Kaip pasakojo Vitalijus Ragoško, UAB „Eviteks“ buvo įkurta 2009 metais dar siaučiant 2008 metų ekonominės krizės padariniams. Bet įmonės atsiradimą lėmė ne inovacinės idėjos, noras sukurti kokį nors naują produktą, o paprasčiausias noras gyventi. Po sunkių 2008 metų, kai viena po kitos žlugo įmonės ir stambios bendrovės, daug žmonių šalyje liko ne tik be darbo, bet ir be būstų ir kitokio turto, kuris dažniausiai buvo įkeistas bankams. Vitalijui prie šių bėdų prisidėjo dar ir tai, kad po nelaimingo atsitikimo jis prarado ir sveikatą – patirta stuburo trauma ne tik atėmė galimybę dirbti, bet ir ilgam sukaustė bet kokias mintis apie ateitį, gyvenimą. Po kurio laiko, prašviesėjus protui ir supratus, kad nėra kitos išeities, kaip imtis to, kas išgelbėtų šeimą nuo finansinio kracho, jis nutarė įkurti nuosavą verslą. Nors idėjų buvo daug, galimybių nebuvo jokių, todėl reikėjo rinktis tai, kas prasiveržtų tarp konkurencijos. Dar kuriant įmonę mūsų pašnekovui buvo aišku, kad įžengti į verslo pasaulį naujam žaidėjui tikrai bus nelengva, o įsitvirtinti ir užimti savo nišą beveik neįmanoma, bet paieškos ir pastangos davė vaisių.
Misija: tausoti gamtą
Dabar UAB „Eviteks“ yra aplinkosauginių klausimų sprendimų partnerė. „Aplinkosauga, mūsų supratimu, yra visa tai, kas susiję su gamtosauga ir natūralia aplinka, todėl siekiame apimti viską – pradedant projektavimu, atliekų tvarkymu, pastatų griovimu, užterštų teritorijų valymu ir baigiant produktų, kurie padėtų tausoti gamtos išteklius, kūrimu. Būtent tai mes skelbiame lankytojams savo interneto svetainėje, – dėstė įmonės įkūrėjas. – Iš pradžių tai mums buvo tiesiog idėja ir siekis, o dabar tai jau įrodyta ir praktiškai. Per ne itin ilgą savo įmonės darbo veiklos istoriją esame atlikę daug sudėtingų ir gana didelių projektų, sukūrę ne vieną produktą, kuris pagamintas iš atliekų ir naudojamas kaip medžiaga statant ir gaminant statybines medžiagas. Šiuo metu bendradarbiaujant su mokslo įstaigomis vykdomi dar keli projektai, kurie atvers naujas galimybes ir sumažins aplinkos taršą, todėl galime drąsiai sakyti, kad užsibrėžto tikslo laikomės tvirtai.“
Orientacija į bendrą tikslą
Pagrindinės įmonės darbo kryptys: aplinkosauginis projektavimas, statybinių atliekų surinkimas, pastatų griovimas ir demontavimas, statybinių atliekų perdirbimas nuosavose statybinių atliekų perdirbimo aikštelėse ir naujų produktų kūrimas iš išrūšiuotų statybinių atliekų. Pasak Vitalijaus Ragoško, jam būtų sunku išskirti, kuri sritis pelningesnė ir užima didžiausią procentinę dalį, nes dažniausiai visi padaliniai dalyvauja viename projekte ir susitelkia į vieną bendrą tikslą. Kiekvienas objektas dažniausiai prasideda nuo projektavimo, visų reikalingų leidimų gavimo ir pan. Gavus leidimus ir suderinus visus dokumentus pradedama gaminti. Jeigu tai griovimo darbai, kuriuos įmonė atlieka ypač plačiu spektru, siūlomas mechanizuotas pastatų griovimas. Toks metodas smarkiai sutrumpina atliekamų darbų trukmę ir sumažina darbo sąnaudas, o kartais tiesiog išsprendžia iškilusias problemas iš esmės. Naudojant specializuotą techniką, reikia mažiau žmonių, todėl mažėja ir darbų saugos rizika. Dažnai nugriautų pastatų vietoje statomi kiti pastatai arba tiesiami keliai, todėl, taupant gamtos išteklius, laiką ir pinigus, atliekas naudinga perdirbti vietoje ir panaudoti statybvietėje. „Drąsiai galime teigti, kad esame viena iš nedaugelio įmonių, priimančių visus iššūkius, – tvirtino pašnekovas. – Nugriovus pastatus, užleidžiama vieta kitam mūsų įmonės padaliniui – atliekų tvarkytojams. Griaunamo objekto teritorijoje atliekamas pirminis rūšiavimas – medžiagos skirstomos pagal rūšį. Preliminariai išrūšiuotos atliekos tvarkomos mobiliąja įranga statybvietėje arba išvežamos į nuosavą statybinių atliekų perdirbimo aikštelę. Tvarkymo aikštelėje atliekos galutinai išrūšiuojamos ir perdirbamos, o paskui gaminamos medžiagos, tinkamos tolesniam naudojimui, arba parduodamos kaip antrinės žaliavos. Iš atskirų atliekų gaminama produkcija, atstojanti medžiagas, naudojamas gaminant statybines medžiagas, – taip ne tik taupomi gamtos ištekliai, bet ir turima ekonominės naudos.“
Profesionalių darbuotojų komanda
Įmonės sukurtas techninis parkas leidžia dalyvauti įgyvendinant pačius sudėtingiausius projektus, o darbuotojų profesionalumas – darbus atlikti kokybiškai ir saugiai. Įmonėje, kaip ir kitose mūsų šalies kompanijose, vyksta darbuotojų kaita, bet pats pagrindinis profesionalų branduolys yra susiformavęs ir tvirtai laikosi. Vadovai geba priimti sudėtingiausius sprendimus, atsako už juos ir brangina savo įmonės vardą. Toks atsidavimas darbui – svarbiausias ir brangiausias įmonės sukurtas turtas. Kiekvienas, jausdamasis kompanijos sraigteliu, siekia, kad įmonė kaip vienas didelis mechanizmas žengtų į priekį. „Visi dirbame kaip viena komanda, – sakė V. Ragoško. – Bendradarbiaudami su Darbo biržos skyriais objektuose, esančiuose kituose miestuose, papildomai įdarbiname ir laikinus darbuotojus.“
Atsakingumas ir principingumas – įmonės varomosios jėgos
Įmonės „Eviteks“ įkūrėjui kartais tenka apgailestauti, kai dalyvaujant konkursuose, nesvarbu, viešajame ar privačiojo kapitalo sektoriuje, sąžiningai įsivertinus visus darbus, pateikus informaciją apie savo kvalifikaciją ir daug kitokių garantijų apie savo tinkamumą ir profesionalumą, konkursą laimi „kitas“. „Tada pradedi vertinti užsakovus, kokiais principais vadovaujasi, kas yra teisus, o kas nelabai, – dėstė V. Ragoško. – Bet mes, tikiuosi, ne naiviai laukiame, kad ateis tokie laikai, kai visos įmonės prieš įstatymą bus lygios, nebus „politinio pasitikėjimo įmonių“, kad visi bus suinteresuoti laikytis aplinkosauginių reikalavimų ir mokėti mokesčius, kad ateis tie laikai, kuriems mes ruošiamės, ir bus atsižvelgiama ir į kvalifikaciją, patirtį ir draugiškumą gamtai, o viešieji konkursai bus suderinti taip, kad laimės tikrai labiausiai kvalifikuotas ir patikimas dalyvis.“ O kad dabar ne viskas yra gerai, pasak pašnekovo, rodo ir faktas, kad, užsidarius vienam pagrindiniam statybinių atliekų sąvartynui Vilniaus mieste, atliekomis ir toliau kažkaip atsikratoma, juk statybos ir griovimo darbai pačiame įkarštyje. Jis neteigia, kad atliekos užkasamos arba verčiamos miškuose, bet kad jos tvarkomos vadovaujantis šiuo metu galiojančiais teisės aktais, irgi abejotina. „Jei norėsi atiduoti kad ir, pavyzdžiui, stogo dangos iš statybų arba izoliacinių medžiagų atliekas, Vilniaus krašte tokios vietos nerasi – statybinių atliekų perdirbimo aikštelės, kurios man žinomos bent penkios, tokių atliekų nepriima, mes taip pat iš svetimų neimame – vežame tik iš savo griovimo objektų. Kazokiškių sąvartynas statybinių atliekų irgi nepriima, bent oficialiai. Taigi kur keliauja tokios atliekos, kurių tikrai yra, bet niekas nepriima?“ – atvirai klausia atsakingos įmonės „Eviteks“ įkūrėjas Vitalijus Ragoško.
Vitalijus Ragoško,
įmonės „Eviteks“ vadovas