Sostinės dešiniajame Neries krante įsikūręs viešbutis „Radisson Blu Hotel Lietuva“ išsiplėtė – šalia Konstitucijos prospekto pastatytame aštuonių aukštų priestate įrengti 165 kambariai, todėl dabar iš viso tarptautiniam „Radisson Hotel Group“ tinklui priklausantis viešbutis turės net 456 kambarius. „Mes tapome didžiausiu viešbučiu Lietuvoje“, – surengtoje spaudos konferencijoje pranešė Massimo Supino, „Radisson Blu Hotel Lietuva“ generalinis direktorius, neslėpdamas susižavėjimo Vilniumi – saugiu ir nuostabios gamtos apsuptyje iškilusiu miestu.
„Radisson Blu Hotel Lietuva“ priestatą suprojektavo UAB „Forma“ architektai Saulius Mikštas, Šarūnas Verbus, Andrius Mockaitis. Bendraautoriai architektai: Tautvydas Čaplikas, Elvita Šlimienė, Gaudrė Mikštienė, Andrius Zanevičius. Kambarių interjero autoriai – Švedijos dizaino bendrovė „Lundwal“. Statybų generaline ranga rūpinosi UAB Merko statyba. Statinio techninę priežiūra atliko UAB „Projector“.
Sumanūs architektūriniai sprendimai
„Kurdami pastato architektūrą, įvertinome mums svarbias aplinkybes – dominuojančias dvi skirtingas kryptis: Konstitucijos prospekto ir esamo susiformavusio užstatymo. Pastatas suprojektuotas kaip kompozicinis lankstas, jungiantis ir pabrėžiantis šias dvi kryptis.
Apatinė pastato dalis, kurioje įsikurs komercinės patalpos, orientuota į Konstitucijos prospektą, viršutinė – viešbučio – dalis pratęsia esamo viešbučio pastato kompoziciją. Taip tūriškai atskiriamos pastato funkcijos, viešbučio svečiams sukuriama erdvė ir atstumas iki žemiau esančio apatinės dalies apželdinto stogo.
Kita svarbi aplinkybė – pastato apžvelgiamumas iš judančio taško, važiuojant Konstitucijos prospektu. Šiauriniame fasade numatytų vertikalių fasadinių elementų suvokimas priklauso nuo apžvalgos taško atstumo iki pastato. Svarbiu laikėme ir pagrindinės naujojo miesto centro gatvės naktinį vaizdą. Akcentavome svarbiausias pastato dalis, išskirdami apšviečiamus elementus.
Nuo Upės gatvės pusės siekėme išgauti neutralų vaizdą: pastatas turi užpildyti tarpus tarp vertikalių akcentų urbanistinėje kalvoje. Fasadiniai elementai atlieka ir praktinę funkciją, įvertinant pastato fasadų orientaciją pasaulio šalių atžvilgiu, parinkta saulės kontrolės sistema. Nuo banko „Swedbank“ ir būsimo „Lords“ dangoraižio pusių planavome veidrodines plokštumas, kad unikali šių dominuojančių pastatų architektūra atsispindėtų foninio pastato fasaduose. Svarbus buvo ir penktojo fasado – stogo – architektūrinis sprendimas, nes pastatas apžvelgiamas iš aukštybinių pastatų, todėl žemutinės dalies stogas virto apželdinta terasa, o ant viršutinės dalies inžinerinė įranga sumontuota pagal architektų parengtus brėžinius (paslėpti inžinerinę įrangą įrengiant techninį aukštą nebuvo galimybės dėl formalių reikalavimų)“, – pasakoja architektas S. Mikštas.
Saugumas – svarbiausia
Naujasis „Radisson Blu Hotel Lietuva“ pastatas pastatytas intensyvios inžinerinių tinklų infrastruktūros zonoje. Pabrėžtina, kad po vidiniu kiemu yra esamo pastato požeminė dalis, taigi formuojant dangų nuolydžius buvo taikomi apribojimai tiek iš apačios – esama perdanga, tiek iš viršaus – esamo pastato įėjimai.
Prie projekto „Radisson Blu“ realizavimo prisidėjęs prekių ženklas „Sostinės pastoliai“, valdomas UAB „ADS Capital“ atliko visus fasadinių pastolių montavimo bei demontavimo darbus. Naudojo patikimus pastolius „Altrad“. Iš viso šiam projektui sumontavo apie 9 500 m2 pastolių.
Domantas Švetkauskas, UAB „ADS Capital“, valdančios prekių ženklą „Sostinės pastoliai“, direktorius teigia, kad svarbiausias kokybiškų pastolių rodiklis yra saugumas. „Tada ant jų dirbdami statybininkai gali koncentruotis į tiesioginį savo darbą, nesukdami galvos dėl kitų faktorių, o tai turi nemažai įtakos ir statybų kokybei. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į kokybišką pastolių surinkimą. Mūsų specialistai yra sukaupę daugiametę darbo su pastoliais patirtį, todėl jų žinios leidžia pasiekti maksimaliai kokybišką rezultatą. Kaip ir viskas statybų procese, pastoliai taip pat turi būti kokybiški, atlikti savo funkciją taip, kad statybininkai ant jų jaustųsi patogiai, saugiai ir galėtų tiesiog gerai dirbti“, – pasakoja D. Švetkauskas. Anot jo, dirbant su panašaus pobūdžio objektais, svarbu juos išanalizuoti architektūriniu aspektu. „Tam tikrose vietose turėjome įrengti praplatinimus, kad būtų galima organizuoti šių medžiagų padavimą. Galų gale objektas buvo sostinės centre, todėl vieta statyti pastoliams buvo ribota, į tai irgi turėjome atsižvelgti. Tokiais atvejais visuomet kruopščiai atliekame pastato architektūrinę analizę, stengiamės rasti optimaliausius, patogiausius ir saugiausius sprendimus“, – pasakoja įmonės direktorius.
Šiame objekte „Sostinės pastolių“ specialistai naudojo daug nestandartinių konstrukcijų pastolių, montavo sijas (pakabinamus pastolius), konsoles (kad būtų patogiau tvirtinti vitrinas), turėjo įrengti darbo aikšteles 15–20 m aukštyje luboms montuoti ir kitiems darbams. Kai kuriuos darbus atliko taikydami modulinius / pleištinius pastolius. Juos rinkosi, esant nestandartinėms situacijoms, kai reikėjo apeiti įvairias kliūtis ir pan. „Turėjome prisitaikyti prie ne vieno trukdžio – vietos objekte mažai, rangovų daug, todėl reikėjo viską gerai susiplanuoti, kad galėtume sklandžiai dirbti tiek savo darbą, tiek neapsunkinti kitų. Dabar galime pasidžiaugti, kad viskas pavyko sklandžiai“, – teigia D. Švetkauskas.
Įveikti iššūkiai
Tiesa, įveiktu iššūkiu galima pavadinti ir aukštus statybos kokybės reikalavimus – pastatas yra A+ energinio efektyvumo klasės, atitinka tarptautinio tvariųjų pastatų standarto BREEAM (angl. Building Research Establishment Environmental Assessment Method) lygį „Very good“. Be to, įdiegtos naujoviškos pastato eksploatavimo inžinerinės technologijos – naudojami atsinaujinantys energijos šaltiniai.
Aukštas lygis
Saugumas yra ir viena iš viešbučio inovacijų – aukštesni nei standartinio lygio saugos reikalavimai. Viešbučio lankytojų apsaugą garantuos išplėstas bendrų erdvių vaizdo stebėjimas ir elektroninė patekimo kontrolė. Pastatui suteiktas sertifikatas „Premium Safe Hotel“, kuris parodo pastato saugumo lygį ir saugią eksploataciją.