Aplinkosaugininkams pritarus Vokietijos medienos plaušo plokščių gamybos bendrovės „Homanit Lietuva“ būsimos gamyklos pagrindinio pastato Vilniaus rajone, Pagiriuose, poveikio aplinkai vertinimo ataskaitai (PAV), įmonei atvertas kelias gauti statybos leidimą bei ją legaliai pradėti. Įmonės vadovas pripažįsta, kad gamyklos pastatyti nepavyks iki šių metų pabaigos, kaip planuota, o statybos pabrangs.
Pagirių bendruomenės pirmininkas sako, kad bendruomenė yra nusivylusi Aplinkos apsaugos agentūros sprendimu dėl PAV, ir žada tęsti kovą su „Homanit Lietuva“.
Aplinkos apsaugos agentūros atstovė Toma Jakutytė patvirtino, kad gegužės 13 dieną agentūra pakartotinai išnagrinėjo „Homanit Lietuvos“ pateiktą PAV ir praėjusį penktadienį ją patvirtino.
„Būsima įmonės veikla atitinka aplinkos apsaugos, visuomenės sveikatos, nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos ir kitus reikalavimus“, – sakė T. Jakutytė.
„Homanit Lietuvos“ vadovas Andriaus Ostrauskas teigia, kad patvirtinus PAV įmonė nedelsdama pradės procedūras, būtinas gauti pagrindinio gamyklos pastato statybų leidimą.
„Nieko nestabdome, toliau pasirašinėjame sutartis su medžiagų tiekėjais, įrangos montuotojais ir bandysime toliau viską vystyti taip, kaip suplanuota“, – sakė A. Ostrauskas.
Vis dėlto gamyklos statybas greičiausiai apsunkins ginčai ne tik su Statybos inspekcija, bet ir vietos bendruomene.
Statybos inspekcija balandžio pradžioje pripažino, jog prisidengiant gruodį įmonės pradėtomis sandėlių ir administracinio pastato statybomis, kurioms nereikia PAV, teritorijoje vyko ir pagrindinio gamyklos pastato statybos, todėl inspekcija nurodė ne tik stabdyti savavališkas statybas, bet ir iki šių metų spalio statinius nugriauti.
Savavališkai pradėtą statybą bus siekiama įteisinti
„Homanit Lietuvos“ vadovas pakartojo, jog inspekcijos nurodytus pažeidimus laiko mažareikšmiais, tačiau savavališkų statybų akto teismui neskųs, o statinius bandys įteisinti.
„Yra teisės aktų nustatyta tvarka, kaip galima įsiteisinti esamas statybas, tai turbūt tuo ir vadovausimės“, – sakė A. Ostrauskas.
Statybos inspekcijos atstovė Rasa Kėkštienė sako, kad galimybė įteisinti savavališkas statybas yra, tačiau kaip šiuo atveju pasielgs inspekcija, ji negalėjo pasakyti.
„Taip, tikrai tokia galimybė per pusę metų įteisinti savavališkas statybas yra – tai yra, pašalinti esamus trūkumus, gauti leidimus ir t.t., tačiau kol kas jokios informacijos iš gamyklos apie tai neturime “ – BNS pirmadienį sakė R. Kėkštienė.
Bendruomenė žada tęsti kovą
Tuo metu nuo pat projekto paskelbimo įvairius gamyklos statybų aspektus ginčijančios Pagirių bendruomenės „Medeina“ pirmininkas Vytautas Vyskupaitis teigia, kad bendruomenė yra nusivylusi Aplinkos apsaugos agentūros sprendimu dėl PAV, tačiau kovą su „Homanit Lietuva“ dar žada tęsti.
„Bendruomenė yra įsiutusi ir nusivylusi dėl tokio agentūros sprendimo, tačiau mūsų pozicija yra toliau kovoti bei nesileisti būti mindžiojamais“, – BNS sakė V. Vyskupaitis.
Vietos bendruomenė teismuose su gamykla bylinėjasi dėl Pagirių vandenvietės apsaugos zonos sumažinimo. Pernai spalį Vilniaus apygardos administracinis teismas atmetė prokuratūros skundą dėl viešojo intereso gynimo, tačiau nutartis apskųsta Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.
A. Ostrauskas, bet to, BNS sakė, kad gamyklos pastatyti nepavyks iki šių metų pabaigos, kaip anksčiau planuota, brangs ir projekto įgyvendinimas.
„Iki metų pabaigos gamyklos pastatyti tikrai nepavyks, galvojame, kad kitų metų pavasarį būtų gerai ją užbaigti – labai gerai būtų pirmąjį ketvirtį, bet žiūrėsime pagal situaciją, nes čia ir geopolitika labai stipriai įtakoja, ne vien mūsų norai“, – sakė „Homanit Lietuvos“ vadovas.
Anksčiau skelbta, kad gamykla kainuos apie 175 mln. eurų, tačiau kiek ji pabrangs, dar neaišku.
Bendrovė skelbia, kad gamykloje turėtų būti sukurta 440 naujų darbo vietų.
Nauja „Homanit“ gamykla turėtų gaminti komponentus baldų, durų, parketo pramonės įmonėms tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų. Jos pajėgumai sieks apie 260 tūkst. kubinių metrų plokščių per metus – apie 25 proc. visos „Homanit“ grupės produkcijos.
Bendrovė gamyklose Vokietijoje ir Lenkijoje gamina vidutinio ir aukšto tankio suspaustas medžio pluošto plokštes. Grupėje dirba apie 1,5 tūkst. darbuotojų.
Šaltinis: BNS