Tikriausiai retai susimąstome, kodėl mūsų baldai yra atitinkamos formos? Kodėl jie atlieka vieną ar kitą funkciją? Kaip jais žmonės naudojosi seniau? Kiekvienas mūsų kasdienybėje vyraujantis daiktas turi savo istoriją. Kviečiame susipažinti su įdomiais faktais apie baldus.
Kėdės ir sofos
Senovės Egipte tik faraonai turėdavo teisę sėdėti soste, o paprastieji gyventojai ilsėdavosi ant akmens ar medžio. Kasdieniniame gyvenime kėdes žmonės pradėjo naudoti tik XVI amžiuje. Įdomus faktas apie biuro kėdę su ratukais – ją išrado mokslininkas ir organizmų evoliucijos teorijos pradininkas Čarlzas Darvinas. Jis paprasčiausiai norėjo lengviau judėti po savo darbo vietą, todėl priklijavo įprastai kėdei ratukus.
Kalbant apie sofas, vidutiniškas jos tarnavimo laikas yra 2 958 dienos (apie 8 metai). Taip pat dažniausiai viena sofa sulaukia apie 782 lankytojų. Žmogus suvalgo maždaug 13 patiekalų per mėnesį sėdėdamas ant sofos – tai 1 261 kartas per visą jos naudojimo laiką. Galbūt pats metas pradėti savo sofos istoriją, įsigyjant ją salonuose „Magrės baldai“? Spauskite ir sužinokite, kur jie įsikūrę.
Lovos
Išsiaiškinta, kad praleidžiame apie 33 proc. savo gyvenimo lovoje. Nors dabar dažniausiai miegame dviese arba vieni, pirmosios lovos buvo skirtos sutalpinti net iki 65 žmonių. Jų čiužiniai taip pat neįprasti – šie buvo kemšami gyvūnų plaukais, šienu ir net žirnių lukštais.
Metalinis lovos rėmas sukonstruotas tik XVIII amžiuje, nes iki tol jie buvo tik mediniai. Įdomu tai, kad televizijoje pirmą kartą žmonių pora lovoje parodyta tik penktajame dešimtmetyje. Visuomenei pasipiktinus, to nebebuvo galima rodyti net 20 metų!
Stalai ir lentynos
Anglijos karalienės Elžbietos vyras princas Filipas gimė ant valgomojo stalo. Paprasčiausiai jo motinai buvo rekomenduojama gimdyti ant kieto paviršiaus, o ne lovoje. Kadangi Filipas gimė karo metu Graikijoje, iš šalies jis išgabentas kontrabandos būdų apelsinų dėžėje.
Pirmosios knygos buvo rašomos ranka ir laikomos dėžėse arba skryniose. Atsiradus spausdinimo presui, joms teko sukurti specialių baldą. Seniausia pasaulyje knygų lentyna saugoma Bodlėjaus bibliotekoje, kuri įkurta 1602 metais Oksfordo universitete.
Smagu sužinoti, kaip naudojimasis baldais – nuo kėdžių iki spintų lentynų – gali pakeisti žmogaus įpročius. Sėdėdami ant savo biuro kėdės pabandykite įsivaizduoti Č. Darviną darbo įkarštyje, o gulėdami lovoje pagalvoti, kaip joje sutalpintumėte 65 žmones. Įdomu, tiesa? Tikėtina, kad ateitiems kartoms mes taip pat sukursime įdomių faktų apie baldus.