„Silwa-Mulwas“: bendrystės oazė dykynėje


Nokos (Nokha) dykumos regione Radžastane, Indijoje, žalumos gaiva sušvitęs užeiti kviečia naujas bendruomenės centras. Iš paukščio skrydžio stilizuotą kablelį primenantis jo siluetas – tarsi simbolis, kad čionykščiai gyventojai užverčia vieną savo istorijos puslapį ir atverčia kitą. Kur kas turiningesnį.

Indijos interjero ir apdailos sprendinių „iki raktų“ rinkos lyderė Mumbajaus įmonė „Padam Interiors“, turinti biurų visoje šalyje, 2016 m. nusprendė nauju statiniu įamžinti savo įkūrėjo Padmaramji Kularios atminimą. Atlikusi 144 Radžastano rajono kaimelių mokyklų ir bendruomeninių patalpų tyrimus, įmonė priėjo išvadą, kad šioje vietovėje, kuriai priklauso ir Nokos dykuma, reikia bendruomenės centro visoms amžiaus grupėms. Tais pačiais metais buvo paskelbtas tokio centro Nokos dykumoje projekto konkursas. Konkursą laimėjo Mumbajaus architektų bendrovės „Sanjay Puri Architects“ projektas „Silwa-Mulwas“.

Daugiau kaip 300 tarptautinių apdovanojimų pelniusi, į žurnalų „Archdaily“ ir „Architizer New York“ geriausiųjų pasaulio architektų sąrašus įtraukta „Sanjay Puri Architects“ nuolat skina laurus pasauliniuose gyvenamųjų būstų ir interjero konkursuose, vienas iš jos bendrakūrių ir vadovų Sanjay Puri dažnai ir pats kviečiamas į tarptautinių konkursų komisijų narius, jis pirmasis iš Indijos architektų dalyvavo ir „World Architecture Festival“ (WAF), prestižinių architektų ir dizainerių apdovanojimų, žiuri darbe. „Sanjay Puri Architects“ filosofijos esmė – kontekstualūs bei tvarūs dizaino sprendimai ir konceptualių erdvių kūrimas taikant naujas dizaino kryptis. Projekto „Silwa-Mulwas“ įgyvendinimo darbai prasidėjo 2022 m. balandį ir truko iki 2024 m. vasario. 

Racionaliai suplanuota erdvė

 Platus „Silwa-Mulwas“ kreivinis tūris kyla iš šiaurės rytų kampo ir sklypo šiaurės vakarų kampe suformuoja kilpą, taip sukurdamas į šiaurę orientuotą atvirą kiemą. Visas sklypo plotas – 3962,4 kv. m, spiralinio pastato plotas – tik 2743,2 kv. m, tačiau sukuriamas tokio pat ploto dviejų skirtingų nuolydžių žalias stogas, kurį galima naudoti kaip poilsio ir susirinkimų vietą, atveriančią dykumos kraštovaizdį. Be to, spiralinis pastatas šiaurinėje pusėje suformuoja 8229,6 kv. m atvirą auditoriją, ir taip visa naudingoji atvira erdvė kone keturis kartus viršija sklypo plotą.

Kiti ypatingi sprendiniai 

Po žaliu stogu, žemesnėje rytinėje pusėje, įrengtas nedidelis muziejus, o aukštesnėje vakarinėje pusėje – vaikų skaitmeninė biblioteka. Pietinę pusę gaubia žole apaugęs žemės pylimas. Taip sumažinamas šilumos patekimas į pastatą. Tai labai aktualu dykumoje – čia net aštuonis mėnesius per metus įprasta temperatūra yra 35–40 °C. Pastato formos sukurtame atvirame kieme yra amfiteatras, jame įrengta erdvė muzikos pasirodymams, pokalbiams ir socialiniam bendravimui. Kiaušinio formos biblioteka aptraukta natūralaus smiltainio ekranais, pagamintais pagal Radžastano tradicinę architektūrą, tam panaudotas akmuo iš artimiausių apylinkių. Šie ekranai mažina šilumos pritekėjimą ir visą dieną džiugina skirtingais šešėlių raštais. Biblioteka atvira visoms regiono kaimo mokykloms, dauguma jų, beje, neturi savo bibliotekų. Muziejus apšviečiamas netiesiogiai, per žalio stogo bermose esančias išbetonuotas įdubas. 

Tvaru ir apgalvota 

Žalias stogas, akmeniniai ekranai, į šiaurę nukreiptas kiemas ir žolės berma pietinėje pastato pusėje sumažina šilumos pritekėjimą, todėl erdvės tampa energiškai efektyvios. Dar daugiau tvarumo pastatui suteikia lietaus vandens surinkimo ir perdirbimo sistemos, taip pat panaudotos regionui būdingos statybinės medžiagos ir vietos darbo jėga – amatininkai bei samdomi darbuotojai. Siekiant palengvinti didelių susibūrimų organizavimą, šiaurinėje pusėje prie įėjimo įrengtas linijinis visuomeninės paskirties pastatas. Jame yra kavinė, tualetai, parduotuvės, o šalia – automobilių stovėjimo aikštelė.

 

Pagal v2com-newswire.com „Sanjay Puri Architects“ pateiktą informaciją parengė Rosita Rastauskienė.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

Paskutinės naujienos

Pilininko namas: tautos tapatybės takais

Šiais metais duris sostinėje atvėrusiame Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinyje – Pilininko name įspūdingai sujungiama istorija ir dabartis. Tikimasi, kad vertingas istorinis…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų