas gaminio vibravimas, optimalios aplinkos sąlygos ir spartesnis betono stingimas.

Labai svarbus aspektas – nuolatinė, patikima technologinių procesų ir kokybės kontrolė, bendras projektuotojų ir gamybos specialistų darbas, todėl klystama labai retai arba bet kuriuo atveju išvengiama klaidų statybos aikštelėje.

Surenkamojo gelžbetonio konstrukcija nedegi. Atsparumas ugniai 60–180 min. užtikrina pastato saugumą ir stabilumą kilus gaisrui. Konstrukcija neleidžia plisti ugniai, gaisro metu beveik neyra.
Montavimo darbus galima vykdyti bet kokiomis oro sąlygomis. Sumontuojama greičiau nei sutvirtėja monolitas, taigi pastatas pastatomas dvigubai greičiau. Jeigu naudojamas varžtinis kolonų ir pagrindo jungimo būdas, surenkamojo gelžbetonio kolonų nereikia paramstyti. Kolonos montuojamos greitai ir saugiai. Gelžbetoninių konstrukcijų tiekimo grafiką galima suderinti taip, kad jos būtų pristatomos reikiamu laiku ir montuojamos tiesiai iškraunant iš transporto priemonės.

Surenkamojo gelžbetonio elementams montuoti pakanka mažesnių ir žemesnės kvalifikacijos brigadų. Perdangos ir laiptų elementai suteikia galimybę sparčiau, lengviau ir saugiau vykdyti statybos darbus. Darbininkai iškart turi patogią ir saugią darbo aikštelę, galimybę laisvai judėti – nereikalingi pastoliai, sandėliuojama mažiau statybinių medžiagų.

Statybininkai, siekiantys kokybiškai atlikti darbus, pasirinkę surenkamąjį gelžbetonį gali vykdyti vadinamąją „sausąją statybą“. Kadangi visi elementai išliejami uždaroje gamyklos patalpoje, į statybos aikštelę jie pristatomi jau netekę nemažai drėgmės. Paviršiams apdailinti pakanka minimalios apdailos.

Gelžbetonio konstrukcijos yra patikimos dėl kelių priežasčių, viena – optimalus armavimas. Lynai įtempiami pagal tikslius parametrus. Betono porėtumo išvengiama, vibruojant visą gaminio formą. Betono mišinys efektyviai sukimba su lynais ir kitu gaminio armavimo sluoksniu. Rezultatas – išvengiama defektų, pertempimo.

Kita priežastis – greitas betono stingimas. Gaminiams naudojamas betonas jau po 20 val. gamykloje sukuriamomis sąlygomis įgauna 30 MPa pradinį stiprį, kuris galiausiai pakyla iki 50 MPa. Statybos aikštelėje monolitinės konstrukcijos darbines charakteristikas stingdamos pasiekia tik po 28 parų. Efektyvesnis įtemptų lynų darbas. Monolite lynų įtempimo metodas pagrįstas gniuždymu suspaudžiant konstrukciją galuose. Dėl iš anksto įtemptų lynų technologijos lynai veikia per visą konstrukcijos ilgį. Su betonu lynai sąveikauja visu išoriniu paviršiumi. Tokia technologija patikimesnė eksploatuojant.

Surenkamojo gelžbetonio konstrukcijos padeda sumažinti lynų relaksacijos įtaką. Konstrukcijos pažeidžiamos dėl įtemptos armatūros relaksacijos, todėl bėgant laikui mažėja jų stiprumas. Įvertinti šio efekto pasireiškimą ateityje sunku. Dėl griežtos gamybos procesų kontrolės, tolygesnio betono pasiskirstymo vibruojant visą gaminį ir geresnio betono sukibimo su armatūra surenkamojo gelžbetonio konstrukcijose šis efektas pastebimas rečiau.

Surenkamosios perdangos elementai išsiskiria išlinkiu. Projektuotojai visuomet į tai atsižvelgia. Išlinkis paprastai visiškai arba iš dalies panaikinamas paklojus grindų dangą ir apkrovus plokštes. Tačiau jis gali būti panaudotas kaip teigiama ypatybė didinant elementų laikančiąją galią – to negalima atlikti pasitelkus kitus statybos metodus.

Surenkamųjų konstrukcijų stiprumas ir atsarga paprastai gerokai viršija reikalavimus, palyginti su kitais statybos metodais. Tai pasiekiama dėl savitos tokių pastatų skaičiavimo metodikos. Pradžioje vertinamas bendras pastato pastovumas, o vėliau atskiras kiekvieno elemento stiprumas.

Naudojant monolitą su įtempta armatūra į konstrukcijas perduodamos papildomos didelės apkrovos, kurių išvengiama surenkamajame gelžbetonyje.

Vis dažniau užsakovai pasinaudoja galimybe gaminiuose numatyti ir įrengti reikiamą instaliaciją. Surenkamojo gelžbetonio gaminiuose nesudėtingai sumontuojami kanalai komunikacijoms, instaliacijai. Gaminiuose įbetonuotos įdėtinės detalės taupo laiką ir lėšas.

Montuojant surenkamojo gelžbetonio konstrukcijas mažiau teršiama statybos aikštelėje, palyginti su monolitu. Elementai gamykloje gaminami efektyviau ir pigiau, o statybos aikštelė mažiau teršiama. Tai ypač aktualu, jei statyba vykdoma gyvenamuosiuose rajonuose, kur aplinkiniai gyventojai patiria nemažai nepatogumų dėl nuolatinio betonavimo darbų. 


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų