Kurias statybines medžiagas lengviausia perdirbti?

2019 m. spalio 9 d.

75% žemės gamtinių išteklių sunaudojama statybų pramonėje. Akmuo, smėlis, geležis ir daugelis kitų išteklių yra išgaunami didžiuliais kiekiais. Be to, pačios statybvietės sukuria milžinišką atliekų kiekį statybų, griovimo ar rekonstravimo metu. Pavyzdžiui, Brazilijoje statybinės atliekos sudaro nuo 50% iki 70% visos atliekų masės. 

Tačiau šios atliekos gali turėti didžiulį potencialą pakartotiniam naudojimui. Jei naudojamos medžiagos bus tinkamai paskirstytos ir perdirbtos, jos gali pakeisti iš ribotų išteklių išgautas medžiagas ir taip formuoti naujus statybinius elementus, išlaikant jų kokybę.

Perdirbimas yra pakartotinis panaudotų medžiagų panaudojimo procesas, kad jos vėl būtų įtrauktos į gamybos ciklą. Šis procesas sumažina žaliavų sunaudojimą, bendrą atliekų kiekį ir gali sukurti darbo vietas tūkstančiams žmonių. Norint pradėti procesą, būtina veiksminga atliekų tvarkymo ir surinkimo sistema.

Nors kiekvienoje šalyje klasifikacija skiriasi, paprastai egzistuoja dvi pagrindinės klasės. Pirmoji apima betoną, keramiką, akmenį ir skiedinį, kurie sudaro daugiausiai statybinių atliekų. Kita klasė susijusi su medžiu, metalu, stiklu, plastiku, tinku.

Plienas

Plienas gali būti gaminamas iš geležies rūdos ir anglies, kuri pagaminamas aukštoje temperatūroje. Plieno perdirbimas mus sugrąžina į senovės Romos imperiją, kai kareiviai rinko tranšėjose paliktus karo įrankius, kad būtų galima gaminti naujus ginklus.

Iš tikrųjų plienas gali būti paverstas naujais objektais, neprarandant medžiagos kokybės. Perdirbimui sunaudojama 80% elektros energijos, kuri būtų sunaudojama gaminant naują gaminį.

Betonas

Perdirbant betoną galima pakartotinai naudoti statybines atliekas ir sumažinti statybų sąnaudas. Perdirbant sukietintą betoną, naudojamas specialus smulkintuvas, iš kurio gaunamas užpildas. Iki šiol perdirbtas betonas buvo naudojamas tik kaip grindys. Bet bandymai rodo, kad naudojant betoninį užpildą, su tinkamomis technologijomis, galima sukurti struktūrinius elementus.

Svarbu ir tai, kad perdirbti agregatai yra nuo dešimties iki penkiolikos procentų lengvesni už tūrio vienetą nei grynas betonas, o tai reiškia, kad kubiniam metrui tenka mažiau svorio, taigi medžiagos, transportavimas ir visos projekto išlaidos yra mažesnės.

Tinkas

Perdirbti tinką statybose yra įmanoma, tačiau netinkamai pašalintas jis gali išsiskirti degų ir labai toksišką vandenilio sulfide. Tačiau jeigu yra tinkamai perdirbamas, jis išlaiko tas pačias fizines ir mechanines savybes kaip ir įprastas tinkas už palyginti mažą kainą.

Stiklas

Nors stiklo tara yra labai populiari ir dažnai perdirbama medžiaga, langų stiklo perdirbimas susiduria su daugybe papildomų komplikacijų. Dėl skirtingos cheminės sudėties ir lydymo temperatūros jis negali būti perdirbtas kartu su kitais stiklo objektais. Tačiau lango stiklą galima išlydyti ir perdirbti į stiklo pluoštą. Jį panaudoti asfalto tiesimui arba netgi naudoti  geltonai ir baltai šviesą atspindinčius kelio dažus.

Cinkas, aliuminis

Šios medžiagos taip pat gali būti perdirbamos. Be abejo, yra ir tokių medžiagų kaip asbestas, latekso dažai, cheminiai tirpikliai, klijai ir dažai su švinu, kuriuos reikia atsargiai apdoroti, kad sumažintumėte jų poveikį aplinkai. Didėjant susirūpinimui dėl pastatytos aplinkos tvarumo gyvybiškai svarbu galvoti apie visą medžiagos gyvavimo ciklą prailginimą.

https://structum.lt/wp-content/uploads/2020/10/app_baneris-soninis.gif

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!