CITUS archyvo vizualizacijos

„Nemunas“ Druskininkuose tekės nauja vaga


Sanatorija „Nemunas“, atgimusi kaip privačių apartamentų viešbutis „NEMUNAS by CITUS“, jau keičia miesto panoramą, o netrukus pakeis ir jo pramogų žemėlapį. Baseinas ant stogo, SPA, kavinės, renginiai… Naujasis objektas neabejotinai taps dar vienu Druskininkų gyventojų ir svečių traukos centru.     

CITUS archyvo vizualizacijos

„Projektinių pasiūlymų metu svarstėme įvairias rekonstrukcijos galimybes, tačiau visos jos nublanko prieš esamą modernistinį pastatą. Jo architektūrą priėmėme kaip vertybę ir papildėme naujais akcentais“, – sako projekto plėtotojo CITUS plėtros vadovas Artūras Žimaila, paklaustas, kodėl nuspręsta sanatorijai „Nemunas“ suteikti antrą gyvenimą – užuot pastatą griovus, jį renovuoti pakeičiant paskirtį. 

Pasak A. Žimailos, pasaulyje daug panašių projektų – kai pastatai atgaivinami iš esmės nekeičiant architektūros, tik pritaikant ją šių dienų poreikiams. Pavyzdžiui, „Paimio Sanatorium“ Suomijoje, „Palazzo della Civiltà Italiana“ Italijoje, „DeFlat Kleiburg“ Nyderlanduose ir kt. 

„Įkvėpti šių idėjų, nusprendėme išsaugoti senąją sanatorijos komplekso architektūrą. Pastato fasadą papildėme M. K. Čiurlionio kūrybos akcentais. Užuot tinkavę, apdailinome pagal užsakymą sukurtomis išskirtinio dizaino plytelėmis. Ypač daug dėmesio skyrėme stogo konstrukcijoms. Jos atlieka tik estetinę funkciją, tačiau mums yra svarbios, vadiname jas pastato karūna. Ilgai diskutavome ir kaip įveiklinti stogą. Pasirinkome baseiną“, – pasakoja CITUS plėtros vadovas.

A. Žimailos nuomone, NT rinkoje šiandien tiek nedaug išskirtinumo ir unikalumo. Vyrauja masiniai, bet kokiems projektams tinkami sprendimai, svarbu, kad būtų garantuotas kuo didesnis pelnas.

„Mes, CITUS, orientuojamės į nišinius projektus ir sprendimus. Diegiame technologijas, kurios taps būtinos tik po kelerių metų. Buriame bendruomenes ir kviečiame žaisti vaikus ten, kur kiti kloja asfaltą arba kasa naujus pamatus. Mums svarbu ne tiesiog didinti pelną, o kurti vertę – sau, rinkai, žmonėms. Nesidairome atgal. Mes – tarsi elektromobilis senų kadilakų lenktynių trasoje“, – didžiuojasi įmonių grupe CITUS jos plėtros vadovas ir priduria, kad „NEMUNAS by CITUS“ savininkė UAB „Arinela“ taip pat priklauso įmonių grupei CITUS. 

Reikšmė miestui

„Vien tai, kad nuspręsta išsaugoti visas pastato konstrukcijas ir architektūrą, jau yra tvaru“, – pabrėžia A. Žimaila, apžvelgdamas „NEMUNAS by CITUS“ projekto sprendinius, ir priduria, kad privačių apartamentų viešbutyje veiks vieninga nuomos sistema. Kai patys nesiilsės, apartamentų savininkai galės juos nuomoti. Apartamentų nuoma, kaip ir jų valymu, viso pastato ir bendrų erdvių priežiūra, rūpinsis viešbučio administratorius.

Viešbutyje suprojektuoti iš viso 372 apartamentai, 18–83 kv. m ploto. Didžiausi apartamentai yra viršutiniuose pastato aukštuose, dalis jų – su terasomis ant stogo. 

„Daug metų sanatorijos „Nemunas“ pastatas stovėjo apleistas. Buvo net įgijęs neigiamą atspalvį ir tarp druskininkiečių, ir tarp miesto svečių. Atgimęs kaip „NEMUNAS by CITUS“, jis pagyvins miesto peizažą išskirtiniu fasadu ir architektūra, stebins M. K. Čiurlionio kūrybos įkvėptais sprendiniais. Tikimės, kad pastate kuriamos erdvės drauge su miesto Kultūros ir kongresų rūmais taps nauju traukos centru“, – sako CITUS plėtros vadovas.

Pirmasis 30 mln. vertės rekonstrukcijos etapas jau baigiamas. Šiuo metu įrengiami „NEMUNAS by CITUS“ koridoriai ir pagalbinės laiptinės. Išskirtinės architektūros centrinę laiptinę, pirmojo aukšto erdvę ir stogo zonas planuojama baigti iki 2025 m. vidurio. 

„Šioms erdvėms ieškome išskirtinių sprendinių, o tai užima laiko“, – paaiškina A. Žimaila.

2022 m. kūrybiškumo festivalyje ADC*LT‘ prekių ženklas „NEMUNAS by CITUS“ pelnė aukso apdovanojimą už išskirtinį kūrybiškumą, meistriškumą ir atlikimą, o ADC*E Europos finale laimėjo bronzą.

Kontekstualus, būtent Druskininkams skirtas, objektas

Kaip atversta knyga architekto Enriko Tamoševičiaus suprojektuota dešimties aukštų sanatorija „Nemunas“ baigta statyti 1970 metais. 

„Iš šių dienų urbanistinės perspektyvos sunku įsivaizduoti naują didžiulį pastatą Druskininkų centre. Šis pastatas atspindi aštuntojo dešimtmečio miesto plėtros etapą, kai buvo didinamas pastatų aukštingumas. Norėjome išsaugoti meistriškai suprojektuotas erdves ir interjero detales – nuostabią centrinės laiptinės erdvę su suktais laiptais, daug teraco elementų (laiptų pakopos), vidaus sienas, dengtas granitiniu tinku, maišytu su stiklo šukėmis, meistriškai į restorano erdvę įkomponuotą ažūrinę gelžbetoninę konstrukciją ant stogo“, – pasakoja apie projektą „Archas“ studijos architektė Neringa Sobeščukaitė.

Deja, pastatas daugelį metų buvo apleistas, jį niokojo vandalai, todėl ne visus saugotinus elementus pavyko išlaikyti. Pavyzdžiui, teko atsisakyti minėtuoju ypatingu tinku dengtų sienų, nes jos buvo išterliotos grafičiais, nebuvo įmanoma nepažeidus tinko šių nuvalyti, o meistrų, kurie įstengtų atkurti identišką tekstūrą, neatsirado. 

Architektai buvo aplinkybių priversti leistis į kompromisus ir naudoti naujas medžiagas. Tačiau tai buvo daroma ieškant tvarių, racionalių idėjų, išsaugant pastato esmę. Jis keliais potėpiais buvo paverstas nauju kontekstualiu, būtent Druskininkams skirtu, objektu.

Didžiąją fasado dalį sudariusios vitrinos liko ir po rekonstrukcijos, o štai avarinės būklės gelžbetoniniai turėklai buvo pakeisti naujais metaliniais ažūriniais turėklais. Pakeistos ir balkonų atitvaros tarp apartamentų. 

Ne tik sanatorija „Nemunas“, bet ir M. K. Čiurlionis yra Druskininkų simbolis, tad ant fasado bus perkeltas kompozitoriaus ir dailininko portretas, keli jo žymiausi paveikslai. Taip rekonstruotas pastatas taps didžiausiu miesto paveikslu. Jo atvaizdai suprojektuoti pritaikant anamorfinio tinklelio (angl. anamorfic grid) techniką, naudojamą vaizdui ar objektui pateikti iš tam tikros perspektyvos.

„Idėja įveiklinti pastato stogą kilo iš siekio maksimaliai panaudoti erdves ir suteikti joms papildomą funkciją. Vienoje dalyje stogo suprojektavome apželdintas privačias terasas, kitoje – visiems gyventojams ir miesto svečiams skirtą terasą su baru, lounge zona, atviru baseinu, pirtimi ir sūkurine vonia. Sekdami naujausiomis architektūros tendencijomis, pagerinome pastato estetiką ir suteikėme jam vertingų socialinių bei aplinkosauginių funkcijų“, – sako N. Sobeščukaitė.

Gyventojai visais viešbučio privalumais gali mėgautis neišeidami iš pastato. Pirmajame pastato aukšte suprojektuota bendradarbystės erdvė, posėdžių kambarys, virtuvėlė, vaikų žaidimo kambarys, sporto klubas, skalbykla, džiovykla. Numatytas čia ir restoranas, universalios skirtingų dydžių patalpos su įėjimais iš lauko. Jose galės įsikurti parduotuvėlės, grožio salonai, siuvimo ateljė ir kt.

„NEMUNAS by CITUS“ yra parke, tad priešais pastatą suformuotos jaukios pėsčiųjų erdvės, įrengtos poilsio zonos, restorano terasa. Bendradarbiaujant su unikalių vaikų žaidimo aikštelių projektuotojais ir apželdinimo projektuotoja, parengti prieigų apželdinimo žydinčiais augalais ir vaikų žaidimo aikštelės projektai. Už pastato bus įrengta automobilių stovėjimo aikštelė, pridengta pergolėmis ir apželdinta vijokliniais augalais, kad iš apartamentų žvelgiant būtų matyti tik žalia paklotė.

CITUS archyvo nuotrauka

Netikėti demontavimo iššūkiai

Įmonė „Bilresta“ jau 12 metų specializuojasi generalinės rangos sferoje, tačiau jos suburtos patyrusios įvairių sričių komandos teikia ir didesnių, sudėtingesnių objektų subrangos paslaugas. 

Privačių apartamentų viešbučio „NEMUNAS by CITUS“ projekte „Bilrestai“ teko atlikti daug skirtingų užduočių. Nugriovusi greta esančius pastatus, ji pirmiausia ėmėsi pagrindinio sanatorijos pastato viršutinio aukšto demontavimo darbų. Ir tai tapo nemenku iššūkiu. 

„Nukėlus perdangas paaiškėjo, kad pastatas statytas kaip žemės drebėjimams atsparus objektas, todėl jo konstrukcijos sutvirtintos itin stipriu armavimu ir betonu. Jų nepavyko demontuoti įprastu būdu, teko pasitelkti specialią konstrukcijų pjaustymo įrangą. Visos viršutinio aukšto konstrukcijos buvo supjaustytos ir nukeltos bokštiniu kranu“, – apie sudėtingą procesą pasakoja „Bilresta“ direktorius Paulius Vaškevičius ir pabrėžia, kad su projektuotojais visada rado patikimus sprendimus, todėl dabar pastatas yra net tvirtesnis nei naujos statybos pastatai.

Baigusi demontuoti, „Bilresta“ pradėjo viršutinių 10 ir 11 pastato aukštų statybos ir įrengimo darbus. Visame pastate sudėjo naujas balkonų perdangos plokštes. Suremontavo ir apšiltino cokolinį pastato aukštą. Atliko gerbūvio darbus. 

„Rekonstruojant pastatą reikėjo būti ypač atidiems dirbant su esamomis konstrukcijomis, – sako P. Vaškevičius. – Iššūkių sukėlė ir papildomų saugos priemonių pareikalavo konstrukcijų montavimas dideliame aukštyje, nestandartinių tvirtinimo mazgų įrengimas. Jungiant naujas konstrukcijas su esamomis, atlikta daug gręžimo, pjaustymo, inkaravimo darbų.“ 

Ne sykį didžiulio pastato rekonstrukcijos darbus sunkino seni brėžiniai – juose pažymėti pastato tvirtinimo mazgai taip pat neatitiko realios situacijos. Netikslumai didino pavojų ir objekte dirbantiems žmonėms. Dėl keičiamų technologinių sprendimų teko ne kartą stabdyti darbus, tačiau „Bilresta“, pasitelkusi savo įgyvendintų nestandartinių projektų patirtį, bendromis jėgomis su „CITUS Construction“ rado išeitis sudėtingiausiose situacijose.

CITUS archyvo vizualizacijos

Šiuolaikiški inžineriniai sprendiniai atgaivina pastatą

Atgimusiame sanatorijos „Nemunas“ modernizmo architektūros pastate buvo svarbu sukurti maksimaliai komfortiško poilsio ir gyvenimo sąlygas būsimiems apartamentų savininkams. Įgyvendinti šiuolaikiškų apartamentų poreikius padėjo ir bendrovė „Sanrenta“. Ji atliko vandentiekio, nuotekų šalinimo, šildymo, vėdinimo sistemų montavimo darbus.

„Tai nėra tipinis naujos statybos pastatas, todėl didžiausias iššūkis diegiant šiuolaikines inžinerines sistemas buvo prisitaikyti prie esamo pastato konstruktyvo. „Sanrentos“ komandoje dirba daug patyrusių specialistų. Profesionaliai darbus organizavusių „CITUS Construction“ specialistų padedami, drauge su architektais ir rangovais radome išeitis net ir kebliausiais atvejais, – apie projektą pasakoja „Sanrenta“ direktorius Nerijus Cickevičius. – Darbai atlikti sklandžiai, kokybiškai ir laiku. Tikimės, būsimieji gyventojai bus patenkinti šiuolaikiškais techniniais pastato sprendiniais.“ 

Beveik dešimtmetį veiklą plėtojanti „Sanrenta“ teikia inžinerinių sistemų projektavimo ir diegimo paslaugas visoje Lietuvoje. „Esame inžinierių profesionalų komanda. Galime greitai ir lanksčiai reaguoti į rinkos naujoves, suteikti užsakovams kokybiškas ir ekonomiškai efektyviausias paslaugas“, – džiaugiasi N. Cickevičius didžiausiu įmonės pranašumu – stipria savo komanda.

Objektas: sanatorija „Nemunas“ (dabar privačių apartamentų viešbutis „NEMUNAS by CITUS“) Liepų g. 1 Druskininkuose, architektas Enrikas Tamoševičius, 1966–1970 m.

Projektas: „Gydymo paskirties pastato un. nr. 1597-0002-6015 kapitalinis remontas ir pagrindinės naudojimo paskirties keitimas į viešbučių paskirties pastatą“

Užsakovas: UAB „Arinela“ (CITUS)

Statybos darbų valdytojas: UAB „CITUS Construction“

Architektai: UAB „Archas“ – architektūros bendraautoriai Neringa Sobeščukaitė, Tomas Kuleša ir Gintaras Čepurna; architektūrinės projekto dalies vadovas Mantas Navalinskas; projektuotojai Jolita Slendzoka, Mantas Bučiūnas, Gabrielė Ibėnaitė, Laura Miklaševičiūtė, Gerda Li-Marcinkevičienė

Interjero architektai: Marius Marozovas ir Erika Valiukaitė

UAB “Bilresta”, Sanrenta, UAB “Velansta”.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

Susiję straipsniai

Paskutinės naujienos

Sveikai ir patogiai per visą Kuršių neriją

Lapkritį Neringos miesto savivaldybė pranešė tapusi pirmąja šalies savivaldybe – Europos dviratininkų federacijos tinklo „EuroVelo 10“ nare. Naują impulsą dviračių turizmo plėtrai…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų