JAV MEDICINOS PRIETAISŲ GAMYBOS ĮMONĖS „HOLLISTER INCORPORATED“ GAMYKLA

2019 m. gegužės 28 d.

Admin Structum.

admin@estructum.lt

Tikslus objekto pavadinimas: Medicinos pagalbos priemonių gamykla („Hollister“)

Užsakovas: UAB „Hollister Lietuva“

Generalinis rangovas: UAB „YIT Lietuva“

Projektuotojas: UAB „Sweco Lietuva“

Architektas: UAB „Sweco Lietuva“

Kauno laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) iškilo medicinos prietaisų gamybos įmonės „Hollister Incorporated“ nauja, jau penktoji, gamykla. Užsakovai iš pat pradžių aiškiai nubrėžė statybų darbų standartus, kurių tikslas –užtikrinti kokybišką ir ilgalaikį gamyklos eksploatavimą.

„Hollister Incorporated“ – tai nepriklausoma darbuotojų valdoma kompanija, vystanti, gaminanti ir platinanti stomos priežiūros, šalinimo sistemos sutrikimus lengvinančias priemones. Ilinojaus valstijoje, JAV įsikūrusi bendrovė turi gamybos ir platinimo padalinius trijuose žemynuose, jos biurai veikia 25 pasaulio šalyse, o savo produkciją bendrovė tiekia net į 90 rinkų. Kauno LEZ įsikūrusi gamykla yra naujausias bendrovės padalinys, kuriame bus gaminamos stomos priežiūros ir kontinencijos  priemonės Europos ir kitoms rinkoms.

„Strateginį sprendimą steigti naują gamybos padalinį šiame regione priėmėme siekdami didinti bendrovės gamybos ir platinimo pajėgumus, atliepdami į stabilų ir užtikrintą pardavimų augimą pasaulyje. Šiam tikslui pasirinkome Lietuvą ir Kauno regioną ne tik dėl strategiškai patogios vietos, bet ir palankios investicinės aplinkos, palaikymo iš vietos ir nacionalinės valdžios. Be to, mums buvo labai svarbu ir tai, jog Lietuva pasižymi tinkamomis techninėmis kompetencijomis, gali pasiūlyti puikių savo srities profesionalų, o kartu atitinka ir mūsų kompanijos darbo principus bei kultūrą.

Dar prieš pradėdami gamyklos statybas Kauno rajone, jau žinojome, kad į šią šalį ateiname galvodami apie ilgalaikę perspektyvą. Suprantame, kad steigdami padalinį Lietuvoje, kartu tampame ir šalies ekonomikos dalimi. Dėl to nuo pat veiklos pradžios siekiame aktyviai prisidėti prie regiono augimo ir plėtros. Kartu tampame ir gana dideliu darbdaviu – per ateinančius kelerius metus, ketiname įdarbinti apie 300 darbuotojų.

Tikime, jog galime pasiūlyti galimybes, suteikiančias įvairiapusišką patirtį. Mūsų darbuotojai stažuojasi kitose šalyse – Airijoje ir JAV, kuriose veikia „Hollister“ padaliniai, kad įgytą patirtį galėtų sėkmingai pritaikyti Lietuvoje. Mokymosi ir tobulėjimo principai mums yra svarbūs visais kompanijos darbo aspektais, todėl į tai dedame daug pastangų ir aktyviai investuojame“, – sako „Hollister Lietuva“ generalinis vadovas Shane J. Caher.

Sustiprinta konstrukcinė dalis

Gamyklai, kurios produkcija padeda spręsti jautrius medicinos klausimus, dar projektavimo stadijoje Amerikos draudimo kompanijos buvo keliami didesnio patikimumo reikalavimai, kurie statybų metu buvo visiškai išpildyti. Numatyta, kad atraminės konstrukcijos bus daug masyvesnės – t. y. turės didesnę laikomąją galią nei yra įprasta tokio tipo pastatams. Atsižvelgiant į pastato reikalavimus ir svarbą – darbams atlikti buvo pasirinkta ilgametę patirtį turinti statybų ir darnios miestų plėtros bendrovė „YIT Lietuva„, statybų paslaugas teikianti jau daugiau nei 50 metų.  Savo jėgomis įmonė atliko pagrindinius darbus bei suvaldė kelių dešimčių subrangovų darbus. Gamyklos beveik 30 tūkst. m2 plote išsidėstė gamybos, prekybos, prekių krovimo, sandėliavimo ir vadinamųjų „švarių patalpų“, t. y. „patalpų patalpose“, zonos, administracijos ir techninės patalpos, kuriose veikia kompresorinė, garo katilinė, vaizdo kameros ir laboratorijos. Visa gamyklos teritorija išsidėsčiusi 13 ha plote, o dviejų aukštų pastato ilgis, plotis ir aukštis siekia 156 x 147 x 16 metrų.

Bepiločių oro transporto priemonių naudojimas

UAB „YIT Lietuva“ koja kojon žengia su pasaulio statybų kompanijomis, kurios naudojasi naujausiais technologiniais laimėjimais. Apie tai liudija ir parodos RESTA metu kompanijos gautas apdovanojimas už geriausią praktiką, naudojant statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijas bei metodologiją. Šiame objekte „YIT Lietuva“ pritaikė jau gana dažnus pasaulyje, bet dar ne taip gausiai naudojamus Lietuvoje bepiločius aviacijos mechanizmus, kitaip dronus. Šios oro transporto priemonės „Hollister Incorporated“ gamyklos statybose daugiausia naudotos žemės darbų metu. „Dronai visiškai pasiteisino ir leido atlikti darbus efektyviau“, – pabrėžia UAB „YIT Lietuva“ generalinis direktorius Kęstutis Vanagas.

Metalo konstrukcijų tiekimas ir montavimas per tris mėnesius

Tiekti ir montuoti visas metalo konstrukcijas gamykloje „Hollister“ buvo patikėta UAB „Pramoninės metalo konstrukcijos“. Užsakovas norėjo, kad ir medžiagas tiektų, ir įrengimo darbus atliktų ta pati įmonė, be to, ji turėjo atitikti aukštus reikalavimus. Norint tuo įsitikinti, UAB „Pramoninės metalo konstrukcijos“ buvo inspektuojama generalinio rangovo UAB „YIT Lietuva“ ir nuspręsta, kad visi įmonės kokybiniai ir kiekybiniai rodikliai atitinka užsakovo standartus bei generalinio rangovo lūkesčius. Toks UAB „Pramoninės metalo konstrukcijos“ įvertinimas buvo aukštai iškeltos profesionalumo kartelės rezultatas, nes jau prieš metus bendrovė gavo tarptautinės ekspertų kompanijos „Inspecta“ įvertinimą, kad gali atlikti su konstrukcinio plieno gaminiais EXC 4 klasės susijusius darbus pagal standartą 1090. Dar vienas svarbus rangovo reikalavimas – įvykdyti savo projekto dalį per tris mėnesius. Nors dirbant su tokiu stambiu objektu trys mėnesiai – labai trumpas laikotarpis, UAB „Pramoninės metalo konstrukcijos“ prisiėmė tokį įsipareigojimą, išskaidė visus darbus į tris etapus ir atliko juos laiku. Kad neatsiliktų nuo grafiko, kompanijos specialistams kartais tekdavo dirbti net trimis pamainomis, bet užsakovo reikalavimas buvo įvykdytas. Per pirmąjį statybų etapą įmonė į objektą atgabeno 1000 tonų konstrukcijų. Visi gaminiai buvo negabaritiniai ir, pasak įmonės direktoriaus Andriaus Gilio, tiek jų gamyba, tiek pristatymas į objektą buvo tikras iššūkis, su kuriuo pavyko sėkmingai susidoroti.

Inžinerinės sistemos per keturis mėnesius

Visas „Hollister“ gamyklos inžinerines sistemas, laikantis aukščiausių kokybės bei JAV draudimo kompanijos FM Global reikalavimų, įrengė UAB „Caverion Lietuva“ – patikima tarptautinė kompanija, turinti tiek kompetencijų, tiek ir patirties vykdyti didelės apimties sudėtingus kompleksinius projektus. „Caverion Lietuva“ instaliavo šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo, šalčio gamybos, vandentiekio ir nuotekų šalinimo, gaisrinio vandentiekio, procesų valdymo ir automatizavimo, elektroninių ryšių, apsauginės signalizacijos, gaisrinės signalizacijos, dujinio gesinimo (pagrindinėje serverinėje) sistemas bei vidaus elektros tinklus. Vienas didžiausių iššūkių, su kuriuo teko susidurti vykdant šį projektą, tai bendros statybų eigos nulemtas itin trumpas inžinerinių tinklų įrengimo terminas. „Caverion Lietuva“ specialistai, profesionaliai valdydami projekto eigą bei efektyviai koordinuodami darbus, sėkmingai susidorojo su šia užduotimi per keturis mėnesius.

Gamyklos pastate įrengtos inžinerinės sistemos pasižymi aukštu energiniu efektyvumu. Dalis kompresorių išskiriamos šilumos panaudojama pastato šilumos poreikiams padengti. Šilumos ir drėgmės atgavimui naudojami itin aukšto efektyvumo vėdinimo įrenginiai su dvigubais rotoriais. Patalpose įrengtos grindinio, orinio ir radiatorinio šildymo sistemos, kurių bendra galia siekia 3,9 MW. Gamybinių reikalavimų užtikrinimui sumontuoti 22 vėdinimo įrenginiai, kurių našumas siekia daugiau nei  245 tūkst. m3/val. Pastato vėsinimo poreikiams padengti bei technologinės įrangos aušinimui (bendra galia net 2,73 MW)  sumontuotos 7 šalčio mašinos, 8 sauso ir 2 adiabatinio tipo aušyklės. „Caverion Lietuva“ instaliuotų elektros įrenginių galingumas siekia 3,1 MW, sumontuota 2850 šviestuvų. Objekte įrengta ir moderni šynlaidžių sistema, kuri labai palengvina vartotojų pajungimą. Naują vartotoją galima pajungti bet kurioje vietoje per labai trumpą laiką. Ypatingas dėmesys skirtas gamyklos priešgaisrinei sistemai. Gaisro gesinimui nutiesta apie 18km vamzdyno ir įrengta 4600 sprinklerių.

 

Kompleksiniai vėdinimo sprendimai

UAB „NIT“ įgyvendinant projektą prisidėjo tiekdama „Euroclima“ (Austrija) gaminamus didelio efektyvumo (A+ klasė) tiekimo ir šalinimo įrenginius „ZHK INOVA“, kurie buvo adaptuoti pagal užsakovo poreikius.

Gamybinių sričių reikalavimai įprastai yra didesni už standartinius komforto palaikymo poreikius, t. y. tenka dirbti su kur kas didesniais oro srautais, temperatūros ir drėgmės valdymas turi būti preciziškai tikslus, veikia labai didelis išorės statinis slėgis, gali būti ypač agresyvi aplinka, keliami specifiniai reikalavimai kai kurių blokų filtravimui ir t. t.

Šiame objekte buvo numatyta, kad dauguma kamerų privalo atitikti A+ klasę pagal „Eurovent“, taip pat turėti oro sausinimo ir drėkinimo funkcijas. Reikalauta, kad tiekiamo oro drėgmė vasarą nebūtų didesnė nei leistina riba. Taip pat, kad sistema būtų tinkama eksploatuoti ir žiemą (temperatūra –25 °C), ir vasarą (temperatūra +35 °C), įrenginys turi būti sukomplektuotas gamykloje, o visos jo dalys – viename korpuse, įrenginiai turi būti aukštos kokybės ir atitikti EN/ISO reikalavimus, sertifikuoti sertifikatu „Eurovent“, sorbcinis įrenginio rotacinis šilumokaitis turi būti padengtas silikono gelio danga, skirta efektyviai drėgmei ir šalčiui atgauti.

Kadangi pats objektas labai didelis ir turintis skirtingų poreikių, nieko keista, kad įrenginių reikėjo daug ir įvairios komplektacijos. Konkrečiai šiam objektui buvo tiekiama nemažai skirtingos galios bei komplektacijos oro tiekimo ir šalinimo kamerų: su recirkuliacija, vandeninėmis šildymo ir šaldymo sekcijomis bei gariniais purkštukais ir reguliavimo vožtuvu; su rotaciniu ir plokšteliniu rekuperatoriais bei elektrine ir vandenine šildymo sekcijomis; su dvigubu rotaciniu rekuperatoriumi ir atskirų srautų rekuperatoriumi.

Įrenginiai su sorbciniais rotaciniais rekuperatoriais užtikrina reikiamą patalpų oro drėgnumą tiek žiemą, kai patalpos šildomos, tiek vasarą, kai patalpos vėsinamos. Dauguma oro tiekimo ir šalinimo sistemų buvo įrengtos su ekonomiškais „EC“ tipo varikliais, kurie yra patys pažangiausi ir ekonomiškiausi iš šiuo metu esamų rinkoje technologijų.

Kad įrenginius būtų galima montuoti išorėje, jie turi būti su gamykloje sumontuotu viršumi iš medžiagos „Peraluminium“, kurią sudaro aliuminio ir magnio lydinio liejinys, taip siekiant apsisaugoti nuo korozijos.

Visuose „Euroclima“ įrenginiuose, taip pat ir sumontuotose gamykloje „Hollister“, naudojami didžiausio pasaulyje filtrų gamintojo „Camfil“ oro filtrai, užtikrinantys švaraus oro tiekimą ir sumažinantys energijos suvartojimą.

Stogui – 15 metų garantija

Lenkijos kompanija „Kam-Bud“ – didžiausia savo srities profesionalų komanda Baltijos šalyse ir viena iš trijų stambiausių Lenkijos stogdengių įmonių, dirbančių su PVC dangomis, taip pat prisidėjo prie gamyklos „Hollister“ unikalumo. Gana reiklus užsakovas pasirinko būtent „Kam-Bud“, nes ši įmonė darbus atlieka greitai, kokybiškai, profesionaliai ir palankiomis kainomis. Gamyklos „Hollister“ pastate „Kam-Bud“ pagal naujas technologijas įrengė stogą: naudojo PIR termoizoliaciją, kuriai būdingas nedegumas, lengvumas ir kartu kietumas bei ekonomiškumas. Jos reikia dvigubai mažiau nei statybinės vatos, o išgaunamas apšiltinimo efektas yra lygiareikšmis. Objekto hidroizoliacijai naudota norvegiška stogo danga „Protan AS PVC“. Tai ekonomiška, greitai įrengiama ir nepakeičiama sunkiai pasiekiamose vietose danga. Kompanija „Kam-Bud“ įrengtam gamyklos „Hollister“ stogui suteikė 15 metų garantiją, o tai yra net penkeriais metais ilgiau, nei paprastai siūlo stogdengių bendrovės. Įmonė taip pat sumontavo pasaulinio lyderio „Rite-Hite“ krovos mechanizmus: hidraulinius krovos tiltelius, krovos rampas, specialius sunkvežimių ratų blokavimo saugos įrenginius. Pastarieji dažnai naudojami užsienyje, bet Lietuvoje kol kas – naujovė. Ratų blokavimo sistema „GWL-2300 Global Wheel-Lok“ efektyviai laiko beveik visų tipų priekabas. Jos paprasta elektromechaninė sistema, sudaryta iš kelių judančių dalių, užtikrina maksimalų patikimumą.

Tai leidžia apsaugoti personalą, krovinius ir įrangą, o, svarbiausia, garantuoja, kad kraunant sunkvežimį ar priekabą neiškris automobilinis krautuvas. Ištrūkti iš šios sistemos saugumo gniaužtų praktiškai neįmanoma – jos tempiamoji jėga siekia 17 tonų. Gamykloje „Hollister“ buvo sumontuotos penkios sunkvežimių ratų blokavimo sistemos. Pasak „Kam-Bud“ atstovo Lietuvoje Gintauto Brazausko, dirbant „Hollister“ objekte savotišku iššūkiu tapo laikymasis statybų įstatymų, kurie buvo parengti dar XX a. ir neatitinka šiuolaikinių technologijų realijų, nes naujos kartos termoizoliacija bei dangos leidžia tokio pobūdžio darbus atlikti kur kas paprasčiau ir mažesnėmis sąnaudomis. Bet dėl darnaus įmonės specialistų, atstovų bei gamintojų komandinio darbo viską atlikti pavyko ypač kokybiškai ir išpildyti „FM Global“ reikalavimus.

Visus gamyklos „Hollister“ fasadus, langus bei duris tiekė ir montavo įmonė „Durų sistemos ir Ko“ – viena aliuminio stiklo konstrukcijų projektavimo, gamybos ir montavimo srities lyderių Lietuvoje. Su generaliniu rangovu suderintas komandinis darbas leido kokybiškai ir greitai išpildyti užsakovo reikalavimus, keliamus stiklo konstrukcijoms.

Apdailos medžiagos pagal aukščiausius tarptautinius standartus

Gamyklos „Hollister“ architektai ir pats užsakovas norėjo, kad objekte būtų naudojamos tiek Europoje, tiek JAV žinomos apdailos medžiagos, atitinkančios BREEAM ir LEED pastatų vertinimo standartus. Tokios aukštos kokybės produkciją Lietuvoje tiekia UAB “Vaineta ir partneriai”. Įmonės specialistai ne tik tiekė medžiagas, bet ir įrengė jas objekte. Gamykloje „Hollister“ naudotos gamintojo „Interface“ modulinės kiliminės dangos, kerinčios išskirtiniu dizainu ir laikomos vienu savo srities lyderių visame pasaulyje. Objekte taip pat buvo išklijuota daug skirtingų stilių grindų plytelių: „Casalgrande Padana“ akmens masės grindų plytelės, išsiskiriančios patvarumu ir ilgalaikiškumu; „Mainzu“ keraminės sienų ir grindų plytelės, džiuginančios sodrių ir ryškių ornamentų dekoru; „Pavigrés“ akmens masės grindų plytelės, galinčios pasiūlyti milžinišką spalvų, raštų ir dydžių įvairovę. Dalį gamyklos „Hollister“ grindų UAB „Vaineta ir partneriai“ specialistai užklojo „Tarkett“ moduline PVC grindų danga, išsiskiriančia švediška kokybe ir preciziškumu. Medicinos prietaisų gamybos įmonės hole kaip interjero detalė pasitelkta „Radici“ kiliminė danga.

Visus darbus generalinis rangovas organizavo itin profesionaliai, todėl UAB „Vaineta ir partneriai“ darbuotojams per visą statybų procesą nekilo jokių sunkumų ar nesklandumų.

Praktiški apšvietimo sprendimai

Pateikti apšvietimo projektą administracinėms ir techninėms patalpoms su reikalavimus atitinkančiais gaminiais „Hollister Incorporated“ pasirinko būtent UAB „Šviesos technologijos“. Konferencijų salėms kompanija naudojo Graikijos gamintojo „Petridis Cyclone“ šviestuvus – apvalius, modernaus dizaino, kurie tolygiai skleisdami šviesą kuria šiuolaikinį minimalistinį stilių ir tampa puikiu interjero akcentu. Darbo vietoms apšviesti „Šviesos technologijos“ pritaikė labai praktiškus Slovėnijos gamintojo „Intra Lighting“šviestuvus „Kalis“, kurių forma leidžia sukurti begalę sprendinių, kruopščiai juos derinant prie interjero. „Hollister Incorporated“ buvo tiekiami dviejų lygių šviestuvai „Kalis“ – jie yra ilgesni nei įprasti ir leidžia apšviesti keturias ar net šešias darbo vietas vienu metu. Šiuose šviestuvuose įmontuoti būvio davikliai paremti aukšto dažnio mikrobangų judesio jutiklių technologija. Davikliai nuolatos „stebi“ patalpą ir vertina, ar joje yra judančių objektų (žmonių), jeigu žmogaus nėra – jie nešviečia. Norint įdiegti šiuos apšvietimo valdymo sprendimus, nereikia tiesti ilgų valdymo kabelių ar programuoti bendros centrinės valdymo stoties, o tai, žinoma, leidžia taupyti ne tik energijos, bet ir finansinius išteklius.

https://structum.lt/wp-content/uploads/2020/10/app_baneris-soninis.gif

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!