Skaitmeninė statyba: naudinga visiems statybos projekto dalyviams


Pokyčiai būtini

Konferenciją parodos „RESTA“ metu organizavo VšĮ „Skaitmeninė statyba“, Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU) ir Lietuvos statybų technologinė platforma. Vien faktas, kad konferencijoje dalyvavo apie 200 klausytojų – valstybės institucijų atstovų, statybos sektoriuje veikiančių asociacijų, mokslo iš švietimo atstovų, studentų, verslo atstovų, užsienio svečių – leidžia teigti, jog skaitmeninės statybos aktualumas šiandien yra tikrai didelis.

Konferencijoje „Skaitmeninė statyba 2014“ buvo pristatytas Lietuvos statybos sektoriaus pasirengimas skaitmeninės statybos veikloms. Pranešėjai iš Norvegijos, Danijos, Jungtinės Karalystės, Suomijos pasakojo apie užsienio patirtį. Buvo pristatyta rengiama galimybių studija apie skaitmeninės statybos įgyvendinimą Lietuvoje ir klasifikatoriaus kūrimo koncepcijos, taip pat vertintos tiek išorinės, tiek vidinės skaitmeninių procesų diegimo perspektyvos.
UAB „Markučiai“ generalinis direktorius Audrius Tulaba ir UAB „Kelprojektas“ generalinio direktoriaus pavaduotojas Arvydas Čibirka pristatė sėkmingus pavyzdžius, kaip 3D technologijos jau dabar naudojamos statybos projektuose Lietuvoje ir kitose šalyse.

Konferencijos pranešėjai pristatė ir pavyzdžiais iliustravo visą skaitmeninės statybos ir BIM (angl. Building Information Modelling – statinio informacinis modeliavimas) metodologijos teikiamą naudą, tačiau pabrėžė, kad priešakyje laukia didelis darbas, šviečiant tikslines šio proceso grupes apie pokyčių būtinumą. Akcentuota, kad siekiant skaitmeninės statybos principus įvesti nacionaliniu lygiu būtinas aktyvus valstybės valdžios įsitraukimas. Šiuo metu iniciatyvą plėtoja verslą vienijančios asociacijos, mokslas.

Europos Sąjungos valstybės, plėtodamos BIM metodologiją, yra pasiekusios skirtingą lygį, bet aišku viena – IT technologijų ir skaitmeninės statybos principų taikymas atneš didžiulių permainų visose valstybės srityse. Tai pakeis daugumos valstybės valdymo procesų praktiką, gerokai paveiks finansinių, energinių, darbo resursų ir kitų išteklių naudojimo ir taupymo politiką.

Nauda neabejoja niekas

Anot Lietuvos statybininkų asociacijos prezidento Daliaus Gedvilo, atėjo laikas esminiams pokyčiams: „Iš esmės keisis visų statybos sektoriaus dalyvių gyvenimas, darbo įpročiai. Naujos technologijos leis sumažinti išlaidas, organizuojant visus statybos procesus, pagreitinti statybas, leis jas paversti gerokai kokybiškesnėmis. Pokyčius tikrai pajus ir visi šalies gyventojai. Kaip pavyzdį galiu pateikti dabar vykstančią renovaciją. Jei dabar jau būtų taikomi skaitmeninės statybos principai – būtų iki minimumo sumažintos klaidų ir nuokrypių atsiradimo galimybės. Be statybos informacinio modeliavimo, sunkiai įsivaizduojamos atominės elektrinės, „Rail Baltica“, giliavandenio uosto statybos.“

Statybos procesams naudojamą informaciją norima paversti standartizuotu skaitmeninės formos srautu – nuo užsakovo poreikių ir projektavimo iki statybos ir eksploatacijos. Statinio informacinis modeliavimas – tai statinio skaitmeninio modeliavimo ir projektavimo procesas, kurio metu kuriama ir valdoma visa statinio informacija visais jo gyvavimo ciklo etapais – nuo pirminės idėjos iki nugriovimo. Skaitmeninė statyba jau puikiai veikia užsienio valstybėse. Gerosios praktikos pavyzdžiais galima laikyti Daniją, Didžiąją Britaniją ir kitas valstybes. Skaitmeninės sistemos įdiegimas reiškia, kad visi statybos procesų dalyviai – užsakovas, plėtotojas, projektuotojas, statytojas, valdytojas – įsipareigoja „kalbėti“ viena kalba, t. y. naudoti vienodo tipo duomenis ir brėžinius. Visi kiekvieno projekto duomenys turi būti „įvilkti“ į vienodą skaitmeninę formą, įdiegiant statybos objektų trimatį modelį, elektroninį projektą standartizuotai apipavidalinant, viešųjų pirkimų konkursams teikiant elektronines paraiškas.

Skaitmeninės statybos diegimas Lietuvoje yra neišvengiamas, jei norime:

  • turėti gyvybingą, inovatyvią ir konkurencingą statybos pramonę;
  • padidinti visų statybos pramonės dalyvių kompetenciją ir darbo našumą;
  • sukurti glaudesnio ir efektyvesnio bendradarbiavimo tarp skirtingų statybos pramonės dalyvių galimybes;
  • dalyvauti tarptautiniuose konkursuose ir varžytis dėl statybos ir projektavimo darbų užsakymų;
  • pagerinti viešųjų pirkimų skaidrumą;
  • sutaupyti valstybės lėšų visuomeninių objektų statybos ir eksploatacijos srityje;
  • padidinti naujų statybos projektų ekonominį potencialą.

Statybos procesų skaitmeninimu (skaitmeninės statybos diegimu) siekiama pagerinti statybos efektyvumą ir kokybę. Visoms statybose dalyvaujančioms įmonėms naudojant vienodus duomenis ir brėžinius, įgyvendinant statybos projektą akivaizdžiai padidėja galimybės išvengti nesusipratimų, defektų ir vėlavimų.

Skaitmeninė statyba naudinga visiems statybos projekto dalyviams:

  • LR Vyriausybei – nes tai pagerins viešųjų pirkimų skaidrumą, tikslumą, vertinimą, sumažins viešųjų pirkimų išlaidas, sukurs daugiau naujų darbo vietų;
  • viešųjų pirkimų subjektams, nekilnojamojo turto plėtotojams, privatiems užsakovams – net apie 30 % mažesnė statybos projekto kaina;
  • statytojams – tikslesnės sąmatos, pinigų srautai, resursų valdymas, mažesnė savikaina, didesnis konkurencingumas ir pelningumas, galimybė dalyvauti tarptautiniuose statybos projektuose;
  • projektuotojams – greitesnis projektavimas, mažiau laiko sąnaudų, klaidų, daugiau pelno, galimybė dalyvauti tarptautiniuose statybos projektuose.


Skaitmeninė statyba naudinga viešajam sektoriui, nes:

  • sukuria galimybę įgyvendinti potencialiai daugiau statybos projektų;
  • CT priemonės pagerina projekto siūlymų vertinimo bazę, t. y. turėdamas projekto 3D modelį užsakovas gali įvertinti projektą, atlikti simuliaciją keisdamas pirminius projekto reikalavimus ir aplinkybes, taip atsiranda galimybė tobulinti projektą kartu su pareiškėju, prieš pradedant jį įgyvendinti, kad būtų pasiektas optimalus rezultatas;
  • geresnis viešųjų pirkimų skaidrumas;
  • paruošiama informacinė nekilnojamojo turto valdymo ir priežiūros bazė.

Pagal skaitmeninės statybos principus pastatyto statinio savininkas visų pirma gaus didesnę kokybę, nes klaidų ir neatitikimų galimybę projektavimo ir statybos proceso metu sumažinama iki minimumo. Be to, trumpėja pats procesas, racionaliai naudojamos sąnaudos.

Statinių energinis efektyvumas, o jis dabar ypač aktualus, suskaitmeninus statybos procesą, taps lengviau pasiekiamas.

Statinio valdytojui naudojantis BIM sprendiniais bus lengviau statinį prižiūrėti, valdyti vidinius pastato įrenginių parametrus, modeliuoti interjerą, nustatyti komforto parametrus. Daug paprasčiau taps planuoti statinio ar jo dalių atnaujinimą, kai tai bus būtina. Visa informacija taps prieinama skaitmeniniu pavidalu.

BIM pritaikymo patirtis surenkamųjų gelžbetoninių konstrukcijų projektuose

UAB „Markučiai“ siūlo šiuolaikiškus ir patikimus įvairios paskirties pastatų surenkamųjų konstrukcijų sprendimus iš gelžbetonio ir metalo gaminių bei su tuo susijusias konsultavimo, projektavimo, gamybos, logistikos ir montavimo paslaugas. Pastaruosius porą metų visus projektus UAB „Markučiai“ vykdo BIM pagrindu. Pastato informacinio modelio duomenis naudoja ne tik projektavimo proceso metu, bet ir ruošdama komercinį pasiūlymą, taip pat gamyboje, logistikoje, statyboje. Tai leidžia klientui pasiūlyti novatoriškų statybos sprendimų ir paslaugų, o architektams suteikia galimybę įgyvendinti įvairias architektūrines idėjas.

BIM nauda įmonės tiekimo grandinei ir jos klientams – tikslesnis ir kokybiškesnis komercinis pasiūlymas, efektyvesnis projektavimo planavimas, mažesnis brėžinių poreikis, greitesnis kilusių klausimų sprendimas, efektyvesnis logistikos ir statybos darbų planavimas bei valdymas.

UAB „Markučiai“ yra vienos didžiausių Baltijos šalyse prekinio betono, gelžbetonio, aplinkotvarkos gaminių gamintojų grupės „Concretus“ dalis. Įmonė glaudžiai bendradarbiauja su kita grupės įmone UAB „Concretus designers“, teikiančia projektavimo paslaugą. Šios įmonės specializacija – gelžbetoninių, plieninių, medinių, mūrinių konstrukcijų projektavimas. Trisdešimties profesionalių projektuotojų komandos kasdienis iššūkis – inovatyvūs ir ambicingi klientų architektūriniai projektai bei šių projektų konstrukcinių sprendimų įgyvendinimas. UAB „Concretus designers“ naudojasi pažangiausiomis skaičiavimo ir trimačio (3D) modeliavimo programomis „SOFiSTiK“ ir „Tekla Structures“. BIM principus sėkmingai taiko ir projektuodama statinius, ir valdydama projektus.

Šuolis į naują kokybę

Skaitmeninis 3D modeliavimas yra šuolis į kitą, aukštesnę kokybę. Ne vien dėl to, kad sumažėja klaidų tikimybė, tiksliau suplanuojami statybos darbų etapai ir parenkami geriausi sprendimai. 3D modeliavimas pakeičia darbo kultūrą, informacijos sklaidą ir paskatina įdiegti naujus kokybės vertinimo standartus bei metodus. Tai kelios svarbiausios priežastys, dėl kurių UAB „Baltic Engineers“ jau keleri metai projektuoja erdviniu skaitmeniniu būdu.

„Nemažai investavome, kad kartu su visa mūsų komanda pradėtume teikti užsakovams aukščiausio lygio projektus. Investuoti į optimalius procesus ir technologijas neabejotinai verta“, – tvirtina UAB „Baltic Engineers“ generalinis direktorius Darius Kvedaras.

Naujajai kokybei užtikrinti prireikė ir specialių įrankių. Todėl įmonė įsidiegė kokybės valdymo ISO standartą ir pradėjo naudoti vieną populiariausių pasaulyje poveikio aplinkai vertinimo metodų BREEAM (angl. Building Research Establishment Environmental Assessment Method). Pagal šį metodą pastatai vertinami pagal 10 kategorijų: valdymas, sveikata, gerovė, energetika, transportas, vanduo, medžiagos, šiukšlės, žemės naudojimas ir ekologija, tarša ir inovacijos. Kiekviena jų vertinama balais.

Tikimasi, kad pasitelkus 3D erdvinį modeliavimą bei kitus BIM įrankius, pastatai bus suprojektuoti taip, kad juos būtų galima sertifikuoti pagal BREEAM metodologiją.

„Naudodami skaitmeninį modeliavimą darbuotojai kruopščiau apgalvoja pirminį sprendimą, pasidalija savo interpretacijomis, jas patikrina, aptaria atradimus ar pastebėtas klaidas. Toks pirminis kompleksinis požiūris padeda pasiekti ir geresnį, ir greitesnį rezultatą“, – džiaugiasi UAB „Baltic Engineers“ Techninių vertinimų skyriaus vadovas Vygantas Žėkas.

Skaitmeninis projektavimas naudingas renkantis tinkamiausias technologijas bei medžiagas.

„Anksčiau projektuotojai rinkdavosi iš populiariausių, jau pasiteisinusių sprendinių. Dabar atsirado milžiniški produktų katalogai ir daug informacijos, todėl popierinis projektavimas pasidarė per sunkus ir neefektyvus“, – teigia V. Žėkas.

D. Kvedaras pastebi, kad pastaruoju metu gerokai didesnį dėmesį kokybei skiria ir užsakovai. Dabar jie daug svarsto, lygina alternatyvius projektus, pageidauja, kad būtų įdiegtos sistemos, kurios ne tik gerai veiks, bet ir užtikrins mažas energijos sąnaudas. Skaitmeniniame modelyje visa tai daug lengviau peržiūrėti, suplanuoti ir, jeigu reikia, perdaryti.

Kuriamas skaitmeninės statybos centras

Kovo pradžioje pradėta skaitmeninės statybos reforma įsibėgėja – statybos specialistus ruošiantis VGTU kuria pirmąjį Lietuvoje Skaitmeninio ir informacinio modeliavimo technologijų statyboje centrą. Naujasis centras skirtas skaitmeninės statybos kompetencijoms ugdyti, inovacijoms, susijusioms su BIM kūrimu, skatinimu bei perdavimu rinkos dalyviams. BIM sistemų plėtra apima ne tik statybos sektoriaus specialistus ir architektus, bet ir aplinkos, transporto, infrastruktūros inžinierius, todėl naujajame VGTU Skaitmeninio ir informacinio modeliavimo technologijų statybos centre susiburs įvairių sričių mokslininkai iš septynių universiteto fakultetų – Statybos, Aplinkos inžinerijos, Architektūros, Transpoto inžinerijos, Elektronikos, Mechanikos ir Fundamentinių mokslų.

„Diegiamos naujos technologinės BIM inovacijos padidins statybos proceso efektyvumą ir kokybę. Jos leis daug lengviau valdyti statinio projektą nuo pirminės idėjosiki realizacijos. Tam, kad įvairios patirties turintys specialistai suprastų šių technologijų galimybes ir jų teikiamą naudą, kuriame specialų centrą, kuris teiks moksli­nes ir praktines paslaugas kuriamai Lietuvos BIM sistemai, koordinuos BIM specialistų rengimo klausimus ir konsultuos rinkos dalyvius,“ – pasakojo VGTU rektorius Alfonsas Daniūnas.

Projektas „BIM Train“

„VGTU, kaip statybos, architektūros ir inžinerijos specialistus ruošianti švietimo įstaiga, yra itin svarbus informacijos apie BIM sklaidos šaltinis. Džiugu, kad šis Lietuvos universitetas yra vienas iš tarptautinio projekto „BIM Train“ dalyvių“, – ipd, teigia Donatas Aksomitas, UAB „AGA CAD“ direktorius, statybos inžinierius technologas ir BIM specialistas, konsultuojantis Lietuvos projektavimo, statybos ir NT plėtros įmones BIM diegimo klausimais. Įmonė „AGA CAD“ yra Lietuvos statybininkų asociacijos narė ir viena iš projekto „BIM Train“ partnerių.

Pagrindinis projekto „BIM Train“ tikslas – geriausios BIM taikymo metodikos perkėlimas iš Europos šalių, kurios jau turi didelę BIM sistemos taikymo patirtį, ir jos adaptavimas Lietuvos rinkai. Projekte dalyvauja trys su statybos pramone susijusios grupės: mokymo įstaigos, statybos pramonės verslo atstovai ir IT bendrovės, pirmoms dviem grupėms tiekiančios darbo įrankius (kompiuterines technologijas). Projekto „BIM Train“ dalyviai siekia užtikrinti, kad žinios apie geriausią patirtį pasiektų mokymo įstaigas, o iš jų – verslo sektorių. Projekte dalyvaujantys VGTU ir Rygos technikos universitetai yra pirmosios aukštojo mokslo įstaigos Baltijos šalyse, kurios gaus naujausią informaciją apie BIM: naudojimo paskirtį, taisykles bei taikymo metodus. Šią patirtį bus galima pritaikyti rengiant studentus.

VGTU Skaitmeninio ir informacinio modeliavimo technologijų statybos centro laukia intensyvus bendradarbiavimas su projekto „BIM Train“ dalyviais. Planuojama, kad projekto rezultatai – sukurta BIM ir integruoto projekto vystymo (IPD) metodika – bus paruošti ir mokymo tikslais taikomi jau nuo kitų metų rugsėjo 1 dienos.

Šiuo metu projekte dalyvauja verslo įmonė iš Nyderlandų. Ji dalijasi geriausia BIM taikymo praktika savo šalyje, sukurta remiantis Danijos ir Didžiosios Britanijos patirtimi. Tačiau „BIM Train“ apims ne tik Olandijos patirtį: kitos Europos šalys taip pat kviečiamos prisijungti prie šio projekto. Dėl dalijimosi patirtimi ir bendro BIM metodikos kūrimo deramasi su Suomijos, Lenkijos, Vokietijos, Ispanijos atstovais, Turkijos universitetas pats kreipėsi pageidaudamas prisijungti prie projekto „BIM Train“. Tad vis daugiau šalių yra suinteresuotos perimti geriausią BIM taikymo patirtį ir išvengti šiuo metu egzistuojančios problemos, kai kiekvienoje šalyje statybos pramonės atstovai BIM suvokia skirtingai. BIM procesai visose šalyse turi būti vienodi, kad bet kurios šalies projektuotojai ir statybininkai galėtų dalyvauti tarptautiniuose konkursuose, naudodami vienodą BIM sistemą. Projektas „BIM Train“ siekia užtikrinti, kad tiek šalies viduje, tiek skirtingose Europos valstybėse projektuotojai ir statytojai šnekėtų viena ir ta pačia kalba.

3 klausimai
BIM programinę įrangą ArchiCAD atstovaujančiai UAB „Design Solutions“

1. Koks BIM technologijos naudojimo paplitimas Lietuvoje ir užsienio šalyse?

Konferencijos „Skaitmeninė statyba“ metu buvo pateikta informacija, kad Lietuvoje 3D ir BIM technologijas projektui parengti naudoja apie 7 % įmonių, o tų, kurios vadovaujasi BIM standartais, yra dar mažiau.

Suomijoje, kur nuo 2002 m. pagal valstybės užsakymą statomų visuomeninės paskirties pastatų projektams reikalaujama taikyti BIM, šių technologijų naudojimas sudaro apie 30 %. Tačiau toks BIM paplitimas neatsirado iš karto. Suomijoje šis rodiklis buvo pasiektas daugiau negu per dešimt metų.

Didžiojoje Britanijoje BIM reikalavimų taikymas ir jų išplėtimas taip pat suskirstytas į etapus. Kad ir kaip norėtųsi greičiau pasivyti kaimynus, Lietuvoje būtų klaida versti įmones taikyti BIM technologiją tam nepasiruošus, skubotai. Turi būti suteiktas protingas laikotarpis pasiruošti – nuo reikalavimų paskelbimo iki jų taikymo pradžios. Esant per mažai įmonių, galinčių nedelsiant taikyti BIM technologiją ir standartus, tai gali iškreipti konkurenciją dėl pasiūlos stokos ir sukelti valstybės vykdomų pirkimų kainas.

BIM technologijos taikymas – tai ne tik programinės įrangos įsigijimas, bet ir darbuotojų mokymai, proceso organizavimo pertvarkymas ir valdymo pokyčių diegimas.

2. Ar BIM technologijos taikymas yra brangus, ar verta to imtis?

Neabejotina, kad BIM technologija yra ateitis ir tikrai jos mokytis verta. Būtų teisinga, jeigu reikalavimų dėl BIM taikymo įvedimas būtų suderintas su finansavimo klausimu. Dauguma įmonių prie BIM pereitų lengviau, jeigu galėtų gauti paramą programinei įrangai įsigyti ir mokytis iš Europos Sąjungos fondų ar Lietuvos biudžeto. Kaina yra skausmingas klausimas. Svarbu, kad rinkdamiesi vartotojai priimtų apgalvotą sprendimą, išbandytų bent dviejų gamintojų programinę įrangą, jos suderinamumą su kitomis partnerių naudojamomis ar numatomomis naudoti BIM programomis. Didžiausią naudą iš BIM gauna užsakovai, todėl jiems taip pat reikia žinoti, ko jie gali tikėtis iš šios technologijos. Konferencijoje buvo minėtas net 30 % laiko ir lėšų sutaupymas, tačiau net jeigu jis būtų tik 5 %, vis tiek dėl šių procentų labai verta pasistengti ir kiekvienas užsakovas tai patvirtintų.

3. Kaip galite padėti įmonėms pradėti taikyti skaitmeninės statybos BIM technologiją?

Tikrai galime padėti priimti apgalvotą ir praktiškai patikrintą sprendimą. Galime pasidžiaugti, kad mūsų įmonės atstovaujama BIM technologijos architektūros srityje pradininkės „Graphisoft“ projektavimo programinė įranga „ArchiCAD“ jau 30 metų užima lyderio pozicijas tiek inovacijų, tiek suderinamumo su kitų disciplinų BIM technologijos programine įranga. Kompanija „Graphisoft“ ne tik yra viena iš IFC formato taikymo lyderių, bet taip pat ir organizacijos „Open BIM“ steigėja ir aktyvi narė. Galite patys išbandyti „ArchiCAD“, gauti mokomąją medžiagą jos naudojimui bei BIM taikymui visiškai nemokamai, atsisiuntę iš www.myarchicad.com arba per mūsų įmonės UAB „Design Solutions“ svetainę www.designsolutions.lt. Taip pat galime padėti sutaupyti laiko gaunant reikalingų žinių. Mes organizuojame mokymus, konsultuojame, padedame įmonėms diegti „ArchiCAD“ ir BIM realioje darbinėje aplinkoje, suteikiame laikinas licencijas bandomiesiems projektams. Svarbiausia, kad būtų noras eiti pažangos keliu, o būdų kliūtims įveikti rasime.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

Paskutinės naujienos

Pastatas, kurio laukta 100 metų

Skelbiame paskutinį STRUCTUM metų projektą! Sostinės Antakalnio rajone, Vasaros gatvėje, kur nuo praėjusio šimtmečio trečiojo dešimtmečio veikia psichiatrijos ligoninė, iškilo…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų