Nuo išmaniųjų technologijų iki virtualiųjų židinių: kaip keisis šildymas ir vėdinimas 2021 metais?

2020 m. gruodžio 22 d.

„Structum“ redakcija.

portalas@structum.lt

Šildymo, vėsinimo ir oro kondicionavimo (ŠVOK) pramonė nestovi vietoje, o pokyčius dar labiau skatina ir besikeičianti pasaulinė situacija. Pavyzdžiui, 2021 m. turėtų įsigalioti nauji koeficientai, matuojantys ŠVOK produktų efektyvumą. Sezoninis našumas bus apskaičiuojamas remiantis metiniais rodikliais, o ne tik vienkartiniu testu, esant visiškai apkrovai.

Be to, kitąmet laukia ir pokyčiai, susiję su F dujomis (fluorintomis šiltnamio efektą sukeliančios dujomis). Jau 2018 m. buvo žengtas pirmasis reikšmingas žingsnis, sumažinant šaldymo įrenginių sukeltą anglies dvideginio (CO2) emisiją iki 35 %, palyginti su 2015 metais. 2021 m. turėsime žengti dar vieną žingsnį, sumažindami emisiją 31 %, palyginti su 2018 metais. Taigi, kad atitiktų naujus standartus, visi nauji produktai turės būti kuriami nepamirštant ir F dujų.

O kaip turėtų keistis patys ŠVOK prietaisai, kurie bus ypač aktualūs gyvenamuosiuose būstuose, juk atrodo, kad dėl besitęsiančios COVID-19 pandemijos namuose kitąmet turėsime praleisti ne mažiau laiko negu šiemet? Ekspertai žada išties įdomių naujovių.

Žaliosios technologijos

Kaip galima suprasti iš augančių reikalavimų ŠVOK sistemoms, 2021 m. turėtų daugėti žaliųjų, aplinkai draugiškų technologijų. Tai reiškia, kad atsiras vis daugiau prietaisų, kuriems bus naudojama elektros energija, vandenilis ar atsinaujinanti energija.

Svarbu bus ne tik įdiegtos ŠVOK sistemos, bet ir pastatų statybos būdas. Jie turės būti statomi taip, kad kuo labiau išlaikytų šilumą ir padėtų sukurti kuo sveikesnę gyvenamąją aplinką. Energijos efektyvumo vaidmuo kitąmet bus vis svarbesnis. Juk, kaip minėta, šeimos dėl koronaviruso grėsmės bus priverstos leisti daugiau laiko namuose.

Išmanieji namai

Vienas didžiausių technologių pokyčių namuose yra išmaniųjų technologijų integravimas į juos. Tokie virtualieji asistentai kaip „Amazon Alexa“, „Siri“ ar „Google Home“ keičia žmonių požiūrį į technologijas. Užuot turėjus daug skirtingų įrenginių, užtenka vienos tokios sistemos, veikiančios visame pastate.

Sujungtos sistemos dabar paprastai valdomos vienu išmaniuoju prietaisu, nesvarbu, ar tai būtų šviesa, interaktyvusis šaldytuvas, ar ŠVOK sistema. Tai ne tik patogu, bet ir energiškai efektyvu. Tokios sistemos jau seniai nebėra naujiena. Pamažu jos iš prabangaus produkto virsta įprastu daugeliui vartotojų.

Neseniai atlikto tyrimo paskelbtoje ataskaitoje „Šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo (ŠVOK) įrangos rinka: globalaus poreikio analizė ir galimybių apžvalga 2021“ nurodoma, kaip augo išmaniųjų ŠVOK sistemų poreikis. Ataskaitoje rašoma, kad tarp vartotojų populiarėja įvairių savybių integravimas į ŠVOK įrangą, pavyzdžiui, daiktų internetas (DI). Be to, dėl išaugusių pajamų vis dažniau gyvenamuosiuose būstuose diegiamos pažangiosios technologijos gali padidinti ir ŠVOK sistemų poreikį apskritai. Tačiau mažės didesnėmis elektros sąnaudomis išsiskiriančių ŠVOK sistemų poreikis.

Populiarės virtualieji židiniai

Tokį realistiškai atrodantį virtualųjį židinį, pavadintą „Virtuo“, niekuo nenusileidžiantį dujiniams ar malkomis kūrenamiems židiniams, neseniai pristatė kompanija „Dru“.

Šio židinio priekis padengtas stiklu, už kurio matyti tikroviškai atrodančios malkos ir liepsna. Tokie židiniai gali būti įdiegti į nišą tikram židiniui ar kitas architektūrines namų erdves. Vartotojas gali grožėtis trimačiu šokčiojančios liepsnos ir spragsinčių malkų vaizdu, sugeneruotu unikalios projekcinės sistemos.

Virtualiesiems židiniams, be abejo, nereikia kamino, dūmtraukio vamzdžio ar kitų sudėtingų konstrukcijų – užtenka įjungti elektrą ir mėgautis atmosferine malkų liepsna. Ir, žinoma, tokie židiniai yra draugiškesni aplinkai už tikrus.

Taigi ateities pastatai turės būti gerai apšiltinti, į juos privalės visus metus būti tiekiamas grynas, filtruotas oras. Jiems šildyti ar vėdinti bus vis rečiau naudojamas iškastinis kuras ir vis dažniau diegiamos energiją taupančios ŠVOK sistemos. Be to, daugės išmaniųjų sistemų, o kai kur net ir atsiras tokių naujovių kaip virtualieji židiniai.

Ir tai vos keletas naujovių, laukiančių ateityje. Apie kitas sužinosime jau labai greitai.

https://structum.lt/wp-content/uploads/2021/05/geberit_pbc_340x430_structum_lt.jpg

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Būk pirmas!