Ikoniškas dizainas peržengia estetikos ribas. Jis nepavaldus laikui bei tendencijoms, o jo idėjos suvokiamos skirtingoms kartoms ir nepaisant kultūrinių skirtumų. Tai simbolis, įkūnijantis kūrybinį meistriškumą. Pastatas, baldas, logotipas ar net paprastas kasdienis daiktas – kad ir koks objektas tai būtų, jo forma, funkcija ir idėja daro nepaneigiamą įtaką visuomenei. Toks dizainas atpažįstamas visame pasaulyje, jis keičia mūsų pasaulėžiūrą, gyvenseną ir skatina kurti. Būtent apie tokį dizainą buvo kalbama gruodžio 5 dieną vykusioje „Structum“ konferencijoje „Modernus interjeras 2025: dizaino ikonos“.
Pirmasis į „Structum“ konferencijos dalyvius kreipėsi Marius Dirgėla, Lietuvos architektų sąjungos projektų direktorius, šio renginio vedėjas. Pasveikinęs visus susirinkusius, jis pakvietė į sceną pirmąjį pranešėją.
„JUNG Vilnius“ direktorius Raimundas Skurdenis pasirinko temą apie drąsą įJUNGti spalvas. Jis apžvelgė, kaip žmogus įprasmino ir naudojo spalvas nuo senovės iki šių laikų, ir paaiškino, kodėl tai yra svarbu. Taip pat buvo pristatyta architekto Le Corbusier sukurta spalvų paletė, tapusi pagalbiniu spalvų derinimo įrankiu architektams. „Mes taip pat turime savo spalvų paletę, kurioje yra net 63 spalvos. Jas naudojant sunku nepastebėti estetikos ir nepajusti kokybės”, – sakė R. Skurdenis.
Antrasis pranešėjas, „AkzoNobel Baltics“ generalinis direktorius Ramūnas Urbonas, taip pat kalbėjo apie spalvas. Savo pranešimą „Spalvų ikonos. „Sadolin“ 2025 metų spalva“ R. Urbonas pradėjo nuo trumpos spalvų istorijos, taip pat aptarė šiemet populiariausiusLietuvoje vidaus dažų atspalvius. Pranešėjas juokavo, kad lietuviai labai mėgsta pastovumą, nes statistikoje dominuojančios spalvos nelabai pasikeitė nuo 2022 metų. Pranešimo pabaigoje R. Urbonas visiems susirinkusiems pristatė „AkzoNobel“ 2025 metų spalvą „TrueJoy™“.
Trečiasis pranešėjas, UAB „Techpra“ įmonės savininkas Saulius Milinauskis, konferencijos dalyvius perkėlė į miegamojo erdves. Pasirinkęs temą „Išmanus miegamasis – poilsio ir dizaino harmonija“, jis pristatė „Bed&Sleep“ naujienas ir įvairias jų funkcijas beiprivalumus.
„Galvūgalio ar kojūgalio pakėlimas, optimali poilsio pozicija, masažo funkcija – tai ne tik komfortas, bet ir sveikatinimas“, – pabrėžė pranešėjas, pridūręs, kad technologijos pritaikomos ne tik lovoje, bet ir kituose svarbiuose miegamojo elementuose. Paklaustas, ar čiužinys yra interjero dalis, S. Milinauskis atsakė, kad rinkdamiesi čiužinį deriname dizainą su komfortu, ir taip mūsų miego erdvė tampa funkcionalia, ergonomiška atsipalaidavimo zona.
Nerijus Bakšys, LAUFEN pardavimų direktorius Baltijos šalims, kalbėjo tema, kaip įprastą prausimosi rutiną paversti ypatinga patirtimi. Pabrėžęs, kad vienas pagrindinių LAUFEN kompanijos DNR kodų yra dizainas, jis pristatė ikoniškiausius įmonės sukurtus produktus. „Kad galėtume kurti ikoniškus dizainus, reikia glaudaus ryšio su kūrėjais. Todėl stengiamės dalyvauti Venecijos architektūros bienalėje, „Art Basel“ simpoziume ir kituose svarbiuose renginiuose“, – sakė N. Bakšys.
Penktasis į auditoriją kreipėsi įmonės TOLVITA židinių ekspertas Vytautas MISIŪNAS. „Tolvi“ yra hobis, tapęs verslu. Dabar židiniai įprasti ne tik namuose, bet ir visuomeninėse erdvėse. Tikriausiai pastebėjote: jei restorane yra židinys – staliukas prie jo visada bus užimtas“, – juokavo pranešėjas, kalbėdamas apie A++ namų židinius. Pabrėžęs, kad šiuolaikinis klientas nori tvarumo ir ekologijos, jis pristatė ypač populiarėjančius vandens garų ir LED židinius, jie sulaukė didelio konferencijos dalyvių susidomėjimo.
Šeštoji konferencijos pranešėja – įmonės TADAIMA įkūrėja interjero dizainerė Eglė Kairelė. Jos pranešimo tema – „Biure kaip namuose: kultūrinių pokyčių įtaka dizainui“. Pranešėja žiūrovams pristatė kelis savo projektus. Vienas iš jų – biuras pilyje. „Vienas tikslų kuriant šį interjerą buvo suburti darbuotojus ir prisitaikyti prie jų poreikių, rasti komandų bendrumą“, – pasakojo E. Kairelė. Jos teigimu, šiuo metu įrengiant biurus svarbu atkreipti dėmesį į tvarius pasirinkimus, psichologinę darbuotojų gerovę, jų kūrybiškumo, produktyvumo skatinimą, komfortą ir jaukumą. „Biuro interjeras daro įtaką darbuotojų fizinei ir emocinei sveikatai, todėl ypač svarbu ergonomiški baldai, natūralūs elementai, universalios ir patogios erdvės, taip pat tokios bendrosios zonos, kur darbuotojai jaustųsi kaip namuose“, – pranešimo pabaigoje sakė TADAIMA įkūrėja.
Vienas laukiamiausių šios STRUCTUM konferencijos pranešėjų – Marius Mateika,„MAMA architects“ įkūrėjas ir architektas, pasirinko kalbėti apie architektūros ir interjero santykį. Architektas pasakojo, kad interjeras gali architektūrą tik naudoti, nieko nekeisti, taip pat gali ją papildyti, gali jai oponuoti, įkūnyti ją per funkciją ir emociją. „Panaudojam, papildom, oponuojam. Mes renkamės vieną iš punktų ir visada pridedame funkciją. Be to, kam slėpti tai, kas yra gražu? Reikia naudotis architektūra ir netrukdyti jai būti“, – sakė M. Mateika.
Paskutinis į sceną žengė italų dizaino įmonės STUDIO2046 įkūrėjas ir kūrybos direktorius Daniele Daminelli. Pasirinkęs istorijos ir ateities ryšio temą, jis su vertėjo pagalba pristatė tris projektus: viešbutį, savo studiją ir dar neįgyvendintą interjerą. „Kurdami viešbutį norėjome pabrėžti sienas, todėl padengėme jas audiniais, pasakojančiais Venecijos istoriją, kuri man ypač svarbi, – kalbėjo D. Daminelli. – Savo studijoje norėjome menininkų kūrinių, todėl jų čia tikrai daug. Pasirinkto menininko dirbinius derinome su savo gamintais elementais, taip kurdami itin kūrybišką erdvę. Studijoje visi šviestuvai gaminti mūsų ir būtent šiam projektui.“ Trečiasis D. Daminelli pristatytas projektas Sicilijoje bus įgyvendintas kitąmet apleistame XV a. pastate. Kūrėjas pabrėžė, kad ir jam, ir visai STUDIO2046 komandai čia buvo svarbu išlaikyti autentišką jausmą ir architektūrą.
Evelinos Šiukšterytės nuotraukos