Komforto sala amžino judėjimo sūkuryje   


Sporto g. 16, Žirmūnuose, sutvisko naujas A++ energinio efektyvumo klasės biurų kompleksas stikliniu fasadu. Nuo pastato šakojasi keliai į visas Vilniaus puses, tad atrodo visai suprantama, kodėl čia nusprendė įsikurti transporto ir logistikos paslaugų įmonė.

Šešių aukštų, beveik 5,5 tūkst. kv. m pastato projektą plėtojo bendrovės „Evolis“ antrinė įmonė „Sporto 18“, generalinio rangovo atsakomybę prisiėmė tvarių miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“. Projektas buvo įgyvendintas už daugiau kaip 12 mln. eurų.

 

„Mūsų pagrindinis tikslas buvo pastatyti verslo centrą laiku ir pasiekti optimalų kokybės bei kainos santykį. Viskas įgyvendinta sėkmingai. Rangovo darbą vertiname puikiai, pastatas, kaip ir prieš tai pastatyti objektai, atitinka aukščiausius tvarumo ir draugiškumo aplinkai bei žmonėms reikalavimus. Šiuo metu vyksta objekto sertifikavimo procedūra pagal „BREEAM Outstanding In-Use“ kategoriją“, – sako bendrovės „Evolis“ vadovas Jurij Novickij. 

„YIT Lietuva“ vadovo Kęstučio Vanago teigimu, pagal aukščiausius tvarumo standartus pastatytam naujajam biurų pastatui strategiškai patogioje centrinėje Vilniaus dalyje taikytas vadinamasis build-to-suit modelis.  

„Toks sprendimas suteikia naudotojui galimybę nuomotis specialiai jo individualiems poreikiams suprojektuotas, pastatytas bei pritaikytas patalpas. Build-to-suit modelį savo projektams pasitelkiame jau ne pirmą kartą, ir jis visada pasiteisina. Šis verslo centras konkurencingai papildė tiek sostinės biurų rinką, tiek mūsų statomo administracinio nekilnojamojo turto portfelį“, – sako K. Vanagas. 

Pastatą tarsi įsuka žiedinis judėjimas 

Naujojo pastato architektūros idėją, pasak jį projektavusios „Architektūros kūrybinės grupės“ vadovo architekto Remigijaus Bimbos, inspiravo labai judri Žirmūnų žiedinė sankryža. Ji – tarsi perpetuum mobile, amžinas variklis, judėjimas čia niekada nesiliauja. Todėl buvo suprojektuoti sankryžos link pasvirę fasadai, aštrūs apšviesti stogeliai. Žiedinis judėjimas pastatą tarsi įsuka į save. „Tai mūsų sprendimas šiai judriai aplinkai, kurioje pastatas turėjo išlaikyti darną, vientisumą ir plastiką“, – sako R. Bimba. 

Atsižvelgdami į administracinę pastato paskirtį, architektai jį suprojektavo taip, kad į vidų patektų kuo daugiau natūralios šviesos ir tinkamai apšviestų visas 330 darbo vietų. Stiklinį pastato fasadą iš vidaus dengia žaliuzės, pakreiptos į įsukantį automobilių verpetą: taip šiltuoju sezonu patalpos bus pridengiamos nuo tiesioginių šviesos spindulių ir taupomos energijos sąnaudos joms vėsinti. 

Inžinerinės sistemos, tarp jų ir vandens nuotėkio sekimo sistema, suprojektuotos pagal „BREEAM Outstanding“ / „BREEAM Exellent“ reikalavimus, ir sujungtos į pastato valdymo sistemą.  

Po verslo centru įrengta dviejų aukštų požeminė automobilių stovėjimo aikštelė, joje yra 48 vietos, iš jų keturios skirtos elektromobiliams. Antrajame požeminiame aukšte yra dviračių saugykla, jais atvykstantiems šalia įrengtos persirengimo ir dušų patalpos. Automobilių aikštelę kerta magistralinė šilumos trasa, tad teko įrengti pereinamą kolektorių. 

Architektai skyrė dėmesio ir pastato aplinkai. Visa teritorija apželdinta veja, apsodinta žemaūgiais želdiniais ir daugiamečiais gėlynais, jos ribas ženklina pėsčiųjų takai. Šilokais apželdintas netgi stogas, ant jo įrengta terasa. Žalieji sprendiniai, architekto R. Bimbos teigimu, – dalis naujojo verslo centro architektūrinio identiteto. Aštrios rombo formos pastatą norėta darniai integruoti į aplinką. 

Vidaus erdvių projektavimas buvo patikėtas MB „Septinta Studija“ interjero architektams. Pasak vieno iš autorių Viačeslavo Malenko, užsakovas norėjo efektyvaus ir funkcionalaus biuro, jaukių erdvių, medžiagų ir spalvų, patogios aplinkos dirbti ir bendrauti.  

Naujajam verslo centrui patalpos pradėtos projektuoti, kai šis dar nebuvo pastatytas. Interjero architektai kartu su užsakovu kūrė poreikių programą, interjero koncepciją ir stilistiką. „Madų nesivaikėme, turėjome aiškų idėjinį stuburą. Pagrindinė mintis – susieti interjerą su įmonės veikla, todėl visi aukštai yra stilizuotas tam tikrų pasaulio prekybinių kelių atspindys spalvynu ir grafika“, – sako interjero bendraautoris Arūnas Paslaitis.  

Pirmas aukštas skirtas biuro lankytojams ir bendrosioms darbuotojų funkcijoms. Čia yra recepcija, bendrieji susitikimų kambariai, sporto klubas, svetainė su amfiteatru ir virtuvės zona. Svetainė – didžiausia biuro erdvė, ji skirta bendriesiems susitikimams, pristatymams, šventėms, poilsiui. Visuose kituose aukštuose – biuro patalpos pagal veiklos pobūdį. Kiekviename aukšte įrengta įvairaus dydžio posėdžių kambarių, atvirų darbo erdvių. Esminės judėjimo arterijos aukštuose nuo darbo zonų atskirtos posėdžių kambarių ir pagalbinių patalpų tūriais.  

Paminėtina, kad per aukštus „išmėtytos“ specifinės paskirties erdvės – darbo zona su gyvūnais, vaikų kambarys, mokymų salė, miego kambarys, sporto salė, specifiškai įrengtos posėdžių salės, stogo terasa… Visa tai skatina darbuotojus judėti. 

Visuose aukštuose įrengtos nedidelės poilsio zonos, kuriose galima atsigerti vandens ar kavos, neformaliai pabendrauti su kolegomis, tačiau pietauti visi kviečiami į pirmajame aukšte įrengtą valgomąją zoną. Po pietų ji tampa žaidimų, didžiųjų įmonės susitikimų erdve.  

„Septinta Studija“ stengėsi interjerui suteikti kuo daugiau lauko estetikos, tad grindų dangos primena samanomis apžėlusį akmenų taką, sienos tinkuotos grubiu lauko tinku, sienų ir akcentinių dangų spalvos kiekviename aukšte vis kitokios. Taip išvengiama monotonijos, darbuotojams lengviau orientuotis.  

Biure įrengtos modernios inžinerinės sistemos, autonominis ir intuityvus apšvietimas, reaguojantis į natūralios šviesos pokyčius lauke, pakeliamos grindys elektros tinklams, apdaila, baldų ir lubų sprendiniais užtikrinta patalpų akustika, sumontuotos kokybiškos stiklo vitrinos su ąžuolo lukšto durimis. 

Pastato kokybė stipriai priklauso nuo projekto techninės priežiūros 

Sporto g. 16 projekto statybos techninę priežiūrą atliko tarptautinė komercinių nekilnojamojo turto projektų vykdymo, techninio konsultavimo ir statybų techninės priežiūros įmonė „Projector“. 2004 m. pirma „Projector“ grupės įmonė („Projektiinsener“) buvo įkurta Estijoje, ji sėkmingai išplėtė klientų ratą ir 2010 m. atidarė filialą Rygoje, o dar po metų – ir Vilniuje, taip užsitikrindama statybų konsultavimo lyderės poziciją Baltijos šalyse. 2022 m. „Projector“ tapo nekilnojamojo turto valdymo ir konsultavimo įmonių grupės „Newsec“, veikiančios visose Baltijos ir Skandinavijos šalyse, dalimi. 

„Projector“ prisijungimas prie „Newsec“ leido sustiprinti ir išplėsti teikiamų statybos konsultavimo paslaugų spektrą Baltijos šalyse. „Tai ypač aktualu klientams, norintiems turėti vieną atsakingą ir patikimą partnerį visame statybos procese pradedant nuo projekto idėjos ir baigiant įsikūrimu pastate“, – sako „Newsec“ statybos projektų valdymo grupės vadovas Baltijos šalyse Darius Balčiūnas.  

„Projector“ yra sukaupusi didelę patirtį su įvairaus masto projektais visose Baltijos valstybėse. Naujausi projektai įgyvendinti Vilniuje su „Projector“ specialistų priežiūra – naujojo verslo centro Sporto g. 16 statybos ir sostinės prekybos ir laisvalaikio centro „Panorama“ dalinė renovacija. 

„Sporto g. 16 pastatas yra išskirtinis, ne standartinės stačiakampio formos, – jis labiau primena rombą dviem aštriais kampais. Planuojant tokio pastato statybas, labai svarbu profesionaliai įvertinti visus techninius niuansus. Pavyzdžiui, dėl aštrių kampų keliama ypatingų reikalavimų fasadų sistemų sprendimams, stiklo paketų sandarinimui ir montuotojų kvalifikacijai, – komentuoja „Projector“ vadovas Lietuvoje Toomas Hein. – Šis pastatas yra A++ energinės klasės, todėl buvo labai svarbu rasti geriausią nestandartinį sprendimą ir užtikrinti konvekciją aštriuose fasado kampuose. Džiaugiamės, kad patyrusiai komandai tai buvo lengvai įveikiamas iššūkis.“ 

„Projector“ teikia statybos techninės priežiūros ir statytojų konsultavimo paslaugas ne tik statybos proceso metu, bet ir projektavimo bei statybos planavimo laikotarpiu. Dauguma klientų konsultavimo paslaugomis naudojasi iki pat pastatų garantinio laikotarpio pabaigos, dažnai ir jam pasibaigus. 

„Viena iš mūsų istorinių ir pagrindinių teikiamų paslaugų – tai pastatų techninis auditas (angl. Technical due diligence). Ši paslauga ypač svarbi nekilnojamojo turto sandorių ir turto valdymo srityje, tad dažnai bendradarbiaujame su nekilnojamojo turto fondais, finansavimo įstaigomis, nekilnojamojo turto bendrovėmis, pramonės ir logistikos įmonėmis, prekybos tinklais ir nuomininkais. Mūsų techninių auditų ataskaitos suteikia suinteresuotosioms šalims galimybę tvirtai orientuotis sudėtingoje komercinio nekilnojamojo turto srityje ir priimti pagrįstus sprendimus“, – sako T. Hein. 

„Projector“ techninio audito paslauga leidžia laiku pastebėti tokius svarbius trūkumus kaip statybos arba projektavimo klaidos, netinkamas pastato valdymas arba priežiūra, trumpinantys įrangos ir įrenginių eksploatavimo laiką, netinkamas avarinių pagalbos sistemų arba pastato valdymo sistemų (BMS) veikimas, priešgaisrinės saugos, energinio efektyvumo ar aplinkosaugos sutrikimai, taip pat faktinės situacijos neatitinkanti ar trūkstama pastato techninė dokumentacija. „Projector“ jau yra atlikusi daugiau kaip 300 įvairių komercinio nekilnojamojo turto pastatų techninių auditų Baltijos šalyse. Nuo 2024 m. „Projector“ pradėjo teikti ir baigtų statyti pastatų „BREEAM In-Use“ sertifikavimo paslaugą. 

Apšvietimas – funkcionalus, inovatyvus ir dekoratyvus  

Techninius sprendimus visų verslo centro Sporto g. 16 erdvių apšvietimui pagal interjero architektų pateiktą viziją suprojektavo ir reikiamus šviestuvus pagamino arba pristatė UAB „Gaudrė“ komanda, į projektus visada žvelgianti kompleksiškai ir kurianti valdomą apšvietimą, visiškai autonominį ir intuityvų. 

Kompleksiškai „Gaudrė“ apšvietimą vertino ir naujajame verslo centre. Apšviestumas buvo projektuojamas pagal naująjį apšvietimo standartą, galiojantį nuo 2020 metų. Vertintas ne tik darbo vietos apšvietos lygis, bet ir cilindrinė (vertikali), lubų ir sienų apšvieta.  

Kadangi prie projektų sprendinių buvo prieita kompleksiškai, buvo pasiūlytas ir bendras šviesos valdymo sprendinys – apšvietimo valdymo sistema, šviestuvų apšvietimą reguliuojanti pagal natūralios šviesos lygį ir darbuotojo buvimą arba nebuvimą darbo vietoje. 

Vizgirdos teigimu, apšvietimas buvo projektuotas pagal „BREEAM in-use Outstanding“ reikalavimus, tad aukšti reikalavimai buvo keliami ir apšvietimui, ir valdymo sistemai. „Mes visus juos įvykdėme“, – sako jis.

Pastate visur sumontuoti 4000 K šviesos spektro šviestuvai, tik dalyje viršutinio aukšto yra šviestuvai su kintamo šviesos spektro (Human Centric Light) funkcija: dirbtinis apšvietimas atkartoja dienos šviesos spektrą priklausomai nuo paros meto.  

„Tai iš esmės atitinka žmogaus natūralius bioritmus – šviesa, šviesos spalva kabinete lygiai tokia pat kaip ir lauke: vakaro metu – šiltas spektras, o dieną, kai žmogaus aktyvumas didžiausias, – šviesos spektras šaltas. Diapazonas – nuo 2700 K iki 6500 K“, – sako G. Vizgirda. 

„Gaudrė“ pagamino ir didžiąją daugumą šviestuvų. Darbo vietų šviestuvai dvejopi: dalis su mikroprizmatine optika, dalis – su specialia labai mažo akinimo „Darkcell“ šviesos optika.  

Įmonė ganėtinai anksti įsitraukė į apšvietimo sprendinių paiešką kartu su interjero architektais, tad galėjo pasiūlyti, kaip šviestuvus integruoti į pakabinamas akustines lubas, kad šviestuvai ir lubos vieni kitus papildytų. Tai nestandartinis interjerinis sprendimas: šios sistemos nėra mechaniškai sujungtos, tačiau jų sprendiniai sinchroniški ir sukuria gražią dermę.   

„Šiuolaikiniame dinamiškame biure šviestuvų grupių apšvietimas turi atlikti techninę funkciją, antra vertus, tuo pat metu jis yra ir dekoratyvinis

apšvietimo elementas“, – teigia G. Vizgirda.  

Ne vienas išbandymas technologiniais sprendiniais 

UAB „Fortesta LT“ atliko požeminės automobilių stovėjimo aikštelės ir verslo centro antžeminės dalies monolitinio gelžbetonio karkaso įrengimo darbus. Tam tikri darbų etapai buvo technologiškai sudėtingi. „Pavyzdžiui, visą požeminę parkavimo zoną kerta miesto inžinerinių tinklų kolektorius. Jis yra pirmojo požeminio aukšto parkavimo zonos lygyje, o parkavimo zoną sudaro du požeminiai aukštai. Taigi darbų pradžioje kolektorius „kabėjo ore“ ir parkavimas turėjo būti įrengtas aplink šį kolektorių iš visų pusių, po juo ir virš jo. Maža to, kolektorius yra įrengtas su nuolydžiu, o tai pareikalavo papilomų pastangų“, – apie darbų eigą pasakoja „Fortesta LT“ direktorius Ričardas Račinskij. 

Technologiškai sudėtinga buvo naujojo pastato parkavimo zoną sujungti su esamo pastato požemine automobilių stovėjimo aikštele įrengiant kelis pravažiavimus tarp šių parkavimo dalių.  

Netipinis ir automobilių stovėjimo aikštelės perdangų armavimas, nes kiekvienas pagrindinių armatūros sluoksnių strypas turėjo būti įrengtas vis kitu kampu. 

Suprojektuotos vizualiai įdomios ir technologiškai sudėtingos klombos ir atraminės sienelės – teritorijos aplink pastatą gerbūvio elementai. 

„Įrengdami pastato antžeminę dalį siekėme naudoti greitojo rinkimo perdangos klojinius, tačiau pastato geometrija nebuvo tam itin palanki, – pasakoja R. Račinskij. – Vis dėlto kartu su klojinių tiekėjais pavyko rasti sprendimą ir paspartinti darbus. Antžeminės dalies įrengimą pradėjome praėjusių metų vasario pabaigoje, o jau gegužės pabaigoje buvo įrengta šešto aukšto perdanga. Birželio pradžioje pastatas pasipuošė vainiku.“ 

„Fortesta LT“ atstovas džiaugiasi, kad kartu su labai profesionalia objektą plėtojusios „YIT Lietuva“ komanda pavyko nuodugniai bei tiksliai suplanuoti visus sudėtingesnius darbų etapus ir greitai bei sklandžiai atlikti darbus. 

Tvari ir funkcionali santechninė įranga 

Ilgalaikei biurų nuomai skirtuose pastatuose paprastai tikimasi patikimų, tvarių, ilgaamžių ir lengvai prižiūrimų sanitarinių mazgų. Naujasis verslo centras Sporto g. 16 siekia „BREEAM Outstanding In-Use“ kategorijos sertifikato, tad buvo keliami ir ganėtinai aukšti vandens tausojimo reikalavimai.  

„Projekto plėtotojas, jau ne pirmą kartą savo projektams pasirenkantis LAUFEN santechniką, žinojo, kad Šveicarijos gamintojas tokius reikalavimus atitinkančių sprendinių turi“, – sako Nerijus Bakšys, LAUFEN pardavimų direktorius Baltijos šalims. 

Specialiai tokiems projektams LAUFEN yra sukūręs populiariausio savo unitazo „Pro Rimless“ modifikaciją, pritaikytą nuplauti 4 arba 2 litrais vandens (standartas – 4,5/3 l), tad ji ir buvo pasirinkta naujajam biurų pastatui. Pasak N. Bakšio, unitazų dizainas – švarus, be jokių nereikalingų plokštumų ar nišų, kuriose galėtų kauptis nešvarumai. Unitazo puodas neturi vandens paskirstymo apvado, tad ir vidinis puodo paviršius lengvai prieinamas valyti, be potencialių „bakterijų veisyklų“.  

Projekte numatyti praustuvai, glaudžiami prie sienos ir guldomi ant stalviršio. Paguldžius ant stalviršio paprastą keraminį praustuvą, tarp jo apatinės briaunos ir stalviršio liktų tarpų, nes papildomai neapdorota keramika niekada nebūna idealiai lygi. Todėl LAUFEN turi praustuvų, kurių apatinės briaunos po pagaminimo yra nušlifuojamos, kad lygiai priglustų prie stalviršio. Toks praustuvas – „LAUFEN Pro S 55“ ir buvo pasirinktas biurų pastatui. 

Dizaino prasme nenusileidžia ir žmonėms su negalia skirtos patalpos. LAUFEN šią specifinių reikalavimų turinčią įrangą gamina tokią, kad ji kuo mažiau skirtųsi nuo įprastos. Unitazas „Pro Liberty Rimless“ nuo įprasto „Pro Classic Rimless“ unitazo skiriasi tik tiek, kiek reikia: ilgiu (70 cm), tvirtinimo būdu ir aukščiu. Jo sėdynė į keramiką remiasi specialiomis nuslydimo riziką eliminuojančiomis atramėlėmis, o lankstai, kad būtų tvirtesni, sujungti į vientisą metalinį tiltą. 

Žmonėms su negalia skirtas praustuvas „Pro Liberty“ iš pažiūros irgi atrodo paprastas, tačiau jo konstrukcinis aukštis pamažintas taip, kad būtų maksimaliai patogu privažiuoti su vežimėliu, o praustuvo šonai yra patogūs sugriebti ir prisitraukti netgi nenaudojant papildomų šoninių turėklų. 

OBJEKTAS: verslo centras Sporto g. 16, Vilnius 

PLĖTOTOJAS: „Sporto 18“ / „Evolis“ 

GENERALINIS RANGOVAS: tvarių miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ 

ARCHITEKTAI: „Architektūros kūrybinė grupė“, projekto vadovas Remigijus Bimba 

INTERJERO ARCHITEKTAI: MB „Septinta Studija“,  

Arūnas Paslaitis, Viačeslavas Malenko, Dalia Malenko 

 

Gerdos Ramonės („YIT Lietuva“ archyvo) nuotr. 


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Susiję straipsniai

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų