Iki rugsėjo 17 dienos Taline vyksta architektūros bienalė. Tarptautiniame architektūros ir urbanistikos festivalyje vykstaparoda, simpoziumas, Talino vizijos konkursas ir instaliacijos programa. Konkurso nugalėtojais paskelbti instaliacijos STEAMPUNK kūrėjai.Šiemet didžiausias dėmesys buvo skiriamas ne estetikai, o grožiui.
Kas yra grožis?
Festivalyje dalyvavę lietuvių dizaineriai sako, kad šioje bienalėje norėta iš naujo sukurti grožio sąvoką.
„Daugelį metų niekas neišaiškino ką reiškia grožis. Sąvoka buvo suvokiama abstrakčiai. Todėl bienalės organizatoriai norėjo atsakyti į šį klausimą. Paroda vienija grožio koncepciją su gyva aplinka, kuri yra viena iš svarbiausių temų šiuolaikinėje architektūroje”, – teigė dalyviai.
„Visi architektai žino, kad grožis yra tuščia sąvoka ir niekas jos nenaudoja”, – bienalės atidarymo renginyje, vykusiame Estijos architektūros muziejuje, kalbėjo kuratorė dr. Yaelis Reisner.
Pasak dr. Yaelis Reisner, grožis tai patyrimas, kuris pasižymi stebėtina kokybe, šviežumu, reikšmingumu, aiškumu, gilumu, dažnai dviprasmiškumu. Projektuojant bet kuris architektas žino, kad kai viskas atsiduria vietoje, tai yra maloni grožio patirtis. 2011 metais buvo atskleista, kad žmonės patiria keturių rūšių grožį: regimąjį, muzikinį, moralinį ir matematinį grožį. Kiekvienas iš jų gali būti užregistruotas ir net įvertintas kiekybiškai. Mūsų civilizacija negalėtų egzistuoti be pasikartojančių malonumų, įskaitant grožio patyrimą. Tai yra mūsų neurobiologinės struktūros dalis.
„Kūrybingas architektų vaidmuo yra pritraukti į miestus naujas grožybes, susvetimėjimą pakeisti emociniu įsitraukimu. Mūsų laikais grožis nėra išskirtinė idėja. Grožio yra daug, o architektūroje ieškome gilių naujų grožybių”, – sakė kuratorė.
Paskelbti konkurso laimėtojai
Ši bienalė išsiskyrė ir tuo, kad atsisakė įprastos festivalio koncepcijos.
„Įspūdžiai puikūs. Ši bienalė nebuvo tokia, kurioje kaip paprastai šalys siunčia savus architektus pristatyti ką turi geriausia. Čia buvo architektai-dizaineriai, laimėję konkursą, kurio tema „Beauty Matters” (liet. Grožis svarbus, – aut. pastaba). Pagal šią temą per 6 mėnesius dalyviai kūrė instaliacijas kaip jie mato grožį per gyvenimo objektyvą. Kiekvienas, aišku, turėjo pagrįsti tą temą ir kurti konceptą pagal ją”, – pasakoja bienalės dalyviai.
Daugiausiai palaikymo sulaukė ir laimėtojais buvo paskelbti instaliacijos STEAMPUNK kūrėjai.
Laimėjęs projektas užginčija primityvios architektūros idėją – parodyti, kaip naudojant algoritminę logiką, paprastas žaliavas galima paversti labai sudėtinga struktūra.
„Steampunk“ autoriai: Gwyllim Jahn, Cameron Newnham, Suomen Hahm, Igor Pantic.
Konkurso laimėtojai buvo apdovanoti piniginiais prizais.
Talino architektūros bienalę organizuoja Estijos architektūros centras. Kūrybingai jai vadovauja patariamoji taryba, kurią sudaro atstovai iš Estijos architektų sąjungos, Estijos dailės akademijos, Talino miesto, Kultūros ministerijos, taip pat buvusios bienalės kuratorių komandos. Kas dvejus metus valdyba pasirenka vis naują kuratorių ar kuratorių komandą.
Bienalės organizatorių nuotr.