Sustabdyti vandenį: modernios hidroizoliacijos galimybės


Baseinai yra malonumo, atsipalaidavimo ir linksmų pramogų sinonimas. Jie statomi įvairių tipų, dizaino, dydžio ir formų – įkasti į žemę, pastatyti virš žemės, teliūskuojantys ant stogų ir balkonų tipo konsolėse. Architektai pastatus su baseinais kuria kaip išskirtinius estetikos projektus – jų dizainas pabrėžia architekto kūrybiškumą, puošia pastatus ir traukia akį.

 

Įgyvendintos netikėtos formos kartu demonstruoja ir neribotas modernias technines galimybes. Inovatyvios statybos technologijos leidžia patikimai įgyvendinti sudėtingiausias idėjas, kad įspūdingo baseino priežiūra nekeltų rūpesčių.

Norint ilgai be rūpesčių eksploatuoti baseiną, vienas esminių uždavinių – jau statybos metu užtikrinti, kad jo konstrukcija būtų atspari vandeniui ir apsaugota nuo agresyvių jo veiksnių, galinčių pakenkti baseino patvarumui. Vanduo gali laisvai lietis per baseino sienas ir piltis kaskadomis, bet jis neturi sunktis į konstrukciją ar skverbtis iš jos per nesandarias vietas. Moderni hidroizoliacija veikia kaip vandens barjeras, inovatyvios technologijos užtikrina efektyvią apsaugą.

 

hidroizoliacija

 

Bekraštis kaip dangus

Bekraščiai baseinai per pastaruosius metus išpopuliarėjo dėl savo įspūdingos ir aptakios estetikos. Ypač ryškus ir išsiskiriantis baseinas, kuris įrengiamas pastate ant kalnagūbrio arba ant dangoraižio stogo, kai baseino kraštas tarsi išnyksta horizonte, susilieja su jūra ir dangumi, sukeldamas plaukikams iliuziją, kad jie plūduriuoja virš žemės.

Toks baseinas sklandžiai įsilieja į šiuolaikinės architektūros pastatą ir papildo natūralią aplinką. Visiškai „pakibęs“ bekraštis baseinas gali būti įrengiamas nuo žemės pakeltoje tarsi kabančioje balkono konsolėje, dešimtis metrų nutolstančioje nuo pastato. Tokio baseino statyba reikalauja ypač inovatyvių konstrukcinių, inžinerijos, hidroizoliacijos ir apdailos sprendimų.

Nors riba tarp bekraščio baseino ir aplinkinio kraštovaizdžio gali atrodyti neryški, tai tik gerai suprojektuotas triukas akims. Norint sukurti šį į krioklį panašų efektą, bekraščiai baseinai statomi pašalinus viršutinę sienos dalį. Tad vanduo iš baseino liejasi per jo šoną į surinkimo baseiną. Naudojant siurblius ir hidrauliką, vanduo siurbiamas į vadinamąjį balansavimo rezervuarą ir išfiltruotas nuolat pumpuojamas ir grąžinamas atgal į baseiną per išleidimo angas (dažniausiai sienose ir apačioje). Priklausomai nuo dizaino, mechanizmas, tiekiantis vandenį atgal į baseiną, gali būti arba nematomas, arba akį traukiantis objektas, pavyzdžiui, akmeninis krioklys. Ciklas nesustodamas tęsiasi – vanduo gali nuolat lietis per sieną, bet baseinas visada pilnas, o jo konstrukcijos patikimai hidroizoliuotos ir apsaugotos.

Kadangi bekraščiai baseinai yra sudėtingesnio dizaino ir juos sudaro daugiau komponentų nei tradicinius baseinus, jie reikalauja papildomos projektavimo ir statybos patirties. Tokie baseinai gali turėti vieną arba kelias „bekraštes“ sienas, per kurias išsilieja vanduo. Svarbi „nuokalnės“ estetika, tinkamiausias vandens tiekimo atgal į baseiną mechanizmas, reljefas, kuriame bus pastatytas baseinas, – visa tai nulemia bekraščio baseino kūrimo strategiją ir įrengimo technologiją, kurios užtikrina patikimą ir ilgaamžį baseino eksploatavimą.

 

hidroizoliacija baseinas

hidroizoliacija baseinas

Neįveikiamas barjeras

Niekam nereikalingas kiauras, vandenį praleidžiantis baseinas nei kieme už namo, nei ant dangoraižio stogo. Norint sukurti sandarų baseiną, reikia patikimų medžiagų ir metodų. Specialistai pabrėžia, kad sprendimą galima rasti bet kokiai situacijai, su kuria gali susidurti įmantriausio baseino statytojas.

Baseino korpuso izoliavimu būtina pasirūpinti statybos metu, nes padarytos klaidos gali reikšti, kad nedidelis vandens pratekėjimas ateityje taps didele bėda. Be to, bėgant laikui bet kuri baseinų medžiaga sensta ir tampa poringesnė, todėl vanduo sparčiau patenka į vandens indo pagrindą ir jį lėtai ardo.

Nepriklausomai nuo to, kuris hidroizoliacijos tipas pasirinktas, jis turi sudaryti nuolatinį vientisą vandeniui atsparų efektą be pertrūkių, kad būtų užtikrinta visiška hidroizoliacija. Nedidelių baseinų korpusai paprastai yra išliejami vientisi, o itin dideli baseinai dažnai nėra pastatomi nepertraukiamu liejimu, pavyzdžiui, pirmiausia išliejamos baseino grindys, o vėliau – jo sienos. Nors šie baseinai gali būti tokie pat atsparūs vandeniui, sujungimo siūles tenka apdoroti ir izoliuoti itin kruopščiai.

Nors pats baseino korpuso vidinis paviršius yra atsparus vandeniui, visa konstrukcija – ne. Ne tik betono, bet ir vinilo pamušalo ar stiklo pluošto baseinų vandens indai nebus visiškai atsparūs be tinkamos hidroizoliacijos, nes juos įdėjus į baseiną atsiranda daugybė galimų nutekėjimo vietų aplink tarpiklius, vamzdžių, filtrų ir kanalizavimo sistemų vietas ir kt. Įvairūs vamzdžiai ir baseinų įranga montuojama per angas korpuso sienelėse ir dugne, todėl šios vietos tampa itin pavojingos dėl vandens pratekėjimo ir tinkamas jų sandarinimas bei izoliavimas yra svarbus siekiant išlaikyti hidroizoliacijos vientisumą.

Nuo vandens prasiskverbimo apsaugo tik hidroizoliacinės medžiagos. Net naudojant aukštos apdailos plyteles baseino vidui iškloti negalima pasitikėti sandarumu – vanduo bėgant laikui gali išplauti skiedinio siūles.

 

hidroizoliacija baseinas

 

Platus pasirinkimas ir mokslo naujovės

Moderniems įspūdingo dizaino baseinams ant dangoraižių arba pakibusių ore terasų būtina užtikrinti saugumą ir patikimą eksploatavimą, nes jo konstrukcija yra veikiama nuolatinio didžiulio vandens slėgio. Hidroizoliacinės medžiagos turi būti parinktos tinkamos ir patikimos. Platus jų pasirinkimas ir mokslo naujovės siūlo daug galimybių.

Svarbus aspektas, į kurį reikia atsižvelgti hidroizoliuojant baseinus, yra tas, kad jo paviršiai paprastai liečiasi su dviejų tipų vandeniu: gruntiniu vandeniu ir vandeniu pačiame baseine. Dėl agresyvaus požeminio vandens pobūdžio būtina atidžiai įvertinti jo lygį. Vandens baseino vidaus sudėtyje yra chloro ir kitų medžiagų, galinčių pakenkti konstrukcijos stabilumui.

Hidroizoliacinis sluoksnis turi užtikrinti efektyvią vandens izoliaciją, būtinas jo pakankamas elastingumas, ypač baseino dugne, kuris yra daugiausia veikiamas plėtimosi ir susitraukimo įtempių. Taip pat svarbu stiprus hidroizoliacinio sluoksnio sukibimas su pagrindu bei atsparumas galimam neigiamam slėgiui, pavyzdžiui, kai baseinas ištuštinamas. Svarbu ir ilgaamžis hidroizoliacijos patvarumas, jos atsparumas cheminėms medžiagoms, kuriomis apdorojamas baseino vanduo, taip pat oro sąlygoms, pavyzdžiui, saulės spinduliuotei ir šalčiui.

Moderniausios, mokslu paremtos inovacijos siūlo neribotas sprendimų galimybes.

 

hidroizoliacija

 

Nanotechnologijomis grįsta hidroizoliacija – nanodanga yra hidrofobinis (vandenį atstumiantis) paviršiaus sluoksnis. Ja dengiami paviršiai tampa atsparūs vandeniui ilgą laiką. Produktas yra atsparus korozijai arba oksidacijai, apsaugo nuo apledėjimo, atsparus UV spinduliams, aukštai temperatūrai, taip pat cheminiams junginiams. Jis turi savaiminio išsivalymo gebėjimų.

Kristalinė hidroizoliacija naudojama betono konstrukcijoms apsaugoti. Betonas yra porėtas ir dėl akytumo pralaidus vandeniui. Kristalinės hidroizoliacinės cheminės medžiagos, įmaišytos į betono mišinį arba užteptos ant paviršiaus, chemiškai reaguoja su vandeniu ir nehidratuotomis cemento dalelėmis, sudarydama netirpius adatos formos kristalus, kurie pripildo kapiliarines poras ir mikroįtrūkimus betone bei užkerta kelią vandeniui, sukurdami hidroizoliacinį barjerą. Bet kokia drėgmė, patekusi į betoną, sukelia kristalizaciją, užtikrindama nuolatinę hidroizoliacinę apsaugą.

Mokslininkų kuriama inovatyvi savaime išsilyginanti, vandenį atstumianti, purškiama hidroizoliacinė danga, kuri bus šimtus kartų patvaresnė už analogiškas dangas. Nors šiuo metu yra vandens nepraleidžiančių dangų, jos paprastai nėra gana tvirtos. Naująją dangą galima purkšti ant beveik bet kokio paviršiaus, jos tekstūra šiek tiek primena guminę, todėl ji yra atsparesnė, o pažeista tokia danga gali atsikurti.

Baseinų specialistai sako, kad dauguma šiandien prieinamų baseinų yra kokybiški produktai, jeigu jie tinkamai sumontuojami ir hidroizoliuojami naudojant modernius produktus. Bet statybininkai turėtų nustoti pasikliauti senais tradiciniais metodais, kuriuos naudojo daug metų, ir skirti laiko sužinoti, kokios yra modernios hidroizoliacijos galimybės.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų