Išmanusis miestas tęsia savo istoriją! (II dalis)


NAUJOS IDĖJOS –NAUJI MIESTAI

FIMA plėtros direktorius Vytautas Zinkevičius

Išmanusis miestas – sąvoka, turinti daug prasmių. Jei žiūrėtume grynai per technologinę prizmę – tai miestas, kuriame daiktų internetas ir 5G ryšys prietaisams ir įrenginiams leidžia nuolat keistis informacija.

Nuo šio darbo išlaisvinant žmogų ir duodant jam progą naudotis šių prietaisų ir patogumų užtikrinamu komfortu. Ką mums tai duos? Bepiločiai automobiliai, saugesnis eismas, mažesnis gatvių ir automobilių aikštelių poreikis. Daug efektyvesnė sveikatos priežiūra, kai gydytojai gali nuotoliniu būdu stebėti pacientų sveikatos būklę. Daug paprastesnis ir naudingesnis mokymosi procesas. Galimybės paprastais, bet intuityviais prietaisais sugrąžinti į darbo rinką senjorus ir taip spręsti socialinės rūpybos problemas.

Kartu išmanusis miestas yra ir bus ne tik technologinis, bet ir socialinis bei psichologinis reiškinys. Kiek mūsų įpročiai keičia technologijas ir kiek jos keičia mūsų įpročius? Ar tikrai niekam nebereikės nuosavo automobilio? Ką veiks su atsilaisvinusiu laiku šeimos, kai nebereikės vežioti vaikų po būrelius, nes tai darys bepilotis automobilis? Čia tik vienas pavyzdys to, ką atneša dalijimosi ekonomika ir išmanūs sprendimai.

Be tokių gyvenimo sąlygas iš esmės keičiančių naujovių, jau dabar yra galybė nedidelių inovacijų, kurios išmanius daro ir miestelius. Pavyzdžiui, virtualūs žemėlapiai skatina turizmą. Galimybė papildyta realybe keisti miestelių viešąsias erdves, dalytis įspūdžiais socialiniuose tinkluose daro juos patrauklesnius jaunimui. Viešasis „Wi-Fi“, išmaniosios programėlės ir miesto objektų integracija į interneto tinklą (angl. internet-of things) tampa naujų idėjų ir patirčių mainų vieta.

Vieni tokius išmanėjančius miestus priima greičiau, kiti – lėčiau. Organiškiausiai juos pasitinka jaunimas. Todėl labai natūralu, kad šiame projekte sprendimus savivaldybėms siūlo studentai, kuriems linkime sėkmės ir iš kurių patys galime semtis įkvėpimo. Būtent jaunimas geriausiai jaučia, ko reikia šiuolaikiniam miestui, kad jame būtų patogu ir gera gyventi.

 

KELMĖS MIESTO CENTRO ATGIMIMAS

Kelmės r. sav. mero Vaclovo Andrulio mintys apie projektą „Išmanusis miestas IV“

Vakarų Lietuvoje esančio miesto – Kelmės – gyventojai džiaugiasi galimybe dalyvauti projekte „Išmanusis miestas IV“. Buvome įtikinti idėjos sėkmės. Mums patinka šio projekto kertiniais akmenimis tapę jaunatviškas maksimalizmas ir atkaklumas.

Nors miesto, įsikūrusio į rytus nuo kelio A12 Ryga–Šiauliai–Tauragė–Kaliningradas, 42 km į pietvakarius nuo Šiaulių, Kražantės kairiajame krante (per miestą teka Kražantės intakas Vilbėnas), vardas, ko gero, yra kilęs dėl sąsajos su gamta ir kelmuotomis vietomis, kelmynėmis, vis dėlto projektui pasirinkta teritorija – miesto centras. Čia – kultūros namai, parkas… Pati miesto širdis.

Šiuo metu itin trūksta poilsiui skirtų vietų. Todėl tikimės konceptualaus miesto centro sutvarkymo projekto. Vizijos, padėsiančios pagerinti esamą situaciją. Norime, kad kiekvienas Kelmės gyventojas ar naujas miesto lankytojas centre jaustųsi jaukiai, maloniai. Siekiame centrą paversti traukos vieta, į kurią rinktųsi įvairaus amžiaus žmonės – ir jauni, ir vyresni, ir senjorai. Įgyvendintas projektas pakeistų viso rajono „veidą“. Jis taptų ne tik puikia poilsio zona, kurioje randama įkvepianti ramuma, bet kartais miesto centras atgytų ir atneštų šurmulį – jame vyktų įvairūs renginiai.

Tikimės, kad Kelmė taps „išmaniu miestu“. Koks turi būti išmanusis miestas? Patrauklus ir patogus gyventi. Inovatyvus, funkcionalus, mobilus, ekologiškas, ekonomiškas. Žinoma, tai vos keli apibūdinimai, charakterizuojantys modernų miestą.

O ko palinkėčiau konkurso dalyviams? Žinoma, gerų idėjų ir ryžto jas įgyvendinti. 

 

GAMTOS TAUSOJIMAS – VIENA SVARBIAUSIŲ MISIJŲ

Radviliškio r. sav. mero Antanas Čepononis mintys apie projektą „Išmanusis miestas IV“

„Išmanusis miestas IV“ konkursui Radviliškio mieste pasiūlėme beveik 7 hektarų teritoriją. Tai – Radviliškio miesto širdis, jo centras, kurioje  persipina ir miesto istorija, ir dabartis. Tikiuosi, kad  konkurse dalyvaujantys jaunieji architektai sugebės pažvelgti į ateitį ir sukurs tokias erdves, kurios  bus patrauklios visokio amžiaus radviliškiečiams ir miesto svečiams. Tikiuosi įdomių, novatoriškų, gal net kiek netikėtų sprendimų.

Pasirinkta teritorija miestui svarbi tuo, kad tai yra ne tik miesto centrinė dalis, bet ir apima senąją, istorinę Radviliškio miesto urbanistinę dalį (ypatingai Vasario 16-osios gatvės ir Laisvės alėjos atkarpose), kuri alsuoja istorija. Norėtųsi, kad atnaujinta erdvė ir rasti netikėti sprendimai atgaivintų Radviliškio miesto centrą, o tada jame  atsirastų ir daugiau judesio, gyvybės. Norėtųsi, kad daugiabučių namų fasadai nebūtų tarsi svetimkūniai. Tikiuosi, kad jaunųjų architektų darbuose ras vietą ir ūkininkų turgelio paviljonas, ir  aikštelės mažiesiems radviliškiečiams. Taip pat labai norėtųsi, kad Radviliškis neprarastų savo istorinio veido.

Išmanusis miestas pirmiausia turi būti patogus gyventi visiems Radviliškio miesto bendruomenės nariams. Žinoma, neapsieinama jame ir be atsinaujinančios energijos šaltinių panaudojimo infrastruktūros, informacinių technologijų panaudojimo patogiam gyvenimui galimybių. Ko palinkėtume konkurso dalyviams? Drąsiai priimti konkurso devizu „Išmanusis miestas IV“ iškeltą uždavinį bei iššūkius bei savo kūriniais maksimaliai vizualizuoti į dabartį, technologijomis paremtą ateitį. Tai leistų prisidėti prie klimato kaitos mažinimo bei gamtinės aplinkos išsaugojimo ateities kartoms. Žinoma, racionaliai naudojant gamtinius išteklius.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų