Mikono sala Graikijoje, Egėjo jūroje, turistus vilioja turtinga istorija, legendomis apipintais kampeliais ir nuostabiais, beveik visą salos pakrantę juosiančiais auksiniais paplūdimiais, skalaujamais žydrų šiltos jūros bangų, bei nepaprastu gamtos grožiu. Pasaulio garsenybės čia leidžia laiką prabangiose jachtose ir kurortų viešbučiuose arba pramogauja kruiziniuose laivuose.
Kikladų salyno Mikono saloje sukasi 16 vėjo malūnų, todėl ji vadinama vėjų sala. Bet gyvenimo ritmas čia lėtas ir ramus. Vasara, saulė ir jūra skatina atsipalaiduoti ir mėgautis poilsiu, bendravimu ir pramogomis, džiaugtis nuostabia gamta ir buvimu lauke visą dieną.
Beveik susiliejusi su saulės nutviekstu peizažu ir visiškai paslėpta nuo akių, nuo pačios Aleomandros kalvos keteros tiesiai į jūrą žvelgia „Villa Mandra“. Architektų „K-Studio“ sukurtas savaitgalio namas, kuriame yra šeši miegamieji, pastatytas jaunai, dinamiškai porai, trokštančiai poilsiauti nuostabioje gamtoje, džiaugtis buvimu su šeima ir draugais. Šis namas apdovanoja jo gyventojus puikiu, įspūdingu kraštovaizdžiu, pats tapęs jo dalimi, susiliejantis su juo savo jaukiu, akmeninėmis sienomis apsuptu sodu.
Namo formą lėmė emociniai tikslai, o ne funkciniai poreikiai. Kiekviena šių namų erdvė ir jų kertelė įkvepia pailsėti, skatina lėtą ir mąslų gyvenimo ritmą, kviečia ramiai įsikurti pavėsyje ir nukreipti žvilgsnį į nuostabius tolius. Namas pastatytas remiantis šia filosofija„Villa Mandra“ skirta priimti daug svečių, todėl jo plotas didelis – net 600 kv. metrų. Tačiau architektai nenorėjo, kad pastatas dideliais tūriais dominuotų kraštovaizdyje. Įkvėpimas atėjo iš tradicinės kuklios salos architektūros.
Namą sudaro du kubo formos tūriai, nubalinti tradiciniu būdu, o trečiasis projekto statinys – akmenų siena, supanti didelę kiemo gyvenamąją erdvę. Kadangi namas stovi prie pat kelio, akmenų mūras užstoja jį nuo pašalinių akių ir kelio triukšmo. Rankomis sumūrytos akmeninės sienos, supančios namą ir sodą, yra labai tvirtos ir patikimos.
Mikono saloje vasaros – sausos ir saulėtos, temperatūra kartais pakyla net iki 40 °C, tačiau paprastai dėl vėsaus sezoninio vėjo vyrauja apie 28 °C temperatūra. Žiemos čia švelnios ir drėgnos, apie 15 °C, taip pat saulėtos – saulė Mikono saloje plieskia net 300 dienų per metus.
Tad norėdami sukurti namą, kuris leistų jo gyventojams ir svečiams mėgautis buvimu lauke visą dieną, architektai turėjo įvertinti vietos klimatą ir rasti būdą, kaip sukurti šešėlį nuo kaitrios saulės bei užuovėją nuo vėjų stichijos.
Uždengtas plačia, lengva kaštoninės spalvos pavėsine, vidinis kiemas tarp trijų namo tūrių tapo pagrindine bendra gyvenamąja erdve.
Lauko erdvėje plastiškai susilieja svetainė ir virtuvės zona, prieš jas telkšo atviras žydruma viliojantis namo baseinas, o už jo žemyn terasomis leidžiasi didelis žaliuojantis sodas, anapus kurio nuo kalvos gerai matoma jūra.
Namo pavėsinė sukurta taip, kad padidintų struktūrinį jo vientisumą. Storos medinės sijos sukryžiuotos guli ant abiejų baltų statinių ir ant akmenų sienų, sudarydamos grotuotą stogo konstrukciją, kuri teikia pavėsį visam po ja esančiam erdviam vidiniam kiemui.
Į baseiną žvelgia miegamųjų kambarių langai, pro kuriuos galima netrukdomai mėgautis vaizdu į sodą ir jūrą. Viename namo tūryje yra šeimininkų kambariai, kitas skirtas svečių miegamiesiems. Toks erdvių atskyrimas leidžia dar labiau sumažinti namo gyventojų tarpusavio kontaktus ir teikia privatumo, padalijant erdvę į privačią ir skirtą bendriems susibūrimams.
Tradicinės namo architektūros charakterį pabrėžia panaudotos vietinės statybinės medžiagos, tokios kaip gesintos kalkės, vietoje kasami akmenys ir vietinė mediena. Šios medžiagos buvo pritaikytos konstrukcijoms pastatyti, naudojant šiuolaikines technologijas, siekiant sukurti architektūrą, jungiančią paveldą ir vietovės tradicijas su šiuolaikiniu gyvenimu.
Paprasti balti statinių tūriai, tiesios akmeninės sienos ir šviesios pavėsinės plokštuma dera Kikladų kraštovaizdyje, o gerai apgalvotas jų išdėstymas, pagrindinį dėmesį sutelkiant į vidaus kiemo gyvenamąją erdvę, daro namą patogų gyventi kasdien.
Parengta pagal užsienio spaudą.
Nuotr. Claus Brechenmacher & Reiner Baumann