Rengs Vilniaus istorinio centro valdymo planą


Vilniaus miesto savivaldybė ir Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra (VSAA) įsipareigojo bendradarbiauti dėl sostinės istorinio centro valdymo plano rengimo.

 

Susitarimas nurodo, jog UNESCO pasaulio paveldo sąraše esančioms vietovėms valdymo planą VSAA turės parengti iki 2023 m. gruodžio 31 d.

Lietuvoje yra keturios išskirtinę visuotinę vertę turinčios vertybės, įrašytos į Pasaulio paveldo sąrašą: Vilniaus istorinis centras, Kuršių nerija, Kernavės archeologinė vietovė, Struvės geodezinio lanko punktas.

Parengti valdymo planus visoms keturioms vertybėms numatoma iki 2024 m. Patvirtinti valdymo planai privalomi visoms į Pasaulio paveldo sąrašą įrašytoms vertybėms, tačiau iki šiol nė viena jų Lietuvoje tokio plano neturėjo.

„Susirinkome padaryti tai, ką vėluojame padaryti jau du dešimtmečius. Valdymo planas yra strateginis dokumentas, kuris atveria daugybę galimybių, jis apibrėžia strategines kryptys, supratimą, kokios yra galimybės, kokios yra grėsmės“, – ketvirtadienį žurnalistams teigė Simonas Kairys, kultūros ministras.

Remigijaus Šimašiaus, Vilniaus mero, teigimu, iššūkiai kyla suderinant sostinės patogumą ir paveldo saugojimą.

„Miestas nėra muziejus, miestas turi būti gyvas ir gyvenantis, o ne tik paveldo saugykla. Miestas turi būti naudojamas objektas, tad čia ir yra mūsų didysis iššūkis, kad tai būtų sklandu ir patogu. Noriu pabrėžti, kad paveldas yra ne tai, ką mes paveldėjom, o tai, ką mes turime palikti kitiems. Kai pradedame galvoti, ką mes norime palikti, paaiškėja kas yra vertinga, o kas nevertinga“, – sakė jis.

Kultūros ministro įsakymu bus sudaryta priežiūros grupė, ji vykdys Vilniaus istorinio centro valdymo plano rengimo priežiūrą. Ministerija koordinuos šios grupės veiklą, užtikrins vietos bei tarptautinių ekspertų paslaugų teikimą rengiant ir vertinant planą.

Sostinės savivaldybės sprendimu, Vilniaus istorinio centro vietos valdytoju paskirtas Gediminas Rutkauskas, VSAA vadovas.

Pasak G. Rutkausko, tokie planai jau yra parengti Taline ir Varšuvoje, todėl „egzistuoja gera bazė pasižiūrėti kaip tie planai evoliucionuoja, kas juose keičiasi mūsų regione“.

Patvirtinus planą, pasak ministerijos, šalys pasirašys atskirą susitarimą. Jame bus nustatyti įsipareigojimai dėl tolesnio bendradarbiavimo įgyvendinant plano veiksmus, jo dalių finansavimo ir įgyvendinimo stebėsenos.

Vilniaus istorinis centras 1994 m. įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

 

Šaltinis: BNS


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų