Pramoninėje Vilniaus dalyje – nauja paviršinių nuotekų valykla


„Grinda“ užbaigė Vilkpėdės gatvės paviršinių nuotekų kolektoriaus rekonstravimo, valymo įrenginių ir monitoringo sistemos įrengimo darbus. Naujai įrengta viena didžiausių Vilniuje lietaus nuotekų valykla, kurios našumas siekia 2700 l/s.

Vilkpėdę, didžiulį prie Neries upės besišliejantį 10,8 kv. km Vilniaus rajoną, urbanistai vertina kaip naują sostinės plėtros kryptį. Bendruoju planu patvirtinta jo konversija paverčiant pramonės rajoną į savitą, jaukų gyvenamąjį-komercinį, kartu išlaikant industrinį architektūros paveldą.

„Labai svarbi Vilkpėdės transformacijos dalis – gyventojams atveriamos ir naujoms veikloms pritaikomos erdvės, iki šio naudotos gamybos ar logistikos reikmėms. Išspręsti aplinkosaugos iššūkiai prisidės prie to, kad ši miesto dalis taps patrauklesnė konversijai ir atviresnė visuomenei“, – sako Andrius Grigonis, sostinės plėtros, žemėtvarkos, infrastruktūros ir transporto klausimus kuruojantis Vilniaus miesto vicemeras.

 

„Iš Vilkpėdės ir Naujininkų rajonų  pietinėje Vilniaus dalyje surenkamos paviršinės nuotekos atiteka 1977 m. statytu kolektoriumi, kurio trūkumams suskaičiuoti nepakaktų abiejų rankų pirštų. Ne kartą plėstas ir lopytas kolektorius buvo išties unikalus ne pačia geriausia šio žodžio prasme.

Jis priminė skiautinių antklodę: prie gelžbetoninio 3 m aukščio kolektoriaus „prisiūtas“ naujas 2 m skersmens stiklo pluošto vamzdis, o už jo – jau tik „žąsele“ įveikiama 50 m vamzdyno atkarpa, kuri perėjo į lenkmečiu statytą geltonų plytų kolektorių, už kurio – sovietinės gelžbetonio konstrukcijos. Tačiau dabar ši egzotika taps tik blogu prisiminimu“, – pasakoja Andrius Griškevičius, UAB „Grinda“ direktorius.

„Grinda“ projektą įgyvendino dviem etapais. Pirmasis apėmė 800 metrų atkarpos kolektoriaus rekonstrukciją nuo Vilkpėdės g. 6 esančių pastatų komplekso iki Savanorių pr. Sparti pietinės Vilniaus dalies urbanizacija ir didėjančios pažeisto kolektoriaus apkrovos lėmė būtinybę esamą kolektorių rekonstruoti įrengiant naują 2 metrų skersmens stiklo pluošto vamzdyną.

Antrasis etapas apėmė 514 m kolektoriaus nuo Savanorių prospekto iki Neries upės renovaciją ir paviršinių nuotekų valymo įrenginių statybą, mat atlikus šios vamzdyno dalies diagnostiką, nustatyta, kad kolektoriaus pralaidumas pakankamas, tačiau prasta jo techninė būklė: gelžbetonio konstrukcijos buvo gerokai pažeistos korozijos ir nuolatinio vandens mechaninio poveikio. Įvertinus pažaidas ir galimus rekonstrukcijos būdus, nuspręsta ne perkloti vamzdyną, o sustiprinti esamo kolektoriaus konstrukcinę dalį. Tai buvo daroma iš vidaus, panaudojant papildomo armavimo ir torkretavimo metodą.

Atnaujintu kolektoriumi paviršinės nuotekos teka 18 000 l/s debitu.

„Grindos” specialistams didelį rūpestį kėlė nuotekos, surenkamos iš gamybinių Dariaus ir Girėno g., Žirnių g., Burbiškių, Vilkpėdės ir Savanorių pr. plotų. Įmonės teritorijoje įrengta nauja požeminė paviršinių nuotekų valykla sumažins pramoninėse ar intensyvaus eismo gatvėse surenkamo lietaus ir sniego tirpsmo vandens taršą, o realaus laiko monitoringo sistema leis nuolat stebėti į Nerį išleidžiamų išvalytų nuotekų kokybę.

Bendras valyklos naftos produktų gaudyklių ir smėlio nusodintuvų našumas siekia 2700 l/s – ir tai yra viena didžiausių iš Vilniuje įrengtų lietaus nuotekų valyklų. Palyginimui, Karoliniškių (Pilaitės) valymo įrenginių našumas – 2250 l/s, Šeškinės – net 3000 l/s.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Susiję straipsniai

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų