„See Sea Park“: šviesos buveinė


„Osamu Morishita Architect and Associates“ priėmė iššūkį Fukui prefektūroje (Japonija) sukurti vietą, kurioje žmonės galėtų diegti naujoves ir plėtoti naujus verslus, – suprojektavo „See Sea Park“. 2023 m. projektas pelnė WAF apdovanojimą už geriausią natūralios šviesos panaudojimą.

„See Sea Park“ turėjo iškilti senojo šventyklą supančio miško (Chinju-no-Mori), kuriame vykdavo vasaros šventės, Naujųjų metų sutikimai ir kiti tradiciniai renginiai, teritorijoje, tad architektų biuras „Osamu Morishita Architect & Associates“, besispecializuojantis aplinkos dizaino, objektų ir gaminių dizaino bei interjero dizaino srityse, sumąstė atkurti Chinju-no-Mori šiais laikais. Užuot projektavusi uždarą erdvę, architekto Osamu Morishitos vadovaujama komanda nusprendė suformuoti ją taip, tarsi debesys būtų nusileidę iš dangaus ir pasklidę ant žemės. Tokiu būdu buvo sukurta tvarkos įvairovė.

„VIENETO“ KONCEPCIJA
Architektai atsisakė įprastinių energijos taupymo idėjų – izoliuoti erdvę labai hermetiškomis sienomis. Remdamiesi šilumą ir orą sulaikančių čerpinio ir šiaudinio stogų savybėmis, jie sumąstė sukurti sistemą, sudarytą iš tuščiavidurių „vienetų“ – kubų, padengtų skaidria ETFE (fluoropolimero) plėvele, kuri veikia kaip pūkinė striukė. ETFE beveik nebūdinga izoliacinių savybių, tačiau ji atlieka šilumos skleidėjo vaidmenį. Net ir sukaupus šilumą, garantuojama laisva oro cirkuliacija.

NAMŲ POJŪTIS
Kaip ir senuose japonų namuose, grindys paklotos tiesiai ant žemės. Izoliuotos tik vertikalios jų jungtys, dėl to tiesiogiai perduodama žemės energija. Karštą vasaros dieną grindys skleidžia vėsą ir gaivą, o orams atvėsus grąžina sukauptą šilumą. Toks fizinis pojūtis dar labiau susieja su aplinka. Didelis kvadratinis stogas sumontuotas taip, kad leistų judėti orui. Saulės šviesa sklinda pro prizmę iš kedro medienos ir pripildo vidų šiltos šviesos. Atrijuje iš 100 metrų gylio gręžinio siurbiama energija renkama, šilumos mainų būdu perduodama į lietaus vandens saugyklą, o vėliau panaudojama grindims šildyti. Sutemus kubų struktūra virsta mirgančios šviesos kompozicija, kviečiančia žmones užsukti. Šitaip architektai sukūrė ramią ir patogią aplinką, tinkamą šiltiems bendruomenės susibūrimams – pasijutęs kaip namie, žmogus visada atsipalaiduoja.

DEBESYS IR
LĄSTELĖS
Žmonės renkasi į debesis, pasklidusius ant žemės, ir leidžia laiką užsiimdami mėgstama veikla, mėgaudamiesi laisvės ir ryšio su bendruomene
pojūčiu. Iš paukščio skrydžio „See Sea Park“ figūra atrodo beveik kaip gyvos būtybės ląstelės. Jos gyvena ir kuria tokią pat tvirtą struktūrą kaip domimasi. Vietovės specifika veikia žmones ir jų suvokimą. Neabejojama, kad ilgainiui čia bus organizuojama vis daugiau renginių ir veiklų, parkas taps
neatsiejamas nuo bendruomenės.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Susiję straipsniai

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų