Klaipėdos LEZ greičiau nei per metus pastatyta „Rehau“ gamykla


Greičiau nei per metus pastatyta moderni Vokietijos polimerų gamybos milžinės „Rehau“ gamykla Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) sausio 20-ąją oficialiai atidaryta ir jau pradėjo darbą visu pajėgumu.

Objektas: polimerų gamykla

Užsakovas: Vokietijos kompanija „Rehau“

Adresas: Pramonės gatvė, Klaipėdos LEZ

Generalinis rangovas ir vystytojas: UAB „YIT Lietuva“

Projektuotojai: UAB „Bendrieji statybų projektai“ (projekto vadovė – Justina Jankauskienė; architektė – Laura Bagdžienė)

Plotas: apie 19 tūkst. m²

Statybos pradžia: 2020 m. gruodis

Statybos pabaiga: 2021 m. lapkritis

Dabartiniame etape gamykloje bus sukurta apie 100 darbo vietų, vėliau „Rehau“ komanda plėsis ir pasiūlys darbą dar dešimtims žmonių – pastatas suplanuotas 200 darbuotojų. Klaipėdoje „Rehau“ gamykla gamins grindų šildymo vamzdelius. Vokietijos kompanijos polimerų sprendiniai naudojami automobilių, statybų, baldų, aviacijos ir kitose pramonėse.

„Rehau“ visame pasaulyje turi daugiau nei 170 biurų, o jos metinė apyvarta yra apie 3 mlrd. EUR. Prieš dvejus metus kompanija visoje Europoje žvalgėsi vietos naujai gamyklai, o būtent Klaipėdos LEZ vokiečiams pasiūlė ne tik išplėtotą infrastruktūrą bei aktyvią verslo bendruomenę, bet ir įvairius sprendimus, leidusius kone pusmečiu paankstinti norimą veiklos pradžios datą.

„Nepaisydami visų pandemijos suvaržymų ir daugeliu atvejų su kolegomis iš Vokietijos dirbdami nuotoliniu būdu, praėjus tik 12 mėnesių nuo statybų pradžios, jau turime visiškai parengtą objektą gamybos startui. Tai turbūt vienas greičiausių ir efektyviausių gamyklos statybos ir paleidimo projektų, pasiektų bendromis Klaipėdos LEZ valdymo bendrovės, įmonių „YIT Lietuva“ ir „Rehau“ komandų Vokietijoje bei Lietuvoje pastangomis“, – pranešime sakė „Rehau“ gamyklos vadovas Giedrius Kaukas.

Nuo projektavimo iki reikiamų technologijų įsigijimo

Gamyklą Vokietijos polimerų kompanijai „Rehau“ pagal „build-to-suit“ modelį Klaipėdos LEZ teritorijoje pastatė darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“, kuri pernai lapkritį paskelbė sudariusi sutartį su investuotoju, Maltoje įsikūrusia įmone „Hili Properties“, dėl naujosios gamyklos įsigijimo. Įvykus sandoriui, „Rehau“ nuomosis gamyklą iš naujojo pastato savininko – įmonės „Hili Properties“.

19 tūkst. kv. m ploto gamykla per rekordiškai trumpą laiką buvo suprojektuota ir pastatyta pagal individualius užsakovo poreikius. Visas projektas nuo sklypo paruošimo iki investuotojo pritraukimo truko 12 mėnesių. Įgyvendindama gamyklos projektą „YIT Lietuva“ rūpinosi ne tik projektavimo ir statybų darbais, bet ir teisinių bei administracinių klausimų sprendimu, reikiamų technologijų įsigijimu.

„YIT Lietuva“ vadovo Kęstučio Vanago teigimu, vos per metus iškilusi gamykla – įrodymas, kad naujo individualiems poreikiams pritaikyto pastato statybos gamybos įmonėms gali būti gerokai efektyvesnis kelias nei esamų standartizuotų patalpų pritaikymas savo reikmėms.

„Nors projektas pasižymėjo kompleksiškumu, o įgyvendinant jį kilo papildomų iššūkių dėl pandemijos ir trukdžių tiekimo grandinėse, jis įgyvendintas sėkmingai ir laiku, iki lapkričio pabaigos. Projekto pabaigą vainikuoja sėkmingos investuotojo paieškos. Neabejojame, kad projektas bus naudingas visoms pusėms, o svarbiausia – Klaipėdos regiono ir visos Lietuvos ekonomikai, prie kurios augimo prisidės viena iš pirmaujančių Vokietijos pramonės įmonių, vykdydama veiklą naujoje aukščiausius standartus atitinkančioje gamykloje“, – sako K. Vanagas.

Anot K. Vanago, „build-to-suit“ projektų aktualumas ir poreikis Lietuvoje toliau auga, tačiau jų gali imtis tik patyrę ir finansiškai pajėgūs vystytojai. „YIT Lietuva“ yra pasirengusi atliepti esamus rinkos poreikius ir artimiausioje ateityje įgyvendinti daugiau panašaus pobūdžio projektų.

Bendrovė pagal „build-to-suit“ modelį neseniai taip pat pastatė bendrovės „Juta NT“ automobilių prekybos ir paslaugų centrą, o anksčiau įgyvendino „Prismos“ prekybos centro projektą Vilniuje.

Pastatas projektuotas remiantis BREEAM standarto reikalavimais. Įgyvendinus projektą, pastatui suteiktas A++ klasės energinio naudingumo sertifikatas.

Prioritetai – saugumas, inovatyvumas ir tvarumas

„Rehau“ gamyklos pastato patalpas sudaro trys funkcinės zonos, kurios aiškiai išreikštos jo architektūroje. Prie Pramonės gatvės išdėstytas 2 aukštų statinio korpusas, skirtas administracinėms, buitinėms ir pagalbinėms gamybinėms patalpoms, taip pat atlieka reprezentacinę funkciją. Stačiakampės formos vieno aukšto statinio korpusas, orientuotas statmenai su administracijos korpusu, skirtas gamybai. Šiaurės rytų pusėje prie šio korpuso priblokuotos sandėliavimo patalpų tūris.

UAB „Bendrieji statybų projektai“ projekto vadovė Justina Jankauskienė sakė, kad 4,959 ha ploto sklype gamybinis pastatas projektuotas numatant galimybę išplėsti gamybines patalpas. Įgyvendinant pagrindinius užsakovo reikalavimus dėl saugumo, inovatyvumo ir tvarumo, projektuojant parinktos atsparesnės ugniai medžiagos, įdiegtos efektyvios saugumo ir procesų valdymo sistemos.

Fasadų apdailos medžiagos parinktos šiuolaikiškos, ekonomiškos ir praktiškos. Pagrindinio fasado architektūrinė išraiška formuojama kontrasto principu: naudotos baltos ir tamsiai pilkos spalvos fibrocementinės plokštės. Administracinio korpuso horizontalumas akcentuojamas baltomis tūrinėmis juostomis, apšviestomis tamsiu paros metu.

Pastato konstrukcijoms buvo keliami aukšti atsparumo ugniai reikalavimai. Pastato išorinėms sienoms panaudotos daugiasluoksnės plokštės su akmens vatos užpildu, kurių storis siekė net 200 mm. Stogui šiltinti pasirinktos PIR izoliacinės plokštės, atitinkančios aukštus priešgaisrinius reikalavimus. Siekiant pastato aukšto energinio naudingumo ir tvarumo, jo vėdinimą užtikrina mechaninio ir natūralaus vėdinimo sistemos. Vėsinimo ir vėdinimo įrenginių valdymas integruotas į pastato valdymo sistemą.

Administracinio korpuso pirmajame aukšte suprojektuotos pagalbinės gamybinės patalpos, turinčios tiesioginį ryšį su gamybos salėmis. Šiame aukšte taip pat numatytos inžinerinio aprūpinimo, sanitarinės patalpos bei laiptinės.

Antrajame aukšte įrengtos biuro, buitinės ir poilsio patalpos. Ypatingas dėmesys skirtas vidaus aplinkos garso kokybei užtikrinti. Instaliuotos atitinkamų reikalavimų pertvarinės sistemos, vidaus langai ir durys, akustinės apdailinės lubos. Papildomai izoliuotos tarpaukštinės perdangos. Atsižvelgiant į galimą darbuotojų skaičiaus augimą, darbo ir poilsio patalpos erdvios, gausiai apšviestos natūralia šviesa.

Gamybos ir administracijos darbuotojams įrengtos poilsio patalpos, kavos kambarys, svečių priėmimo ir pasitarimo kambariai. Visos administracinio korpuso erdvės pritaikytos žmonėms su negalia. Vidaus patalpų interjeras – lakoniškas, racionalus, dizainas paremtas šios tarptautinės įmonės stiliaus grafinėmis nuorodomis. Visame pastate panaudota panaši spalvinė gama – tamsiai pilka, šviesiai pilka ir balta.

Sklype įdiegta automatinė įvažiavimo ir išvažiavimo kontrolės sistema. Išilgai pagrindinės gatvės suprojektuota 99 vietų lengvųjų automobilių aikštelė. Numatytos elektros įkrovimo stotelės elektriniams automobiliams.

Pastatų vėsinimo poreikius užtikrina efektyviausios sistemos

„Rehau“ pastato su gamybos ir administracinių patalpų vėsinimui suprojektuotos bei integruotos efektyvios ir pažangios sistemos. Patalpų mikroklimatą padeda užtikrinti UAB „Airwave Lietuva“ tiekta vėsinimo įranga. Administracijos dalies patalpų vėsinimui bendrovė tiekė Japonijos gamintojo „Daikin“ dvivamzdę VRV sistemą, taip pat freoninius oras-oras šilumos siurblius prie vėdinimo įrenginių ir „Sky Air“ tipo „Daikin“ kondicionierius, skirtus vėsinti serverių patalpas. Japonų įrangos gamintojas „Daikin“ yra freoninių sistemų lyderis pasaulyje. „Daikin“ išrado ir pirmieji pradėjo naudoti VRV sistemas pastatų vėsinimo poreikiams užtikrinti.

Administracinės paskirties patalpose nuolatinį mikroklimatą palaiko VRV tipo oro vėsinimo sistema kartu su „oras-oras“ tipo šilumos siurbliais, kurie gali ne tik šaldyti, bet ir šildyti patalpas pereinamuoju tarp sezonų laikotarpiu. VRV sistemos šilumos ir šalčio paskirstymo technologija, pagrįsta kintamu freono srautu ir temperatūra sistemoje, leidžia tiksliai pritaikyti sistemos efektyvumą atsižvelgiant į energijos poreikį atskirose pastato zonose.

Serverinių vėsinimui skirta įranga yra pritaikyta veikti šaldymo režimu esant itin žemai temperatūrai ir veikia nestabdoma visus metus. „Sky Air“ tipo „Daikin“ įrenginiai užtikrina sezoninį efektyvumą – priklausomai nuo metų laiko, jie tinka tiek patalpas vėsinti ir kondicionuoti, tiek ir šildyti, yra universalūs, tad gali būti naudojami įvairiausios paskirties patalpose. Šie išskirtiniai, energiją taupantys mikroklimato valdymo sprendimai naudojami įvairaus dydžio patalpose, pasižymi energiniu ir ekonominiu naudingumu ir sukuria patalpose optimalų komfortą.

„Rehau“ gamyklos statybos projekte daug dėmesio skirta efektyviam energijos naudojimui, UAB „Airwave Lietuva“ į tai atsižvelgė parenkant kondicionavimo sistemų įrangą. Visų pastatuose integruotų „Daikin“ sistemų bendra šaldymo galia siekia 290 kW. Vėdinimo ir vėsinimo  įrangos valdymas integruotas į pastato valdymo sistemą, suprogramuoti režimai užtikrina efektyvų energijos naudojimą.

Švelni šviesa ir energiją taupantys šviestuvai

„Rehau“ gamyklos projekte UAB „Šviesos technologijos“ rūpinosi kokybišku apšvietimu, kuris buvo akcentuojamas greta pagrindinių užsakovo reikalavimų – inovatyvumo ir tvarumo. Aukšta apšvietimo kokybė pasiekta įgyvendinus industrinius ypač aukšto efektyvumo ir šviesos kokybės sprendinius. Parinkti šiuo metu didžiausio energinio efektyvumo šviestuvai, o didžiausias komfortas darbo zonoje užtikrintas su specialia lęšine akinimo kontrole, pasiekiant aukštą apšvietos lygį ir maksimalų komfortą.

Kiekvienai gamyklos pastato zonai buvo parinkti tinkamos optikos ir sklaidos šviestuvai. Gamybos zonas apšviečia linijiniai šviestuvai, kurie užtikrina akinimo kontrolę (UGR<19). Didelio efektyvumo šviesos diodų (LED) šviestuvai dėl labai mažo akinimo koeficiento neerzina akių, o sklinda tik į darbo vietą ir mažomis elektros sąnaudomis puikiai apšviečia patalpas.

Biuro darbo vietoms apšviesti reikėjo ne tik kuo efektyvesnio apšvietimo, bet ir nesenstančio dizaino sprendinių. Čia panaudoti gamintojo „Thorn Lighting“ aukštos kokybės lubiniai šviestuvai išsiskiria puikiu šiuolaikiniu dizainu. Taikant skirtingą šviesos kiekį ir skirtingų krypčių jos pasiskirstymą, technologija užtikrina visų toje pačioje zonoje dirbančių žmonių komfortą.

Visame „Rehau“ projekte instaliuota daugiau nei 2000 vienetų pasaulyje žinomų šviestuvų gamintojų „Thorn Lighting“, „Zumtobel“, „TM Technologie“, „Ligman“ ir „LuxonLED“ aukščiausios klasės gaminių, kurie yra naujas požiūris į modernias apšvietimo sistemas.

UAB „Šviesos technologijos“ specialistams pavyko rasti sprendimą, atitinkantį projekto užsakovų lūkesčius dėl energijos taupymo: visų panaudotų šviestuvų suminis efektyvumas yra didesnis nei 150 lm/W, net ir įvertinant dekoratyvinius šviestuvus – tai išskirtinis rodiklis, nes toks efektyvumas pasiektas įvertinant visus energetinius ir optinius praradimus

Pabirę spalvoti minkštasuoliai ir ergonomiškos darbo vietos

„Rehau“ gamyklos biuro patalpose ergonomiškų darbo vietų ir poilsio erdvių įrengimu rūpinosi UAB „Narbutas Lietuva“. Komfortiškas darbo sąlygas pastato administracinėje dalyje kuria lietuviški baldai, pagaminti gamykloje „Narbutas“ Ukmergėje.

Gamyklos interjero dizainas paremtas šios tarptautinės įmonės stiliaus vadovu – nustatyti spalvų atspalviai šalti, neutralūs. Siekiant suteikti erdvėms jaukumo, minkštų baldų spalvos parinktos pagal „Rehau“ logotipo spalvas. Recepcijoje išskirtine elegancija neabejotinai traukia akį kolekcijos „Narbutas ICE“ modernus, griežtų linijų priimamojo baldas. O komfortiškai prisėsti kviečia „Arcipelago“ minkštasuoliai, kurie pabirę ne tik recepcijos erdvėje, bet ir darbo kabinetuose.

Biure sukurta 30 darbo vietų. Jose dinamišką aplinką užtikrina reguliuojamo aukščio darbo stalai, kurie padeda darbo vietoje keisti kūno padėtį iš sėdimos į stovimą ir taip gerina savijautą. Prie jų parinktos ergonomiškos, išskirtinio dizaino SURF kolekcijos darbo kėdės įkūnija stilių ir komfortą be kompromisų.

Darbo zonoje apgyvendintas akustinis baldas „JAZZ Silent Box“ – tai tylos zona biuro darbo aplinkoje, skirta susitikimams, individualiai dirbti ar tiesiog pailsėti, pagamintas iš specialios garsą sugeriančios medžiagos. Interjerui šis sprendimas suteikia papildomos estetikos.

Posėdžių salėse produktyviam darbui tinkamą ergonomišką aplinką kuria minimalistinio stiliaus kolekcijos „Nova“ darbo stalai, savo tiesiomis linijomis suteikiantys elegancijos pojūtį. Čia parinktos ergonomiškos, ilgai sėdėti skirtos EVA kolekcijos posėdžių kėdės.

Užsienio tiekėjų baldų kolekcijų gaminiai stilingai papildė šį projektą – virtuvėje parinkti italų gamintojo „Pedrali“ stalai ir „Infiniti“ kėdės.

UAB „Narbutas Lietuva“ komandos vienas didžiausių sėkmingai įveiktų iššūkių šiame projekte – pagal specialius reikalavimus suprojektuotos ir įrengtos gamyklos laboratorijos, metaliniai stelažai bei persirengimo spinteles darbuotojams.

Patikimos ir ilgalaikės metalo dangos

Pastato metalo konstrukcijoms, kurios turi tarnauti visą objekto eksploatavimo laikotarpį, keliami ypač aukšti reikalavimai, joms reikia patikimos dangos, kuri turi užtikrinti jų patvarumą ir suteikti veiksmingą apsaugą nuo korozijos bei pasižymėti ilga eksploatavimo trukme, todėl metalui dengti svarbu naudoti patikrintus ir išbandytus gaminius.

„Rehau“ gamyklos metalo konstrukcijoms dažyti panaudotos dvi skirtingos „Tikkurila“ pramoninės sistemos dėl reikalavimų dangos storiui.

Vidaus metalo konstrukcijos dengtos dvikomponenčiais greitai džiūstančiais pusiau blizgiais poliuretaniniais dažais su antikoroziniais pigmentais „Tikkurila Temadur SC-F 50“. Šie dažai dengiami tiesiai ant metalo, greitai kietėja, todėl dengimo procesas yra spartus ir tai sumažina bendrą dažymo sistemos kainą. Sukuriamos dangos storis – 120 mikronų.

Lauko metalo konstrukcijoms dengti panaudotas gruntas „Tikkurila Temacoat Primer“ ir pusiau blizgūs  poliuretaniniai dažai „Tikkurila Temathane 50“. Dangos storis – 180 mikronų. Šie viršutinio sluoksnio dažai pasižymi ypatingu atsparumu atmosferos poveikiui ir dilimui.

Abiejų sistemų dažai turi poliuretaninių dervų, todėl gerai išlaiko spalvą ir blizgesį. Sudaro patvarią, lengvai valomą ir nekreidėjančią dangą. Patvarios pramoninės dangos sumažins objekto priežiūros išlaidas ir ilgai užtikrins gerą jo išvaizdą. Visos kompanijos „Tikkurila“ metalo dangos ir dengimo sistemos yra išbandytos tiek laboratorijose, tiek realioje aplinkoje.

Inžineriniai tinklai įrengti patikimai

Didelės apimties darbus „Rehau“ gamyklos statybos projekte atliko UAB „Klaistvita“, kuriai buvo patikėta sklype įrengti lauko inžinerinius tinklus. Įmonė kokybiškai įrengė didelio diametro lietaus nuotekų tinklus (nuo D1000 mm iki D200 mm), buitinių nuotekų vamzdynus (D160-D315), taip pat – vandentiekio ir priešgaisrinio vandentiekio tinklus (D110-D315). Sklype sumontuota didžiulė 36 m2 vandentiekio prijungimo ir apskaitos kamera.

Dauguma trasų buvo klojamos atviruoju būdu ir įrengtos dideliame gylyje. Lauko buitinių nuotekų tinklų vamzdynai su šuliniais prijungti prie miesto tinklų, infiltracinės nuotekų valymo sistemos. Juos prijungti teko kelio važiuojamosios dalies ribose, kur neįmanoma kasti atviruoju būdu, todėl darbai buvo atlikti netrukdant eismo: vamzdynai įrengti uždaruoju būdu gręžiant gruntą 5,5 m gylyje.

Įmonės „Klaistvita“ komanda viena pirmųjų įžengė į gamyklos statybų aikštelę 2020 metų pabaigoje, o visus pagrindinius darbus objekte atliko žiemą, tad didžiausią iššūkį teko įveikti dėl nepalankių oro sąlygų. Gausiai lyjant, vanduo tvindė sklypą ir apsunkino labai šlapioje statybų aikštelėje atviruoju būdu klojamų inžinerinių tinklų įrengimą. Todėl darbams buvo naudojama tik vikšrinė technika.

Gamyklos statybos projektas įgyvendintas per itin trumpą laiką, todėl dar vienu šio objekto išskirtinumu tapo labai glaudus kalendorinis darbų grafikas, o daug rangovų vykdė darbus vienu metu. Daugiau kaip 20 metų sėkmingai dirbanti patyrusi, patikima, stabili, kokybiškai ir nepriekaištingai paslaugas teikianti statybos įmonė UAB „Klaistvita“ neatsiliko nuo įtempto darbų grafiko, pritaikydama sukauptą patirtį.

„Rehau“ gamyklos projekte UAB „Įžvalga“ patikimai atliko visus surenkamų gelžbetonio konstrukcijų montavimo darbus.

Techninė priežiūra – kompetentingos komandos rankose

„Rehau“ gamykla buvo statoma įgyvendinant „built-to-suit“ modelį, o pastatas suprojektuotas šiuolaikiškai, pritaikant pažangius, rinkoje patikrintus sprendinius. Šios statybos techninę priežiūrą vykdė UAB „Taem projektų valdymas“, kuriai patikėta kontroliuoti statybos darbų kokybę, medžiagų atitiktį bei statybos procesų technologinių reikalavimų įvykdymą.

Kaip sakė įmonės rinkodaros direktorius Virginijus Palubinskas, šiam objektui reikėjo skirti kiek daugiau dėmesio dėl didesnio statybos intensyvumo: buvo siekta užtikrinti, kad vykdomi darbai būtų patikrinami nedelsiant, laiku reaguojant į bet kokius potencialius nuokrypius nuo kokybės reikalavimų ir išvengta netinkamai atliktų darbų bei jų perdarymo. Pasak pašnekovo, naudojamų medžiagų kontrolė yra vienas pagrindinių kokybės kontrolės elementų, todėl ir šiame objekte ji buvo atliekama kruopščiai, reikalaujant visiško nustatytų reikalavimų atitikimo.

„Projektui įgyvendinti buvo suplanuoti gana ambicingi terminai, todėl tai diktavo tiek darbų intensyvumą objekte, tiek poreikį prisitaikyti prie įvairių oro sąlygų, antai, inžinerinių tinklų klojimas santykinai dideliame gylyje sutapo su gausesniais krituliais pasižymėjusiu lapkričio–sausio laikotarpiu. Taigi teko patirti šiokių tokių nepatogumų dėl meteorologinių sąlygų“, – apie kilusius iššūkius sakė V. Palubinskas.

Statybos procesams bei kokybei valdyti objekte buvo naudojamos skaitmeninės technologijos, padedančios statybos priežiūrą vykdyti efektyviau ir patogiau, leidžiančios dalytis informacija, operatyviai formuoti užduotis bei pastabas rangovams ir subrangovams, tiksliai nurodyti užduoties vykdymo vietą skaitmeniniame pastato modelyje ir laiku fiksuoti užduočių vykdymą.

„Džiugu, kad būtent tokiuose kompleksiškuose, reikšminguose objektuose, kur reikalingas sąžiningas, kruopštus darbas bei aukšta specialistų kompetencija, užsakovai pasirenka UAB „Taem projektų valdymas“ paslaugas“, – teigė V. Palubinskas.

Uostamiestyje pastatytoje gamykloje, kurioje įrengtos naujausių technologijų gamybinės patalpos, atitinka įvairius tvarumo kriterijus, bus įdarbinta daugiau nei 100 darbuotojų, o per ateinančius pora metų jų skaičius išaugs beveik iki 200. Gamykloje pagaminta produkcija eksportuojama į daugiau kaip 10 šalių.

Nuotr.: Andrius Pelakauskas


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų