TRIBOKŠTIS SLĖNIS MIESTE – INJEKCIJA VERSLO RAJONUI


Apželdinti fasadai jau seniai nebėra naujiena, tačiau atrodo, kad architektų žaliosios ambicijos ir jų įgyvendinimas objekte vis labiau evoliucionuoja. Puikus to pavyzdys yra naujasis pastatas Amsterdame, kurį galima laikyti vienu didžiausią intrigą ir smalsumą žadinančių objektų, atversiančių duris jau šiais metais.

UŽ VERSLO RAJONO RIBŲ

Projekto „Slėnis“ pradžia buvo Amsterdamo savivaldybės prieš penkerius metus paskelbtas konkursas vystyti sklypui „P15 Ravel“, esančiam Zuido verslo rajone. Jį laimėjo pasaulyje gerai žinoma architektūros studija MVRDV, jau ne vieną dešimtmetį stebinanti savo drąsiais architektūriniais sprendimais bei idėjomis. Šį kartą architektų užduotis buvo suprojektuoti daugiafunkcį pastatą, kuriame įsikurtų biurai, būtų įrengtos gyvenamosios, komercinės ir laisvalaikio patalpos. Joms numatytas 50–75 tūkst. kv. m plotas. Įdomu tai, kad dar net neprasidėjus statyboms dalis biurų ir komercinių patalpų jau turėjo potencialius nuomininkus.

Per 20 metų Zuidas tapo rajonu, kuriame daugiau dėmesio buvo skiriama verslo aplinkai, o ne gyvenamiesiems pastatams. Todėl šio verslo rajono plėtra buvo siekiama pakeisti susiformavusią kryptį, transformuojant jį į labiau gyvenamą teritoriją.

Architektūros studijos MVRDV suprojektuotas pastatas išsiskiria savo forma – jį sudaro trys skirtingo aukščio bokštai. Aukščiausias jų nesiekia daugiau nei 100 metrų. Jame per du aukštus įsikurs „Sky Bar“, iš kurio Amsterdamo panorama bus kaip ant delno.

Įspūdingo dydžio pastate septyni aukštai bus skirti biurams. Jame bus 196 butai, o trijų aukštų požeminėje automobilių stovėjimo aikštelėje – 375 vietos. Pėsčiųjų takas šalia pastato eina palei mažmeninės prekybos parduotuves, terasas ir veda į centrinę pastato dalį, įsivaizduojamą slėnį, išsidėsčiusį per ketvirtą ir penktą aukštus. Projekto pavadinimas „Slėnis“ gimė dėl neįprastos pastato konstrukcijos, kurios centrinėje dalyje yra visiems prieinama terasa.

SKIRTINGŲ FASADŲ DERMĖ

Pasaulyje vis labiau populiarėja žalieji fasadai, kuriuo išsiskiria ir minimas pastatas Amsterdame. Jį kūrė vienas pagrindinių kraštovaizdžio architektūros puoselėtojų, olandų dizaineris Pietas Oudolfas. Jis pirmenybę skiria ne retiems, ryškiažiedžiams augalams, o bendrai jų kompozicijai, kai grožį kuria visuma. P. Oudolfas pastatams apželdinti renkasi daugiamečius visžalius augalus.

Pati pastato vieta įkūnija perėjimo idėją. „Slėnis“ yra skiriamoji riba tarp gyvenamosios ir komercinės paskirties pastatų Zuido rajone. Kartu tai jungtis tarp žaliųjų sporto aikštelių ir zujančios verslo aplinkos.

Trys pastato bokštai yra suprojektuoti ant daugiafunkcio cokolio ir nustumti kiek įmanoma iki pat kraštų. Veidrodinio stiklo išorinis pastato fasadas atspindi visą aplinką ir leidžia pastatui įsilieti į bendrą visumą. Vizualiai jis tarsi susijungia su greta esančiais objektais. Jo vidinį fasadą kuria šiurkščios akmeninės terasos, kuriose didelė dalis ploto skiriama augalams. Ši skirtingų fasadų dermė leidžia išreikšti objekto dualumą: verslo ir gyvenamoji aplinka arba XL dydis ir žmogaus dydis.

KONTRASTAS TARP KOMERCINĖS IR GYVENAMOSIOS APLINKOS

Dar vienas svarbus projekto komponentas yra „Grotto“. Tai didelė vidinė erdvė, natūraliu akmeniu visiškai dengta erdvė, į kurią šviesa patenka per du didelius stiklinius stoglangius, kurie naudojami kaip baseinai. Ši vieta, į kurią galima patekti per pirmąjį aukštą, skirta ne tik „Slėnio“ gyventojams, bet ir kitoms veikloms. Joje planuojama organizuoti renginius, kurie užtikrins gyvybingą pastato atmosferą dienos metu.

„Slėnio“ architektūroje taip pat aiškiai pabrėžiama skirtis tarp korporacinės praeities ir į gyvenamąja aplinką orientuoto Zuido ateities. Biurai gali didžiuotis visą sieną, nuo lubų iki grindų, apimančiais langais, didelėmis, ryškiai apšviestomis grindimis ir visais kitais reikalingais patogumais. Gyvenamosios patapos turi didelius atidaromus langus ir slankiąsias duris, integruotas į akmeninį fasadą. Terasos taip pat dengtos natūraliu akmeniu, kaip ir pritvirtinti, automatiškai laistomi, įvairaus aukščio augalijos plotai, formuojantys išskirtinę žalią „Slėnio“ aplinką.

Dantytas natūralaus akmens fasadas suformuotas naudojantis parametriniu įrankiu. Toks struktūros konstravimas ne tik garantuoja dienos ir saulės šviesos patekimą į vidų, bet ir privatumą. Iš tiesų bendra „Slėnio“ erdvės įvairovė lemia tai, kad šiame pastate nerasite dviejų panašių butų.

Lauko ir bendro naudojimo žaliųjų erdvių gausa užtikrina sveiką aplinką ir gerovę, tuo pat metu prisideda prie ambicingo pastato ekologiškumo išpildymo. Nieko keista, kad projektas „Slėnis“ pretenduos į BREEAM „Excellent“ vertinimą.

Nuotr.: Vero Visuals / MVRDV


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų