Žalias baldų fabrikas miške


Norvegijos miškuose baigta statyti baldų gamykla, kuri pretenduoja tapti tvariausia pasaulyje. Investuotoja – norvegų baldų gamybos kompanija „Vestre“. Naująją gamyklą šalia Magnoro gyvenvietės, Eidskogo savivaldybėje greta Švedijos sienos, suprojektavo architektų studija „Bjarke Ingels Group“ (BIG).

Projektas, pavadintas „Plus“, bus ekologiškos ir efektyvios gamybos pavyzdys, naudojant „Pramonės 4.0“ sprendimus (robotus, daiktų internetą, lazerines kameras, virtualiąją realybę) ir demonstruos naują ekologišką architektūrą. Tikimasi, kad dėl šio ypatingo objekto Magnoras pritrauks turistų.

„Vestre“ vadovaujantis Janas Christianas Vestre pats kreipėsi į BIG prašydamas sukurti naujos ekologiškos gamyklos projektą, nes, pasak jo paties, nenori, kad jo šeimos verslas būtų „kompanija, tik stumianti produktus į rinką“, bet siekia tapti ekologiškiausiu baldų gamintoju planetoje. Verslininko įsitikinimu, investicijos į šią gamyklą demonstruos „priemones, keičiančias pasaulį“, ir skatins visuotinį pramonės perėjimą prie ekologiškos gamybos bei įrodys, kad pelninga gamyba gali suteikti žmonėms patogias darbo sąlygas ir sustabdyti klimato kaitą.

Susilies su gamta

Neįprastos formos gamyklos pastatas „Plus“ patraukia dėmesį miškuose savo paslaptinga išvaizda. Pastatas yra pliuso formos, tarsi ant žemės parverstas kryžius, kurio keturi skersinių galai guli tarp tankių medžių. BIG įkūrėjas ir kūrybos vadovas architektas Bjarke Ingelsas sakė, kad pliuso ženklą suformavo kelio ir gamyklos sankirta.

Gamyklos konstrukcija pastatyta iš medžio masyvo, taip pat naudotas mažai anglies dvideginio išskiriantis betonas ir perdirbtas armuotas plienas. Tarp aukštų miško eglių gamyklos pastatas neatrodo aukštas – jis siekia 14 metrų. Bendras jo plotas – tik 7 000 kv. metrų, tačiau erdvė išnaudojama itin efektyviai.

Dedama daug pastangų, kad medžiai augtų kuo arčiau pastato. Jo fasadas apkaltas suanglėjusia mediena iš tų pačių medžių, kurie buvo nukirsti gamyklos statybos aikštelėje. Medžiagos buvo pasirinktos nekenksmingos aplinkai ir patvarios, todėl ateityje pastatą reikės kuo mažiau prižiūrėti. Tai taip pat subtili nuoroda į vietos istoriją: pirmieji imigrantai, atvykę į Magnorą iš Suomijos XVII amžiuje, buvo žinomi dėl savo produktyvios žemdirbystės, kai miškai buvo deginami ir javai sėjami į pelenus.

Pastatų stogai apželdinti. Kai augalai įsišaknys ir suvešės, ant stogo bus galima vaikščioti ir jis bus atviras visuomenei ištisus metus. Šlaitinis stogas leis lankytojams vaikščioti per visą pastato ilgį ir stebėti viduje vykstančius gamybos procesus. Pėsčiųjų takai nuo stogo nusileidžia ant žemės, kur jie virsta miško takais, vingiuojančiais per mišką ir į Magnoro miesto centrą.

Keturi gamybos sektoriai

„Plus“ – tai logistika, pavaizduota architektūroje. Gamykla suskirstyta į keturias dalis, skirtingi jos padaliniai yra kiekviename pliuso ženklo skersinyje – dažymo cechas, medienos lentpjūvė, gaminių surinkimo skyrius ir prekių sandėlis, – išdėstytos aplink centrinį kiemą, kuris yra pastato centras. Žaliava į gamyklą patenka pro vieno „pliuso“ skersinio galą, paskui pasiekia lentpjūvę ir dažymo cechą. Gaminiai surenkami ketvirtame sparne ir tada siunčiami į sandėlį. Tokia geometrija užtikrina efektyvų darbo organizavimą.

Centras tarp keturių gamyklos sektorių suprojektuotas kaip vidaus žiedinė sankryža, kurio širdyje yra atviras kiemas, apsuptas stiklinių vitrinų. Čia įrengtas lankytojų centras, iš kurio atsiveria 360 laipsnių viso gamybos proceso vaizdas ir galima stebėti gamyklos veiklą. Šioje erdvėje „Vestre“ kiekvieną sezoną gali pristatyti naujausias baldų kolekcijas.

Vidinio kiemo laiptai, nudažyti įvairiomis „Vestre“ paletės spalvomis, veda į lankytojų centrą ir biurus. Siekiant suteikti gamyklai žaismingumo, spalvų gama išsilieja ant grindų. Kadangi kiekvienas gamyklos sektorius turi savo spalvų kodą, tai sukuria orientavimo sistemą visiškai simetriškoje erdvėje. Visa techninė ir inžinerinė infrastruktūra, tokia kaip vėdinimo įrenginiai, drožlių ištraukimas, vamzdžiai, kabeliai ir ortakiai, yra paslėpta techniniuose koridoriuose ir po gamyklos grindimis.

Lauko zonos erdvė bus atvira visiems – tvoros prie gamyklos nėra. Visuomenė kviečiama aplankyti, pasivaikščioti ir pailsėti aplink pastatą arba ant jos žalio stogo, kuris bus prieinamas visą parą. Viduje esantys žmonės galės bet kada pažvelgti į mišką, o lankytojai iš išorės žvelgs vidun.

Gamyklą supantis parkas pasiūlys įdomių veiklų visai šeimai. Milžiniškų dydžių „Vestre“ baldai suformuos vaikų žaidimų aikšteles, o parke yra sūpynės, apžvalgos bokštas ir vietos piknikams. Be to, bus pastatytas tiltas per Vrangselvo upę, sujungsiantis „Vestre Forest Camp“ su Magnoro centru.

Aukščiausias aplinkosaugos sertifikatas

Užduotis suprojektuoti ir pastatyti pastatą, kuris būtų tvarus visais atžvilgiais, pradedant medžiagomis, baigiant statybos metodais ir eksploatavimu, iš projekto komandos pareikalavo daug naujų sprendimų. Pavyzdžiui, daug pastato sienų yra stiklinės – sumontuota daugiau nei 2 000 kv. metrų langų, tad buvo svarbu užtikrinti šilumos kontrolę, be to, šaltame Norvegijos klimate pastatui svarbu užtikrinti gerą izoliaciją.

Gamykla pastatyta greičiau nei per 12 mėnesių. 2020 metų rugsėjį pradėjus statybos darbus, per žiemą iškilo medinių konstrukcijų karkasas, praėjusią vasarą fasadas apkaltas tamsia, deginto medžio mediena ir pastatyti laiptai, kuriais lankytojai pateks ant apželdinto stogo.

2021 metų gruodį gamybos linija buvo sumontuota, o didžiąją dalį prieškalėdinių darbų sudarė bandomieji pjovimo staklių ir robotų paleidimo darbai. Pastatas iš esmės bus baigtas statyti per sausio mėnesį. Gamyba prasidės netrukus ir joje dirbs tik iki 70 darbuotojų, nes didelė dalis gamybos yra automatizuota.

„Plus“ – pirmasis Šiaurės šalių regiono pramoninis pastatas, kuris gaus aukštą aplinkosaugos sertifikatą „Breeam Outstanding“. Stengiantis mažinti klimato pėdsaką, įgyvendinta nemažai priemonių, kad pastatas ir būsima baldų gamyba sukurtų kuo mažiau anglies dvideginio. Statybvietėje dirbo nenaudojanti iškastinio kuro technika.

Saulės baterijos ant stogo ir aplink konstrukciją suteiks reikiamos energijos ir kartu su šilumos siurbliais sumažins pastato energijos poreikį. Statybvietė be teršalų, tvarios medžiagos, medžio masyvas, vabzdžiams nekenksmingi stogai, pakartotinis 90–95 proc. vandens panaudojimas, aukštas automatizavimo lygis ir kitos priemonės užtikrins, kad „Plus“ sumažins šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą mažiausiai 55 proc., o energijos poreikį – mažiausiai 90 proc., palyginti su panašia įprasta gamykla. „Plus“ sunaudos tik dešimtadalį energijos, kurios paprastai reikia tradicinėms tos pačios kategorijos gamykloms.

„Plus“ yra antrasis pramoninis pastatas, atitinkantis aukštus aplinkosaugos standartus, suprojektuotas BIG, po Kopenhagos elektrinės „CopenHill“.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų