Žalioji siena – elegancija, efektinga interjero detalė ir komfortas


Papildoma interjero vertė 

Šiuolaikinio pastato paskirtis – ne tik apsaugoti žmogų nuo išorinių poveikių, bet ir sudaryti jam kuo geresnes darbo, poilsio sąlygas. Tarptautinės sveikatos organizacijos ekspertai apskaičiavo, kad didmiestyje gyvenantis europietis vyras kasdien uždarose erdvėse praleidžia 21–22 val. per parą, o moterys – 23 val. Tačiau kiekvienas svajoja apie galimybę pasidžiaugti gamtos žaluma. Deja, interjere keletas augalų tos funkcijos neatliks. Tam reikia kuo daugiau žaliosios masės. Tokius siekius padeda įgyvendinti vertikalios plokštuminės fitokompozicijos – žaliosios sienos, užimančios mažai naudingo horizontalaus ploto, priverčiančios kiekvieną maloniai nustebti ir bent šiek tiek priartinančios žmogų prie jo šaknų. Dėl tokių kūrybiškų gyvųjų elementų erdvės įgauna daugiau vertės. Žalioji siena, įrengta kaip pertvara, gali atlikti garso izoliacijos funkciją.

Pirmoji žalioji siena Lietuvoje

Pirmąkart Lietuvoje įgyvendintas žaliosios sienos projektas papuošė įmonės „The Pixelmator Team“ biurą. Interjero dizaino architektai sumanė kompanijos darbuotojams, daug laiko praleidžiantiems biure, sukurti kuo jaukesnę aplinką su dalele gamtos. Pirmajai augalų sienai sukurti pakvietė floristikos įmonę „Florisima“. Floristai, bendradarbiaudami su architektais ir užsakovais, apželdino 40 kv. m sieną, nusidriekiančią per du aukštus. Kitas didžiulis įmonės projektas – „Amberton Green Apartments“ viešbutyje Palangoje.

Specifinis įrengimas

„Architektų pastūmėti imtis tokios statybos, turėjome nemažai domėtis, ieškoti partnerių užsienyje, nes šalyje niekas negamina žaliųjų sienų įrangos. Bendrą veiklą pradėjome su amerikiečių įmone „Florafelt“, kuri pasiūlė patentuotą išradimą – modulius iš į veltinį panašios medžiagos“, – prisimena „Florisima“ direktorius Viktoras Bobinas.

Darbo eiga: ant pasirinktos vertikalios plokštumos iš gipskartonio profiliuočių sumontuojamas karkasas, tada tvirtinama polikarbonato plokštė, ant jos montuojami moduliai. Iš atskirų modulių galima suformuoti norimo dydžio žaliąją sieną. Audinys, į kurį sodinami augalai, atsparus drėgmei, neyra, yra ilgalaikiškas. Augalams svarbu, kad jis gerai sugeria ir paskirsto drėgmę. 

Tuomet – automatinės laistymo sistemos ir nuotekų įrengimo darbai. Atlikus šiuos darbus, galima sodinti augalus į audinio kišenes. 

Pagal sugalvotą idėją, piešinį ar spalvinę mintį, augalų lapų faktūras galima sudėlioti įspūdingą žaliąją sieną. Esminis dalykas – augalai turi būti vienodo reiklumo drėgmei. Dažniausiai sodinami įvairiausi vijokliniai augalai. Žaliajai sienai „Florisima“ suteikia augalų prigijimo garantiją – neprigiję augalai atsodinami nemokamai. 

Laistymas ir nuotekų surinkimas

Žalioji siena laistoma automatiškai ir žmogui tuo nereikia rūpintis. Ją įrengiant svarbu, kad netoliese būtų galimybė automatinę laistymo įrangą prijungti prie vandentiekio sistemos. Nedidelėje dėžutėje sumontuojamas trąšų dozatorius ir laiko relė, reguliuojanti laistymo intervalus. Žaliąją sieną rekomenduojama laistyti kasdien apie pusvalandį. 

Žaliosios sienos apačioje būtina įrengti nuotekų surinkimo lovį. Galimi keli variantai. Nuotekų vamzdžiai gali būti prijungiami prie miesto nuotekų tinklo. Kitas estetiškas variantas – įrengti baseinėlį, iš kurio laistymo vanduo tiekiamas naudojantis siurbliu, o perteklius grįžta atgal. 

Užsakovai ir architektai turėtų atkreipti dėmesį į grindų dangą. Grindys prie žaliosios sienos turėtų būti įrengtos iš medžiagų, atsparių drėgmei. 

Būtinas papildomas 

apšvietimas, ventiliacija

Patalpoje, kurioje ruošiamasi įrengti žaliąją sieną, oras turėtų būti ventiliuojamas stipriau nei įprasta. Kuo didesnis augalų plotas, tuo daugiau kaupiasi drėgmės.

Užsakovui rekomenduojame su architektais aptarti galimybę įrengti papildomą apšvietimą. Dėl Lietuvos klimato augalams būtinas papildomas apšvietimas. Vienam kvadratiniam metrui skaičiuojama, kad turėtų kliūti apie 1 000 liuksų. Geriausiai tinka metalų halogenų lempos, nes jos skleidžia saulės šviesai artimiausią spektrą. Papildomas apšvietimas reikalingas ne tik tam, kad augalai vešėtų, bet ir tam, kad galėtumėte grožėtis trimačiu vaizdu, kai išryškėja lapų faktūros, spalvos.

Sienos priežiūra 

Užsakovo investicijos nesibaigia įsirengus žaliąją sieną. Ateityje jai reikės priežiūros (augalus būtina genėti, peraugusius atsodinti). „Florisima“ siūlo klientams tolesnės priežiūros paslaugą, kai kartą per savaitę patikrinama augalų išvaizda, laistymo sistema ir kt.

 

 


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų