KAI ARCHITEKTAI TARIA „NE“ PAPRASTOMS SIENOMS – VIENI ĮSPŪDINGIAUSIŲ FASADŲ LIETUVOJE IR PASAULYJE


Šiandien esame įpratę, kad visuomeniniai pastatai ir verslo centrai dažniausiai statomi iš stiklo ir metalinio karkaso. Tačiau kai kurie architektai žengia žingsniu toliau ir ryžtasi sukurti kažką įdomesnio, puikiai suvokdami, kad tam prireiks papildomos energijos, finansavimo ir ambicijų savo idėjai apginti prieš užsakovą. Šiame straipsnyje dalinamės įspūdingiausiais pastaraisiais metais pastatytų objektų fasadais.

BANGUOJANTIS KARTU SU NERIMI – „GREEN HALL 2“

Lietuvoje vienas iš pavyzdžių galėtų būti pastatas „Green Hall 2“, kurio fasadas atkartoja Neries upės vingį. 2018 m. jis pripažintas geriausiu architektūros kūriniu Aplinkos ministerijos organizuojamame konkurse. „Green Hall 2“ architektūrinę koncepciją sukūrė danų architektai Ulrikas Raysse’as ir Ricardo Paternina iš „Arrow Architects“, o techninį ir darbo projektus kartu su danais parengė lietuvių architektai Antanas Gvildys ir Edimtas Šimeliūnas iš architektūros studijos „Archinova“. Šiam pastatui panaudotos dvigubo fasado stiklo konstrukcijos, kurios turėjo būti šiek tiek išlenktos, kad sukurtų banguojantį verslo centro vaizdą. Be to, kad turi raidės „S“ formą, pastatas dar yra nevienodo aukštingumo, taip pat siaurėja link abiejų galų. Pastato architekto A. Gvildžio teigimu, tai, kad niekada nematome visos pastato kraštinės, sukuria įspūdį, kad objektas užima mažiau ploto, yra kompaktiškesnis. „Green Hall 2“ fasadas ne tik estetiškai įdomus, bet ir suprojektuotas taip, kad įleistų kuo daugiau saulės šilumos ir išlaikytų ją viduje.

BRIAUNOTAS BRANGAKMENIS KINIJOJE, ĮKVĖPTAS KINIŠKŲ ŽIBINTŲ

2016 m. Pekine, Kinijoje, pakeliui į oro uostą iškilo biurų pastatas „Poly International Plaza“. Šis pastatas sukurtas iš pagrindinio ir dviejų kiek mažesnių atraminių bokštų. Pastato prieigose sukurti apželdinti plotai paslepia įvažiavimą į garažą ir išėjimo laiptus.

Šį pastatą suprojektavusio architektų biuro „Skidmore, Owings & Merrill“ atstovų teigimu, jo formą įkvėpė Kinijos žibintai, o briaunotas fasadas sugalvotas tam, kad primintų brangakmenio briaunas ir įdomiai atspindėtų saulės šviesą.

Viduje biurų patalpos yra uždengtos dar vienu stikliniu fasadu, o išorinis laužytas fasadas sukuria šiluminį tarpą tarp biurų ir išorės, taip pat bendrą erdvę, kurioje organizuojami susitikimai, skatinami trumpi verslo centro darbuotojų susibūrimai, bendravimas.

Stovint pačiame centre, užvertus galvą aukštyn, pro stiklinį atrijų virš 30 aukštų galima pamatyti Kinijos sostinės dangų.

PARDUOTUVĖS FASADAS AMSTERDAME – MODERNUS PAVELDO ATKŪRIMAS

Amsterdame šiemet atidaryta garsaus prancūzų prekių ženklo parduotuvė „Hermes“, kurios fasadas sumūrytas iš naujausia technologija pagamintų stiklinių plytų, suklijuotų skaidriais klijais.

Tokį projektą įgyvendino studija MVRD dar prieš trejus metus – tuo metu šiose patalpose įsikūrė kitas garsus prekių ženklas „Chanel“. Fasadas sumūrytas iš pusiau permatomų stiklinių plytų, o įdomiausia jo dalis – vieta, kur senosios plytos susimaišo su stiklinėmis ir tarsi pereina į naują erą, amžių ar laikotarpį.

Amsterdamo senamiestyje įsikūrusios parduotuvės fasadui panaudotos stiklinės plytos visiškai atkartojo senojo pastato architektūrines formas: langų rėmus, dekoratyvius elementus virš jų ir kt.

TEGYVUOJA SPALVOS – ŠIUOLAIKINIO MENO MUZIEJAUS FASADĄ ĮKVĖPĖ GOTIKINĖS KATEDROS ROZETĖ

Kylant saulei visomis spalvomis žaižaruoja stiklinis MUSAC (tiksliau, Kastilijos ir Leono šiuolaikinio meno muziejaus) fasadas. Šis pastatas stovi Leone, Ispanijoje.

Pastatas su didelėmis atviromis erdvėmis skirtas rengti šiuolaikinio meno parodoms. Jis ne tik turi unikalų spalvingą fasadą, bet ir sudėtingą išdėstymą: yra sujungtas iš kelių daugiakampių bei kvadrato, turi kelis vidinius kiemelius. Viduje gausu įvairių formų ir dydžių ekspozicinių salių, kuriose telpa ir didelės, ir mažos menininkų parodos.

Maždaug 4 000 m2 erdvė suprojektuota taip, kad lankytojas galėtų stebėti daugybę skirtingų išilginių, skersinių ir įstrižų linijų susikirtimo taškų. Pastatas pastatytas iš betono ir stiklo, iš viso sumontuota apie 3 400 spalvoto stiklo paketų. Pastato architektai Emilio Tuñónas ir Luisas M. Mansilla sako, kad tokioms spalvoms juos įkvėpė Leono katedros rozetė.

PAŽAIDĖ LANGAIS – ARCHITEKTAI MEISTRIŠKAI ATGAIVINO SENĄ PASTATĄ

Kai kuriais atvejais fasadas gali visiškai pakeisti pastato išvaizdą. Vietnamo architektūros studija „Kientruc O“ perdarė seno pastato fasadą taip, kad jis atspindėtų naują funkciją – pastate įsikūrė vaikų darželis. Hošimino mieste atidarytas vaikų darželis iškart patraukia akį skirtingo dydžio langais ir tarsi netyčia ant fasado užtiškusiais ryškių spalvų taškais. Architektai teigia, kad taip žaisdami langų formomis norėjo paskatinti vaikų smalsumą – juk jiems teks kasdien matyti šį pastato fasadą.

„Atrodo, kad pastato langus po visą fasadą išmėtėme bet kaip, ar ne? Tačiau mums reikėjo suplanuoti, kad kiekviena klasė gautų pakankamai dienos šviesos ir galėtų išsivėdinti patalpas“, – sako studijos „Kientruc O“ atstovai. Todėl, be mažų langelių, pastatą tarsi įskelia didelė įstiklinta įėjimo zona, besitęsianti per kelis aukštus, ir dar viena ištisinių langų eilė ketvirtajame aukšte, kur įrengta vaikų sporto salė.

Langai kuria žaismingumo įspūdį, skatina emocijas, vaizduotę, kūrybiškumą. Jie taip pat yra ryšys tarp viduje žaidžiančių vaikų ir pastatą supančios niūrokos vienodų daugiabučių namų aplinkos.

Nors vaikų darželis savo forma atspindi aplinkinius blokinius namus, niekam nekyla abejonių, kad jis į rajoną įneša spalvingą ir pozityvaus krykštavimo gūsį.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

Namai lego principais

Kas sieja prieš 6000 metų nutiestą medinį sweeto taką netoli somerseto Didžiojoje britanijoje, 19 a. Pradžioje darbininkams skirtas mobiliąsias kavinukes…

Has photos

Fasadai, kuriems nėra blogo oro

Vėdinamieji ir jiems giminingi bioklimatiniai fasadai šiuo metu laikomi vienais iš geriausių sprendimų siekiant palaikyti optimalią vidaus temperatūrą ir garso…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų