Miesto kraštovaizdžio architektūra


 

Reikia pažymėti, kad monografijoje išnagrinėta miesto kraštovaizdžio architektūros samprata, objektų tipologija, sistemiškai pateikti miesto kraštovaizdžio architektūros objektų ir daiktinės aplinkos elementų formavimo teoriniai ir meniniai principai, įvertinti naujausi pasaulio ir Lietuvos kraštovaizdžio architektūros mokslo bei praktikos laimėjimai, atskleisti objektų projektavimo ypatumai, stilistikos kaita kartų kaitos procese. Pasak autoriaus, knyga skirta architektūros, kraštovaizdžio architektūros, miestų planavimo ir miestotvarkos bei miesto dizaino krypčių mokslininkams. Ji gali būti naudojama kaip mokslinių žinių šaltinis magistrantūros ir doktorantūros studijose, taip pat projektuotojų, dirbančių šioje srityje, darbuose. Tačiau neabejotinai ji savo fundamentalumu, aktualumu pranoksta nūdieną ir tampa svarbia ateities knyga ne tik akademinei bendruomenei, bet ir plačiajai visuomenei, visų lygių valstybės valdymo institucijų vadovams bei specialistams. Ir tai dėsninga, nes šiandien urbanizuotose vietovėse gyvena daugiau kaip du trečdaliai Europos gyventojų. Lietuvos miestuose taip pat gyvena 67 % šalies žmonių. Todėl būtent čia kyla daugiausia su tarša, nepakankama gyvenimo kokybe, suniveliuota gyvenamąja erdve, saugumu, segregacija ar skurdu susijusių problemų. Tačiau miestuose ir greičiau randami problemų sprendimų būdai, taikant miesto kraštovaizdžio formavimo priemones, inovatyvius viešųjų erdvių ir želdynų projektavimo principus, kurie išnagrinėti per miesto aikščių ir skverų, pėsčiųjų gatvių ir zonų, miesto poilsio, vaikų ir pramogų parkų projektavimo procesus, pateikiant jų kūrimo principus. Kompleksiškumas, tarpdalykiškumas yra išskirtinis knygos bruožas. Autorius kalba ne apskritai apie miesto kraštovaizdžio architektūrą, bet ją sieja su konkrečiu adresatu – konkrečia struktūruota teritorija ir žmogaus veikla bei poreikiais joje. Autoriui vienodai svarbu ir gyvenamosios, ir visuomeninės, ir pramoninės, ir rekreacinės aplinkos kokybė. Taigi daug dėmesio skiriama tarpdalykinės integracijos, kompleksinių sprendimų paieškos problematikai spręsti. Šia prasme leidinys ne tik laiku pasirodė, bet ir yra labai prasmingas.

Itin svarbu, kad knyga koncentruota, parašyta aiškia ir suprantama profesoriui būdinga lietuvių kalba, logiškai argumentuotas medžiagos dėstymas. Vaizdinės medžiagos įtaigus pateikimas ir aukštas knygos dizaino lygis rodo profesoriaus ir VGTU leidyklos „Technika“ kolektyvo glaudaus bendradarbiavimo rezultatą.

Prof. K. Jakovlevo-Mateckio monografija yra vertingas daugiametės autoriaus mokslinės, pedagoginės ir praktinės patirties kraštovaizdžio formavimo srityje apibendrinimas. Tai yra pirmoji tokios apimties originali mokslinė monografija, naujai ir sistemiškai pateikianti Lietuvos kraštovaizdžio architektūros, kaip atskiros architektūros mokslo krypties, teorinius bei meninius principus.


Dalintis:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

NAUJAUSIAS NUMERIS

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų

Paskutinės naujienos

SKAITOMIAUSIA

Savaitės Mėnesio Pusmečio Metų