Dalyviai: Gabielė Glovickytė Agnė Mockevičiūtė Gabrielė Rinkevičiūtė
Komandos vadovas: doc. Sigitas Kuncevičius, doc. dr. Darius Linartas
Pasirinkta teritorija: Biržų miesto centrinėje dalyje esantis apleistas pramoninis rajonas
Pasirinkta teritorija yra centrinėje Biržų miesto dalyje, vaizdingoje Agluonos upės pakrantėje. Didžioji teritorijos dalis apleista, užstatyta funkciškai nebenaudojamais, neigiamo vizualinio poveikio gamybiniais pastatais, tik pietinėje dalyje driekiasi Žemiečių parkas. Nors yra strategiškai patogioje vietoje, tačiau teritorija tarsi „iškritusi“ iš miesto gyvenimo, neįsavinta miesto struktūroje.
Neišnaudotas potencialas ir vietos įvairiapusiškumas (centrinė miesto dalis, aplink teritoriją tankus sodybinis užstatymas, į vakarus nuo teritorijos istoriją menantis siaurukas, vaizdingas gamtinis karkasas bei kontrastuojantys su aplinka apleisti gamybiniai pastatai) lėmė teritorijos pasirinkimą. Visi išvardintieji elementai atveria plačias kūrybines galimybes, skatina ieškoti naujų urbanistinių-architektūrinių sprendimų, kurie ne tik suformuotų apleistą teritoriją, kaip atskirą vienetą, bet ir įlietų ją į bendrą miesto struktūrą, numatytų pramonės teritorijos įsavinimą, pritaikymą visuomeniniam naudojimui.
KONCEPCIJA
Analizuojant teritoriją, pastebėjome, jog Biržų miestelyje vyrauja būdingas gatvių tinklas, tačiau mūsu nagrinėjamoje teritorijoje jis nutrūksta, tad pratęsiama tiek vertikalias tiek horizontalias jungtis tarp kvartalų bei sukuriama pėsčiųjų jungtis tarp upės krantinių pusių. Planuojama išsaugoti žaliąją zoną sklypo pietinėje dalyje.
Kalbant apie architektūrinę idėją – norima sukurti daugiafunkcę erdvę bendruomenei, kur galėtų vykti įvairūs susibūrimai visais metų laikais, užtikrinant interaktyvias pramogas kiekvienam bendruomenės nariui. Kuriant dizainą koncentruojamės į tvarius sprendimus bei bendruomenės poreikius. Įvertinus esamų pastatų būklę, planuojama kelis išsaugoti bei integruoti į kompleksą.
INSPIRACIJA
Prieš pradedant bet kokį projektą, visų pirma, analizuojamas to objekto/ teritorijos vietos charakteris. Siekiant pajausti tam tikros vietos dvasią, gilinamasi į jos istoriją, ieškomas tai vietai būdingas architektūrinis ir urbanistinis identitetas, apžvelgiamas gamtinis karkasas, kompozicija, aiškinamasi pačių vietinių žmonių poreikiai, vizijos ir kiti panašūs aspektai. Visi, šios pirminės analizės, metu gauti duomenys toliau tampa idėjos pamatu, leidžiančiu objektą/ teritoriją ne tik darniai sieti su jo aplinka, bet ir, atradus tam tikrus išskirtinius vietos bruožus, pateikti unikalias sprendimų koncepcijas. Todėl, tokia kruopšti analizė iš tiesų yra viena pagrindinių gero darbo sąlygų, reikalaujanti nemažai laiko ir pastangų sąnaudų, kadangi kiekviena situacija skirtinga.
Vėliau, turint pirmines idėjas, įsivaizdavimą kas ir kokiu pavidalu galėtų atsirasti konkrečioje vietoje/ teritorijoje, be jokios abejonės ieškoma sėkmingų pavyzdžių. Analogai renkami atžvelgiant į jų panašumą su mūsų situacija. Visuomet įdomu ir naudinga pamatyti, kas inspiravo vieną ar kitą sprendimą, kaip buvo prieita prie konkrečios koncepcijos, kaip kūrybiškai buvo išspręsti įvairūs funkciniai ir technologiniai klausimai, kokią įtaką sprendimai padarė žmonių gyvenimo kokybei.
Vienas pavyzdžių patraukusių mūsų dėmesį savo panašumu į esamą Biržų teritorijos būklę – VALLON OUVERT teritorijos konversija Liuksenburge.
Projekte regeneruojama buvusi pramonės teritorija, kuri atskiria miesto naująją dalį nuo senamiesčio. Tai apleista ir nebenaudojama teritorija, kuri yra žalingai įterpusi į miesto audinį, todėl projekto autoriai savo sprendimais siekė vieningai integruoti ir atgaivinti šią teritoriją miesto struktūroje. Įgyvendinant šią viziją, autoriai teritoriją pavertė patrauklia daugiafunkce erdve, pritaikyta gyventojų rekreacijai, įvairioms lauko ir vidaus pramogoms, sportui, restoranams ir kt. Teritorijos atnaujinimo pagrindą sudarė žalioji zona jos centre aplink vandens kanalą, architektūrinė koncepcija rėmėsi darniu santykiu su esamu aplinkiniu užstatymo charakteriu ir teritorijoje jau esančių apleistų pastatų konversija, pritaikymu naujai funkcijai.
Architektų vizualizacijos