Kauno policijos pareigūnai dirbs moderniame, atsinaujinančius energijos išteklius naudojančiame pastate


Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai jau greitai dirbs inovatyviame, technologiškai pažangiame, „žaliame“ pastate, naudosiančiame atsinaujinančius energijos išteklius. Statiniai bus patogūs ne tik čia dirbsiantiems pareigūnams, bet ir užsukantiems lankytojams, o taip pat – draugiški aplinkai. Į Žaliakalnyje iškilusį pastatų kompleksą netrukus persikels trys policijos komisariatai, dalis administravimo padalinių, kriminalistinių tyrimų padalinys ir kiti.

Objektas: Kauno apskrities vyriausiasis policijos komisariato pastatas

Adresas: Radvilėnų pl. 1C, Žaliakalnis, Kaunas

Užsakovas: Policijos departamentas prie VRM

Architektai: Sigito Kuncevičiaus projektavimo firma

Generalinis projektuotojas: UAB Merko statyba

Rangovas: UAB Merko statyba

Bendras plotas: 6 400 m2

Statybos pradžia: 2020 m.

Statybos pabaiga: 2021 m.

Projekto generalinis rangovas – UAB Merko statyba

Kaip žurnalui STRUCTUM sakė Kauno apskrities policijos vadovybė, policija yra viena pirmųjų valstybės institucijų, aktyviai realizuojanti viešojo ir privataus sektorių partnerystės projektus (VPSP; angl. Public and Private Partnership, PPP). Naujas Kauno apskrities policijos pastatų kompleksas pastatytas įgyvendinant VPSP projektą „Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato pastato Kaune, Radvilėnų pl. 1, projektavimas, statyba ir paslaugų teikimas“, kurio sutarties laikotarpis – 15 metų, o investicijos sieks 17,2 mln. eurų. Pagal pasirašytą sutartį UAB Merko statyba pastatą suprojektavo, pastatė ir dar 12 metų rūpinsis jo priežiūra.

Pagal projektą 2 ha teritorijoje iškilo apie 6 400 m2 Kauno apskrities VPK administracinis, sandėliavimo ir ūkinės veiklos pastatai, įrengtos erdvios automobilių aikštelės.

Pagrindinis užsakovo – Policijos departamento – siekis buvo įsigyti Kauno komisariato projektavimo, statybos ir jo priežiūros paslaugas iš patikimo investuotojo, galinčio užtikrinti, kad darbai bus atliekami laiku, kokybiškai, o paslaugos teikiamos mažiausiomis sąnaudomis, taikant valdžios ir privačių subjektų partnerystės modelį bei užtikrinant didžiausią socialinę ir ekonominę naudą. Projekto partneriu pasirinkta UAB Merko statyba – patyręs, patikimas ir profesionalus vystytojas bei generalinis rangovas, jau turintis patirties sėkmingai įgyvendinant VPSP projektus.

Pastatą projektavo UAB Merko statyba, bendradarbiaudama su Sigito Kuncevičiaus projektavimo firma. Šios firmos architektų komandos sukurta komisariato pastatų architektūrinė koncepcija orientuota į kompaktišką ir racionalią struktūrą, buvo siekiama sukurti estetišką aplinką tiek komisariato darbuotojams, tiek lankytojams. Labai svarbus aspektas buvo darbuotojų patogumas bei gerovė, tad patalpos yra patogiai suplanuotos, funkcionalios. Keturių aukštų administracinio pastato vidaus erdvių planavimas ir santūrus interjeras atitinka modernias architektūros tendencijas, jų estetika rami, netrukdanti darbui. Natūralių spalvų, neblaškanti dėmesio, funkcionaliais sprendimais grįsta aplinka pritaikyta dideliam žmonių srautui. Dalyje statinio yra įrengti darbo kabinetai ir platūs koridoriai, numatytos pasitarimų erdvės ir darbuotojų poilsio zonos, kavinė. Darbo vietose sukurta komfortiška ir ergonomiška aplinka. Taip pat įrengtos policijos veiklai reikalingos specialios paskirties patalpos, tyrimų laboratorijos, saugyklos, ginklinės ir kt.

Pasak Kauno apskrities policijos vadovybės, pastačius naująjį pastatą, apie 30 proc. sumažės bendras Kauno policijos pareigūnų naudojamas pastatų plotas. Šiuo metu Kauno apskrities VPK padaliniai įsikūrę 20-yje pastatų, kurių bendras plotas – 22,7 tūkst. kv. m, dalis jų nuomojama. Preliminariais skaičiavimais, įgyvendinus projektą, metinės Kauno apskrities veiklos išlaidos sumažės beveik 200 tūkst. eurų.

Vienas pirmųjų A++ energinės klasės pastatų

Kaip sakė UAB Merko statyba projekto direktorius Andrius Gasiūnas, prieš pradedant darbus buvo labai svarbu įsigilinti į Policijos departamento pateiktas technines užduotis, kuriose buvo nustatyti specialūs reikalavimai bei pagrindiniai siektini rodikliai, ir tinkamai suprojektuoti pastatų kompleksą. Vienas atsakingiausių darbų projektuojant komisariato pastatus buvo suplanuoti patalpas, skirtas įvairiems policijos skyriams, įvairioms veikloms, o taip pat numatyti darbuotojų ir lankytojų judėjimo srautus, užtikrinti patogias darbo sąlygas, pagal pateiktus reikalavimus įrengiant visas specialios paskirties patalpas.

Kita ne mažiau svarbi užduotis UAB Merko statyba komandai buvo suprojektuoti pastatų komplekso šildymo, vėsinimo ir vėdinimo inžinerines sistemas, kurioms energija bus generuojama iš atsinaujinančių šaltinių. Ant administracinio, sandėliavimo ir automobilių stoginės stogų įrengta saulės jėgainė, kurios generuojamos energijos visiškai užteks pastatų eksploatacijai. Taip pat suprojektuota ir įrengta geoterminė jėgainė pastatui apšildyti ir vėsinti. Moderni inžinerinė sistema sukurs patalpose kokybišką mikroklimatą ir užtikrins komfortiškas darbo sąlygas pareigūnams. Naujiems komisariato pastatams jau suteiktas A++ energinio naudingumo sertifikatas.

Komisariato pastato konstrukciją sudaro monolitinio gelžbetonio karkasas su surenkamojo gelžbetonio elementais, jo stabilumą užtikrina monolitinės kolonos, perdangos ir monolitinio gelžbetonio laiptinių sienos. Kaip sakė A. Gasiūnas, svarbiausi sienų, langų ir stogo konstrukciniai sprendiniai buvo parinkti, siekiant užtikrinti pastatų A++ energinės klasės reikalavimus. Buvo suprojektuotos ir pastatytos tokio tipo pastatams numatytos atitinkamų specifikacijų atitvaros. Taip pat įrengtos priemonės, ribojančios tiesioginius saulės spindulius. Jų valdymas pilnai automatizuotas ir sujungtas su bendra pastato valdymo sistema, kuri gali automatiškai keisti patalpų vėdinimo ir kondicionavimo parametrus bei darbo vietų apšvietimą ir užtikrinti patalpose kokybišką mikroklimatą. Toks valdymas garantuoja optimalią pastato eksploataciją.

Komisariato pastatams statyti buvo parinktos šiuolaikiškos, patvarios ir ilgalaikės medžiagos, kurioms nereikia daug priežiūros. Specialiose patalpose panaudotos didesnes eksploatacines apkrovas išlaikančios ir lengvai prižiūrimos bei valomos medžiagos.

Projektuodama ir statydama Kauno komisariato pastatus UAB Merko statyba naudojo jau ne viename savo projekte taikytą pastato informacinį modeliavimą BIM (angl. Building Information Management). Taikant šią technologiją nuo pradinio projekto etapo, visi darbai vyksta sklandžiau, nenuklystant nuo grafiko, išvengiama klaidų ir pasiekiamas kokybiškas galutinis rezultatas. Taip pat buvo naudotos ir kitos modernios projektų valdymo, stebėjimo ir fiksavimo technologijos. Tai užtikrino operatyvų objekto komandos, projektuotojų ir užsakovo atstovų darbą.

A. Gasiūnas teigia, kad projekto sėkmę lėmė tinkamas pasirengimas statyboms, objekto įgyvendinimo komandos įsitraukimas ankstyvoje stadijoje, kai dar pastatai buvo projektuojami.

„Pradėję statybas pasaulinės pandemijos pradžioje, vėliau perskirstėme objekto komandas laikydamiesi visų saugumo reikalavimų ir, pasitelkę naujausias technologijas statybos aikštelėje, laiku ir kokybiškai įgyvendinome suplanuotus tikslus. Statyba prasidėjo ir vyko sklandžiai, pagal planą. Sėkmingas projektas demonstruoja UAB Merko statyba teikiamų paslaugų kokybę ir darbuotojų profesionalumą bei patvirtina, kad sukaupusi daug statybos valdymo patirties įmonė su patikimais partneriais užtikrina sklandų statybų procesą ir kokybišką rezultatą“, – sako A. Gasiūnas.

Profesionalūs sprendimai ir moderni įranga

Užtikrindama, kad statybos vyksta pagal techninį projektą ir atitinka rangos darbų sutarties sąlygas bei visus teisės aktų ir normatyvinių dokumentų reikalavimus, objekto statybos darbų techninės priežiūros paslaugas teikė UAB „Statybų inžinerinės paslaugos“.

Akcentuojant darbuotojų patogumą, administracinio pastato patalpose sukurta ergonomiška darbo aplinka bei komfortiškas mikroklimatas.

Didžiąją dalį inžinerinių tinklų dviejuose naujojo komisariato pastatuose įrengė UAB „Makora“. Jos meistrai čia atliko vėdinimo, šildymo, oro kondicionavimo, vandentiekio bei nuotekų šalinimo įrenginių montavimo, paleidimo, derinimo ir paruošimo eksploatacijai darbus.

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato komplekse sumontuoti du „Schindler 3300“ modelio liftai, naudojantys diržinės pavaros technologiją, kuri sumažina vibracijas ir elektros sąnaudas bei tausoja aplinką, kadangi jai nenaudojamas tepalas, taip pat suteikia galimybę nedidinant šachtos matmenų įrengti erdvesnę ir patogesnę lifto kabiną.

Sumontuoti išskirtinio efektyvumo langai

Naujasis policijos komisariato pastatas priskiriamas A++ energinio naudingumo klasei, bet jo langams buvo keliami dar aukštesni reikalavimai: jų šilumos perdavimo koeficientas turėjo siekti iki Uw = 0,8 (W/m²K). Tad komisariato pastatui langus gaminusi bendrovė UAB „Almeca“ pagamino aukščiausios kokybės produkciją – šilumą taupančius A++ klasės langus iš 83 mm montavimo pločio, šešias vidines kameras turinčių, trijų sandarinimo lygių „Gealan“ PVC profilių sistemos S 9000 profilių, stiklinimui naudojo naujausios kartos trijų stiklų ir 48 mm storio selektyvinio stiklo paketus su šiltais rėmeliais. Langams, esantiems pastato kampuose, rastas unikalus sprendimas: čia išorinis lango kampas sujungtas iš berėmio stiklo.

Iš vidaus ir iš išorės langų rėmai padengti modernia RAL 7016 antracito spalvos laminavimo plėvele. Langai savo išvaizda primena aliuminio langų konstrukcijas ir harmoningai papildo bendrą viso pastato vaizdą. Standartinės baltos spalvos atsisakyta ir profilio pagrinde, tad ir atidarius langą nesuardoma vienalyčio vaizdo harmonija.

„Didžiausias mus objekte pasitikęs iššūkis – sudėtingas tvirtinimo ir sandarinimo sprendimas ten, kur viršutinė lango dalis išlenda net už šiltinamojo sluoksnio ir jungiasi su paslėptu žaliuzių roletu, – pasakoja langus montavusios UAB „Almeca“ technikos direktorius Vygandas Milašius. – Be to, susidūrėme su retai pasitaikančių kampinių langų iššūkiu.“ Laimė, tai nebe pirmas tokio sudėtingumo iššūkis šiai bendrovei, tad užduotis buvo atlikta puikiai. UAB „Almeca“ šiame objekte atliko ir kitus montavimo darbus: įrengė vitrininius langus ir duris lauko fasade, sumontavo švieslangius, įrengė vidaus priešgaisrinius fasadus.

Pagamino ir pristatė metalines karkaso bei denginio konstrukcijas

Pagal darbo projektą ir gamyklinius brėžinius UAB „Steel projects“ naujajam Kauno policijos komisariato pastatui pagamino ir pristatė plienines karkaso bei denginio konstrukcijas. Pastate jos sujungiamos su gelžbetonio konstrukcijomis, o jau prie šio tvirto pagrindo vėliau montuojamos sienų apdailos plokštės. „Tokio dydžio projektas – tai visada daugybė besidarbuojančių įmonių ir įtemptas, efektyviai koordinuojamas grafikas, kur kiekvienai įmonei išskirtas gana ribotas laikas, – pasakoja bendrovės vadovas Arnoldas Rutkauskas. – Visą laiką palaikydami artimą kontaktą su objekto vadovais ir konstruktoriumi, mes pamatėme įspūdingus tokio projekto suvaldymo įgūdžius. Mūsų komandai liko tik pasistengti pagaminti visą užsakytą produkciją laiku, kad neišmuštume susijusių darbų iš grafiko. Ir mums tai pavyko!“

Bendrovė gali pasiūlyti savo užsakovams bet kokio sudėtingumo plieninių konstrukcijų – nuo linijinių pastatų iki sudėtingų ypatingų metalo statinių konstrukcijų, kurioms reikia išskirtinių sprendimų. Šiame projekte buvo naudojami laiko patikrinti standartiniai sprendimai, jau visiškai įrodę savo patikimumą ir ilgaamžiškumą. Tad tereikėjo pagaminti pagal numatytus darbų grafike terminus visiškai atitinkančią darbo projektą ir garantuotos aukščiausios kokybės produkciją. Su šia užduotimi patyrę bendrovės meistrai, kaip visada, susidorojo puikiai.

Patalpų komforto lygį didina specializuoti sprendimai

Kad projekte būtų pasiektas numatytas atsparumas ugniai, garso izoliacija, puikios akustinės savybės ir paviršių atsparumas smūgiams, policijos komisariato patalpose panaudotos „Knauf“ W112, W116, W628b, W623, W623C, D112 sistemos. „Viena sudėtingesnių užduočių pastate – tai atrijaus perimetro sienos, kurios turėjo užtikrinti ir EI 60 atsparumo ugniai klasę, ir sumažinti patalpoje sklindantį aidą, – pasakoja „Knauf“ atstovas Remigijus Lukauskas. – Čia tiko ugniai atsparus „Knauf RED“ gipskartonis, o iš vidaus prie atitivarų buvo sumontuotos akustinės plokštės „Knauf CLEANEO UFF RE“. Jos dažniausiai naudojamos kabamųjų lubų sistemose, bet puikiai tinka ir sienų apkaloms.“

Akustinės „Knauf CLEANEO UFF RE“ gipskartonio plokštės perforuotos pailgomis kiaurymėmis, kurių bendras plotas siekia apie 13,6 % plokštės. Specializuota plokščių krašto briauna leidžia paprastai ir tiksliai išlyginti jas viena kitos atžvilgiu, antroji akustinių plokščių pusė padengta garsą sugeriančiu plaušiniu. „Knauf CLEANEO UFF RE“ garso sugėrimo laipsnis αw siekia 0,55. Naudojamos patalpų akustikai ir garso absorbcijai pagerinti, šios plokštės rekomenduojamos mokykloms, vaikų darželiams, ligoninėms, viešbučiams, maisto produktų parduotuvėms, biurams ir visuomeninės paskirties pastatams. Dėl savo tikslių matmenų ir santūrios estetikos jos puikiai tinka ir kuriant individualių patalpų interjero dizainą.

Siekiant užtikrinti papildomą policijos komisariato kabinetų garso izoliaciją, mūrinės jų sienos papildomai aptaisytos gipskartonio plokštėmis pagal „Knauf“ W623 sistemą. Projekte taip pat įgyvendinti individualūs „Knauf“ gipskartonio konstrukcijų sprendimai: įvairios konstrukcijų jungtys, kabamosios standžios atramos stiklinėms vidaus pertvaroms, preciziškai įrengtos šešėlinės siūlės, pasitarnavusios kaip puikus dizaino elementas.

Sienoms – saugūs ir patvarūs ekologinį ženklą turintys dažai

Policijos pastatų komplekso administraciniame pastate naudotiems dažams buvo keliami aukšti ekologiniai reikalavimai. Darbo kabinetų ir koridorių sienoms dažyti pasirinkti tvariai pagaminti suomių gamintojo „Tikkurila“ matiniai sienų dažai „Tikkurila Joker“, turintys ekologinius ženklus.

Dažai „Tikkurila Joker“ – vienas labiausiai aplinką tausojančių kompanijos „Tikkurila“ gaminių. Tai vidaus sienų dažai, kurių saugumas ir patvarumas yra įrodytas, todėl jie puikiai tinka intensyviai naudojamoms visuomeninėms patalpoms. Šie dažai saugūs žmogui ir aplinkai, nes į atmosferą išskiria itin mažą lakiųjų junginių kiekį, mažesnį nei reikalaujama pagal standartą. Jie pagaminti vandens pagrindu, neturi tirpiklių ir yra aprobuoti Suomijos alergijos ir astmos asociacijos, taip pat atitinka statybinių medžiagų emisijos klasę M1 ir turi Europos Sąjungos ekologinį ženklą „Ecolabel“ bei Šiaurės šalių „Gulbės“ ženklą.

Šiuos aukštos kokybės dažus lengva naudoti, o jais padengtas paviršius tampa švelnus ir matinis. Visuomeninėse patalpose naudojamiems dažams tai labai svarbu. Parinkti dažai yra itin atsparūs dėvėjimuisi ir plovimui valikliais ar silpnais tirpikliais. Svarbi jų savybė – aukščiausia atsparumo drėgnajam šveitimui klasė (1 klasė, pagal standartą ISO 11998). Dažais „Tikkurila Joker“ dengtus paviršius lengva valyti, galima plauti tiesiog vandeniu. Ant šiais dažais dengtų paviršių prisilietus nelieka pirštų žymių.

Sienų dažų spalva pasirinkta iš „Tikkurila“ pilkų atspalvių paletės „Deco Grey“ (spalvos kodas – TVT 1952). Vidaus ir lauko dažų spalvyną „Deco Grey“ sudaro 94 pilki atspalviai: 72 tradiciniai, 15 skaidrių ir 7 perlamutriniai. Pilki atspalviai – tai laikui nepavaldus, modernaus interjero akcentas. Švelnūs šio spalvyno atspalviai padeda sukurti šiuolaikišką interjerą ir suteikia visuomeninėms patalpoms išskirtinumo bei jaukumo.

Rangovams, architektams bei Policijos departamento atstovams sėkmingai bendradarbiaujant, pavyko rasti geriausius sprendimus ir juos sėkmingai realizuoti. Ekonominę projekto naudą užtikrina kokybiškos statybos bei apdailos medžiagos ir aukštas pastatų energinis efektyvumas. Patogus darbo erdvių išdėstymas, optimalus mikroklimatas ir modernus interjeras užtikrins Kauno policijos pareigūnams patogias ir jaukias darbo sąlygas.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų