Kauno lez kyla safyrų gamykla


 

Naudos pramonėje

UAB „Rokor“ generalinė direktorė Kristina Aliabjeva teigė, kad pramoninių safyrų gamyba bus visiškai nauja verslo sritis Lietuvoje. Įmonės technologijos remsis pasauline patirtimi ir pažangiausiomis mokslo naujovėmis.

Dirbtinio safyro monokristalai bus išauginami iš aliuminio oksido α-Al2O3. Žaliava kaitinama itin aukštoje 2 050 °C laipsnių temperatūroje. Atsižvelgiant į tai, koks dydis bus reikalingas, pramoninis safyras įrenginiuose bus auginamas 5–11 dienų.

Techninis safyras, arba kitaip korundas, dažnai siejamas su brangakmeniais. Taip yra dėl to, kad visiškai skirtingos medžiagos turi vieną pavadinimą. Bespalviai plokšteliniai safyrai bus naudojami elektronikos ir mikroelektronikos pramonėje, šviesos diodų ir chemijos pramonėje ir kitose pramonės šakose, pavyzdžiui, optikos, lazerių, medicinos.

UAB „Rokor“ ketina pateikti rinkai komponentų iš pačių išaugintų safyrų, skirtų šviesos diodų, mikroelektronikos, puslaidininkių, optikos ir kitoms technologijoms.

K. Aliabjeva sakė, kad didžioji dalis Lietuvoje pagamintos produkcijos bus eksportuojama į Europos, JAV ir Azijos šalis. Lietuvoje tikimasi ją tiekti lazerių ir kitoms aukštųjų technologijų bendrovėms.

Laukia įrangos

Techninių safyrų gamyklos statybos sparčiai artėja prie pabaigos. Jau įvykdyta apie 70 proc. suplanuotų darbų.

„Dabar laukiame, kada atveš įrangą, o jos bus labai daug. Tai užtruks apie porą mėnesių, nes tebevyksta įrangos komplektavimo darbai“, – teigė UAB „Irdaiva“ statybos darbų vadovas Mindaugas Valeika.

Produktai, kuriuos gamins UAB „Rokor“, bus ypatingi, o specialiai pagal naujausias technologijas komplektuojama safyrų auginimo ir apdirbimo įranga neturės analogų Lietuvoje.

Vidus derės su išore

Surenkamųjų gelžbetonio konstrukcijų statinio fasadas yra tamsiai rudos spalvos. Jį pagyvina medinės žaliuzių tipo dailylentės.

Gamyklos interjeras bus nepretenzingas ir neperkrautas detalėmis. Jame vyraus šviesiai ir tamsiai pilka spalva, deranti prie pilkšvai rudo fasado.

Cecho sienos bus išklijuotos plytelėmis, nes kietiems techniniams safyrams apdirbti reikia tikslumo ir švaros.

Pramoninių safyrų gamykla bus padalyta tarsi į dvi dalis – vienoje bus gamybinės patalpos. Taip pat čia bus įrengta nemažai buitinių patalpų: persirengimo kabinos, dušai, tualetai, darbuotojų virtuvė. Antrame aukšte įsikurs administracija.

Ateityje lietuviškoje pramoninių safyrų gamykloje ketinama įrengti ir mokslinę laboratoriją, atlikti čia įvairius tyrimus.

Nemažai dėmesio skirta ir gamyklos aplinkai. Siekiant ją papuošti, atsisakyta asfalto. Vietoj jo pasirinktos specialios ažūrinės betono trinkelės, pro kurių ertmes stiebsis žolė.

Galbūt šildys ir kaimynus

Gaminant pramoninius safyrus, bus sunaudojama daug energijos ir išsiskirs nemažai perteklinės šilumos. Visą šilumą žadama surinkti ir naudoti šildymui.

M. Valeikos teigimu, perteklinės šilumos susidarys tiek daug, kad svarstoma dalį jos panaudoti ir kaimynams apšildyti. Galimas perteklinės šilumos pritaikymas daro šį objektą ypatingu inžinerinių sistemų projektuotojams ir montuotojams.

Kaip panaudoti perteklinę šilumą, šiuo metu sprendžia UAB „Enso Projects“ specialistai. Jiems patikėta suprojektuoti, o UAB „Vėsa ir partneriai“ sumontuoti pramoninių safyrų gamyklos vandentiekio, nuotekų, šildymo, katilinės, vėdinimo, vėsinimo, inžinerines sistemas.

Inžinerines sistemas montuojančios bendrovės „Vėsa ir partneriai“ direktorius Tomas Marčiulaitis pasakojo,kad užsakovas kėlė didelius reikalavimus darbų ir naudojamų medžiagų bei įrangos kokybei.

Lietaus nuotekoms pasirinktos gamintojo „Geberit“ sistemos, o vandentiekio, nuotekų ir šildymo sistemoms – „Wavin“ produkcija.

Safyrų gamykloje turėtų atsirasti ir ekonomiška karšto vandens recirkuliacijos sistema. Anot M. Valeikos, čia stovės didelės vandens rezervuarų talpos. Tai padės sutaupyti.

Patikima stogo danga

Gamyklą dengia sutapdintas stogas, kurį visiškai įrengė UAB „Daistatus“. Stogo dangas tiekė UAB „Vario kalvis“.

Šios įmonės direktorius Saulius Sturonas pasakojo, kad safyrų gamyklos stogui buvo pasirinkta Didžiosios Britanijos gamintojo „IKO Polymeric“ pagaminta „Armourplan®“ polistirenu armuota PVC stogo danga, tvirtinama kaiščiais. Tokia pati PVC danga buvo parinkta pernai Vilniuje pastatyto prekybos centro „Ikea“ stogui.

S. Sturonas teigė, kad „IKO Polymeric“ yra itin puikią reputaciją turintis gamintojas, o jo gaminama stogo danga yra viena geriausių rinkoje esančių PVC dangų.

„Iš kitų PVC dangų ji išsiskiria tuo, kad yra padengta storu UV spinduliams atspariu sluoksniu. Tai lemia dangos ilgalaikiškumą. Dar vienas pranašumas – lengvumas. Jai nereikia sunkios stogo konstrukcijos. Atsižvelgiant į visus šiuos pranašumus, tokios dangos kaina tikrai nėra didelė. Išlaikytas geras kainos ir kokybės santykis“, – teigė S. Sturonas.

„Armourplan®“ danga laikoma ne tik patikima, bet ir elegantiška. Ji gali būti įvairių novatoriškų bei patrauklių spalvų. Tokia danga galima sukurti ir tradicinio metalinio stogo įspūdį. Be to, ji gali būti įvairiai pritaikoma. Tinkama dėti tiek ant privačių, tiek ant daugiabučių gyvenamųjų namų ar ant gamybinės paskirties stogų.

„IKO Polymeric“ taip pat gamina analogų rinkoje neturinčią TPE stogo dangą.

Specialistus ruoš vietoje

Pramoninių safyrų gamyklą planuojama atidaryti iki šių metų lapkričio vidurio.

Iš pradžių čia dirbs apie 30 žmonių, vėliau darbuotojų skaičius turėtų padidėti iki 80.

„Dėl darbo specifikos ir ypač aukštų kokybės reikalavimų visi darbuotojai turės būti aukščiausios kvalifikacijos ir specialaus išsilavinimo – inžinieriai, fizikai.

Kadangi tokia gamyba Lietuvoje visiškai nauja verslo sritis ir reikalingų specialistų nėra, darbuotojai bus mokomi vietoje“, – žadėjo K. Aliabjeva.

 


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų