M. Mastalskis: „Architektūra padeda kurti gyvenimą, kurį gera gyventi”


Jau dešimtmetį Danijoje gyvenantis, architektų studijos Henning Larsen Architects architektas Mateušas Mastalskis (Mateusz Mastalski)konferencijoje „Viešbučiai, verslo centrai ir kultūriniai objektai – optimali šiuolaikiškos eksploatacijos pusiausvyra skirtingo pobūdžio pastatuose, pasakojo apie užduotis, kurias įveikti turi geros architektūros kūrėjas.  

Architektūros įtaka žmogaus gyvenimui 

Kopenhagoje daugiau nei 80 proc. žmonių į darbą važiuoja dviračiais. Ši transporto priemonė leidžia būti nepriklausomu nuo viešojo transporto grafikų, nesirūpinti automobilių stovėjimo klausimais, ji yra super pigi. Tai svarbu ir dėl ekologijos.  

Architektų firmos „Henning Larsen Architects” vyresnysis architektas, dizaino vadovas ir vyriausiasis planuotojas Mateušas Mastalskis pasakoja, kad architektūrai didelę reikšmę daro klimatas. Ir ne tik dėl naudojamų medžiagų, bet ir sukuriamo efekto. Tai dalis užduoties, kurią turi įgyvendinti architektai. 

MMastalskis pastebi, kad besikeisdamas klimatas daro įtaką kiekvienam žmogui. JAV, Japonija priima klimato keliamus iššūkius ir bando juos spręsti su dizainu. Tai nereiškia, kad architektūroje sumažėjo funkcionalumo reikalavimai. Atvirkščiai, architektūra tapo procesu.   

Kokybiška architektūra sulaukia dėmesio 

Gera architektūra sulaukia dėmesio, ji traukia.  Vienas iš pavyzdžių – Arhuso muziejusTai, kaip sako pranešėjas, istorija apie vyrą, kuris dažnai lankydavo šią vietą. Vieną dieną jis su šeima surengė pikniką čia. Kai dukra pasakė, kad nori eiti į tualetą, jis suprato, kad yra ant muziejaus stogo. Muziejus – simbolizuoja evoliuciją. Tai toli nuo miesto centro esanti vieta, kuri tapo nauju traukos centru.  

M. Mastalskis pasakoja apie HARPA koncertų salę. Tai turėjo būti mažos salos gyventojų gebėjimo išgyventi simbolis. Koncertų salė yra daug daugiau nei keli šimtai kvadratinių metrų. Tai daugiafunkcinė erdvė, kurioje galima bendrauti, sportuoti, dirbti, praleisti laiką su šeima, kurti. Vakarais ta pati erdvė tampa formalesnė.   

Pastatas visą parą nemiega. Buvo pasirinkti kubo formos, stikliniai fasado elementai. Juose atsispindinti saulės šviesa sukuria dinamiško pastato įvaizdį. Ar tai gera architektūra? Toje saloje gyvena 3 000 žmonių. HARPA koncertų salę per metus aplanko 2 mlj. žmonių. Taigi, atsakymas būtų, taip tai gera architektūra. Architektūra – skirta žmonėms ir valstybei”, – sako M. Mastalskis


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų