Tokio daugiabučio Baltijos šalyse dar nebuvo – pirmasis su „BREEAM In-Use“ sertifikatu iškilo Vilniuje


Vilniaus Naujamiesčio mikrorajone užbaigtas vystyti daugiabučių namų kompleksas „Sierakausko 25“. Įgyvendinant projektą, Z. Sierakausko gatvėje restauruota istorinė Anastasijos Danilovos vila, įtraukta į Nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą, o vystant greta esančią teritoriją pastatyti nauji daugiabučiai namai suformuoja vilą supantį sklypą, pabrėždami jos architektūrą.

 

Urbanistinis projektas pagrįstas istoriniais tyrimais

Vila Z. Sierakausko gatvėje buvo pastatyta 1912 metais kaip gyvenamasis namas. Vilos su landšaftiniu sodu autorius – Michailas Prozorovas, žymus architektas, suprojektavęs daugybę Vilniaus pastatų. Vėliau vilos savininkai keitėsi. Po karo pastatas buvo sovietų nacionalizuotas, naudotas režimo reikmėms. Atgavus Lietuvos nepriklausomybę, šį statinį kaip mokymų centrą kurį laiką naudojo Vidaus reikalų ministerija, 2016 metų sausio mėnesį jis privatizuotas. Parengus koncepciją, pradėtas vilos restauravimas, greta jos vystant daugiabučių namų kompleksą.

 

Sierakausko 25 daugiabutis

 

„Architektūrinė koncepcija, kuria paremtas visas projektas „Sierakausko 25“, gimė iš istorinės medžiagos ir buvo gana aiški – pabaigti suformuoti daugiau kaip prieš šimtmetį pradėtą perimetrinį Z. Sierakausko gatvelės užstatymą, taip pat suformuoti vilos erdvę. Akcentavome istorinius sprendimus“, – teigia projekto architektas Tadas Balčiūnas.

Pasak jo, istorinė medžiaga padiktavo, kad gatvelės perimetrinis užstatymas ties vila „praplyšta“, sukuriama jos erdvė. Gatvėje vila yra pagrindinis akcentas plytinčios gamtos fone. Aplink vilą suprojektuoti neiššaukiančios architektūros mažaaukščiai pastatai, kuriais ir suformuotas vilos sklypo gabaritas.

Balčiūno teigimu, istorinė medžiaga padiktavo net ir tai, kaip turi atrodyti vilos tvora: „Sovietų laikais aplink didžiulę vilos teritoriją buvo aklina mūrinė tvora. Radome eskizus, kad istorinė tvora buvo ažūrinė. Išliko autentiški vartai ir varteliai, kurių piešinys buvo uždengtas metalo lakštais. Jie dabar restauruoti ir atstatyti. O nauja tvora sukurta šiuolaikinėmis priemonėmis, bet su nuoroda į istorines detales. Atstačius tvorą, pasikeitė visa erdvė – istorinė vila ir visas kompleksas įsiliejo į aplinkinį kontekstą.“

 

Sierakausko 25 vila

 

„Sierakausko 25“ išsiskiria ramia architektūra, kurią pagyvina terasomis sukurtas siluetas. Pasak architekto, naujų pastatų medžiagiškumą padiktavo šiaurinė Z. Sierakausko gatvės pusė: kadangi ten dauguma namų yra plytų mūro, tad naujų pastatų fasadų apdailai pasirinktos klinkerio plytelės, kurios yra netikėtos pilkai baltos spalvos, leidžiančios pastatams šviesti vienodu ramiu baltumu, o aptaškytas lietaus lašais klinkeris žaidžia naujais atspalviais, tad sausą dieną namų fasadai baltesni, o lietingą – pilkesni.

 

Modernūs ir tvarūs sprendimai

NT projekto „Sierakausko 25“ vystytojos UAB „Realinija“ vadovas Kęstutis Graužinis sakė, kad, palaikant komunikaciją su vietos bendruomenėmis, pavyko pasiekti puikų galutinį projekto rezultatą ir rasti visus tenkinančius sprendimus, o modernios technologijos, aukšta statybų kokybė ir tvarūs sprendimai padėjo sukurti puikų objektą, įvertintą apdovanojimais. „Išvystėme išskirtinį objektą prestižinėje vietoje“, – teigė jis.

Pirmojo statybų etapo pastatas (Sierakausko g. 27, Vilniuje) įvertintas BREEAM sertifikatu „Very good“. Šis įvertinimas rodo, kad pastatas atitinka aukščiausius aplinkosauginius ir tvarumo standartus. Tai – pirmasis daugiabutis gyvenamasis namas Baltijos šalyse, įvertintas tarptautiniu pastatų tvarumo sertifikatu „BREEAM In-Use“. Tokį įvertinimą lėmė aukšta statybų kokybė ir įdiegti modernūs technologiniai sprendimai.

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) organizuojamame konkurse „Už darnią plėtrą“ 2021 metais projekto „Sierakausko 25“ pirmasis etapas apdovanotas gyvenamųjų daugiabučių namų kategorijoje. Antrasis „Sierakausko 25“ statybų etapas (Sierakausko g. 25A) pripažintas geriausiu projektu Baltijos šalyse būsto kategorijoje „Verslo žinių“ organizuojamame kasmečiame „Baltijos NT apdovanojimų 2022“ konkurse.

 

Sierakausko 25 daugiabutis

 

Statybų valdymas patikėtas patyrusiai įmonei

Sudėtingą išskirtinių gyvenamųjų namų projektą su kultūros paveldo objektu – istorine vila ir landšaftiniu sodu – įgyvendino ilgametę patirtį sukaupusi statybos valdymo įmonė UAB „Keista“, kuri buvo atsakinga ir už vykdomų darbų techninę priežiūrą. Daug visuomenės dėmesio sulaukęs statybos projektas miesto centre įgyvendintas dviem etapais, o nuo vizijos sukūrimo iki galutinio užbaigimo užtruko apie penkerius metus.

Kaip pasakojo UAB „Keista“ statybos projekto vadovas Valdas Eimontas, suvaldyti visus teritorijoje vykusius naujų pastatų statybos bei vilos tvarkybos darbus buvo nelengva užduotis.

Teritorijoje šalia renovuotos vilos pastatyti daugiabučiai gyvenamieji namai yra keturių aukštų. Kaip teigė V. Eimontas, naujieji pastatai neturi itin sudėtingų konstrukcinių sprendinių, o pagrindiniai architektūriniai sprendimai abiejuose etapuose kartojasi, todėl nekilo problemų juos įgyvendinti. Svarbiausia buvo išlaikyti aukštą darbų kokybę ir projekto unikalumą bei vientisumą, jam įsiliejant į gatvės ir vietovės aplinką. Be to, daug dėmesio skirta darbų saugai ir aplinkosaugai.

 

Sierakausko 25 daugiabutis

 

Pastatams šildyti naudojama geoterminė energija, prireikus papildomai naudojama miesto tinklų centralizuotai tiekiama šiluma, butuose išmaniai reguliuojama temperatūra, įrengta individuali vėdinimo sistema su rekuperacija, sumontuotas grindinis šildymas ir vėsinimas, valdomas termostatais. Komplekse įdiegti energijos ir vandens taupymo sprendimai. Abiejų projekto etapų pastatams suteikti A+ energinio naudingumo sertifikatai.

Eimontas pasakoja, kad tvariai statytame objekte panaudota ne tik daugybė technologiškai modernių, bet ir estetiškai išskirtinių sprendimų: dėmesį traukia stilingi balkonų ir terasų aptvėrimai, langų angokraščių išsikišimai. Pastatų langai – vienas iš įdomiausių architektūrinių sprendimų. Klijuotos medienos langai su dviejų kamerų stiklo paketais, iš išorės dengti aliuminiu, atitinka šiuolaikiškumo, sandarumo, šilumos sulaikymo ir estetikos kriterijus.

Komplekse įdiegta daug automatizuotų sprendimų: apšvietimo valdymas, praėjimo kontrolė, automobilių valstybinius numerius nuskaitantys įvažiavimo vartai, automatinė kiemo želdynų laistymo sistema ir kt. Namų administravimą palengvina integruotos išmaniosios sistemos.

 

Sierakausko 25 daugiabutis kiemelis

 

Žydintis kiemas kviečia į pievą

„Sierakausko 25“ kraštovaizdžio projektui ir sklypo apželdinimui buvo skirtas ypatingas dėmesys. Vietovė ne tik yra arti miesto centro, teritorijoje yra nemažas vidinis kiemas, kuris turi dar praėjusio amžiaus pradžioje statytą istorinę vilą su landšaftiniu sodu ir pavėsine-rotonda. Tad pasitelkti apželdinimo sprendimai ir augalai parinkti taip, kad leidžia grožėtis žiedynais beveik visą šiltąjį laikotarpį. Gyventojus miesto centre džiugina kieme po langais žydinti natūraliai artima gėlių pieva.

MB „Gamtoje“ kūrybos vadovė Laura Kaziuraitė pasakojo, kad kraštovaizdžio koncepcijai „Sierakausko 25“ projekte pasirinkta jau keleri metai populiarėjanti nauja želdinimo projektų tendencija – natūralistinis stilius. Daugiabučių gyvenamųjų namų kiemai įrengiami žali, jų aplinka tampa artima natūraliai gamtai: juose veši krūmai, sėjami varpiniai augalai, tarp kurių žydi kuklios, neryškių, pastelinių spalvų daugiametės gėlės.

„Šis objektas – tai natūralumo ir elegancijos derinys, kuris sujungia kiemo centre esančią vilą, ją supančius namus, želdynus ir natūralistinę pamiškę į bendrą visumą. Pavyko sukurti užburiantį įspūdį, kai užėjęs į kiemą pačiame miesto centre gali pasijusti taip, lyg būtum gamtoje toli už miesto. Į realybę gražina tik kažkur girdimas miesto gaudesys“, – sako L. Kaziuraitė.

 

Sierakausko 25 daugiabutis kiemelis augalai

 

„Sierakausko 25“ sklypo šiaurinėje dalyje esantis didelis status šlaitas Geležinio Vilko g. pusėje sužydėjo užsėtas specialiu tik šiam kiemui paruoštu pievos mišiniu, kuriame gausu žolių ir gėlių, galinčių augti būtent tokiomis sąlygomis. Artima natūraliai gamtai pieva tarsi ištrūksta iš kiemo ir vizualiai susilieja su gretimu valstybiniu Vingio girininkijos mišku.

Visame kieme karaliauja vešlūs augalai, tikra augalų jūra – čia jų pasodinta daugiau nei 24 000 vnt. Tradicinės dekoratyvinės vejos plotas yra vos didesnis nei vienas aras, bet jame taip pat yra pasodinta gėlių, kurios ilgainiui veją padarys artimesnę natūraliam gamtos vaizdui.

Kaziuraitė pasakoja, kad kieme želdinių sukuriamas estetinis vaizdas yra labai dinamiškas ir nuolatos kinta. Pražįsta vienos gėlės, po jų kitos, vienas po kito žydi krūmai ir medžiai – žydėjimas nesibaigia nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens.

Kad tas jaukus estetiškas vaizdas neprarastų grožio, reikia nemažai resursų, žinių ir priežiūros. Visuose gėlynuose įrengta moderni laistymo sistema, kurios bendras vamzdžių ilgis siekia 6 km. Taip pat daug dėmesio skiriama priežiūrai, kad prigiję, augti ir plėstis pradėję augalai būtų tinkamai formuojami, gražūs, vešlūs ir netrukdytų gyventojams.

 

Sierakausko 25 daugiabutis

 

„Šio kiemo apželdinimo rezultatu tikrai džiaugiamės ir didžiuojamės, tai nėra tik dar vienas sėkmingai įgyvendintas objektas, tai kur kas daugiau. Tai yra pavyzdinė kryptis ir kitiems miestų kiemams. Viliamės, kad daug žmonių, matydami šį kiemą, norės tokio gausaus gėlyno vaizdo ir savo kiemuose“, – sako L. Kaziuraitė.

Neabejotinai išskirtinė projekto detalė – laiptinių interjere panaudoti panoraminiai liftai. Gyvenamųjų namų komplekse „Sierakausko 25“ bendrovė „Schindler-Liftas“ pagamino ir sumontavo šešis „Schindler 3300“ modelio keleivinius liftus, kurių kabinų galinės sienos ir liftų durys stiklinės.

 

Sierakausko 25 daugiabutis laiptinė liftas

 

Požeminiame aukšte įrengta automobilių aikštelė, taip pat techninės patalpos, buitinių atliekų surinkimo patalpa ir dviračių saugyklos. Įmonė „Ryterna“ projektui pagamino ir įrengė panoraminius požeminės aikštelės vartus su braižymui valant atspariu akrilo užpildu. Vartus galima valdyti telefonu, jie turi daugiacikles spyruokles ir itin didelio intensyvumo automatinį kėliklį.

 

Atsakingi uždaviniai ankštoje statybos aikštelėje

Statybų metu ypatingas dėmesys skirtas atkuriamiems kultūros paveldo elementams – istorinei vilai ir sklypo tvorai, taip pat sklypo apželdinimui. „Paskutinis elementas, suteikęs kvartalui dar daugiau prabangos, tai tvora, kurios segmentai pagaminti pagal išlikusius autentiškus pavyzdžius“, – sakė V. Eimontas.

Kylant naujiems pastatams, statybos aikštelėje vietos mažėjo ir technologiškai buvo vis sudėtingiau dirbti dėl vietos trūkumo.

Nuolatinis statybvietės ir jos aplinkos tvarkos palaikymas, medžiagų pristatymas didesnėmis transporto priemonėmis, kultūros paveldo objekto apsaugos zonoje galiojantys reikalavimai reikalavo didelio nuolatinio dėmesio. „Kadangi UAB „Keista“ komanda turi daug patirties įgyvendinti sudėtingus projektus, sėkmingai suvaldėme kilusius iššūkius“, – teigė V. Eimontas.

Vienas iš didesnių iššūkių kilo prasidėjus pasaulinei pandemijai, teko sudėtingomis sąlygomis vykdyti pirmojo etapo pastato atidavimą ir startuoti su antrojo etapo statybomis. Bet darbai vyko sklandžiai, nes projekto komanda daug laiko skyrė ruošdamasi visiems statybos procesams, iš anksto planuodama tolesnius darbus. Naudotas skaitmeninis BIM modelis, kuris labai palengvino planavimą ir darbų kontrolę. „Profesionali, patyrusi įmonės komanda, taip pat įmonės administracijos palaikymas, padedant rasti sprendinius sudėtingiausiose situacijose, užtikrino sėkmingą projekto įgyvendinimą“, – sakė V. Eimontas.

 

Sierakausko 25 daugiabutis

 

Pavadinimas: Daugiabučių gyvenamųjų namų kompleksas „Sierakausko 25“

Adresas: Z. Sierakausko g. 25, Vilnius

Vystytojas: UAB „Realinija“

Statybų valdytojas: UAB „Keista“

Architektai: UAB „T. Balčiūno architektūros biuras“ (architektas Tadas Balčiūnas)

Energetinė klasė: A+

Požeminė automobilių aikštelė: 85 vietų

Statybos pradžia: 2018 m. IV ketv.

Statybos pabaiga: 2022 m. II ketv.

 


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų