Kokybiški įrankiai – minimalus vibracijos poveikis


Dažnai renkantis elektrinius įrankius didžiausias dėmesys kreipiamas į įrankio technines charakteristikas, kainą, garantinę ir pogarantinę priežiūrą, tačiau dar retai pasitaiko, kad meistrai ar įmonių darbuotojai, atsakingi už įrankių pirkimą, teirautųsi apie įrankio vibracijos intensyvumo koeficientus ir naudojamus sprendimus įrankių vibracijos poveikiui mažinti.

O tai turėtų būti ypač svarbu, nes jei įrankis yra darbo priemonė, jis naudojamas ilgas valandas penkias dienas per savaitę. Todėl neišvengiamai teks susidurti su vibracijos keliamu poveikiu darbuotojų sveikatai. Ilgalaikės vibracijos poveikis pasireiškia kraujotakos, neurologiniais, raumenų ir kaulų sutrikimais. Geriausiai žinomas kraujotakos sutrikimas – vibracijos sukeltas pirštų pabalimas. Tai laikinas pirštų kraujo apytakos sutrikimas. Iš pradžių pabalimas apima vieno arba daugiau pirštų galiukus, bet, vibracijos poveikiui tęsiantis, pabalimas gali išplisti per visą pirštą. Kai kraujas grįžta į pirštus, jie parausta, paprastai juos ima skaudėti. Jei vibracijos poveikis tęsiasi, pabalimas dažnėja ir apima vis daugiau pirštų. Pabalus pirštams, darbuotojai gali jų nejausti, pirštai netenka vikrumo, todėl gali nukentėti darbo veikla, atsiranda nelaimingų atsitikimų, per kuriuos galima sunkiai susižaloti, pavojus.

ES direktyva 2002/44/EB („Vibracijos direktyva“) įpareigoja darbdavius užtikrinti, kad rankas veikiančios vibracijos keliami pavojai būtų kiek įmanoma mažesni. Elektrinių įrankių gamintojai, importuotojai ir tiekėjai privalo pateikti informaciją apie rankas veikiančios vibracijos intensyvumą. Ši informacija turėtų būti nurodyta kartu su informacija arba instrukcijomis, kurios pateikiamos su elektriniu įrankiu (direktyva 2006/42/EB). Renkantis įrankį, svarbu įsitikinti, kad ši informacija yra pateikta, nes, atsižvelgiant į vibracijos intensyvumo reikšmę, gali būti ribojama darbo įrankiu trukmė.

„Vibracijos direktyvoje“ nustatyta kasdienio vibracijos poveikio veikimo vertė, kurią viršijus reikalaujama, kad darbdaviai kontroliuotų darbuotojų rankas veikiančios vibracijos keliamus pavojus, ir poveikio ribinė vertė, kurios negalima viršyti. Kasdienio poveikio vertė yra lygi 2,5 m/s², tai santykinai saugi riba, kai su įrankiu galima dirbti aštuonias darbo valandas ir vibracijos poveikis yra minimalus. Kuo didesnis įrankio vibracijos intensyvumo rodiklis, tuo didesnis vibracijos poveikis sveikatai. Kasdienio poveikio ribinė vertė – 5 m/s². Tai kritinė dienos darbo reikšmė, kuri neturėtų būti viršijama. Kad būtų akivaizdžiai nepakenkta darbuotojo sveikatai, darbo laikas su tokiu įrankiu turi būti ribojamas.

Darbo laiko trukmės priklausomybė nuo įrankio vibracijos intensyvumo koeficiento pavaizduota toliau pateiktame 1 grafike.

Pateiksime paprastą pavyzdį. Du šaltkalviai dirba su tokios pačios galios (1 400 W) skirtingų gamintojų kampiniais šlifuokliais. Pirmasis šaltkalvis dirba su kampiniu šlifuokliu, kurio deklaruotas vibracijos intensyvumas (pateiktas gamintojo įrankio naudojimosi instrukcijoje) – 3,5 m/s². Antrasis – su kampiniu šlifuokliu, kurio vibracijos intensyvumas – 7,5 m/s². Po keturių darbo valandų antrasis šaltkalvis turės nutraukti darbą, nes kasdienės vibracijos poveikio koeficientas viršys ribinę reikšmę (5 m/s²). Pirmasis šaltkalvis galės dirbti toliau, nes po keturių darbo valandų jam tenkantis vibracijos koeficientas neviršys saugios reikšmės (2,5 m/s²).

Vokietijos elektrinių įrankių gamintojas „Metabowerke GmbH“ skiria ypatingą dėmesį neigiamam vibracijos poveikio mažinimui. Didžiausios pergalės, kovojant su vibracija, pasiektos kuriant kampinius šlifuoklius. Geriausias pavyzdys – „Metabo“ kampinis šlifuoklis „WEA 14-125 Plius“. Tai galingas (1 400 W) kampinis šlifuokis, turintis pjovimo / šlifavimo diskų balansavimo sistemą „Autobalancer“.

Ši automatinė sistema sumažina vibracijas, kurių priežastis – pjovimo / šlifavimo diskų disbalansas. Pjovimo / šlifavimo diskai nėra idealiai subalansuoti, ne visi diskai tolygiai dėvisi, todėl diskas darbo metu (disko sūkiai siekia 10 500 rpm) virpa. Disko automatinio balansavimo sistema sumažina disko virpesius daugiau nei 50 % (pagal EN 60745). Ši sistema leidžia pasiekti, kad kampinio šlifuoklio „Metabo WEA 14-125 Plius“ deklaruojamas vibracijos intensyvumas būtų tik 3,5 m/s², kai analogiškų kitų gamintojų kampinių šlifuoklių vibracijos intensyvumas yra 7,5 m/s². „Metabo WEA 14-125 Plius“ galima dirbti visą darbo dieną, patiriant tik minimalią vibracijos žalą sveikatai, nes kasdienis vibracijos poveikis (3,6 m/s²) nežymiai viršys santykinai saugią ribą (2,5 m/s²).

Vibracijos sumažinimas yra svarbus dėl kelių papildomų priežasčių. Pirma, tai teigiamai veikia įrankio ilgalaikiškumą. Lėčiau dėvisi mechaninės įrankio dalys – pavaros dantračiai, guoliai, angliniai šepetėliai, variklio kolektorius, laidai. Antra, sumažėja pjovimo / šlifavimo diskų išeiga, padidėja darbo efektyvumas, mažėja gamybos sąnaudos. Švedų bendrovė „SlipNaxos“ (didžiausias šlifavimo diskų gamintojas Šiaurės Europoje) atliko tyrimus, kaip pjovimo / šlifavimo diskų balansavimo sistema prailgina tokių diskų eksploatavimo laiką. Gauti rezultatai – toliau pateiktame 2 grafike .

Praktiškai šlifavimo diskas, naudojamas su kampiniu šlifuokliu be disko balansavimo sistemos, apytiksliai per 30 min. visiškai susidėvi ir nušlifuoja apie 610 g metalo. Toks pat šlifavimo diskas, naudojamas su tokios pat galios kampiniu šlifuokliu, kuriame yra sistema „Autobalancer“, susidėvi per 90 min. ir nušlifuoja 1 450 g metalo.

Deja, žalingas vibracijos poveikis yra neatsiejama darbo su įrankiais problema. Elektrinių įrankių gamintojas „Metabowerke GmbH“ skiria daug dėmesio šiai problemai, siekdamas kuo daugiau sumažinti žalingą vibracijos poveikį darbuotojo sveikatai, o „Metabo“ įrankiai atitinka griežčiausius šiuolaikinius darbo saugos reikalavimus.

Rinkdamiesi įrankius, pasikonsultuokite su pardavimo specialistais ir įsitikinkite, kad įrankis atitinka darbo saugos reikalavimus. Tai leis jums užtikrinti darbuotojų saugą, padidins darbo efektyvumą ir sumažins gaminių savikainą.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų