Teatrui – architektūra pagal charakterį


„Lietuvos teatro menas, kurį vis daugiau šalių pažįsta ir pripažįsta kaip naujovišką, stebinantį, kūrybingą, garsiais žingsniais žengia per pasaulį ir plečia šios meno šakos lauką. Tačiau kalbant apie teatrui skirtą infrastruktūrą Lietuvoje adekvačiai kokybiškų erdvių teatrui labai trūksta. Tikėkimės, nebeilgam – šiuo metu vyksta net dviejų teatrų Vilniuje rekonstrukcijos. Tai – Nacionalinis dramos teatras bei Keistuolių teatras“, – skelbia Lietuvos architektų sąjunga.

Apie tai, kokio teatro šiandien nori ir tikisi aktoriai, kokiame traukia lankytis žiūrovus ir miestiečius, Lietuvos architektų sąjungos pirmininkė Rūta Leitanaitė kalbėjo su Keistuolių teatro aktore Ilona Balsyte, Keistuolių teatro rekonstrukcijos architektu Aurimu Syrusu iš studijos „IMPLNMNT architects“ ir Nacionalinio dramos teatro rekonstrukcijos architekte Guste Kančaite iš Kančo studijos.

Naujojo teatro koncepcija

Ilona Balsytė sako, kad teatras turi ne tik žengti koja kojon su pasauliu, tačiau būti viena koja priekyje. Šiandien, kai gyvename technologijų pasaulyje, teatras privalo modernizuotis ir atsinaujinti.

Tačiau R. Leitanaitei paklausus apie universalumą teatro architektūroje, architektai neslepia, kad universalių dėsnių teatrui nėra. Kaip pavyzdžiui, dabar rekonstruojamų Nacionalinių dramos teatro rūmų ir Keistuolių teatro skirtingos istorijos, charakteriai.

„Projektuoti teatrą yra didelė atsakomybė, nes reikia sukurti aurą. Daug žiūrovų ir visi turi skirtingą santykį su teatru. Kita vertus, yra skirtumas tarp teatro rekonstrukcijos ir naujos statybos. Juk rekonstruojamo teatro lankytojai jau turi susiformavusius įpročius“, – sako G. Kančaitė ir neneigia, kad tenka taisyti teatro statybos ir rekonstrukcijos metu padarytus trūkumus. Tarkim, dramos teatre vienu metu negalėjo vykti spektakliai ir mažojoje, ir didžiojoje salėse, ne į visas erdves galėjo patekti neįgalieji.

Tuo tarpu Keistuolių teatras susikūrė kaip novatoriškas ir jo patalpos buvo visai ne teatro, o Spaudos rūmų konferencijos salės. Todėl architektams tenka sukurti teatro aurą konferencijų salėje, kurioje nuo jo statybos nebuvo atliktas remontas.

Integruojama daug meno rūšių ir technologijų

Anot A.Syruso, moderniame šiuolaikiniame teatre bus žymiai daugiau funkcijų, nei tradiciniame.

„Keistuolių teatras laužo visų žanrų ribas. Todėl planuojama praplėsti edukacines erdves, atsiras eksperimentinė erdvė. Atsiras erdvės, kurios akustine prasme, leis išnaudoti visą kūrybinį potencialą. Patalpos bus mobilesnės. Atsiras svarbiausias dalykas – įėjimas į teatrą. Paveldėta spaudos rūmų architektūra kuria problemas. Kadangi ne visi spaudos rūmai priklauso Keistuolių teatrui, visas kitoniškumas ir naujumas bus viduje. Nebus modifikuojamas salės tūris“, – pasakoja architektas.

Nacionaliniame dramos teatre naujai projektuojamos mobilios salės. Jose atkuriamos originalios kėdės, kurios buvo sunaikintos 2005 metų rekonstrukcijos metu. Bus galima keisti scenos vietą, taip pat perkelti žiūrovus. Architektė G. Kančaitė pasakoja, kad Nacionalinis dramos teatras siekia pritraukti daugiau žiūrovų, todėl didinamas patalpų tūris. Šiuo metu projektuojama eksperimentinė salė, nauja repeticijų salė, kuri bus pritaikyta ir renginiams.

„Planuojama atverti stogą. Čia bus sukurtos erdvės ne tik renginiams, tačiau ir tiesiog pasigrožėti miesto panorama. Brolių A. ir V. Nasvyčių kūrinys įdomus subtiliais interjero skirtingų erdvių persipynimu, originaliomis laikmečio detalėmis. Pastatą statę architektai siekė sukurti jungtį su Gedimino prospektu. Ši koncepcija plėtojama ir toliau. Plėtojame miestui atvirų erdvių idėją. Pirmame aukšte veiks kavinė, kuri veiks dviem režimais: teatro pasirodymų metu – žiūrovams, o kitu metu – miestiečiams“, – pasakoja architektė ir priduria, kad intervencijos yra minimalios: teatro koloritas ir keraminių plytų sienos – viskas išlieka.  Naujai atsiradę sprendiniai nuosaikūs – neutralios spalvos.

Geltonų plytų fasadas bus modernizuotas, apšiltintas, nauja keramika atkartos senąją keramiką. Už teatro nugaros kur skyla didysis tūris, bus suformuota aukso ir vario spalvos užuolaida skulptūroms. Trys karaliaus mūzos ir toliau išlieka.

Paruošta pagal LAS informaciją. Nuotr.: Nacionalinis dramos teatras


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų