KARALIENĖS MORTOS MOKYKLA – APŽIŪRĖJUS NORISI SUGRĮŽTI Į PIRMĄJĄ KLASĘ


OBJEKTO PAVADINIMAS, VIETA: Mokslo paskirties pastatas – bendrojo lavinimo mokykla, Lukšinės g. 29, Vilnius

UŽSAKOVAS: UAB „Knowledge Investment“

GENERALINIS RANGOVAS: UAB Merko statyba

ARCHITEKTAI: UAB „Radiant Partners“, architektė Sigita Norviliūtė

TECHNINĖ PRIEŽIŪRA: UAB „Keista“

STATYBOS DARBŲ PRADŽIA: 2018 m.

STATYBOS DARBŲ PABAIGA: 2019 m. 11

STATINIO PLOTAS: 7 659 m2

PASTATO AUKŠTŲ SKAIČIUS: 3

ENERGINĖ KLASĖ: A+

INVESTICIJOS: 11 mln. eurų

Vilniuje, Lukšinės gatvėje, baigiamas statyti ryškiomis detalėmis iš vienaukščių ir dviaukščių Kalnėnų gyvenvietės namų išsiskiriantis pastatas. Jau greitai jis bus kupinas vaikų juoko ir šurmulio – čia įsikurs Karalienės Mortos mokykla ir darželis, kur galės mokytis apie 800 vaikų. Statinio plotas – beveik 7 700 m2, tačiau šį objektą pavyko užbaigti per kiek daugiau nei metus. Pastato statytoja – bendrovė Merko statyba – sėkmingai įgyvendino visus tokios paskirties pastatui keliamus reikalavimus ir laiku užbaigė pačias statybas, tad netrukus mokyklos savininkai galės švęsti įkurtuves.

ANTROJI MERKO PASTATYTA MOKYKLA ŠIAIS METAIS

Modernus pastatas išsiskiria ryškiais oranžiniais langų gaubtais ir iš tolo traukia akį. Statytojai šiuo metu tvarko aplinką, baigia paskutinius vidaus apdailos darbus. Tai jau antroji šiais metais Vilniuje iškilusi privati mokymo įstaiga, statyta kompanijos Merko statyba.

„Šiuolaikinės mokyklos gerokai skiriasi nuo senesnių, statytų sovietiniu laikotarpiu. Pagrindinis mūsų, statytojų, tikslas – sukurti jaukią, patogią, saugią, o kartu ir gražią aplinką vaikams bei mokytojams. Ugdymo įstaigai keliami specifiniai reikalavimai – ir pačiam pastatui, ir medžiagoms, tad sukaupta patirtis mums labai praverčia. Juo labiau kad ir terminas – 13 mėnesių – vertė dirbti itin efektyviai“, – kalba bendrovės Merko statyba generalinis direktorius Saulius Putrimas.

Pastatas suprojektuotas iš gamyklinių gelžbetoninių plokščių ir konstrukcijų, o surinktas vietoje siekiant kiek įmanoma sumažinti aplinkos taršą. Mokykla atitinka A+ energinės klasės reikalavimus. Šilumą mokyklai generuoja šilumos siurbliai „oras-oras“, o ji apšviesta šviesos diodų (LED) lemputėmis, kurioms reikia nedaug energijos. Pietinėje ir vakarinėje pusėje langus nuo saulės saugoja saulės kontrolės sistema – automatinės žaliuzės ir specialūs gaubtai, formuojantys šešėlį, o kartu tampantys originaliu eksterjero akcentu.

FUNKCIONALIOS PATALPOS, PRITAIKOMOS ĮVAIRIEMS TIKSLAMS

Mokyklos pastato autorės architektės Sigitos Norviliūtės (kompanija „Radiant Partners“) suprojektuotas mokyklos pastatas – erdvus, šviesus, su spalvingais akcentais.

Vos įžengus pro duris, patenkama į didelį ir šviesų vestibiulį. Centrinė mokyklos ašis – atrijus su amfiteatriniais suolais. Aplink jį susispietusios kitos bendro naudojimo patalpos: sporto salė, laboratorijos, valgyklos erdvė, virtuvė. Atrijų pagyvina spalvotos akustinės plokštės, atliekančios ir tiesiogines, ir estetines funkcijas.

Erdvi sporto salė taip pat daugiafunkcė: pakėlus krepšinio lankus čia galima organizuoti įvairius renginius, sukviesti mokyklos bendruomenę. Funkcionalios ir klasės – dalis jų perskirtos akustinėmis pertvaromis, kad patalpų dydis galėtų būti keičiamas, atsižvelgiant į klasės dydį.

Už mokyklos įrengtas sporto aikštynas ir žaidimų aikštelė su lysvėmis, kuriose vaikai galės auginti įvairius augalus. Įvairiai bus galima pritaikyti ir beveik uždarą vidinį kiemą.

Šalia pastato įrengta automobilių aikštelė, kurioje yra vieta ir elektromobiliams įkrauti bei dviračių laikymo vietos.

Pastato architektė bei interjero autorė S. Norviliūtė sako, kad mokykloje nėra nė vieno įrenginio ar detalės, kuri čia būtų atsiradusi tiesiog dėl grožio. Pavyzdžiui, spalvingi langų apvadai skirti vaikų akims apsaugoti nuo pernelyg intensyvios saulės ir reguliuoti, kad per stipriai neprikaistų mokyklos patalpos.

„Gaubtų platesnė pusė visuomet yra iš tos pusės, iš kurios krenta saulės spinduliai. Ten, kur nėra gaubtų, sumontuotos išorinės saulės kontrolės žaliuzės“, – sako S. Norviliūtė.

Pirmajame aukšte, kur įsikurs darželinukų bei pradinukų klasės, įrengti vitrininiai langai – jie lengvai atidaromi, kad vaikai bet kada galėtų išbėgti pažaisti į lauką, ar, jei oras leidžia, džiaugtis pamoka gryname ore.

ĮSPŪDINGAS ATRIJUS PASIRENGĘS „ATLAIKYTI“ 800 BALSŲ

Mokyklos įėjimas – su plačia pastoge. Pasak S. Norviliūtės, ji galvojo apie tai, kad, jei vaiką tėvai išleistų atsisveikinimo vietoje „Kiss & Drive“, jis spėtų neperšlapęs nubėgti po mokyklos pastoge.

Įėjus, architektės teigimu, visos funkcinės mokyklos erdvės išdėstytos aplink įspūdingą atrijaus erdvę. Pats atrijus tęsiasi per tris aukštus, todėl mokyklos lankytojui iškart atsiveria didžiulė erdvė. Jei tas lankytojas – kokių septynerių metų amžiaus, gali kilti noras išsyk išbandyti šios erdvės akustinį skambesį. Todėl atrijuje įrengta daug akustinių plokščių. Atrijaus turėklai pagaminti iš perforuoto aliuminio, kurio neįmanoma nei apipaišyti pieštuku, nei įbrėžti, o po juo sumontuota akustinė vata turėtų atlaikyti net 800 rėkiančių vaikų ir kartu išsaugoti mokinių ramybę.

„Iš pagrindinio vestibiulio iškart patenkate į atrijų. Ši erdvė, einanti per tris aukštus, skirta tam, kad joje galėtum sėdėti, mokytis, diskutuoti, žiūrėti kiną niekam netrukdydamas. Be to, ir tam, kad garsas neaidėtų per visą mokyklą. Šalia atrijaus – sporto salė, kitoje pusėje – valgykla. Visos šios zonos koncentruotos aplink atrijų. Taip pat nei valgykla, nei sporto salė neturi sienų, besiribojančių su klasėmis. Tai sumanyta tam, kad mokiniams netrukdytų triukšmas“, – dėsto architektė.

Klasių interjeras dedikuotas funkcijai, o ne grožiui. S. Norviliūtė įsitikinusi, kad vaikams susidėjus į lentynas knygas, mokomąsias priemones, daiktus, klasės ir taip taps margos bei spalvingos. Todėl šiandien jos – paprasto, vienspalvio ir ramaus interjero, klasėse sumontuotos akustinės PVC dangos.

„Interjeras – nėra esminis dalykas mokykloje. Svarbiausi elementai čia – mokytoja ir vaikai. Vienintelės spalvos, kuriomis dekoravome patalpas – aukštus atskiriantys geltoni, mėlyni ir oranžiniai dryžiukai. Tačiau jos skirtos labiau orientuotis, kuriame aukšte esi, nei interjerui pagyvinti“, – pasakoja architektė.

Taip pat mokykloje didžioji dalis baldų – integruoti. Visi sprendimai suplanuoti taip, kad, pasak architektės vargiai rastumėte, už ko Karalienės Mortos mokykloje užkišti ranką, koją, ką įstumti į sieną.

„Šį pastatą statėme ne kaip paminklą architektui, o kaip paminklą švietimui, – atsakydama į klausimą, ar Karalienės Mortos mokykloje pritaikyta kokių nors netipinių architektūrinių sprendimų, ramiai sako S. Norviliūtė. – Dauguma sprendimų yra labai funkcionalūs ir itin paprasti. Džiaugiuosi, kad pavyko suformuoti pastato „charakterį“ spalvingais langų gaubtais, tačiau, kaip jau minėjau, nėra nė vieno sprendimo, kuris būtų skirtas tik ornamentikai kurti.“

NEKASDIENIAI SIENŲ APŠILTINIMO SPRENDIMAI

Karalienės Mortos mokyklos projektuotojai ir rangovai priėmė įdomių sprendimų ir dėl objekto apšiltinimo. Pastato pamatų šiltinimo, katilinės bei ventiliacinės patalpos įrengimo darbus atliko bendrovė „Mapid LT“. Šiltinant naudotas neopreninis putų polistirenas, o apdailai – fasadų šiltinimo sistema „Weber“. Kad mokyklos pastatas prarastų kuo mažiau šilumos, bendrovė naudojo gamintojo „Ejot“ fasadų šiltinimo kompleksinius sprendimus.

Didžiausia šios sistemos naujovė buvo tvirtinimo elementai, kuriuos „Mapid Lt“ savo darbui naudojo pirmą kartą. Įmonės statybos direktorius Vladislav Lomeckij atskleidžia, kad šiame projekte buvo ir daugiau nekasdienių sprendimų.

„Pamatų šiltinimo medžiagos, pavyzdžiui, buvo klijuojamos bituminiais klijais – tai tikrai nėra dažna praktika. Tai brangesnis būdas, tačiau šie klijai apsaugo sienas ten, kur jos gali sudrėkti, yra gana elastingi ir gerai prilaiko šiltinimo medžiagas. Be to, jie neardo hidroizoliacinio sluoksnio ir patys veikia kaip papildoma hidroizoliacija“, – sako V. Lomeckij.

„Mapid LT“ specialistai prisipažįsta, kad neatitikti reikalaujamų aukštų darbų standartų Karalienės Mortos objekte kompanijos tiesiog neturėjo galimybių.

„Ne tik atlikti darbai, bet ir kiekvienas dokumentas, kiekviena atitikties deklaracija, sertifikatas buvo nagrinėjami. Kiekvienam mazgui, net pačiam smulkiausiam, galiojo reikalavimai ir pateikimo, ir sprendimo dalyje. Bet mes jau esame dirbę su bendrove Merko statyba, todėl pripratome prie aukštų kokybės reikalavimų“, – sako „Mapid Lt“ vadovas Mikhail Kutser.

MOKYKLAI – LYGIAUSIAS MŪRAS

Beveik nuo pirmųjų Karalienės Mortos mokyklos statybos dienų su projektu dirbo kompanijos „Donresa“ meistrai. Jie turėjo atlikti mūro ir apdailos darbus. Pasak įmonės vadovo Michailo Sviridovo, užsakovo kokybės reikalavimai buvo tokie aukšti, kad ne visos bendrovės gebėjo juos patenkinti, tad kelios jų tiesiog atsisakė tęsti darbus iki pabaigos. Atkakliems „Donresos“ meistrams teko užbaigti kitų pradėtus mūro darbus. Techninė projekto priežiūra buvo labai griežta ir detali – skirtas didelis dėmesys tiek darbams, tiek naudojamoms medžiagoms: inkarinei masei, eilių siūlių skiediniui, statybinei vatai, kuri buvo dedama tarp betono sienų ir mūro. Beje, ji naudota ypač patvari, tad mokykloje taip pat užtikrins ir priešgaisrinę izoliaciją.

Naudojant brangias medžiagas, prireikė ir patyrusių profesionalų rankų, o jų šiandienos rinkoje nėra gausu. Todėl kompanijai teko sudaryti Karalienės Mortos mokyklos objekte dirbančią komandą iš savo geriausių ir daugiausia patirties atliekant mūro darbus turinčių specialistų, kurie tuo metu darbavosi kituose objektuose.

„Visos pasirinktos medžiagos buvo labai kokybiškos ir gana brangios – ne kiekviena įmonė gali tokias naudoti. Kokybės reikalavimai taip pat kelti itin aukšti. Mūsų įmonė nepasidavė iškilus sudėtingesnėms problemoms – liko dirbti su projektu ir įvykdė visus savo įsipareigojimus. Po mūsų darbo mūras iš karto buvo dažomas – taip lygiai jį pastatėme, kad nereikėjo jokių papildomų darbų“, – džiaugiasi UAB „Donresa“ direktorius M. Sviridovas.

PIRMOJI MOKYKLA, KURI KLASES NE TIK VĖDINS, BET IR VĖSINS

Vėdinimo įrangą Karalienės Mortos mokyklai tiekė įmonė „Komfovent“. Jos projektų vadovas Deividas Šileika sako, kad įranga turėjo atitikti aukštus energinio efektyvumo reikalavimus – tokius, kurie skirti A+ energinės klasės pastatams.

„Vėdinimo įrangos naudingumas turėjo viršyti 80 %. Vadovaudamiesi projektu mes parinkome aukščiausios kokybės įrenginius. Moksleivių klasėms parinkti inovatyvūs vėdinimo įrenginiai su rotaciniais šilumokaičiais ir šilumos siurbliais, kurie ir šildo, ir vėsina, ir filtruoja orą. Koridoriams, valgyklos patalpoms parinkti vėdinimo įrenginiai su priešpriešinių srautų šilumokaičiu“, – sako D. Šileika.

Su įrengta vėdinimo įranga mokykloje per vieną valandą bus pakeičiama apie 58 tūkst. m3 oro.

„Kadangi įranga turėjo atitikti A+ klasės reikalavimus, ji yra viena efektyviausių iš šiuo metu siūlomų rinkoje. Į vėdinimo įrangą integruoti šilumos siurbliai reiškia, kad pats vėdinimo įrenginys apsirūpina energija, reikalinga šaltam orui sušildyti, o pernelyg karštam – atvėsinti.  Įrenginio veikimas remiasi dvigubu rekuperacijos principu. Žiemą rotacinis šilumokaitis ne tik pašildo tiekiamą orą, panaudodamas šalinamo oro energiją, bet ir sudrėkina įeinantį šviežią orą. Tuo metu vasarą rotacinis šilumokaitis taupo vėsą ir šalina perteklinę drėgmę. Įrenginys vidutiniškai suvartoja mažiau energijos, nei kelios tarpusavyje nesusijusios sistemos. Tokia naujausios kartos įranga retai įsigyjama mokykloms. Dažniausiai statomi rekuperatoriai, kurie tiekia šviežią orą, bet jo nevėsina, pavyzdžiui, itin karštomis vasaros dienomis. Ir tai tampa tikrai aktualu: jau ir Lietuvoje pasitaiko itin karštų dienų. Pavyzdžiui, praėjusią vasarą buvo svarstoma leisti vaikams neiti į mokyklą, kai temperatūra viršijo +30 oC. Karalienės Mortos mokykla yra viena pirmųjų, kurioje klasės bus ne tik vėdinamos, bet ir vėsinamos “, – pabrėžia D. Šileika.

Pašnekovas priduria, kad, pagal higieninius reikalavimus, klasės traktuojamos kaip masinio susibūrimo vietos, tad jose oras turi pasikeisti dažniau nei įprastose biuro ar gyvenamosiose patalpose.

APDAILOS MEISTRAI SAVO DARBUS REGISTRAVO ELEKTRONINIAME ŽURNALE

Jaunos, vos pusantrų metų, mažosios bendrijos „Šimtmetis“ darbuotojai savo profesionaliu darbu spėjo užsitarnauti gerą reputaciją, todėl bendrovė ir buvo pakviesta prisijungti prie Karalienės Mortos mokyklos projekto atlikti vidaus apdailos darbų.

„Kadangi darbus atliekame laiku ir kokybiškai, visada turime darbo ir užsakovai, su kuriais esame dirbę, mus pasikviečia dirbti kartu vėl“, – sako bendrovės „Šimtmetis“ vadovas Arvydas Virbickas. Apdailos meistrų komandai tai nėra pirmas stambus objektas – „Šimtmetis“ jau yra įrengęs visą daugiabučio namo apdailą, o šiuo metu prisideda prie stambių administracinių centrų projektų.

Karalienės Mortos mokykloje „Šimtmečio“ meistrai nuglaistė ir nudažė sienas, įrengė dalį gipso konstrukcijų ir atliko dar daug smulkių apdailos darbų. Pagrindinis užsakovo iškeltas uždavinys – statybos reikalavimų atitikimas ir itin aukšta kokybė. Naudojamos medžiagos taip pat turėjo atitikti konkrečias sąlygas – būti ne tik sertifikuotos, turėti atitikties Europos Sąjungos normoms deklaracijas, bet ir būti pritaikytos visuomeninio naudojimo patalpoms.

„Kadangi darbus suplanavime tvarkingai, verstis per galvą nereikėjo. Tiesiog dirbome savo tempu, nuolat pildėme elektroninį statybos darbų žurnalą. Tai darant kiekvieną dieną, paprasčiau viską sekti, lengviau matyti bendrą vaizdą“, – įsitikinęs įmonės „Šimtmetis“ direktorius A. Virbickas.

 

VANDENTIEKIO IR ŠILDYMO ĮRANGA – SPECIALIAI PRITAIKYTA VAIKAMS

Įmonė „Interviris“ Karalienės Mortos mokykloje montavo vandentiekio tinklus ir šildymo sistemas. Bendrovės projektų vadovas Andrius Brazys sako, kad vandentiekio ar nuotekų vamzdynai mokykloje buvo analogiški, kaip ir kituose objektuose, tačiau į sanitarinius mazgus bei moksleiviams skirtus dušus tiekiamas žemesnės temperatūros vanduo, kad vaikai nenusiplikytų.

„Taip pat praustuvai ir unitazai turėjo būti pritaikyti mažiems vaikams – jie yra žemesni“, – atskleidžia A. Brazys.

Kas dėl šildymo sistemų pirmame aukšte, kur įsikurs darželinukai ir pradinukai, sumontuotas visiškai automatizuotas grindinis šildymas. Pasak A. Brazio, toks sprendimas pasirinktas dėl patogumo – kad vaikai patys negalėtų reguliuoti šildymo įrenginių.

Antrame ir trečiame aukštuose (vyresnių vaikų klasėse ir administracinėse patalpose) įrengtas tipinis šildymas radiatoriais.

„Tačiau ant visų radiatorių uždėtos specialios armatūros – apsaugos nuo vandalizmo, kad ir šių vaikai negalėtų lengvai sukinėti“, – sako A. Brazys.

Įmonės „Interviris“ meistrai objekte dirbo daugiau nei pusę metų. A. Brazio teigimu, pastato konstrukcija buvo sudėtingesnė, joje nebuvo lengva rasti vietos visoms inžinerinėms sistemoms. Tačiau projektų vadovas jaučiasi dėkingas statybų generaliniam rangovui Merko statyba.

„Kitu atveju sakyčiau, kad objektas buvo labai sudėtingas, tačiau šįkart visi labai geranoriškai kartu priėmė sprendimus, o generalinis rangovas niekada nepalikdavo vienų su iškilusia problema“, – sako A. Brazys.

GRIEŽTI REIKALAVIMAI SANTECHNIKOS KOKYBEI IR DIZAINUI

Kompanija PAA Karalienės Mortos mokyklai tiekė dviejų rūšių praustuvų konstrukcijas, gamintas atsižvelgiant į individualius matmenis: vienos, keturių ir net šešių kriauklių bei dviejų skirtingų kriauklės dubens formų. Praustuvai turėjo būti patogūs, o jų keramikos danga – higieniška ir lengvai valoma. Užsakovas išsakė ir konkrečius dizaino reikalavimus, nes kriauklės buvo skirtos kelių skirtingų funkcijų patalpoms, skyrėsi jų ilgis ir skaičius vienoje konstrukcijoje.

„Buvo reikalavimų, dėl kurių turėjome šiek tiek pakeisti vieną iš savo praustuvų, įprastai neturintį vandens persipildymo apsaugos įrenginio. Vis dėlto mūsų kompanija tuo ir skiriasi nuo kitų gamintojų, kad, esant būtinybei, galime adaptuoti savo gaminius pagal specifinius poreikius. Šiame projekte taip modifikavome praustuvą „Stretto“ – įrengėme vandens persipildymo apsaugos įrenginį, nes visuomeninės paskirties pastatams keliami būtent tokie reikalavimai“, – sako kompanijos PAA generalinis direktorius ir savininkas Pēteris Treicis.

Nekilo sunkumų ir įgyvendinant kitus pageidavimus. Koncepcija, kai praustuvai gaminami pagal individualius matmenis (angl. Мade-to-measure), leidžia iš vienalytės higieniškos medžiagos „SilkSTONE“ pagaminti specialių dydžių ir neįprastos formos praustuvą.

MOKYKLOS VALGYKLOS POKYČIAI – ELEKTRINES KAITLENTES KEIČIA GARŲ KROSNIS

Mokyklos valgyklai įrangą tiekė įmonė „Prita“. Kartu sumontuota ir žemesnė valgyklos maisto išdavimo linija, kur vaikai galės gauti pageidaujamų patiekalų. Specialūs priedai padės šioje linijoje išlaikyti švarą ir higieną, palengvins darbą linijos operatoriui. 

Įmonės vadovas Vaidotas Truncė prisimena, jog svarstyta ir idėja mokykloje įrengti vaikų savitarnos liniją.

„Man jau teko prisiliesti prie Latvijos mokyklos projekto, kur buvo numatyta vaikų savitarnos sistema valgykloje. Tiesą sakant, bijojau, kad ten neprasidėtų kotletų karas! Taigi Karalienės Mortos mokykloje įrengėme įprastą maisto išdavimo liniją. Tačiau idėjų sėmiausi iš Skandinavijos mokyklos, kur vaikai puikiai savarankiškai įsideda maisto“, – juokiasi įmonės vadovas Vaidotas Truncė.

Pašnekovas teigia, kad šiek tiek koregavo pradinį Karalienės Mortos mokyklos valgyklos projektą.

„Priminsiu, kad visai neseniai buvo pakeisti moksleivių mitybos reglamentai. Todėl išmetėme iš numatyto projekto visas elektrines virykles – jos yra neekologiškos, naudoja daug energijos. Karalienės Mortos mokykloje pastatėme indukcines virykles. Ilgus metus užsiimu virtuvės įrangos verslu, todėl indukcines virykles gaminu pats. Šiandien vaikams dažniau rekomenduojama maistą ruošti garuose, todėl virtuvėje pastatėme didelę krosnį, kurioje tokiu būdu vienu metu bus galima gaminti daug porcijų. Maistas ruošiamas žemoje temperatūroje ir nepraranda savo gerųjų savybių“, – pasakoja V. Truncė.

„Pritos“ vadovas taip pakeitė projekte numatytą karštųjų patiekalų ruošimo zoną – ji tapo modernesnė, kur kas erdvesnė. Kalbėdamas pašnekovas visada lygina „senas“ ir „naujas“ mokyklų virtuvių įrengimo tendencijas. Kuo jos iš esmės skiriasi?

„Anksčiau viskas buvo verdama dideliuose puoduose ir kepama didžiulėse keptuvėse. Dabar esama specialių katilų ir keptuvių-troškintuvių. Net indukcinės kaitlentės naudojamos daug rečiau – galbūt tik lietiniams pakepinti“, – paaiškina įmonės „Prita“ vadovas.

Jis taip pat džiaugiasi, kad naujoje mokykloje skirtos erdvios patalpos produktams sandėliuoti, suplanuotos patogios vietos privažiuoti prie valgyklos, kad maisto tiekėjai galėtų patogiai atvežti produktus. V. Truncė bendrauja su įvairiais Europos gamintojais, todėl lengvai atranda ir tarpusavyje suderina kelių virtuvės įrangos gamintojų įrangą.

EKOLOGIŠKI NE TIK VEIDRODŽIAI, BET IR JŲ KLIJAI

Įmonė „Tradux“ Karalienės Mortos mokyklai tiekė, kaip patys sako, „geros nuotaikos“ elementus – veidrodžius. Įmonės vadovė Ramutė Sulavienė sako, kad šie veidrodžiai yra ekologiškai švarūs, jų sudėtyje nėra nei švino, nei vario, nei kadmio. Net ir ilgai eksploatuojami jie neišskiria į aplinką jokių sunkiųjų metalų.

„Veidrodžiai sanitariniuose mazguose klijuojami prie sienų, tačiau net tam pasirenkami ekologiški klijai, kurių sudėtyje nėra agresyvių cheminių medžiagų. Mokyklai pristatėme apie 30 veidrodžių – vieni didesni, kiti – mažesni. Jie sumontuoti sanitariniuose mazguose ir bendrose erdvėse“, – sako pašnekovė.

Visa tiekta produkcija turi specialius sertifikatus – „Tradux“ vadovė pabrėžia, kad įmonės gaminiai atitiko generalinio rangovo Merko statyba iškeltus techninius reikalavimus.

„Mūsų įmonė prekiauja gamintojo „AGC“ veidrodžiais, neturinčiais savyje švino, vario ar kadmio (MNGE). Visi veidrodžiai yra sertifikuoti, pritaikyti didesnio drėgnumo patalpoms. Jie gali būti statomi tiek gyvenamųjų patalpų virtuvėse, voniose, tiek biuruose, viešojo naudojimo sanitariniuose mazguose“, – sako R. Sulavienė.

IŠORINĖS ŽALIUZĖS APSAUGO NUO SAULĖS TEN, KUR NĖRA LANGŲ GAUBTŲ

Įmonė „Domus Lumina“ dviejuose Karalienės Mortos mokyklos fasaduose sumontavo fasadines išorines žaliuzes. Jos saugo nuo per ryškios saulės šviesos tas patalpas, ant kurių langų nėra sumontuotų išorinių langų gaubtų. Pasak „Domus Lumina“ mažmeninės prekybos vadovės Jovitos Apanavičienės, mokykloje naudota žaliuzių sistema C-80 su bėgeliais.

„Tai lengvos aliumininės konstrukcijos, bet patvarios ir patogios naudoti horizontalios fasadinės žaliuzės, montuojamos pastato išorėje. Jas galima valdyti dviem būdais: reguliuojant žaliuzių lamelių pasvirimo kampą arba visiškai pakeliant jas į viršų. Tokia sistema taip pat naudojama ir verslo objektams, ir gyvenamiesiems namams. Nebereikia traukyti jokių virvelių (tai galėtų sukelti pavojingas situacijas mažiems vaikams). Šios žaliuzės valdomos automatiškai, paspaudus valdymo klavišus, įrengtus prie mokytojų darbo vietų“, – sako J. Apanavičienė.

Priekiniai „Domus Lumina“ žaliuzių dangčiai buvo specialiai dažomi pagal užsakovo pateiktą spalvą. Pagrindinis užsakovo keltas reikalavimas – kad dangos efektyviai apsaugotų nuo saulės. Pasak J. Apanavičienės, fasadiniai gaminiai geriausiai atlieka šią funkciją, nes sukuria ne tik komfortišką aplinką, paskirsto natūralią šviesą blokuodami tiesioginius saulės spindulius, bet ir apsaugo patalpas nuo įkaitimo, todėl taupo patalpų oro kondicionavimo išlaidas.

Inga Labutytė-Atkočaitienė, Jelena Grabovskaja. Nuotr. Paulius Čilinskas


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

Namai lego principais

Kas sieja prieš 6000 metų nutiestą medinį sweeto taką netoli somerseto Didžiojoje britanijoje, 19 a. Pradžioje darbininkams skirtas mobiliąsias kavinukes…

Has photos

Fasadai, kuriems nėra blogo oro

Vėdinamieji ir jiems giminingi bioklimatiniai fasadai šiuo metu laikomi vienais iš geriausių sprendimų siekiant palaikyti optimalią vidaus temperatūrą ir garso…

Has photos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų