Beno Šileikos nuotr.

Turiningas ir modernus Vilniaus bibliobusas


Pristatytas šiemet per Vilniaus knygų mugę, nuo balandžio mėnesio penkis sostinės rajonus paeiliui kasdien lanko išskirtinis bibliobusas. Į šią mobiliąją biblioteką jau užsuko daugiau kaip 12 tūkst. miesto gyventojų, ji kvietė pramogauti, dalyvauti edukacinėse programose per kultūrinius festivalius ir miesto šventes. Filmų peržiūros, knygų klubai, skaitmeninio raštingumo, robotikos užsiėmimai – įvairioms amžiaus grupėms skirta veikla siekiama burti miestiečių bendruomenes ir skatinti visuomeniškumą.

Beno Šileikos nuotr.
Beno Šileikos nuotr.
Beno Šileikos nuotr.

„Mobilioji biblioteka (bibliobusas) yra skirta padidinti viešosios bibliotekos paslaugų prieinamumą Pavilnio, Dvarčionių, Trakų Vokės, Salininkų ir Antavilių gyventojams, kurių gyvenamosiose vietovėse nėra bibliotekos padalinių. Bibliobusas kiekvieną dieną nuo antradienio iki šeštadienio stovi vis kitame rajone ir dirba visą dieną, nuo 10 iki 19 val. Tai vienetinis projektas – kituose, didesniuose, rajonuose veikia viešosios bibliotekos padaliniai su gausesniais knygų fondais“, – paaiškina projekto paskirtį ir esmę Gabrielius Grubinskas, Vilniaus miesto savivaldybės Komunikacijos skyriaus ryšių su žiniasklaida specialistas.

Mobiliosios bibliotekos knygų fondą sudaro daugiau kaip 1000 vaikams ir suaugusiesiems skirtų grožinės ir ne grožinės literatūros knygų lietuvių ir užsienio kalbomis, taip pat siūloma galvosūkių ir stalo žaidimų.

Funkcionaliai suplanuotoje mobiliosios bibliotekos erdvėje yra dvi kompiuterizuotos darbo vietos, trys sėdimos vietos skaityti arba dirbti savo kompiuteriu ir penkios laisvai pasirenkamos vietos ant minkštasuolių, taip pat nedidelė virtuvėlė ir tualetas, įrengta šildymo ir vėdinimo sistema, jaukus apšvietimas. Bibliobuse veikia nemokamas belaidis internetas, teikiamos kopijavimo, spausdinimo, skenavimo paslaugos. Renginių metu galima naudoti interaktyvų ekraną, užtemdyti langus kino peržiūroms, patogiai įsitaisyti ant pagalvėlių. Turintiesiems judėjimo sunkumų patekimą į bibliobusą lengvina keltuvas. Šiltuoju metų laiku mobiliosios bibliotekos lankytojai, užuot buvę viduje, gali įsitaisyti ant lauko baldų šalia bibliobuso. 

„Moderni ir šiuolaikiška mobilioji biblioteka atitinka visus šiuolaikinio žmogaus poreikius naudojantis bibliotekos paslaugomis. Nenuostabu, kad iš gyventojų sulaukime teigiamų atsiliepimų, jie noriai lankosi bibliobuse“, – sako G. Grubinskas.  

Nuostabu, kiek gali tilpti mažutėje erdvėje

„Kurdami šį projektą dėmesį sutelkėme į buvimą čia ir dabar, minkštumą, namų jausmą, šiltą apšvietimą. Tokį objektą projektavome pirmą kartą, tad ieškojome įkvėpimo tyrinėdami pasaulyje esančius analogus, nes Lietuvoje, kaip ir kitose Baltijos šalyse, tokių nelabai ir rasi. Vilniaus miesto bibliobuso erdvė labai maža, vos 28 kv. m, tačiau joje telpa iki 15 žmonių. Be abejo, interjero ašis – knygos ir funkcionalumas. To pageidavo užsakovas“, – pasakoja apie išskirtinį projektą viena iš jo kūrėjų – interjero architektė ir dizainerė Aurelija Slapikaitė-Jurkonė. 

Erdvė labai kompaktiška, tačiau joje pavyko suderinti daug išskirtinių sprendinių: stoglangius, elektra valdomas žaliuzes, saulės baterijas, paslepiamus baldus ir paslėptą apšvietimą, suprojektuotas pasviras lentynas, labai mažą, tačiau funkcionalią virtuvėlę, mažutę WC patalpą, šildymo ir vėdinimo sistemą, elektrinį keltuvą ir netgi vietą darbuotojui. 

