Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas praeitą savaitę Kyjive susitiko su Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininku R. Stefančiuku ir Tarpparlamentinių ryšių su Lietuva grupės vadovais, Kyjivo meru V. Kličko, Brovarų meru ir ligoninės direktoriumi, Lietuvos ambasadore Ukrainoje ir kitais atstovais aptarti pergalės prieš agresorę plano ir galimų pamokų vystant Vilniaus gynybos politikos planą.
„Vilnius buvo vienas pirmųjų 2022 m. atėjusių į pagalbą Kyjivui ir Ukrainai. Mūsų požiūris nesikeičia – prie Ukrainos kovos už savo ir visos Europos laisvę prisidedame įvairiais būdais: skirdami humanitarinę pagalbą ir remdami savivaldybes, įgyvendindami integracijos ar programas sostinėje gyvenantiems ukrainiečiams. Ukrainos pergalei resursų Vakaruose netrūksta – reikia mūsų visų ryžto, ir valstybių, ir savivaldybių lygiu.
Praėjusią savaitę Vilniaus tarybos posėdyje priėmėme rezoliuciją dėl paramos Ukrainos pergalės planui ir Taikos formulei bei kreipėmės paramos į NATO ir Europos Sąjungos sostines, kitus miestus partnerius šiose šalyse. Pasirašytą rezoliuciją Kyjive įteikiau ir miesto bei Parlamento vadovams, taip parodydamas, kad Vilnius – išvien su Ukraina iki pergalės“, – sako Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas.
Vizitą Kyjive sostinės meras pradėjo nuo susitikimo su Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininku Ruslanu Stefančiuku. R. Stefančiukas pabrėžė, jog Pergalės plano įgyvendinimas išlieka prioritetu, todėl Vilniaus kreipimasis į NATO ir ES sostines yra pavyzdys visiems.
Neliko nepastebėtas ir Vilniaus bei vilniečių svetingumas ukrainiečiams. Dėl nuolatinio palaikymo, finansinės paramos ir pagalbos Vilnius pernai Ukrainos prezidento V. Zelenskio buvo tituluotas „miestu gelbėtoju“ (angl. Savior City). Taip Vilnių nuolat vadina ir kai kurie Ukrainos parlamentarai.
Taip pat vyko susitikimai su Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininku ir Tarpparlamentinių ryšių su Lietuva grupės vadovais Ihoriu Huzu ir Julija Ovčinikova. Susitikimų metu aptarta abiejų šalių politinė padėtis, paramos Ukrainai klausimai ir eurointegracijos procesas, pabrėžta Vilniaus mokymosi iš įvairių Ukrainos miestų svarba.
Vizito metu sostinės meras susitiko su Lietuvos ambasadore Ukrainoje Inga Stanyte-Toločkiene ir kitais ambasados atstovais. Be kitų susitikimų, meras su ambasadore aplankė ir Nepriklausomybės aikštę, kurioje 2013 m. prasidėjo Euromaidanas. Joje šiuo metu įrengtas memorialas už Ukrainos laisvę žuvusiems kariams, tarp kurių – ir lietuvis Tadas Tumas-Milžinas.
Ukrainos ir Kyjivo pamokos Vilniui
Ukrainoje sprendžiasi visos Europos ateitis, todėl tiek Vilnius, tiek kitos Vakarų valstybės turi daryti viską dėl šalies pergalės kare. Tuo pat metu Ukraina yra matoma ir kaip geriausia mokytoja kaip efektyviai gintis nuo putino ir jo „rusiško pasaulio“ nešėjų, teigia V. Benkunskas.
Susitikimo su Kyjivo meru Vitalijumi Klyčko metu buvo aptartos sostinės organizavimo karo sąlygomis temos, pristatyti didžiausi iššūkiai ir pasiteisinę sprendimai. Naudingų įžvalgų gauta ir susitikime su Brovarų miesto meru ir ligoninės direktoriumi.
„Vilniaus gynybos politika planuojama tiek derinantis su tuo, ką daro Krašto apsaugos ministerija ar Lietuvos kariuomenė, tiek perimant gerąsias pamokas iš Ukrainos, todėl vizitas į Kyjivą nebuvo su „baltu popieriaus lapu“. Pavyzdžiui, jau dabar gaminamos Vilniaus kontrmobilumo priemonės – dar 2022 m. Charkivo meras siūlė Vilniui tuo pasirūpinti, o greitai turėsime rezultatą. Tai ką pamatėme ir išgirdome aną savaitę Ukrainoje iš ten dirbančių vadovų, buvo patvirtinimas, kad mąstome teisinga kryptimi. Vizito metu išryškėjo trys svarbūs principai, kuriais savivaldybė turėtų vadovautis ruošdamasi gynybai.
Pirmiausia, savivaldos rolė krizinėje situacijoje yra kritinė – net ir karo sąlygomis, savivalda realiai yra valdžia arčiausiai žmonių. Ji geriausiai mato situaciją „ant žemės“ ir dėl to jei ne pati geriausiai priima sprendimus, tai bent jau gali puikiai patarti, ką daryti nacionalinėms institucijoms. Antra, buvimas arčiausiai žmonių reiškia ir atsakomybę už gerą komunikaciją – savivaldybė turi turėti efektyvius būdus kalbėtis su miestiečiais.
Trečia, mums reikia būti pasiruošusiems būti atsakingais už save ir už šalia esantį. Dažnai piliečius kviečiame būti pasirengusiais, žinoti, koks jų šeimos planas, kur artimiausia priedanga ir koks jos stovis, turėti tam tikrų kritinių atsargų namuose, žinoti kokia aplinkui gyvenančių kaimynų situacija ir poreikiai, bet toks pat principas galioja ir savivaldos sistemai. Negalime 100 proc. kliautis vien tuo, kad kažkas iš aukščiau ateis ir padarys už mus. Savivalda turi didinti savo sistemos nepriklausomumą ir savarankiškumą, o prireikus būti pasiruošusi ateiti į pagalbą viena kitai“, – sako V. Benkunskas.
Sostinės meras pabrėžia, kad rengiant Vilniaus gynybos politikos planą šie principai jau buvo žinomi, tačiau labiau iš teorinės pusės, pasakojimų ar iš savo patirčių ekstremalių situacijų metu.
Vilnius ir toliau nuosekliai dirbs su pagalbos miesto gynybai planavimu, savivaldybės sistemos autonomiškumo tobulinimu, priedangų gerinimu, realių evakuacijos planų rengimu, komunikacijos kanalų, įskaitant ir Vilniaus išmaniąją programėlę, kūrimu, visuomenės švietimu ir kitais svarbiais klausimais.
Vilnius – išvien su Ukraina iki pergalės
Pasak V. Benkunsko, nepaisant karo žiaurumų, Kyjivo gyventojai ir miesto vadovai išlieka tvirti ir bando išlaikyti įprastą gyvenimo ritmą, kiek tą leidžia kas naktiniai oro pavojai ar elektros tiekimo trikdžiai.
Su Kyjivo meru pagerbtos karo aukos, aplankytos pagrindinės miesto vietos. V. Klyčko vizito metu taip pat pristatė pagrindinius miesto projektus ir Kyjivo ateities planus, aptarta, kokios formomis miestai galėtų toliau prasmingai bendradarbiauti kaip sostinė su sostine.
Preliminariai skaičiuojama, kad 2024 m. Vilniaus miesto savivaldybės ir jai pavaldžių įmonių skirta parama Ukrainai ir jos miestams, įskaitant sostinę Kyjivą, perkops 1,1 mln. eurų, o nuo plataus masto karo pradžios siekia apie 3 mln. eurų.
Už 700 tūkst. eurų siekiančią finansinę paramą Dnipre esančiame Taraso Ševčenkos nacionaliniame akademiniame muzikos ir dramos teatre bus įrengta 500 vietų požeminė erdvė, Charkive tokia saugi patalpa bus įrengta vienoje iš miesto mokyklų, taip užtikrinant sklandų ugdymo procesą, Derhači mieste bus įsigyta šiukšlių išvežimo mašina miesto sanitarinei situacijai palaikyti ir nuolaužoms po apšaudymų tvarkyti.
Kyjivo srities Bravorų miesto ligoninei suteiktos paramos daiktais (medicininėmis priemonėmis) vertė turėtų siekti iki 450 tūkst. eurų, o labdaros organizacijai „Ce Tu“ bus perduotos kūdikių ir vaikų higienos priemonės.
Jau anksčiau Vilnius Ukrainai paskyrė daugiau nei 1,3 mln. eurų humanitarinės pagalbos paketą, o „UNBROKEN Ukraine“ iniciatyvai, suteikiančiai reabilitacijos paslaugas karo paveiktiems asmenims, skyrė net 700 tūkst. eurų.
Bendradarbiaujant su kitomis institucijomis ir organizacijomis didinamos ir ukrainiečių įdarbinimo, kalbų mokymosi galimybės, rengiamos šventės, vykdomos mentorystės, psichikos sveikatos stiprinimo veiklos. Savivaldybė aktyviai prisideda ir prie masinių paramos Ukrainai rinkimo renginių organizavimo.