Šiandien paskelbtoje Pasaulinės meteorologijos organizacijos (WMO) ataskaitoje teigiama, kad visuotinio atšilimo fizinis ir finansinis poveikis didėja.
Šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis yra aukštesnis nei „pavojingesnis“. Ši ataskaita pateikiama tą pačią savaitę, kai Tarptautinė energetikos agentūra (IEA) pranešė apie CO2 padidėjimą 2018 metais. Tačiau nauji duomenys iš Jungtinės Karalystės rodo, kad Didžiojoje Britanijoje tendencija yra kitokia ir pavojus sumažėjo 3%.
Šių metų klimato ataskaita iš WMO yra 25-oji metinė klimato ataskaita. Ataskaitoje teigiama, kad 1993 metais anglies dioksido koncentracija atmosferoje buvo 357 milijonai dalių (ppm). Dabar jų skaičius padidėjo iki 405,5 mln. Tai daro didelę įtaką temperatūros kitimui, o 2018 metai yra ketvirtieji šilčiausi metai iš eilės, kurių vidutinė temperatūra viršija 1 °C visus 1850 –1900 metų rekordus. Šiltėjantis klimatas jau atnešė siaubingų padarinių.
„Ši ataskaita labai aiškiai parodo, kad klimato kaitos poveikis spartėja“, – sakė prof. Samantha Hepburn, Australijos Deakino universiteto Energetikos ir gamtos išteklių teisės centro direktorius.
„Mes žinome, kad jei dabartinė šiltnamio efektą sukeliančių dujų koncentracijos trajektorija tęsis, iki šimtmečio pabaigos temperatūra gali padidėti 3–5 ° C, palyginti su priešindustriniu lygiu. Šiandien mes jau pasiekėme 1 laipsnį“, – teigia prof. Samantha Hepburn.
Kai kurie iš šių skaičių buvo paskelbti preliminariame tyrime praėjusių metų lapkričio mėn. Tačiau išsamioje ataskaitoje pateikiami duomenys apie daugelį svarbiausių klimato rodiklių. Vienas iš pavyzdžių yra vandenyno šilumos kiekis. Daugiau nei 90 proc. šiltnamio efektą sukeliančių dujų sulaikytos energijos patenka į jūrą ir, remiantis WMO, 2018 m. buvo užregistruoti nauji vandenyno šilumos rekordai.
Jūrų lygis taip pat toliau didėjo, o bendras vidutinis jūros lygis 2018-aisiais net 3,7 mm yra didesnis lyginant su ankstesniais metais.
„Šiame pranešime pabrėžiamas padidėjęs jūros lygio augimo tempas, ir tai kelia susirūpinimą tiems, kurie gyvena žemose pakrantės zonose, tiek išsivysčiusiose, tiek besivystančiose šalyse“, – sakė Australijos Deakino universiteto mokslinis bendradarbis dr. Sally Brownas iš Sautamptono.
„Mes žinome, kad jūros lygio kilimas yra pasaulinė problema, kuri neišnyks, ir reikia dėti pastangas padėti tiems, kurie yra labiausiai pažeidžiami“, – tęsė mokslininkas.
Statistika baugina
Remiantis pranešimu, dauguma gamtos pavojų, kurie 2018 m. paveikė beveik 62 milijonus žmonių, buvo susiję su ekstremaliais oro ir klimato įvykiais.
Apie 35 mln. Žmonių nukentėjo nuo potvynių.
Floridos uraganas ir „Michael“ uraganas buvo tik du iš 14 „milijardus dolerių (eurų) kainavusių katastrofų“ JAV 2018 m.
„Super Typhoon Mangkhut“ paveikė 2,4 milijono žmonių. Žuvo 134, daugiausia Filipinuose.
Europoje, Japonijoje ir JAV daugiau nei 1600 žmonių mirė dėl karščio bangų ir gaisrų.
Kerala Indijoje patyrė didžiausią kritulių ir potvynių kiekį per šimtmetį
WMO vadovas Petteri Taalas sako, kad ekstremalus oras tęsėsi ir 2019 metų pradžioje. Tropiniai ciklonai sukėlė niokojančių potvynių ir tragiškas mirtis Mozambike, Zimbabvėje ir Malavyje – praktiškai visame pietų pusrutulyje.
Ataskaita buvo paskelbta konferencijoje Niujorke, kurioje dalyvavo Jungtinių tautų Generalinis Sekretorius Antonio Guterres.
„Nebėra laiko vėlavimui“
„Nebėra laiko vėlavimui“, – rašė naujasis tyrimas.
Anksčiau šią savaitę Tarptautinė energetikos agentūra paskelbė nerimą keliančius duomenis, rodančius, kad 2018 m. anglies dvideginio emisija padidėjo 1,7 proc.
Didžiojoje Britanijoje vyriausybė taip pat paskelbė duomenis apie išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį per pastaruosius metus. Šie skaičiai rodo, kad per pastaruosius metus Jungtinėje Karalystėje išmetamų teršalų kiekis sumažėjo 3 proc.
Faktoriai, lemiantys situacijos gerėjimą Jungtinėje Karalystėje, apima tai, kad 2018 metais anglies, kaip elektros energijos šaltinio, buvo suvartota tik 5%.