Didžiausias iššūkis, pasak A. Slapikaitės-Jurkonės, buvo sutalpinti knygas ir įrengti dvi vietas lankytojams dirbti kompiuteriu, taip pat darbo vietą bibliotekos darbuotojui, pritaikyti įėjimo zoną žmonėms su negalia. Teko pasukti galvą ir projektuojant daiktadėžes lauko baldams, ieškant vietos vandeniui, generatoriui, visai papildomai (nematomai) įrangai sutalpinti. Be abejo, reikėjo ir kruopščiai atrinkti visas medžiagas, suderinti jas tarpusavyje.

„Norėjome bibliobuse sukurti jaukią tarsi namuose aplinką, todėl apdailai panaudojome nemažai medžio“, – sako interjero architektė ir dizainerė. Bibliobuso viduje sumontuota kokybiška garso sistema ir ekranas renginiams, o fasade – ištraukiamos markizės. A. Slapikaitė-Jurkonė džiaugiasi idėja šiltuoju sezonu kviesti į renginius šalia bibliobuso sustačius sulankstomus stalus ir kėdes. 

Išskirtinis bibliobuso projektas pristatytas šių metų „Auksinės paletės“ konkurse. 

Beno Šileikos nuotr.
Beno Šileikos nuotr.

Modernūs ir praktiški baldai

„Bibliobuso baldai turėjo būti atsparūs intensyviam naudojimui, lengvai prižiūrimi ir pritaikyti nuolatiniam judėjimui, be to, aukštos kokybės ir derantys prie viso dizaino vizijos“, – mobiliajai bibliotekai keliamus reikalavimus prisimena įmonės „Protingi baldai“ vadovas Robertas Volodko. Individualaus dizaino baldų kūrimo, projektavimo ir gamybos srityje besispecializuojanti įmonė nepabūgo imtis nestandartinio užsakymo – suprojektavo, pagamino ir sumontavo visus baldus keliaujančiai bibliotekai.   

Nors baldų dizainas buvo sukurtas remiantis pateiktomis vizualizacijomis, „Protingų baldų“ komandai reikėjo nemažai papildomų sprendimų, susijusių su konstrukcijų pritaikymu transporto priemonei. Bibliobuso baldai pagaminti iš tuopos medžio faneros, vertinamos dėl lengvumo (ši savybė itin svarbi dėl griežtai ribojamo transporto priemonės svorio), atsparumo ir lankstumo. Fanera buvo beicuojama ir lakuojama siekiant suteikti estetinį vientisumą ir papildomą apsaugą baldų paviršiams. Vienas sudėtingiausių etapų, anot R. Volodko, buvo baldų ir apdailos įrengimas sunkvežimio krovininiame skyriuje, kuris važiuojant juda. Reikėjo įdiegti patikimus užraktus, mechanizmus ir sistemas, kurios neleistų baldams judėti ir pažeisti transporto priemonės vidaus. Be to, baldai turėjo užtikrinti lengvą prieigą prie integruotų įrenginių, tokių kaip apšvietimo sistemos ir kiti inžineriniai sprendiniai. Viso projekto metu buvo panaudota per 160 kv. m medžiagų, skirtų baldams ir jų apdailai. 

„Dalyvavimas bibliobuso projekte mums yra ne tik profesinis pasiekimas, bet ir indėlis į skirtingų bendruomenių švietimą. Nuolat ieškome būdų, kaip įmonės žiniomis ir kūrybiškumu prisidėti prie visuomenei naudingų iniciatyvų, – svarbiausią projekto akcentą įvardija R. Volodko. – Kūrybinės idėjos ir aukščiausi meistriškumo standartai buvo pritaikyti nestandartiniams bibliobuso sprendiniams. Džiaugiamės, kad galėjome būti šio projekto dalimi.“ 

Verdantis vanduo arbatai – tiesiai iš maišytuvo

Bibliobuse sumontuotas vandens čiaupas „GROHE Red“, kuris, be įprastinio šilto bei šalto vandens maišymo, turi papildomą verdančio vandens funkciją. 

Šis sprendinys, sukurtas mažoms erdvėms ir žmonėms, norintiems gyventi tvariau, puikiai tiko mobiliajai bibliotekai. Puodelį arbatos prieš pasinerdamas į knygų pasaulį gali saugiai pasiruošti bet kokio amžiaus skaitytojas, nes iš maišytuvo-virdulio netykšta jokie purslai: „GROHE Red“ yra patentuotas aeratorius, užtikrinantis tolygų verdančio vandens tekėjimą be purslų. O atitraukus ranką nuo mygtuko išjungimo funkcija akimirksniu sustabdo vandens srovę.

„GROHE Red“ sistema ne tik akimirksniu užvirina vandenį, bet ir taupo vietą bei energiją. Po „GROHE Red“ maišytuvu integruotas energiją taupantis šildytuvas iš ypač korozijai ir kalkių nuosėdų kaupimuisi atsparaus titano yra vos 21 cm skersmens, todėl puikiai telpa po plautuve ir atlaisvina reikalingą darbastalio paviršių nedaug vietos turinčioje bibliotekos virtuvėlėje. Kitaip nei daugelis vandens šildytuvų, kurie paprastai gaminami iš nerūdijančiojo plieno ar vario, „GROHE Red“ vandens šildytuvai tiekia vandenį be jokio metalo prieskonio. Vanduo yra filtruojamas penkiomis pakopomis, jų metu iš vandens pašalinamos smulkiausios priemaišos, tačiau išsaugomi sveikatai naudingi svarbūs mineralai. Filtras ne tik garantuoja gerą vandens skonį, bet ir atlieka kitą svarbią funkciją: sulaikydamas kalkių nuosėdas, užtikrina puikų šildytuvo veikimą ir ilgą eksploatavimo trukmę.  

Nepriekaištingos izoliacijos „GROHE Red“ titano šildytuvo temperatūrai palaikyti reikia minimalaus energijos kiekio. Palyginti su energijos kiekiu, kurio reikia vandeniui elektriniame virdulyje arba puode užvirinti, „GROHE Red“ taupo brangią energiją. Be abejo, svarbu ir minimalistinis „GROHE Red“ dizainas, kuris puikiai papildo mobiliosios bibliotekos interjerą.

Beno Šileikos nuotr.

Jaukumo suteikia užuolaidos

Namų jausmą bibliobuse patikėta sukurti ne vienus metus įvairių patalpų jaukumu besirūpinančiai įmonei „Užuolaidėlė“. Jos įkūrėja Silvija Abromaitytė sako, kad netradicinės bibliotekos, vežančios žmonėms skaitymo džiaugsmą, projektui negailėta nei laiko, nei jėgų. „Tokie darbai veda į priekį, nes pirmiausia tai yra pagalba kitiems žmonėms. Be to, toks nuotaikingas ir ryškus projektas yra mūsų profesinės veiklos atgaiva“, – priduria užuolaidų ir audinių studijos savininkė.

Beno Šileikos nuotr.

„Užuolaidėlės“ komanda prie projekto prisijungė jam įsibėgėjus ir pradėjo nuo svarbiausios užduoties – erdvės išsaugojimo sprendinių. Kad užuolaidėlės bibliobuse atrodytų jaukiai ir elegantiškai priglustų prie lango, panaudoti į baldus įleidžiami užuolaidų bėgeliai. „Tokie bėgeliai naudojami siekiant modernesnio ar minimalistinio sprendimo užuolaidoms pakabinti. Skirtingai nuo išorinių bėgelių, kuriems reikia papildomų vieno ar net trijų centimetrų, pasiūlėme vietą taupančius įleidžiamus bėgelius. Jie buvo numatyti dar projektavimo stadijoje“, – prisimena darbų pradžią S. Abromaitytė.

Iš kelių užuolaidų audinių pavyzdžių išrinktas labiausiai architektės sukurtą vizualizaciją atitinkantis, puikiai triukšmą sugeriantis ir akustiką pagerinantis tankus, storas, malonus liesti ir paprastai prižiūrimas audinys su lengvu švelniu pūkeliu. Akcentu tapo ryškus geometrinis audinio raštas – jo kvadratų žaismė primena išdidintą drobės audimo raštą, atrodo natūraliai ir puikiai dera su knygų lentynų faneruote bei kilimu. Šilta kontrastinga spalvų gama sukuria mobiliojoje bibliotekoje namų aplinkos pojūtį. Kol bibliobusas rieda, užuolaidos nesiplaiksto, nes jas laiko specialios juostos. Be to, iš kraštų užuolaidas prilaikančios juostos sukuria gražų estetišką vaizdą, kai į bibliobusą reikia įleisti daugiau šviesos.   

Projekto prioritetas – unikalaus kėbulo gamyba

Bibliobusą sukūrė komercinio transporto projektavimo, įrengimo ir gamybos įmonė AUTOKONVERT, atliekanti sudėtingus konversijos projektus su daugybe unikalių individualių sprendimų. 

Mobiliajai bibliotekai buvo panaudota IVECO važiuoklė. Bibliobusui sukurtas individualus rėmas ir kėbulas su gerai izoliuotomis sienomis, grindimis bei stogu. Specialus porėmis po kėbulu sumontuotas su daugybe daiktadėžių ir erdvių papildomai įrangai. Lankytojai į biblioteką ant ratų patenka pro automatines duris, o neįgaliuosius su vežimėliais kelia galingas keltuvas. Reikiamą šviesos kiekį į bibliobusą įleidžia dideli langai ir stoglangiai dvigubais tamsintais stiklais, su elektra valdomais stoginiais roletais ir didelės elektra valdomos markizės. 

Visus išvardintus darbus atlikusios įmonės AUTOKONVERT vadovas Andrius Petrošius sako, kad vienas iš iššūkių komandai buvo įdiegti modernią elektros tiekimo sistemą, kuri būtų draugiška aplinkai ir garantuotų ramią aplinką bibliotekoje. Bibliobusui reikiama elektros energija kaupiama didelės talpos ličio baterijose, kurios įkraunamos arba iš saulės modulių, arba iš transporto priemonės generatoriaus važiuojant, o prireikus – ir iš papildomos 220 V išorinės jungties. Jei trūksta galios, yra paruoštas naudoti benzininis 7 kW elektros generatorius. Šiuolaikinė monitoringo sistema padeda sekti bibliobuso energijos suvartojimą ir kaupti duomenis.

Mobiliojoje bibliotekoje sumontuotas išorinis ir vidinis LED apšvietimas su trimis pritemdomomis zonomis. Geriausią mikroklimatą darbuotojams ir lankytojams garantuoja AUTOKONVERT komandos įrengta šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistema. Sumontuotos švaraus ir naudoto vandens sistemos su lygio indikacija bei apsauga nuo užšalimo, tualeto kabina. Bibliobuse įrengta ir nedidelė virtuvėlė su momentiniu vandens šildytuvu, šaldytuvu ir mikrobangų krosnele. Tarp daugiau kaip 1000 knygų telpa du interaktyvūs ekranai, yra dvi vietos darbui kompiuteriu ir aštuonios vietos ant minkštasuolių. Sukomplektuota garso sistema, vaizdo projektorius ir kita pramoginė įranga. 

Pagalvota ir apie vasaros mėnesius, kai prie bibliobuso gali būti įrengta skaitymo zona lauke. AUTOKONVERT komanda sumontavo daiktadėžes, kuriose laikomi lauko baldai, ir nuo autobuso stogo išsiskleidžiančias markizes, kurios suteiks šešėlį karštą vasaros dieną.  

A. Petrošiaus teigimu, bibliobusas – vienas iš daugelio netipinių įmonės projektų. „Esame pagaminę daug mažesnių mobiliųjų bibliotekų įvairiuose Lietuvos regionuose, įrengę komercinį transportą žemės ūkio bendrovėms, elektros ir dujų skirstymo operatoriams, – prisimena kitus unikalius projektus AUTOKONVERT vadovas. – Sprendžiame visus komercinio transporto iššūkius. Mūsų tikslas – paversti kliento automobilius efektyviu darbo instrumentu: suprojektuojame, sukomplektuojame ir įrengiame profesionalius mobilius sprendinius bet kurios pramonės šakos įmonėms. Pavyzdžiui, specializuotus automobilius telekomunikacijų bendrovėms, mobiliojo serviso tarnyboms, pritaikome transportą neįgaliesiems, gaminame kėbulus ant važiuoklių kroviniams transportuoti arba individualiai paskirčiai, įrengiame mobiliąsias laboratorijas ir dirbtuves.“

Beno Šileikos nuotr.
Beno Šileikos nuotr.
Beno Šileikos nuotr.
Beno Šileikos nuotr.

Objektas: Vilniaus m. mobilioji biblioteka

Užsakovas: Vilniaus miesto savivaldybė

Generalinis rangovas: MB „Autokonvert“

Interjero architektės: Aurelija Slapikaitė-Jurkonė, Akiko Tutlys, Miglė Šalnaitė, vizualizacijas kūrė Vilija Viliūtė

Eksterjero dizainas: Artiom Brančel-A.Bran

UŽUOLAIDĖLĖ, Protingi baldai, GROHE, AUTOKONVERT.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų