Vltavos filharmonija: nauja Prahos muzikos šventovė


2021 m. rugpjūčio pabaigoje paskelbęs tarptautinį konkursą naujai pasaulinius standartus atitinkančiai koncertų salei paskutinėje laisvoje vietoje ant Vltavos upės kranto netoli senamiesčio suprojektuoti, Prahos miestas sulaukė 19 pasaulinio lygio architektų įmonių, tarp jų tokių garsenybių kaip „Diller Scofidio + Renfro“, „Snøhetta“, „Ateliers Jean Nouvel“, „David Chipperfield Architects“, SANAA, paraiškų.

2022 m. gegužę anoniminio vertinimo būdu buvo išrinktas nugalėtojas: komisija nusprendė, kad labiausiai konkurso sąlygą – Vltavos krantinės ir miesto kultūrinės mylios sankirtoje, apleistame Bubnų-Zatorų (ček. Bubny-Zátory) kvartale, sukurti kultūrinį centrą, jungiantį tradicinės kultūros senamiestyje ir modernaus meno Holešovicių kvartale erdves, – atitinka „BIG – Bjarke Ingels Group“ vizija. 2024 m. sausį danų architektai plačiajai visuomenei pristatė išsamią savo projekto architektūrinę studiją. „Vltavos filharmonija sukomponuota kaip vingiuota kelionė nuo upės kranto iki stogo.

Viešieji srautai ir belvederinės aikštės sujungia Prahos miesto gyvenimą su muzika viduje. Jos [filharmonijos] salės suformuotos regėti, sureguliuotos
girdėti, orkestruotos funkcionalumui ir ryšiams. Iš šios ritminės struktūros išsiplėtoja kolonadų ir balkonų simfonija – viešojo gyvenimo platformos.
Išraiškinga, bet pragmatiška naujoji filharmonija taps svarbiausiu Prahos orientyru. Nuo upės iki stogo“, – teigia daugybės prestižinių apdovanojimų laureatas, Kopenhagos karališkosios menų akademijos Architektūros mokyklos garbės profesorius Bjarke Ingelsas, visoje Europoje, Amerikoje, Azijoje ir Artimuosiuose Rytuose projektus įgyvendinančios tarptautinės architektų, dizainerių, urbanistų, kraštovaizdžio specialistų, interjero ir gaminių dizainerių, tyrėjų ir išradėjų grupės – studijos „BIG – Bjarke Ingels Group“ įkūrėjas ir vadovas, architektūrą apibrėžiantis kaip meną ir mokslą, padedantį užtikrinti, kad mūsų miestai ir pastatai atitiktų mūsų gyvenimo būdą.

Rengiant Vltavos filharmonijos architektūrinę studiją taip pat buvo atsižvelgta į visuomenės, t. y. Prahos 7-ojo rajono, kuriam priklauso ir Bubnų-Zatorų bei Holešovicių kvartalai, bendruomenės, interesus, diskutuota su akustikos, transporto ir apželdinimo ekspertais. Į naująją Vltavos filharmoniją persikels ne tik Čekijos filharmonija ir Prahos simfoninis orkestras FOK – čia įsikurs ir Prahos savivaldybės bibliotekos Muzikos skyrius. Tačiau apie įkurtuves kalbėti dar anksti: artimiausiais metais reikės išrinkti statybų rangovą ir parengti projektinę dokumentaciją statybos leidimui gauti. Šis etapas truks apie ketverius metus ir jame dalyvaus šimtai ekspertų iš viso pasaulio. Statybos turėtų prasidėti 2027 m. Jų pabaiga numatyta 2032-aisiais. Kol kas galimybę pasižvalgyti po Vltavos filharmoniją suteikia tik „BIG – Bjarke Ingels Group“ vizualizacijos. Jos tokios įtaigios, kad apie naująją koncertų salę norisi kalbėti tik esamuoju laiku – tarsi ji jau būtų pastatyta.

VIEŠOJI ERDVĖ

Filharmonija yra šiaurrytiniame sklypo kampe, todėl priešais pagrindinį fojė įėjimą suprojektuota didelė aikštė su želdinių masyvu. Unikalaus charakterio ir kitos erdvės aplink pastatą – miesto gatvė, viaduko požeminė perėja ir krantinė. Iš visų keturių pusių galima patekti į filharmonijos pastatą ir iš jo
ar pro jį judėti į aplinkinius rajonus. Pastatas suprojektuotas įstrižai sklypo, kad fojė erdvės susilygintų su aikšte vakarinėje ir upe pietinėje dalyse, iš kur atsiveria vaizdai į Prahos senamiestį. Vltavos filharmonija tarsi atkartoja Prahos kontrastingą reljefą – tai kaskadomis krinta upės link, tai dairosi stogų smailėmis į dangų. Viena ant kitos išdėstytos keturios pastato kolonados, išsikišančios į skirtingas puses ir tolygiai žemėjančios, suformuoja aplink jį kylančius ir besileidžiančius pėsčiųjų takus, leidžiančius veiklai sklisti į vidines erdves, gatvę, aikštę ar viaduko link.

Arba sustingti ant arkinių stogų, pakerėtai Prahos panoramos. Gatvės tęsiniais tapusių kolonadų terasos Bohemijos mediena apkaltomis apačiomis tęsiasi į pastatų vidų, o pagrindinės koncertų salės tūrį iš visų pusių įrėmina stiklas. Esminį vaidmenį perteikiant filharmonijos koncepciją atlieka augalija, būdinga Vltavos pakrantėms nuo Bohemijos kalnų iki Prahos. Želdinių dizainu architektai siekia papasakoti upės ir miesto istorijas. Pasirinktos rūšys, derinamos su pagrindiniais Prahos miesto želdiniais, imituoja miško biotopus, o veislės pritaikytos miesto sąlygoms.

Želdynai sujungti su esamomis žaliosiomis zonomis, taip padidinant miesto biologinę įvairovę ir praplečiant žaliuosius koridorius, o pasodinti medžiai teikia pavėsį vasaros dienomis. Pasak BIG atsakingojo partnerio Briano Yango, Vltavos filharmonija – atvirumo, prieinamumo ir tyrinėjimo simbolis. Nuo Vltavos aikštės į viršų kyla takai, jungiantys vidinius balkonus su išorinėmis kolonadomis ir terasomis. Laipteliai, suolai, fasadas ir kolonados – kaip aštuntinės, ketvirtinės, pusinės ir sveikosios natos, jų darnus ritmas reziduojantiems orkestrams garantuoja efektyvias repeticijų erdves, o klausytojus salėse priartina prie muzikos šaltinio dingoje ir intymioje aplinkoje.

FASADAS IR STOGAS

Stogai sumanyti kaip didžiosios viešosios aikštės pastato papėdėje tęsinys. Lankytojai per banguojančius stogus įrengtais laiptais kopia į pastato viršūnę tarsi į kalną. Grakščios kolonos remia stogo terasas, o jų apačios iš šiltos Bohemijos medienos suteikia pavėsį ir užuovėją. Fasadas, sudarytas iš įvairaus dydžio stiklo plokščių, prisitaiko prie stogo morfologijos ir atlieka tiek išorinio apvalkalo, tiek akustinio elemento funkciją. Patogūs laiptai ant stogų atskiromis platformomis veda ir prie įėjimų į pastatą.

Granitas – nuoroda į tradicinį Prahos grindinį. Atskiras terasas jungia takas, besidriekiantis į patį pastato viršų. Čia sustoja laikas gėrintis miesto muzika, upės pakrančių vaizdais ar žvilgsniu klaidžiojant po pastato vidų – gyvą filharmonijos muzikinę aplinką. Toliau yra Rūmų ir Daugiafunkcė koncertų salės. Aplink jas įrengta keletas patalpų reziduojantiems orkestrams, administracijai, vadybos skyriui ir maitinimo taškams. Taip pat Kūrybinis centras – unikali tokio pobūdžio pastatuose Vidurio Europoje muzikinio švietimo, repeticijų ir pasirodymų erdvė, pavaldi Prahos savivaldybės bibliotekai. Šios idėjos esmė – sukurti vietą, kurioje įvairios kartos galėtų užsiimti muzika ne tik tradicinėje muzikos mokykloje ar koncertų salėje. Tai prasmingo visuomenės, patyrusių muzikantų ir pradedančiųjų talentų bendravimo, įvairių muzikinių patirčių sinergijos platforma. Visuomenė į šią bendradarbystės erdvę kviečiama tarsi į Prahos muzikinį kambarį – kurti, groti ar įrašyti savo muzikos.

PASIRODYMŲ SALĖS

Vltavos, pagrindinė, salė suprojektuota kaip terasos. Visos čia esančios 1800 vietų sujungtos ir vizualiai, ir fiziškai. Taip sukuriamas vientisumas ir intymi koncerto atmosfera. Pastato viršūnėje virš Vltavos salės driekiasi elegantiška hiperbolinė konstrukcija, virstanti ikoninėmis restorano,
renginių ir pokylių salės lubomis, įrėminančiomis Prahos senamiesčio vaizdus. Kamerinė Rūmų salė yra aukštu aukščiau nei kitos salės,
todėl geriau pasiekiama iš fojė. Šios salės sėdimosios vietos, išdėstytos tarsi apversto pušies kankorėžio lapeliai, sukasi kompaktiškoje tobulo kvadrato erdvėje. Kamerinė salė skirta mažesniems koncertams ir suteikia lankstumo kitiems renginiams. Daugiafunkcė salė – kaip juodoji ložė. Joje sudarytos sąlygos maksimaliai lanksčiai veiklai.

Dėl didelio aukštingumo galima įvairi sėdimųjų vietų ir scenos konfigūracija. Visą salę galima atverti į fojė. Du balkonus jungia abipus esančių laiptų poros. Šiltas medienos interjeras užtikrina subalansuotą akustiką ir formuoja intymų ryšį tarp publikos ir orkestro.
Orkestro repeticijų salė yra tiesiog patogi kasdienių repeticijų erdvė. Jos matmenys tokie pat kaip pagrindinės salės, o konstrukcija atitinka visus scenos parametrus. Sėdimųjų vietų tašų kampai sujungti. Taip užtikrinamas fizinis ryšys tarp kiekvienos žiūrovų vietos ir sukuriamas stipresnis vienybės ir bendros patirties pojūtis. Visos salės suprojektuotos taip, kad būtų maksimaliai lanksčios ir pritaikytos įvairioms reikmėms – nuo drąsių šiuolaikinės muzikos eksperimentų iki teatro spektaklių ir skaitmeninių parodų. Vltavos filharmonija neabejotinai taps nauju įtraukiosios architektūros simboliu, skatinančiu gyvybingą Čekijos sostinės gyventojų ir svečių tėkmę per ir pro ją, po ja ir virš jos.

 


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Susiję straipsniai

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų