Sveikame objekte – sveikas žmogus: tikslinga ligoninių eksploatacija


Medicininės paskirties pastatai privalo būti sveiki. Tai lyg jų prigimtinė teisė ir pareiga, kurios jiems nevalia pamiršti ir išduoti. Juk jeigu objektai, besirūpinantys atvykusiųjų sveikata, pradės sirgti, kas nutiks žmonėms, ieškantiems pagalbos?

Vis dėlto be mūsų sumanumo ir pastangų pastatų eksploatacija nebus sklandi. Medicininės paskirties objektai yra sudėtingi kūriniai, kuriems reikia ypatingo dėmesio ne tik statybų metu, bet ir po to – juos tikslingai valdant.

Sėkmės teorija – sveikumas

Kiekvieną objektą sudaro daugybė pavienių elementų, garantuojančių sistemingą ir kokybišką pastato veiklą. Medicininės paskirties pastatai – ne išimtis. Priešingai, tokiems statiniams reikia ypač didelio dėmesio – jų funkcionalumas architektūriniu, statybiniu, inžineriniu bei infrastruktūriniu aspektu privalo būti nepriekaištingas. Juk ligoninėse reikalavimai visada yra griežti. Vieni svarbiausių – higienos ir funkciniai įpareigojimai. Nuo jų priklauso ir projekto išdėstymas, ir tolesnis ligoninės eksploatavimas.

Tačiau kaip užtikrinti sėkmę garantuojantį objektų „sveikumą“? Anot medicinos profesoriaus Mahboobo Khano, ligoninių, klinikų, slaugos namų sėkmės istorija prasideda nuo esminio ir gana banaliai skambančio tikslo – pasitarnavimo visuomenei. Kai sveikatos priežiūros paslauga yra teikiama kokybiškai, tai tenkina ir sergantįjį, ir teikiantįjį pagalbą.

Vis dėlto kokybės faktorius ypač priklauso nuo aplinkos. Stokojant dinamikos priimant ligoninės valdymo ir eksploatavimo sprendimus, provokuojamos įvairios objekto žalą skatinančios problemos, galinčios turėti neigiamos įtakos žmonių gerovei. Būtent dėl to svarbu suprasti, kad tik sveikame objekte, ligoniai gali pasveikti.

Saugumas, funkcionalumas ir komfortas

Jausdamiesi patogiai ir laisvai, žmonės mano, kad yra saugūs. Toks komforto užtikrinimas medicininės paskirties objekte būtinas. Svarbu suprasti, kad smūgiams atsparūs tapetai, estetiškos bei tvirtos grindys ar moderni šildymo ir vėdinimo sistema nėra vien tik prabangos elementas. Medicinos statiniuose šios detalės ypač reikšmingos.

Pavyzdžiui, netolygaus, dažyto betono grindys tikrai nekelia saugumo ar jaukumo jausmo. O atsilupę, aptrupėję tapetai, kuriuos patys pacientai dažnai bijo pažeisti, provokuoja stresą ir diskomfortą. Ligoninėse, klinikose ir slaugos namuose būtina, kad tiek sienų, tiek grindų danga būtų atspari išorės veiksniams. Taip pat, kalbant apie grindis, svarbu prisiminti „saugumo salų“ zonas tose vietose, kur esama pavojaus paslysti.

Beje, siekiant efektyviai eksploatuoti medicininės paskirties statinį, svarbu pasirūpinti jo šildymu, vėdinimu ir gaisro apsauga. Šie aspektai itin ryškūs gydymo paskirties pastatuose, jeigu siekiama užtikrinti objekte esančių asmenų saugumą, dinamiškumą ir patogumą.

Medicinos įstaigose (ypač operacinėse) oro apykaita yra daug didesnė nei įprastose gyvenamosiose patalpose. Vėdinimo sistema turi veikti ne tik gerai, bet ir tyliai. Svarbus ir sterilumo faktorius – būtina naudoti oro valymo sistemą (sterili ligoninės patalpa atitinka ISO 9 kategoriją). Medicininės paskirties statiniuose gaisro grėsmė taip pat suaktyvėjusi, todėl pastatas privalo turėti inovatyvią priešgaisrinę įrangą.

Jei kalbame apie dinamiką, funkcionalumas pageidaujamas sklandžiam žmonių judėjimui užtikrinti – tam būtina ne tik kokybiška grindų danga, liftai, keltuvai, nuolaidumos (pandusai), bet ir tokie minimalūs, dažnai atrodytų nereikšmingi dalykai kaip rodyklės, lentelės ir pan.

Ateityje – ligoninės iš bakterijų?

Vis dėlto, norint garantuoti sėkmingą statybų projektą, nebūtina remtis vien tik tradicijomis. Norint pasiekti kažką nepaprasta, kartais galima pasitelkti tai, kas atrodo absoliučiai prieštaringa. Būtent tai ir padarė viena užsienio įmonė, nusprendusi kurti plytas iš… bakterijų. Gal būtent tokias ateityje naudosime ligoninių, klinikų, medicininės priežiūros įstaigų slaugos namų statyboms?

Ginger Krieg Dosier, viena biotechnologijos „bioMASON“ sumanytojų, jau ne vienus metus siekia sukurti tobulą procesą, kurio metu pasitelkiamos bakterijos padeda auginti cementą, naudojamą plytų gamybai.

„Mūsų tikslas – padaryti įtaką. Tai globalus tikslas… Mes norime padaryti tai, ko dar niekas anksčiau nebuvo padaręs, mes siekiame peržengti stereotipų ribas, galinčias pakeisti pasaulį“, – kartą yra sakiusi G. K. Dosier.

Kol kas galime tik pamąstyti, ar objektams iš tokių medžiagų prireiks ypatingo dėmesio eksploatacijos aspektu?


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų