Radikali sovietinio buto konversija: „DO Architects“ architektės dovana pusseserės šeimai


Sovietinių daugiabučių butai gali būti paverčiami į funkcionalias ir žmogišką ryšį išlaikančias erdves. Tai pademonstravo viena iš architektų biuro „DO Architects“ įkūrėjų Gilma Teodora Gylytė, kuri vestuvių proga savo pusseserės šeimai padovanojo buto interjero projektą.

 

Anot žinomos architektės, šiame bute daugiau nei 30 metų gyveno jos seneliai. G. T. Gylytė įžvėlgė, dėl ko sovietmečiu projektuoti daugiabučiai ir jų butų interjerai nėra tinkami gyventi žmonėms.

„Pagal tai, kaip sovietinis daugiabutis buvo programuotas – maža virtuvėlė neskatino ir natūraliai neįkvėpė gaminti, kalbėtis, būti išvien. Tai žmones skiriantis planas, priešingas pavyzdžiui amerikietiškai virtuvei, kurioje užprogramuotas nuolatinis šurmulys ir bendravimas – atviras baras leidžia ir gaminti, ir būti, bendrauti vienu metu, atsisukus i šeimą.

Monolitinės pervartos leidžia ypač mažas erdvines transformacijas, kas vėl galingai signalizuoja – galima tik taip kaip pastatyta. Tačiau rūpestingai ir praktiškai permąsčius buto išplanavimą, be didesnių konstrukcinių iššūkių radikaliai pakeitėme Gintės ir Balio erdvinį – gyvenimo scenarijų. Maža virtuvė tapo didžiuliu vonios kambariu su langu – jų draugai, iki kaulų žinodami sovietiniu daugiabučių vonių variantus juo ypač mėgaujasi, kad taip galima!

 

gilma-teodora-gylyte-interjeras-do-architects-1

gilma-teodora-gylyte-interjeras-do-architects-1

Nuotr.: Lukas Jusas

 

Išnaikinus koridorių, sujungus svetainę su virtuve ir čia įrengus biblioteką, buvęs uždaras senelio kambarys tapo pagrindine šeimos erdve, aplink kurią sukasi gyvenimas. Taisyklės buvo pakeistos“, – teigė architektė.

G. T. Gylytė pateikė savo įžvalgas apie tai, kokį ryšį turėjo sovietinė propaganda ir tuo metu projektuoti daugiabučiai.

„Gyvename pagal tai, ką matome, kol nesustojame ir nepaklausiame. Propaganda yra ne tik žiniasklaida. Ji naudoja visas įmanomas priemones, kad tik kuo ilgiau išlaikyti žmogų „programiniame“ lauke, neleist rinktis, pasirinkt už jį, skaldyt, valdyt.
 

gilma-teodora-gylyte-interjeras-do-architects-1

Nuotr.: Lukas Jusas

 

Tame programiniame lauke yra ir kasdienės erdvės – namai, namų kiemas, kvartalas, gatvė, darželis, mokykla, darbas, parduotuvė. Būtent juose įrašyti erdviniai scenarijai, kuriuose gyvename, kurie mus galingai reguliuoja ir veikia. Kasdien!

Sovietai gerai žinojo ką daro – sienų taip lengvai nepastumsi, jos yra užprogramuoti pasirinkimai, ir prie jų, deja, labai greitai priprantama. Suvokus šitą erdvinę galia, ypatingai svarbu suprasti, kokiomis vertybėmis besivadovaujat, erdvė yra sukurta. Nes formalios, skiriančios, kontroliuojančios sovietinės erdvės absoliučiai viskuo prieštarauja prigimtiniam gyvenimo būdui, kuris atitiktų Ukrainietišką, Lietuvišką, Latvišką, Estišką, Baltarusišką, Žmogišką dvasią“, – tvirtino architektė.

Skaičiuojama, jog sovietmečiu pastatytuose daugiabučiuose Lietuvoje gyvena apie 60 proc. šalies gyventojų, o didmiesčiuose – net iki 85-90 proc. visų gyventojų. Seniausiems sovietiniams daugiabučiams šiandien 50-60 metų.

 

Nuotr.: Lukas Jusas


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų