Kitoks požiūris į saulės elektrines savo poreikiams


 

Laimei, per šį laikotarpį Lietuvos valdžiai atsargiai papildžius įstatymus naujais ir atvėrus duris dvipusei energijos apskaitai, gyventojams ir pelno nesiekiančioms įstaigoms atsirado naujų, kiek kitokių galimybių įdarbinti saulę. Vis tik dar ir dabar daugybė besidominčiųjų saulės energetika formuluoja ir užduoda šios srities specialistams klausimų, tarsi planuodami statyti komercines, o ne tik savo poreikiams tenkinti skirtas elektrines.

„Kiek man kainuos įrengti 10 kW galios saulės elektrinę?“ – bene dažniausiai pirmas ir pagrindinis mūsų krašte užduodamas klausimas. Tenka pastebėti, kad tai visiškai neteisingas klausimas ir į jį ieškoma atsakymo visai ne laiku. Prašau neįsižeisti tų, kurie jį užduoda tikrai viską išsamiai išsiaiškinę, tiksliai žinodami, ko nori, ir turėdami iš anksto parengtus atsakymus į atitinkamus mano klausimus, o ypač pagrindinį: „Kiek suvartojate elektros energijos per metus?“ Ką gi, pradėkime nuo pradžių.

Saulės elektrinės savo poreikiams. Pirmiausia – požiūris!

Ar kada nors susimąstėte, kad atsinaujinančios energijos įdarbinimas savo elektros poreikiams patenkinti pirmiausia siejamas su elektros energijos vartojimo taupymu ir net savo kasdienių įpročių keitimu? Juk kuo mažiau vartosime elektros energijos, tuo mažiau reikės jos pasigaminti ir tuo mažiau kainuos pati elektrinė.

Dauguma sutrinka, kai sužino, kad kitaip nei prieš trejus metus šiandien naujai pastatytoje fotovoltinėje jėgainėje pagamintos elektros energijos valstybė jau nebesuperka – jokios, net ir perteklinės. Teoriškai įstatymas numato tokią galimybę, bet praktiškai 10 MW skatinamoji kvota yra seniausiai išnaudota ir vargu ar politikai, prisimindami praėjusio bumo pagirias, ryžtųsi ją didinti.

Taigi, jei nesuperka, ar jums iš tiesų reikia 10 kW galingumo elektrinės savo poreikiams patenkinti? Greičiausiai troškimu dovanoti perteklinę elektros energiją tinklų operatoriui nedegate. Bet atsakyti į šį klausimą nėra taip lengva, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Gal atkreipėte dėmesį į žodžius „savo poreikiams“ sakinyje prieš tai? Jei taip – sveikinu, jūs teisingame kelyje. Investuojantieji į komercines elektrines paprastai planuodavo įrengtąją jėgainės galią pagal tai, kiek turėjo pinigų investicijoms. Planuodami elektrinę tik savo poreikiams, pirmiausia turėsite suplanuoti savo elektros energijos sąnaudas.

Vienas paprasčiausių būdų jas suplanuoti – peržiūrėti praėjusių metų elektros suvartojimo duomenis. Statantiesiems naują namą tai padaryti bus sudėtingiau, nes reikės įvertinti projektines sąnaudas pagal planuojamus pagrindinius elektros energijos vartotojus, pavyzdžiui: šilumos siurblį, rekuperatorių, šildomąsias grindis ir pan. Na, o norintiesiems įsirengti savo elektrinę ant esamų pastatų pirmiausia rekomenduočiau pagalvoti, kokiais būdais apskritai galėtumėte sutaupyti elektros energijos. Gal, pavyzdžiui, pasikeisdami dalį kaitrinių lempučių į LED lemputes ar elektrinį vandens šildytuvą – į saulės kolektoriaus sistemą. O gal tiesiog apšiltindami stogą?

Ar žinojote, kad, nors Lietuvoje turime saulės energijos ne mažiau nei jos yra rytinėje Vokietijoje, efektyviai vartoti elektrą nepaprastai didelę įtaką turi sezoniškumas? Iš tinklalapyje http://www.litgrid.eu skelbiamų gamybos ataskaitų matyti, kad sausį fotovoltinė elektrinė Lietuvoje pagamina energijos 15 kartų (!) mažiau nei birželį. Taigi, planuodami savo elektros energijos sąnaudas, turėsite įvertinti ne tik kiek, bet ir kada elektrą vartosite. Net jei naudositės dvipusės energijos apskaitos galimybėmis, prisiminkite, kad kiekviena į viešąjį elektros tinklą atiduota ir iš jo atsiimta kilovatvalandė šiuo metu kainuoja apie 0,039 euro.

Paprastais žodžiais kalbant, įsirengus saulės elektrinę savo poreikiams, skalbti drabužius, plauti indus, šildyti vandenį šildytuve bus pigiau saulėtos dienos metu (išvengsite pasaugojimo mokesčio), o ne naktį, kaip buvome įpratę. Tad visiems siekiantiems optimizuoti išlaidas elektros energijai vertėtų svarstyti ir išmaniųjų valdiklių, „žinančių“, kada šviečia saulė, naudojimo galimybes.

Nuo požiūrio – prie racionalaus įrangos pasirinkimo

Šaunu, jei, tarkime, jums pavyko surinkti duomenis ir bent grubiai suplanuoti elektros energijos sąnaudas bei optimalų, ekonomišką jos vartojimą. Vis dėlto planavimas tuo dar nesibaigė, nes saulės elektrinės darbo efektyvumas taip pat tiesiogiai priklauso nuo daugelio veiksnių – fotovoltinių modulių padėties pasaulio šalių atžvilgiu, montavimo kampo, modulių išdėstymo plokštumų skaičiaus, horizonto švarumo, šešėliavimo objektų (pavyzdžiui: medžių, antenų, kaminų), vietinių klimato sąlygų, jėgainės montavimo būdo ir pan.

Nors kiekviena elektrinės montavimo vieta – ar ant žemės, ar ant stogo – turi savo pranašumų ir trūkumų, dažniau pasirenkama antroji, todėl pirmiau išvardytus veiksnius gali būti sudėtinga paveikti. Norint apytiksliai prognozuoti energijos gamybą (kartu atsakyti į klausimą, kokios galios elektrinės jums iš tiesų reikia) galima pasinaudoti nemokama EK skaičiuokle, esančia interneto adresu http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php. Tiesa, tam prireiks ir šiek tiek įgūdžių. Kur kas tikslesnei elektros suvartojimo prognozei sudaryti „Solet Technics“ siūlo naudoti specializuotą „SunEye“ įrangą (http://www.solmetric.com), kuria būsimoje elektrinės vietoje fiksuojama horizonto linija su šešėliavimo objektais (žr. pav.), o gautus duomenis po to apdoroti profesionalų naudojama saulės jėgainių modeliavimo programine įranga „PV*SOL“ (http://www.valentin-software.com/en/products/photovoltaics/57/pvsol-premium), atsižvelgiant į tikslią jėgainės geografinę vietą, per 20-metį surinktą metinę klimato duomenų bazę ir pageidaujamo gamintojo turimą įrangą. Taip galima gana realiai apskaičiuoti ne tik savo poreikiams reikalingą elektrinės galią, bet ir parinkti geriausiai jai tinkamą vietą.

Šio straipsnio tikslas nebuvo atsakyti jums į pirmąjį ir dažniausiai užduodamą klausimą. Tačiau jo pabaigoje norisi priminti, kad paprastai „pigiausias“ sprendimas nebūtinai yra pigiausias iš tikrųjų. Kad ir kokia pigi būtų įranga, investicijos į saulės elektrinę vis dar yra santykinai didelės, o jų atsipirkimo laikas – gana ilgas. Todėl pirmiausia siūlome pagalvoti, kiek prireikus kainuotų ir kiek laiko užtruktų jūsų garantinės teisės įgyvendinimas. Kai įrangos gamintojas – jūsų kaimynas, toks klausimas iš esmės neaktualus.

Nuoširdžiai linkiu sėkmės teisingai planuojant savo nuosavą elektrinę, o prireikus patarimo – mielai kviečiu kreiptis į UAB „Solet Technics“.



Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų