Europos Sąjunga, siekdama daryti teigiamą poveikį pasaulio energijos rinkai, užsibrėžė tikslą iki 2020 m. 20 % sumažinti ES suvartojamos energijos kiekį ir užtikrinti, kad 20 % energijos gamybos sudarytų atsinaujinantys energijos šaltiniai. Pokyčiai turės didelės įtakos visoms ES šalims, taip pat ir Lietuvai. Paryžiuje 2015 m. gruodį parengtas ir pasirašytas tarptautinis susitarimas įpareigojo 196 pasaulio valstybes apriboti klimato kaitą skatinančių dujų, išmetamų į atmosferą, kiekį.
Energinis pastatų naudingumas
Pagal statybos techninį reglamentą STR 2.01.09:2012 „Pastatų energinis naudingumas. Energinio naudingumo sertifikavimas“ mažai energijos naudojančiais pastatais laikomi pastatai, atitinkantys B, A ir A+ energinio naudingumo klases. Projektuojant A, A+ ir A++ energinio naudingumo klasės pastatus, turi būti įvertinta šių pastatų rodiklių atitiktis pastato atitvarų skaičiuojamųjų savitųjų šilumos nuostolių, skaičiuojamųjų energijos sąnaudų pastatui šildymo, pastato sandarumo bei mechaninės vėdinimo sistemos su rekuperacija techninių rodiklių reikalavimams. Taigi, akivaizdu, kad, siekiant ekonomiškai eksploatuoti pastatus, neužtenka vien pasikliauti didele atitvarų šilumine varža, būtina garantuoti atitvarų sandarumą, kurį užtikrinti padeda šiltinimas poliuretano putomis.
Pirmieji gamintojai Lietuvoje, pradėję gaminti purškiamąsias poliuretano putas, UAB „Totochemical“ į Lietuvos rinką įžengė 2009 metais. Įmonės tikslas – patenkinti kintančius klientų poreikius, kuriuos diktuoja dinamiškas ir šiuolaikinis pasaulis. Pažangios, šiuolaikiškos ir energiją taupančios technologijos leidžia užtikrinti švarią, saugią aplinką, tausoti gamtą. Siekdama užtikrinti aukščiausią produkto kokybę, įmonė glaudžiai bendradarbiauja su Rygos technikos universiteto Chemijos fakulteto profesoriais ir Vilniaus Gedimino technikos universiteto Termoizoliacinio instituto mokslininkais, kurie padeda greičiau siekti produktų gamybos progreso.
UAB „Totochemical“ gamina TOGO purškiamąsias poliuretano putas. TOGO putos – tai poliuretano putos, išgaunamos naudojant specialią sertifikuotą įrangą. TOGO puta – tai sandarus, vienalytis, besiūlis termoizoliacinis sluoksnis. Ši vadinamoji trečiosios kartos šiltinimo technologija naudojama uždarosioms ir atvirosioms pastatų konstrukcijoms šiltinti.
Moderni termoizoliacinė medžiaga
Poliuretano putos turi daug pranašumų, palyginti su kitomis tradicinėmis medžiagomis.
Medžiaga turi mažiausią šiluminį laidumą
Poliuretano putų, lyginant su kitomis izoliacinėmis medžiagomis (pavyzdžiui, mineraline vata), šilumos laidumo koeficientas – 0,022–0,038 W/mK. Tai šilčiausia šiltinimo medžiaga rinkoje.
Puikus sukibimas
Poliuretano putų sukibimo koeficientas yra didelis, tai pagreitina apšiltinimo procesą, o medžiaga laikosi ant bet kokio paviršiaus: plytų, betono, medžio, tinko, stiklo, dažų, čerpių, ruberoido vertikalių ir horizontalių paviršių ar net lubų.
Termoizoliacinė medžiaga yra lengva
Poliuretano putos yra lengvos, mažo tankio, neapsunkina paviršių, nedidina namo sienų bei pamatų apkrovos. Tai ypač svarbu šiltinant stogą.
Besiūlė šiltinimo technologija
Besiūlė izoliacija užtikrina sandarumą. Purškimo technologija nepalieka spragų, įtrūkių, ertmių.
Patikimumas ir ilgalaikiškumas
Naudojimo laikas siekia daugiau nei 30 metų. Visą šį laiką termoizoliacinė medžiaga nepraranda savo unikalių savybių. Šiltinimo sluoksnis nesitraukia, nepelija.
Ekonomiškas šiltinimas
Poliuretano putos yra vienintelė medžiaga, kuri 100 % sandarina oro patekimo ertmes pastatuose.
Anot mokslinių tyrimų, per nesandarias vietas prie langų, elektros jungiklių ir kištukinių lizdų, kampų prie stogo bei stogo perdangos, taip pat sienų ir pamatų perdangos namas praranda iki 30–40 % šilumos. Kitos izoliacinės medžiagos neužtikrina sandarumo, išlieka siūlių tarp šiltinamų plokščių ar demblių, sunku pasiekti konstrukcines jungtis ir kampus. Tačiau poliuretano putos geba sudaryti vientisą sandarų sluoksnį – taikant šią technologiją, nelieka jokių siūlių, jungčių, medžiaga priglunda ir apgaubia visas ertmes ir išsikišusias vietas. Taip panaikinama nesandarumo problema.
Sienos, apšiltintos įvairių rūšių vata, turi būti ypač kruopščiai apsaugotos nuo drėgmės patekimo iš vidaus. Net nedideli garo izoliacinės plėvelės plyšimai, atsirandantys įrengiant elektros jungiklius ar kištukinius lizdus, gręžiant į sienas varžtus kabinamoms spintelėms, ar tiesiog sienų su grindimis ir lubomis sandūros yra vieta, pro kurią drėgmė pasiekia šiltinamąją medžiagą. Pluoštinė izoliacija prikaupia drėgmės iš patalpų, o paskui, ją išgarinusi, suslūgsta. Ne vienas naujakurys gali „pasigirti“, kad po poros metų nuo įkurtuvių pro namo kištukinius lizdus ėmė skverbtis šaltas lauko oras. Tačiau uždarųjų porų poliuretano putos neįgeria drėgmės ir neslūgsta, nekeičia tūrio, nesudaro šalčio tiltelių. Taip užtikrinamas šilumos išsaugojimas (ir mažesnės sąskaitos už šildymą).
Remontą namuose žmonės linkę daryti kas 7–12 metų. Tačiau šiltinimas (net ir prastas) remonto išvengia… Nieko keista, pakeisti šiltinamąjį sluoksnį sudėtinga, todėl dauguma renkasi mokėti už patiriamus šilumos nuostolius ir nieko nedaryti. Svarbu suprasti, kad, nors pradinės šiltinimo putomis išlaidos yra didesnės, vėliau jos atsiperka mažomis sąskaitomis už šildymą ir ramybe dėl papildomų išlaidų renovacijai ar remontui nebuvimo.
Uždarųjų porų poliuretano putos yra beveik dvigubai šiltesnės (λ ꞊ 0,020–0,023 W/mK) nei tradicinės termoizoliacinės medžiagos. Tai padeda šiltinant patalpas, kai aktualu išsaugoti naudingąjį plotą, pavyzdžiui, viršutinių aukštų butų lubas ar mažo ploto patalpas. Unikalu ir tai, kad naudojant uždarųjų porų poliuretano putas reikia mažiau hidroizoliacijos. Nelygūs paviršiai taip pat ne problema.
TOGO putų pranašumai
Sandarumas: TOGO putos prilimpa prie visų šiltinimo pastatų bei konstrukcijų paviršių ir, išsiplėtusios iki 150 kartų, užpildo visas angas, kiaurymes, plyšelius, oro tarpus ir nesandarias vietas. Gaunama vientisa, sandari medžiaga. Taip pučiant apšiltinamos įvairios paskirties statomų ir renovuojamų pastatų konstrukcijos.
Didelė šiluminė varža, šilumos ir garso izoliacija: TOGO putos išsiskiria didžiausia iš visų žinomų izoterminių medžiagų šilumos varža (0,022–0,038 W/mK). Kuo geresnė izoliacinės medžiagos šiluminė varža, tuo efektyvesnė medžiagos garso izoliacija. Taigi TOGO putas galima naudoti ne tik šiltinimo tikslais, bet ir garso izoliacijai įrengti.
Ilgalaikiškumas: TOGO putos yra polimeras, turintis ypatingų ilgalaikių ypatybių. Polimero produktai nepūva, nepelija, negaruoja, nesideformuoja, nekeičia savo savybių.
Konstrukcijų sutvirtinimas: uždarųjų porų putos yra didesnio tankio (30 kg/m²) kietos putos, sutvirtinančios ir surišančios šiltinamas konstrukcijas. Tai net keliolika kartų pailgina konstrukcijų naudojimo laiką.
Greitas šiltinimo būdas: TOGO putomis galima apšiltinti sunkiai pasiekiamus, nelygius, drėgnus, korozijos pažeistus paviršius, užpildyti įvairių storių, nelygių paviršių oro tarpus tarp sienų, lubų ir grindų. Šia medžiaga per 1 val. galima apšiltinti daugiau kaip 150 m² paviršiaus ar daugiau kaip 50 m² oro tarpų. To padaryti neįmanoma šiltinant kitomis, ne trečiosios kartos medžiagomis.
Trečiosios kartos šiltinimo technologija: tai efektyvus šilumos taupymo sprendimas. Sandari trečiosios kartos šiltinimo technologija naudojama įvairiose sferose: objektuose (individualūs namai, viešieji pastatai, verslo centrai), buitinei ir pramoninei technikai (šaldytuvams, šildytuvams), automobilių transportui, maisto ir chemijos pramonėje, vamzdynų izoliacijai ir t. t. Naudojant šią technologiją pasiekiamas maksimalus šiltinimo efektyvumas, izoliacinės medžiagos sluoksnis nebūna „storas“. Kitų (ne poliuretaninių) termoizoliacinių medžiagų tokiai pačiai šiluminei varžai gauti reikėtų kelis kartus daugiau, tačiau toks sandarumo rezultatas, kaip kad šiltinant TOGO putomis, vis tiek nebūtų pasiektas. Norint efektyviai apšiltinti A energinio naudingumo klasės namus, rekomenduojama sienas ir grindis šiltinti 10 cm, o lubas ar stogą – 15 cm TOGO putų sluoksniu.
Efektyvumas: kainos ir ilgalaikiškumo santykis lemia, kad ilgainiui poliuretano putos tampa pigesne alternatyva.
Pastato šiltinimas reikšminga ir neatsiejama statybos darbų dalis, tačiau šiandien, kai rinka perpildyta įvairiais pasiūlymais, pasirinkti teisingai yra labai sudėtinga. „Totochemical“ padeda rasti geriausią įmanomą sprendimą. Įmonėje dirbantys profesionalai konsultuoja, suteikdami išsamią informaciją, pateikia reikalingus dokumentus ir, žinoma, be priekaištų atlieka šiltinimo darbus.