Šiandien modulių pritaikymo galimybės yra beribės: statomi vaikų darželiai, mokyklos, sporto klubai, vasarnamiai ir gyvenamieji namai. Ar moduliniai statiniai tinka viešbučio projektui? Šį klausimą uždavėme modulinių pastatų ir mobiliųjų statinių gamyba sėkmingai užsiimančios UAB „Ryterna Modul“ rinkodaros projektų vadovui Vainiui Gabaliui.
Suomijoje įgyvendintas „Scandic“ projektas
Pasak V. Gabalio, visame pasaulyje populiarėja modulinių pastatų taikymas ne tik gyventi, bet ir laisvalaikiui leisti. Lietuvoje gerai žinoma bendrovė „Ryterna Modul“ prisidėjo prie patogumu ir mobilumu spinduliuojančio projekto „Scandic To Go“, įgyvendinto Suomijoje. Bendrovė pagamino reklaminį viešbučio tinklo „Scandic“ modulį, kuris buvo naudojamas viešbučio tinklo reklamai. Projekto idėja paprasta: sėkmės atveju viešbučių tinklas pastatydavo savo modulį dalyvio išsirinktoje vietoje, kur šis galėdavo ilsėtis visą parą.
Suomių viešbučių tinklo sumanymas įrengti modulinį konteinerį ir paversti jį viešbučio kambariu netruko virsti realybe. Projekte naudotas 18 m2 ploto konteineris, kuriame buvo įdiegta viskas, ko reikia viešbučio kambariui. Pastatyta lova, stalas, spintelės, įrengti dušas, vonia, kriauklė ir pan. Tiek karštas, tiek šaltas vanduo bėgo be jokių problemų, slėgis puikiai sureguliuotas ir duše, ir tualete. Tiesą sakant, vonios kambarys šiame viešbutyje modulyje – viena įspūdingesnių vietų. O lauko terasa – tiesiog ideali vieta poilsiui, saulės vonioms ant gultų ar rytiniam puodeliui kavos gryname ore. Kambarys sudarytas iš dviejų interjero erdvių. Miegamajame, be lovos, įrengtas ir plačiaekranis televizorius su palydovinių kanalų paketu, interneto ryšiu ir kita technika.
Populiarūs dėl galimybės prireikus perkelti
Pasak pašnekovo, pasaulyje moduliniai viešbučių statiniai populiarūs dėl galimybės prireikus perkelti projektą į kitą vietą ir dėl paprastumo statyti. Moduliai gaminami ceche, todėl sąlygos medžiagoms laikyti ir dirbti tinkamos ištisus metus. Moduliniu principu įrengtų ir visiškai veikiančių viešbučių Lietuvoje taip pat jau yra.
Į klausimus, ar modulinė statyba išskiriama statybas reglamentuojančiais teisės aktais ir ar moduliams galioja tokie pat griežti reikalavimai kaip ir kitiems statiniams, pašnekovas atsako, kad viskas priklauso nuo kelių kriterijų, pavyzdžiui, pastato dydžio, taip pat nuo to, ar pastatas bus traktuojamas kaip laikinosios paskirties ir pan.
Anot pašnekovo, norint statyti modulinį viešbutį, dažniausiai reikia ir architektų, ir inžinierių paslaugų. Reikia bent jau pirminės konsultacijos, ar tokį pastatą galima statyti privačiame sklype be specialaus leidimo. Inžineriniais sprendimais pastato viduje rūpinasi bendrovė, o išorinėmis komunikacijomis – klientas.
Ar pastatui reikia pamatų, priklauso nuo jo dydžio: jei jis nėra didelis, apsieinama be lietųjų pamatų. Tokiu atveju pastatas statomas ant trinkelių ar plytelių, pakeliant jį nuo žemės.
Per kiek laiko galima pastatyti modulinį viešbutį, priklauso nuo idėjos, dizaino elementų gausos modulyje, kiek nestandartinių sprendimų jame panaudojama, taip pat pasirinktų medžiagų pristatymo terminų. Dar svarbu, ar viešbutis yra iš vieno segmento, ar iš dešimties ir daugiau.
Pašnekovas prognozuoja, kad moduliniai viešbučiai miestų centruose neprigis, nes sunku būtų įgyvendinti architektūrinius reikalavimus, o ir modulinis viešbutis – kitoks, jis labiau tinkamas gamtos prieglobsčiui ar gyvenvietėse.