Vilniaus Perkūnkiemio rajone, Bieliūnų gatvėje, netrukus prasidės išskirtinės architektūros mokslo paskirties pastato statybos. Šiuolaikiškas projektas skirtas ikimokyklinio ugdymo įstaigai – darželiui, kurio erdvės kurtos vaikų saugumui, kūrybiškumui ir aktyviam pažinimui. Projektas išsiskiria ne tik architektūriniais sprendimais, bet ir urbanistine bei gamtine integracija į sparčiai besikeičiantį Perkūnkiemio kraštovaizdį.



Miesto fragmentas, tampantis socialiniu židiniu
Projektuojamas sklypas – 8481 kv. m – įsikūręs šiaurės vakarinėje sostinės dalyje, Pašilaičių seniūnijoje. Nors aplinkinė teritorija intensyviai vystoma jau kelis dešimtmečius, čia iki šiol stinga socialinės infrastruktūros. Šis darželis tampa pirmuoju reikšmingu žingsniu kuriant gyvybingą, bendruomeniškai orientuotą miesto fragmentą, galintį papildyti tankiai užstatytą, tačiau viešosiomis paslaugomis nepakankamai aprūpintą kvartalą.
Netoliese esantis Skalvių žiedas – svarbus viešojo transporto mazgas – užtikrins patogų susisiekimą, o šalia planuojamas viešasis želdynas taps natūraliu darželio aplinkos tęsiniu. Ši jungtis su gamta – neatsitiktinė: net ir pačiame sklype išlikęs natūralus reljefas bei savaiminė augalija pasitelkiami kaip vertingas fonas vaikų ugdymo procesui.



Architektūra, matoma vaiko akimis
Pagrindinė projekto architektūrinė idėja – kurti erdves, kurios skatintų smalsumą, kūrybą, tyrinėjimą ir socializaciją. Pastato tūriai komponuojami ne kaip monolitinis kompleksas, o kaip atskiri, mažesnio mastelio korpusai – tarsi atskiri nameliai, kiekvienas su savo išskirtinumu. Tokia struktūra artima vaiko pasaulio suvokimui: aiški, individuali, suprantama.
Korpusų prastūmimai formuoja kamerines, nuošalias lauko erdves, kurios kiekvienai vaikų grupei suteikia savą kiemelį. Į darželį galima patekti tiek iš pietryčių, tiek iš šiaurės vakarų – tai sprendimas, kuris padeda išvengti spūsčių piko valandomis, užtikrina srautų sklandumą ir patogumą gyventojams.
Pirmasis pastato aukštas maksimaliai stiklinamas – taip sukuriami vizualiniai ryšiai tarp vidaus ir išorės, leidžiantys vaikams stebėti aplinką ir vieniems kitus, nepertraukiant natūralaus žaidimo srauto. Ant šių stiklinių tūrių „užkeliami“ medžio apdailos nameliai – architektūrinis sprendimas, derinantis funkcionalumą, estetiką ir žmogišką mastelį.
Vakaro ir ryto šviesoje fasaduose šviečiantys, asimetriškai išdėstyti langai tampa ne tik praktiniu, bet ir emociniu akcentu – atėjimas į darželį tampa magišku nuotykiu.



Ugdančios erdvės – kiekvienam pojūčiui
Darželio vidinės erdvės kuriamos remiantis šiuolaikinio vaikų ugdymo principais – jose visos detalės tarnauja edukaciniam tikslui. Interjero medžiagos – vinilinė grindų danga, uosio faneruotė, akustinis perforuotas gipsas, dažyti fibrocemento blokeliai – atrinktos ne tik dėl ilgaamžiškumo, bet ir dėl savo taktilinių savybių. Įvairios tekstūros stimuliuoja vaikų pojūčius ir padeda jiems pažinti pasaulį per jutimus.
Vidaus struktūra grįsta skirtingų mastelių kaitos principu – nuo didelės centrinės erdvės iki siaurų koridorių, nuo jų – į jaukias grupių zonas. Tokia erdvių kaita lavina vaikų erdvinį suvokimą ir skatina savarankiškumą.
Centrinis pastato korpusas tampa bendruomenės šerdimi – čia ne tik administracinės, bet ir papildomo ugdymo, renginių, maitinimo zonos. Ši erdvė gali būti naudojama ir už darželio ribų – tai vieta, atvira aplinkinei bendruomenei.



Lauko erdvės – ne mažiau svarbios nei vidinės
Projekte ypatingas dėmesys skiriamas galimybei kuo daugiau laiko praleisti lauke. Kiekviena grupė turi tiesioginį išėjimą į lauką, taip užtikrinamas natūralus ryšys tarp vidaus ir išorės. Ant kiekvieno korpuso stogo numatytos terasos – dengtos, bet pralaidžios šviesai. Pietvakarių kryptimi orientuota ažūrinė siena leidžia vaikams mėgautis saulės spinduliais ar slėptis nuo vėjo bet kuriuo metų laiku.
Šios lauko erdvės tampa visaverte ugdymo proceso dalimi – jose vaikai mokosi per patyrimą, judesį ir laisvę tyrinėti.
Šis mokslo paskirties pastato projektas Bieliūnų g. 5 – tai atsakas į šiuolaikinės ikimokyklinio ugdymo architektūros iššūkius. Jame darniai susijungia pedagoginiai principai, inovatyvūs architektūriniai sprendimai ir jautrus požiūris į aplinką. Tai ne tik darželis – tai erdvė, kurioje vaikai jaučiasi kaip namuose, o ugdymas tampa kasdienio gyvenimo dalimi.
Užsakovas: Vilniaus miesto savivaldybė
Projektuotojas: UAB „Projektų rengimo biuras“
Architektai: UAB „Inblum“, Dmitrij Kudin, Laura Malcaitė, Margarita Podagelytė, Romas Viešchnickas
Sklypo plano dalies autorius: Povilas Marozas
Tekstas parengtas pagal Vilniaus miesto savivaldybės informaciją