Fiziniai ar juridiniai asmenys, vykdantys statybos darbus gyvenamosiose patalpose ar teritorijoje, privalo darbus organizuoti taip, kad nebūtų pažeisti statybos darbų pradžios ir pabaigos laiko, nustatytų triukšmo ribinių dydžių reikalavimai. Jau metus už šiuos pažeidimus gresia baudos, siekiančios 600 eurų. Tačiau, kaip teigia savivaldybių administracijų atstovai, maksimalių baudų neteko skirti nė karto.
Panevėžio savivaldybės administracijos specialistai skelbia, kad skundų raštu dėl statybos darbų keliamo triukšmo šiemet nebuvo gauta. Keli panevėžiečiai skambino telefonu, tačiau, pasikonsultavę su statybos darbus vykdančiais juridiniais asmenimis, situaciją išsprendė patys.
Vilniaus savivaldybės duomenimis, iki 2017-ųjų vidurio pranešimų apie statybų darbus sulaukta daugiau nei 120, 2016 m. pranešimus pateikė vos 211 žmonių, 2015 m. – kiek daugiau nei 100. Šiauliuose praėjusiais metais buvo nustatyti du statybų triukšmo pažeidimo atvejai. Alytuje – pernai buvo užfiksuotas vienas toks atvejis, šiemet – nė vieno.
Pagal higienos normą, nuo 7 val. ryto iki 19 val. vakaro leidžiamas ne didesnis nei 40 dB triukšmas, o 19–22 val. – ne didesnis nei 50 dB, 22–7 val. – maksimalus, t. y. 45 dB, garso lygis. Tačiau nustatytą triukšmo lygį viršija ir siurblys, ir garsas, skleidžiamas einant apsiavus aukštakulnius.
Kiekviena miesto ar rajono savivaldybės administracija priima taisykles, kuriomis nustato skleidžiamo triukšmo laiko, kontrolės ir stebėsenos tvarką. Gyventojai, turintys nusiskundimų dėl statybos darbų keliamo triukšmo, gali kreiptis į miesto ar rajono savivaldybės administracijos statybos darbų triukšmo kontrolierių.
Reglamentuota, kad triukšmo šaltinių valdytojai (taip pat ir juridiniai asmenys) ne vėliau kaip prieš septynias kalendorines dienas iki statybos darbų pradžios privalo pateikti statybos darbų triukšmo kontrolieriams pranešimą su informacija apie triukšmo šaltinių naudojimo vietą, planuojamą triukšmo lygį ir jo trukmę per parą, triukšmo mažinimo priemones. Kontrolieriai vykdys tiek planinius, tiek neplaninius patikrinimus. Nustačius aprašo reikalavimų pažeidimų, bus pradedama administracinio teisės pažeidimo byla, o triukšmo šaltinių valdytojams pateikiami triukšmo prevencijos ir mažinimo priemonių įgyvendinimo reikalavimai. Pasibaigus nustatytam priemonių įgyvendinimo terminui, pakartotinis neplaninis patikrinimas vietoje bus atliekamas iš anksto neįspėjus.
Asmenims, pažeidusiems Triukšmo valdymo įstatymą ar kitus teisės aktus, reglamentuojančius triukšmo valdymą, už nusižengimą numatoma bauda nuo 50 iki 300 eurų, už pakartotinį nusižengimą skiriama nuo 280 iki 600 eurų bauda.