Lietuva lipa iš pieno krizės


 

Pasak žemės ūkio ministrės Virginijos Baltraitienės, situacijos gerėjimą lemia kelios priežastys: „Didelę įtaką tam turi atsivėrusios eksporto galimybės. Šiuo metu Lietuvos pieno įmonės eksportuoja daugiau nei 60 proc. viso perdirbamo pieno, o atsivėrusios durys į Kiniją šią statistiką dar kilstels aukštyn. Be abejonės, išgyventi šį laikotarpį ūkininkams padėjo skiriama finansinė parama tiek iš ES struktūrinių fondų, tiek iš valstybės biudžeto. Svarbu įvardyti ir pasikeitimus šalies pieno sektoriuje – ūkininkai vis dažniau jungiasi į kooperatyvus ir taip patys susikuria geresnes galimybes savo gaminamai produkcijai realizuoti“. Ministrė pabrėžia, kad labai svarbu nepraleisti atsivėrusių naujų galimybių ir toliau aktyviai jungtis prie kooperatyvų.

Kinija – rinka, keičianti situaciją

Pasak pieno rinkos ekspertų, Kinija yra pats svarbiausias faktorius, siekiant visiško pieno sektoriaus atsigavimo – augant pieno produktų paklausai šioje šalyje, kartu auga ir pieno supirkimo kainos visose eksportuojančiose šalyse. Remiantis JAV žemėsūkiodepartamento (USDA) prognozėmis, nenugriebto pieno miltelių importas Kinijoje šiais metais turėtų didėti 28 tūkst. tonų ir pasiekti 375 tūkst. tonų. Taip pat auga ir geriamojo pieno importas, kuris itin svarbus ES šalims – būtent iš jų pienas eksportuojamas į Kiniją. EK duomenimis, per 2016 I pusmetį Kinija sviesto importavo 35 proc. daugiau, sūrio – 26 proc. daugiau, nenugriebto pieno miltelių – 23 proc. daugiau, palyginti su 2015 m. tuo pačiu laikotarpiu. USDA duomenimis, gegužės mėnesį pieno importas Kinijoje buvo 87 proc. didesnis, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2015 m.

Lietuvos ūkininkams eksportas į Kiniją irgi itin svarbi galimybė. Liepos mėnesį buvo paskelbta apie tai, kad Kinijos akreditavimo ir sertifikavimo administracija suteikė teisę Lietuvos pienininkams eksportuoti savo produkciją į šią valstybę. Šalies perdirbimo įmonės taip pat eksportuoja į tokias šalis kaip JAV, Vietnamas, Jungtiniai Arabų Emyratai, Japonija, Honkongas, Malaizija, Indonezija, Omanas, Saudo Arabija, Korėja ir kt.

Kooperatyvų reikia daugiau

Kooperatyvas Lietuvos ūkininkams nėra svetimas – šalyje veikia kiek daugiau nei 200 kooperatyvų, iš jų pieną superka 36 kooperatyvai. Vienu sėkmingiausių pieno kooperatyvų galima laikyti „Pienas LT“. 2008 metų pabaigoje įkurtas kooperatyvas vienija 290 pieno gamintojų. Prieš kelis mėnesius pradėjo veikti strateginiu kooperatyvo tikslu laikyta pieno perdirbimo gamykla. Šiuo metu per parą gamykloje perdirbama 150 t žaliavinio pieno, o produkcija parduodama Lietuvos, Lenkijos, Vokietijos, Didžiosios Britanijos, Graikijos ir Olandijos įmonėms. Per artimiausius metus planuojama aktyviai plėsti veiklą ir taip suteikti galimybę kooperatyvo nariams užsidirbti daugiau.

„Veikdami kartu, ūkininkai turi didesnes galimybes modernizuoti ūkius, patys imtis žaliavinio pieno perdirbimo ir produktų gamybos, be to, kooperatyvui priklausančiam ūkininkui suteikiami atrankos balai, vertinant investicinį projektą paramai gauti. Stiprūs ir dideli kooperatyvai turėtų didesnę galią savo rankose – didesnį „svorį“ derybose dėl pieno supirkimo kainos, o tai leistų ilgainiui normalizuoti situaciją pieno rinkoje – kainas diktuotų ne tik supirkėjai“, – sako žemės ūkio ministrė V. Baltraitienė.

Nuo 2016 m. lapkričio 1 d. įsigaliojo pakeistas Lietuvos Respublikos kooperatinių bendrovių (kooperatyvų) įstatymo 31 straipsnis, kuris patikslina kooperatyvų pripažinimo žemės ūkio kooperatyvais kriterijus, o tai leis išgryninti tuos kooperatyvus, kurie savo veikla atitinka kooperacijos tikslus. Pasak V. Baltraitienės, taip bus tikslingiau taikomos įvairios lengvatos pripažintiems žemės ūkio kooperatyvams, kurie galės gauti didesnę naudą, turėti privalumų prieš kito juridinio statuso ūkio subjektus. Tikimasi, kad tokios priemonės padidins kooperacijos patrauklumą ir skatins pieno gamintojus jungtis prie veikiančių kooperatyvų.

Lietuvoje kooperatyvų yra daug, bet kai kurie vienija labai mažai ūkių. Kooperatyvų tikslas turėtų būti jungti kuo daugiau ūkininkų, ypač smulkiųjų, ir taip daryti didesnę įtaką pieno rinkoje, todėl smulkieji ūkininkai, dar neprisijungę prie kooperatyvo, kviečiami nedelsti. Patys kooperatyvai yra suinteresuoti suvienyti kiek įmanoma daugiau ūkininkų, todėl siūlo itin palankias sąlygas prisijungti. Pavyzdžiui, norintys prisijungti prie kooperatyvo „Pienas LT“, stojimo mokestį (vadinamąjį pajinį įnašą) galiišsimokėti per kelerius metus, oūkininkas, pasirašęs prisijungimo prie kooperatyvo dokumentus, iš karto tampa pilnateisiu jo nariu.

Daugiau informacijos apie pieno sektoriaus naujienas galima rasti Žemės ūkio ministerijos interneto svetainėje (www.zum.lrv.lt).


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų