Skaitmenizacijos pasekmės: mažiau išlaidų, daugiau efektyvumo


Skaitmeninės technologijos leidžia kitaip organizuoti žmonių veiklą, suteikia daugiau komforto, be to, padeda taupyti laiką ir pinigus. Dėl naujųjų technologijų pastatų infrastruktūros valdymas tampa paprastesnis, o įvairūs įrenginiai gali būti integruojami vienas į kitą ar vienas su kitu bendrauti.

Skaitmenizacija ir jos teikiamas komfortas

Ne viename šilumos punkte ar transformatorinėje esančią įrangą jau kurį laiką galima stebėti ir valdyti nuotoliniu būdu. Tai leidžia kitaip organizuoti sistemų priežiūros specialistų darbą. Jiems nebebūtina dedikuota darbo vieta, nes sistemų veiklą galima tikrinti ir iš namų. Tokie sprendimai taupo darbuotojų laiką ir padeda sumažinti sistemų priežiūros išlaidas. Be to, galimybė stebėti įrangos darbą internetu leidžia greičiau sureaguoti į galimus gedimus ir operatyviau juos pašalinti.

Vartotojams dėl skaitmenizacijos padaugėjo komforto. Vos vienu išmaniuoju įrenginiu (telefonu, planšete ar kompiuteriu) jie gali reguliuoti ŠVOK, apšvietimo sistemų, stebėjimo kamerų, automatizuotų langų žaliuzių ir kitų prietaisų veiklą. Vartotojai gali valdyti visą įrenginių grupę iškart ar kiekvieną prietaisą atskirai.

Įrenginiai gali būti valdomi automatiškai, pagal iš anksto jiems priskirtus scenarijus, arba jų veiklą gali lemti aplinkos sąlygos (temperatūra, paros metas ir pan.). Tarkime, atsižvelgiant į paros laiką, gali pasikeisti apšvietimo ryškumas ir šviesos spektras, nusileisti ar pakilti langų žaliuzės, o vėdinimo įrenginiai įsijungti ar išsijungti, reaguodami į anglies dvideginio koncentraciją patalpose. Taip pat vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemos gali būti susietos su garso jutikliais. T. y. pagal triukšmo lygį identifikuojama, kiek žmonių yra patalpoje, ir pagal tai gali būti nustatoma, kiek reikia paduoti oro į patalpas.

Įrenginiai, sąveikaujantys tarpusavyje

Maža to, šiuolaikinės pastatų valdymo sistemos diegiamos taip, kad skirtingi įrenginiai sąveikautų tarpusavyje. Tarkime, langų pozicijos, žaliuzių valdymo sistemos ar patalpų būvio jutiklių duomenys gali lemti kitų sistemų veiklą. Tai leidžia nustatyti optimaliausią patalpų vėdinimo intensyvumą, tiekiamo oro temperatūrą, drėgmę ir kartu be reikalo neeikvoti energijos. Su būvio davikliais gali būti susietas ne tik apšvietimas ar ŠVOK sistema, bet ir, pavyzdžiui, solenoidinių vandens vožtuvų sistema. Tai leidžia išvengti nereikalingo vandens nuotėkio, kai patalpoje nėra žmonių. Pavyzdžiui, jeigu išeidamas iš patalpos žmogus pamirštų išjungti dušą, iškart suveiktų būvio daviklis, įspėjantis, kad viduje nieko nėra, ir solenoidiniai vožtuvai nutrauktų vandens tiekimą visam sanitarinių mazgų blokui. Taip būvio daviklis nuo tokių vandens sąnaudų galėtų apsaugoti ir sugedus unitazo bakeliui, nes tuščioje patalpoje būtų visiškai nutrauktas vandens tiekimas.

Skaitmenizacija leidžia taupyti energiją ne tik pastatų viduje, bet ir išorėje. Įdiegus modernius, energiją taupančius gatvių apšvietimo valdymo sprendimus, tuo metu, kai gatvėje nėra eismo dalyvių, apšvietimo intensyvumas gali būti sumažinamas. Be to, šiuolaikinės kompiuterizuotos nuotolinio apšvietimo stebėsenos, valdymo ir kontrolės sistemos specialistams pačios praneša apie sutrikimus ir leidžia į gedimus reaguoti nuotoliniu būdu.

Tokią kompiuterizuotą nuotolinio apšvietimo stebėsenos, valdymo ir kontrolės sistemą artimiausiu metu ketinama įdiegti Vilniuje, keičiant dabartinius natrio šviestuvus moderniais šviesos diodų (LED) žibintais. Sostinės gatvių apšvietimo tinklų modernizavimo projekto kaina turėtų siekti 12,64 mln. eurų. Tiesa, gatvių apšvietimo priežiūros išlaidas galima sumažinti ir į pagalbą pasitelkus dronus, kurie, pavyzdžiui, padėtų pakeisti ar sumontuoti lempas.

Gali būti, kad greitai gatvių žibintai ne tik apšvies mums kelią, bet ir leis įsikrauti elektromobilius. Jau dabar siūloma elektromobilių įkrovimo įrangą montuoti gatvių apšvietimo žibintų, pagrįstų šviesos diodų technologija, stulpuose.

Svarbu, kad skaitmenizacijos eroje įvairūs prietaisai geba bendrauti tarpusavyje. Tai atveria dar daugiau galimybių. Pavyzdžiui, tarpusavyje bendraujantys šviestuvai gali ne tik apšviesti kelią, bet ir nurodyti kryptį, kur link judėti. Sandėliavimo patalpose apšvietimo sistema, susieta su prekių valdymo sistema, sandėlio darbuotojams galima nurodyti kelią iki konkrečios prekės ir taip sutaupyti nemažai laiko. Net pastatų fasadai gali būti skaitmenizuoti. Pasaulyje jau statomi pastatai su interaktyviais LED fasadais, kurie ne tik keičia pastatų išorę, daro ją įdomesnę, bet ir gali būti naudojami kaip reklamos platforma.

Kasdien gimsta vis naujų ir vienas už kitą įdomesnių sprendimų, pagrįstų naujosiomis technologijomis. Aišku tik viena, naujosios technologijos neabejotinai padeda sutaupyti daug pinigų, laiko, sumažinti darbo jėgos poreikį. Maža to, neseniai Azijos Ramiojo vandenyno regiono subalansuoto verslo bendruomenė paskelbė, kad įvairūs išmanieji apšvietimo ir kitų sistemų valdymo sprendimai padeda sumažinti ir klimato kaitą lemiančio anglies dvideginio išsiskyrimą. O tai nepaprastai svarbu, norint palikti kuo geresnį pasaulį ateities kartoms.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų