Rodos, kad turizmo paslaugos plečiasi ir netgi įgauna naują pagreitį. Pasiekėme laiką, kai bus įmanomas net kosmoso turizmas. Pamirškite Maldyvus ar Tailandą. Kitas kelionės tikslas – kosmosas!
Kosmoso turizmas – kas tai?
Kosmoso turizmas yra privačiomis lėšomis finansuojami pramoginiai ar mokslo tiriamieji skrydžiai į kosmosą arba Žemės orbitą.
Šiuo metu kosmoso turizmas daugiausia apsiriboja su mokslu susijusiais skrydžiais. Tam įtakos turėjo kai kurie istoriniai įvykiai. 1986 m. pirmąja kosmoso turiste turėjusi tapti amerikietė mokytoja Christa McAuliffe žuvo erdvėlaivio „Challenger“ katastrofoje, todėl po šio incidento JAV Vyriausybė priėmė įstatymą, draudžiantį neprofesionalų skrydžius į kosmosą. Vis dėlto po penkerių metų japonų žurnalistas Toyohiro Akiyama ir pirmoji britė astronautė Helen Sharman, pasinaudodami privačių kompanijų lėšomis, tapo pirmaisiais komerciniais astronautais. Tai buvo erdvėlaivių „Soyuz“ skrydžiai į sovietinę kosminę stotį „Mir“.
Vėliau kosmoso turizmas buvo pamažu plėtojamas. Nors NASA ilgą laiką priešinosi idėjai sujungti profesionalų skrydžius su kosmoso turizmo elementais, buvo įkurtos kosmoso turizmo grupės, tokios kaip „Virgin Galactic“, bei pradėtas „žygių“ į kosmosą planavimas.
Pirmasis viešbutis kosmose – jau 2022 metais
Naujienų portalas „cnn.com“ liepos pradžioje informavo, kad Kalifornijoje, San Chozė, vykusiame susitikime „Space 2.0“ buvo paskelbta apie planuojamą kosmose statyti prabangų viešbutį „Aurora Station“. JAV pradedančioji technologijų kompanija „Orion Span“ pranešė, kad 2022 m. planuoja paleisti pirmą liukso klasės viešbutį į kosmosą. Tiesa, toks viešbutis tikrai nebus pigus – už 12 dienų nuotykį žmogui teks pakloti daugiau nei 9 mln. eurų.
„Mes nepardavinėsime atostogų paplūdimyje atitikmens, – „Bloomberg“ sakė Frankas Bungeris, „Orion Span“ įkūrėjas ir generalinis direktorius. – Mes parduosime patirtį, galimybę pasijusti astronautu. Galima numanyti, kad jau yra žmonių, pasiryžusių sumokėti už tokias patirtis.“
Kosminėje stotyje vienu metu tilps šeši žmonės. Už išankstinę rezervaciją reikės sumokėti 80 tūkst. dolerių depozitą. Prieš skrydį svečiai turės įveikti trijų mėnesių trukmės mokymo kursus – dalį jų internetu, dalį – kompanijos biure Hjustone. Anot kompanijos atstovų, svečiai galės atlikti įvairius mokslinius eksperimentus, tokius kaip maisto auginimas kosmose, o su likusiaisiais Žemėje bendraus ypač greitu internetu.
„Mūsų tikslas – padaryti kosmosą prieinamą visiems, – rašoma „Orion Span“ įkūrėjo, prezidento F. Bungerio pranešime spaudai. – Vos tik pastatyta „Aurora Station“ stotis iš karto pradės veiklą, keliautojai galės greičiau ir pigiau, nei kada anksčiau manyta, pasiekti kosmosą.“
Dvylika dienų trunkančioje kelionėje kosmoso turistai pakils į 320 km aukštį virš žemosios Žemės orbitos, iš kur atsivers įspūdingi planetos vaizdai. Viešbutis kas pusantros valandos apskries aplink Žemę, todėl svečiai per parą pamatys 16 saulėtekių ir saulėlydžių.
Anksčiau išleistuose pranešimuose spaudai teigta, kad kosmoso turistai valgys Žemėje paruoštą maistą, kuris galės būti pašildytas mikrobangų krosnelėje. Deja, alkoholio teks atsisakyti – viešbutyje „Aurora Station“ jis bus draudžiamas.
Tiesa, laikinieji kosmoso platybių gyventojai galės netikėtai sulaukti ir nekviestų svečių – tikėtina, kad viešbučiu, kaip slėptuve pavojaus atveju, teisę naudotis turės astronautai.
„Aurora Station“ – ne vienintelė siekiamybė
Keliones į kosmosą suorganizuoti siekia ne tik „Orion Span“. Kita Teksaso valstijoje įsikūrusi kompanija „Axiom Space“ planuoja iki 2024 m. į orbitą paleisti komercinę kosmoso stotį, o rusų kompanija „Orbital Technologies“ bei britų „Virgin Galactic“ turistus nori gabenti į trumpesnes ir galbūt net pigesnes keliones po kosmosą. Beje, kompanija „SpaceX“ paskelbė apie savo planus du kosmoso turistus nuskraidinti į Mėnulį.
Teksto autorė: Justina Kaheen
Nuotraukos: pixebay.com